Brown male hair vyobrazené na starých setoch a návodoch

Založil Villa Legina, 04.04.2014, 14:00:50

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Villa Legina

Už dávnejšie mi nie je jasná vec ohľadom vlasov konkrétne brown male hair číslo dielika na BL 3901.
U starých setov napr. 361 Garage, alebo 675 Snack Bar (viď obrázky) je na boxe a v návode vyobrazený minifig s vlasmi trochu inými - nemajú taký výrez pri uchu a sú celkovo plnšie.
V skutočnosti ale sety zrejme obsahovali tie známe vlasy č dielika na BL 3901 s výrezom pri uchu...Chcela by som sa spýtať odborníkov tu naslovovzatých, či majú vedomosť prečo to tak tam je. Boli to snáď nejaké prvotné modely, ktoré potom sa zmenili ale v návodoch a na boxoch tie fotky už ostali? Alebo ako sa veci majú?

Tomtombuy

#1
Tyto vlasy skutečně existují. U obou setů mám vlasy vyobrazené na boxu. Nicméně sestavoval jsem z kw. Na druhou stranu, jediné sety v kw u kterých byli vyobrazeny i v návodu, byly tyto dva - 361 a 675.

Offtopic, ale tyto plnější vlasy mi připomínají...  ;D

Villa Legina

tomtombuy naozaj existujú aj v reále? Videl si ich, resp. máš ich? Ja som totiž získala ten set snack bar, o ktorom som si pomerne istá že všetky dieliky tam sú pôvodné a sú tam tie nám známe vlasy. OT: nepoznám toho človeka, to je niekto známy?

Raistlin M

Je to bývalý trenér hokejové Sparty, pan Výborný, který nosil takovou hrozně trapnou paruku. Vůbec mu neseděla, ale jeho ego zjevně nezvládalo pleš. Možná má ale na hlavě něco hrozného (jizvu?) a já mu křivdím.  8)

Villa Legina

Citace od: Raistlin M kdy 04.04.2014, 21:45:33
Je to bývalý trenér hokejové Sparty, pan Výborný, který nosil takovou hrozně trapnou paruku....
:) Ojojoj

Späť k tým plastovým vlasom, vie niekto, existujú? Za rok 1978 som nenašla žiadny set ktorý by obsahoval  male hair, za rok 1979 okrem horeuvedených pozerala som ešte ďalšie návody, boxy a  na 379 Bus Station a 381 (aj US verzia) Police Station (obzvlášť dobre vidno vyobrazenie) sú tiež tie nadýmané vlasy. Počnúc rokom 1980 už od 6364 paramedic Unit majú minifigy tie nám známe male hair.

Villa Legina


caesarus83

T.H.

Villa Legina

Vďaka caesarus, dokonca tam diskutujú, že to mohli byť (asi provizorne) urezané pigtails vlasy... ale v hnedej? 

caesarus83

No proto asi bude reálnější ta první verze :)
Jinak není zač, taky ten set mám a tak sem musel hned zkontrolovat jaké vlasy tam mám já a bohužel taky ne ty na krabici  :)
T.H.

Tomtombuy

Bohužel jsem v procesu stěhování a vypadá to u mě následně. Až se tím postupně proberu, pokusím se najít a vyfotit. Jen budu hodně zklamaný pokud se budu mýlit a najdu obyč. hnědé vlasy.  :-X

Ještě by to chtělo slyšet názor odborníka na slovo vzatého, tedy otazníka. Jistě má sety také.

otaznik

#10
Citace od: Tomtombuy kdy 11.04.2014, 17:12:53
Ještě by to chtělo slyšet názor odborníka na slovo vzatého, tedy otazníka. Jistě má sety také.
V mém setu 675 mají tyto hnědé vlasy zřetelně jiný mold, než ty v novějších (druhá polovina 80. let) setech. To je ale stejné skoro u všech dílů, všechny postupně porcházely evolucí.
Z mého subjektivního dojmu jsou tyto starší vlasy trošku méně ostré, hrany na nich nejsou tak oříznuté a patka na hlavě působí díky tomu pozvolněji. Možná jsou z nepatrně silnějšího plastu, ale to je vidět opravdu pouze když mám v ruce obě verze vlasů.
Také jsem pátral, když jsem sety, kde byly v návodu a na krabici zobrazeny tyto "staré" vlasy, poprvé dostal do ruky, zda je to jiná verze, ale zatím jsem na takový díl, který by přesně odpovídal fotkám na krabici, nenarazil (tím netvrdím, že se do některých setů nedával, jen jsem ho ještě neviděl). Je potřeba si také uvědomit, že tyto sety se vyráběly několik let, obrázek a návod se používal stále jeden, díly se však mohly měnit (např. i round bricky 1 x 1 se solid studem za hollow stud apod.).

Villa Legina

Citace od: otaznik kdy 03.05.2014, 12:01:59

V mém setu 675 mají tyto hnědé vlasy zřetelně jiný mold, než ty v novějších (druhá polovina 80. let) setech. 
Z mého subjektivního dojmu jsou tyto starší vlasy trošku méně ostré, hrany na nich nejsou tak oříznuté a patka na hlavě působí díky tomu pozvolněji. Možná jsou z nepatrně silnějšího plastu, ale to je vidět opravdu pouze když mám v ruce obě verze vlasů.

Ono toto nie je len subjektívny dojem ono to je i objektívne tak, máš pravdu otaznik, ten rozdiel je viditeľný naozaj v existujúcich male vlasoch starších a novších. Podobne sa dá rozoznať aj starší "Police Hat" od novšieho. Starší je taký hore preliačenejší, viac akoby zvlnený. 

Ale keď sme pri tých rozdieloch, otaznik, čo hovoríš na kolesá /plate modif 2x2 w.wheels red (122c01)/ čo sa týka odtieňa červenej? S týmto si tiež neviem veľmi pomôcť, nevieš náhodou prečo sú pri týchto vyskytovali farebné rozdiely, teda kedy sa vyskytli? Je to dosť markantné jeden odtieň ide až do karmínovej červenej druhý do oranžova...a ja neviem ktoré priradiť kam...

otaznik

Citace od: Villa Legina kdy 23.05.2014, 21:33:50

Ale keď sme pri tých rozdieloch, otaznik, čo hovoríš na kolesá /plate modif 2x2 w.wheels red (122c01)/ čo sa týka odtieňa červenej? S týmto si tiež neviem veľmi pomôcť, nevieš náhodou prečo sú pri týchto vyskytovali farebné rozdiely, teda kedy sa vyskytli? Je to dosť markantné jeden odtieň ide až do karmínovej červenej druhý do oranžova...a ja neviem ktoré priradiť kam...
Přiznám se, že takového rozdílu jsem si nevšimnul.  :-X

Villa Legina

Takto sa mi to len dalo zachytiť, myslím ale, že ten rozdiel vidno aj na fotke:

Villa Legina

Keď už som pri tých kolesách, tak skoro mojej pozornosti unikol tento rozdiel.
Na BL je to evidované pod dvoma číslami dielikov, tie staršie, klasické s názvom Tire Offset Tread Small a novšie Tire Offset Tread Small - Band Around Center of Tread. Ale i tak u tých pôvodných existujú tiež variácie v tvrdosti, okrem "tvrdých" pneumatík sú aj "mäkké" tak ako tieto novšie a to som už nenašla žeby bolo niekde "evidované" .

Valentin Dobrotivý

Citace od: Villa Legina kdy 26.05.2014, 09:00:15
Takto sa mi to len dalo zachytiť, myslím ale, že ten rozdiel vidno aj na fotke:

Tmavší, tedy karmínové disky kol jsou starší, používané do začátku 80. let. Přesný rok nevím, ale zkusím to zjistit z mých setů, které jsem dostal v dětsví. Tipuji cca do roku 1982 včetně.
Poté se v setech objevovaly ty světlejší disky.

Villa Legina

Citace od: Valentin Dobrotivý kdy 27.05.2014, 21:30:19
Tmavší, tedy karmínové disky kol jsou starší, používané do začátku 80. let. Přesný rok nevím, ale zkusím to zjistit z mých setů, které jsem dostal v dětsví. Tipuji cca do roku 1982 včetně.
Poté se v setech objevovaly ty světlejší disky.

Ďakujem Valentin že sa to pokúsiš zistiť, veľmi ma to zaujíma,  tušila som snáď po pamäti,  že by to mohlo byť ako píšeš, ale nie som si istá.

Keď už sme pri týchto detailoch nevieš aj ako to je s tmavými red a tehlovými red airtanks-ami pri Space Minifigoch vrátane ich rúk? Tiež dva odtiene červenej na rukách som si všimla. To by som tiež rada vedieť.
Trochu ma rozčuľujú aj farebné odtiene Yellow a White airtanks-ov...tiež neviem čo s tým...Pri Yellow rukách bežných minifigov mi je jasné že tie svetlejšie žlté boli pri tých najprvších minifigoch.
 

otaznik

Citace od: Valentin Dobrotivý kdy 27.05.2014, 21:30:19
Tmavší, tedy karmínové disky kol jsou starší, používané do začátku 80. let. Přesný rok nevím, ale zkusím to zjistit z mých setů, které jsem dostal v dětsví. Tipuji cca do roku 1982 včetně.
Poté se v setech objevovaly ty světlejší disky.
Já osobně toto neřeším podle barvy disků, ale podle moldu toho plate 2 x 2, na kterém ta kola jsou.

Citace od: Villa Legina kdy 27.05.2014, 22:02:34
Keď už sme pri týchto detailoch nevieš aj ako to je s tmavými red a tehlovými red airtanks-ami pri Space Minifigoch vrátane ich rúk? Tiež dva odtiene červenej na rukách som si všimla. To by som tiež rada vedieť.
Trochu ma rozčuľujú aj farebné odtiene Yellow a White airtanks-ov...tiež neviem čo s tým...Pri Yellow rukách bežných minifigov mi je jasné že tie svetlejšie žlté boli pri tých najprvších minifigoch.
Určitě na tom má podíl to, že airtanks (některé) mají trošku jiné složení plastu než torso apod. Pak i barva je trochu jiná.

Mr. Cube

Mimochodem, když jste u těch barev - po letech, co jsem se pár let zpět vrátil k Legu, mi připadá, že žlutá barva minifigů je nějaká jiná žlutá, než u těch, co mám z dřívějška. Zdá se mi to, nebo to je změnou výroby, suroviny?

Villa Legina

Citace od: otaznik kdy 27.05.2014, 22:40:47
Já osobně toto neřeším podle barvy disků, ale podle moldu toho plate 2 x 2, na kterém ta kola jsou.

Ďakujem otaznik, a v čom sa moldy rôznia? Ja tam akosi nič nevidím.

Hacislav

Citace od: Mr. Cube kdy 28.05.2014, 06:22:11
Mimochodem, když jste u těch barev - po letech, co jsem se pár let zpět vrátil k Legu, mi připadá, že žlutá barva minifigů je nějaká jiná žlutá, než u těch, co mám z dřívějška. Zdá se mi to, nebo to je změnou výroby, suroviny?

Žlutá je v současné době "nejhorší", není výjimkou, že v jednom setu máš třeba čtyři odstíny.
Například 42009 - Mobile Crane MK II je "žlutě" úplně duhovej.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Villa Legina

Citace od: Mr. Cube kdy 28.05.2014, 06:22:11
Mimochodem, když jste u těch barev - po letech, co jsem se pár let zpět vrátil k Legu, mi připadá, že žlutá barva minifigů je nějaká jiná žlutá, než u těch, co mám z dřívějška. Zdá se mi to, nebo to je změnou výroby, suroviny?

Mne sa javia rozdiely v žltej len na rukách minifigov, no a potom klasicky sa sporadicky vyskytujú rôzne odtiene žltej u bežných brickov, plates, tiles atď. konkrétne u niektorých setov zo 70ych rokov - tam sú také bledé - studené odtiene žltej, tieto novšie sú tak sýto žlté, ale aj ja zaregistrovala som v posledných rokoch farebné výkyvy ako píše aj Hacislav...

Mňa to dosť vyvádza z rovnováhy, a to už nehovorím o spodkoch brick-ov - viď obrázok - všetky pochádzajú zo súčasných setov (áno aj ten úplne naľavo without cross supports, ako bývalo v starých setoch) , dokonca v súčasnosti niekedy sú v jednom sete bricky s rôznymi spodkami.

A ešte je dosť dielikov, ktoré sú nejednotne prevedené napr. materiálovo, napr. 4175 BL dielik - plate modif. 1x2   w. ladder teda v mojej reči rebrík - čo som sa párkrát najedovala keď som si nevšimla že niektoré sú z iného, akéhosi mäkšieho materiálu, a po vypraní sa mi na rebríku narušil povrch a tak akosi divne rozstrapkal...

Villa Legina

#22
Citace od: Hacislav kdy 28.05.2014, 08:41:20

Žlutá je v současné době "nejhorší", není výjimkou, že v jednom setu máš třeba čtyři odstíny.


Modrá vie byť tiež nepríjemná, hlavne časom sa vie meniť, o bielej ani nehovorím, ale tak to nie je žiadna novina...vraj vie človek rozoznať voľným okom cca 1200 farebných odtieňov, škoda ale predsa, že nevedia dodržať farebnú stálosť "rovnakosť" aspoň pri výrobe  - ale medzi nami - ľuďí ktorých to irituje je asi minimum, takže veľkú hlavu si z toho robiť nebudú...alebo?

milanv

No mě to teda překvapilo. Setkal jsem se s tím, když jsem do soutěže alternativních modelu koupil Creator stavebnici orla a všechny žluté plates s modifikací (panty apod.) měly zřetelně jinou barvu než obyčejné plates. Jako kdyby je každé vyráběli v jiné továrně. To bych od TLC fakt nečekal. To není žádné blednutí nebo žloutnutí po 20 letech, to jsou dílky z té samé a zcela nově koupené stavebnice.

A to ještě až otevřou tu fabriku v Číně a čirou náhodou se objeví padělky z pěti dalších továren...
Pán na Žlutém hradě

Anatyt

Je známe, že kvalita LEGA ide dolu. Len si to niektorí ortodoxní nechcú priznať.

Valentin Dobrotivý

#25
Citace od: otaznik kdy 27.05.2014, 22:40:47
Citace od: Valentin Dobrotivý kdy 27.05.2014, 21:30:19
Tmavší, tedy karmínové disky kol jsou starší, používané do začátku 80. let. Přesný rok nevím, ale zkusím to zjistit z mých setů, které jsem dostal v dětsví. Tipuji cca do roku 1982 včetně.
Poté se v setech objevovaly ty světlejší disky.
Já osobně toto neřeším podle barvy disků, ale podle moldu toho plate 2 x 2, na kterém ta kola jsou.



Citace od: Villa Legina kdy 27.05.2014, 22:02:34
Keď už sme pri týchto detailoch nevieš aj ako to je s tmavými red a tehlovými red airtanks-ami pri Space Minifigoch vrátane ich rúk? Tiež dva odtiene červenej na rukách som si všimla. To by som tiež rada vedieť.
Trochu ma rozčuľujú aj farebné odtiene Yellow a White airtanks-ov...tiež neviem čo s tým...Pri Yellow rukách bežných minifigov mi je jasné že tie svetlejšie žlté boli pri tých najprvších minifigoch.
Určitě na tom má podíl to, že airtanks (některé) mají trošku jiné složení plastu než torso apod. Pak i barva je trochu jiná.
On je ten rozdíl docela dost vidět, hlavně, když jsou ta kola vedle sebe...ale je to samozřejmě otázka priorit. Když mi někdo tvrdí, že mi prodává originál set s původními bricky, tak se na tyhle věci soustřeďuji. Pokud by někdo chtěl být fakt hard core sběratel, tak by si měl všímat čísel, která jsou odlitá na spodku plate....a identifikovat tak formy, z nichž plate pochází. Formy se dají používat pouze po omezený počet lisovacích cyklů, tedy v určitém časovém období.

Pokud si pamatuji, tak airtanks byly při vybalení setu z krabičky dobře barevně sladěné se zbytkem figu. Problém je tom, že - jak píše otazník - jsou kvůli lámavosti vyrobeny z jiného druhu plastu a proto s postupem času mění barvu jinak, než plast použitý na minifigách. Navíc by se němelo zapomínat, že te brick se vyráběl dlouhou řádku let - nevím sice, jak měli v LEGU tenkrát nastavenou technologii lisování, ale udržet po tak dlouhou dobu jeden stabilní odstín není úplně lehké. Kvalitu současných bricků bych sem netahal, to je úplně jiný příběh, protože je něco jiného lisovat v jedné továrně a neco jiného lisovat v několika továrnách rozesetých po celém světě.

otaznik

Citace od: Villa Legina kdy 28.05.2014, 08:39:22
Ďakujem otaznik, a v čom sa moldy rôznia? Ja tam akosi nič nevidím.
Různá čísla, různá velikost písmen a číslic, u některých dílů i jiný design, zejména při pohledu na spodní část kostky.

Villa Legina

#27
Citace od: otaznik kdy 28.05.2014, 20:02:51
Citace od: Villa Legina kdy 28.05.2014, 08:39:22
Ďakujem otaznik, a v čom sa moldy rôznia? Ja tam akosi nič nevidím.
Různá čísla, různá velikost písmen a číslic, u některých dílů i jiný design, zejména při pohledu na spodní část kostky.

To áno, len ako to identifikovať, čo značí čo, tak ako písal Valentin...pri uplne starých setoch napr. tam mi stačí jednoducho povedané vidieť pat.pend. a je mi jasné že je to ok dielik z tých čias, ale pri tých neskorších...neviem vždy.

otaznik

Citace od: Villa Legina kdy 29.05.2014, 15:10:47
To áno, len ako to identifikovať, čo značí čo, tak ako písal Valentin...pri uplne starých setoch napr. tam mi stačí jednoducho povedané vidieť pat.pend. a je mi jasné že je to ok dielik z tých čias, ale pri tých neskorších...neviem vždy.
Těžko říci obecně, většinou čím jemnější font, tím novější.

Villa Legina

Citace od: otaznik kdy 28.05.2014, 20:02:51
Různá čísla, různá velikost písmen a číslic, u některých dílů i jiný design, zejména při pohledu na spodní část kostky.

Citace od: otaznik kdy 01.06.2014, 20:21:54
Těžko říci obecně, většinou čím jemnější font, tím novější.

Tieto cenné informácie som naplno využila včera, keď som sa podujala na to, že si podrobne roztriedim red slopes. Našťastie dosť setov mám takých, že neboli predtým zmiešané s inými, lenže - pre istotu - budem to musieť ešte prekontrolovať. Hrozná robota. Už dávnejšie ma totiž dosť hnevá, že štruktúra jednotlivých povrchov je rozmanitá, voľným okom sa dá síce niečo zjednotiť (silne zdrsnené vs. jemne zdrsnené), ale na 100 percent to pomocou voľného oka nie je možné vytriediť a v konečnom výsledku to je stále vidno, že to nie je jednotné (aj keď približne rovnako zdrsnené ale iná štruktúra, rôzne odlesky, odtiene). A tak pomocou silnej lampy, okuliarov a lupy k tomu, som aspoň zásoby a pár hotových modelov konečne roztriedila k svojej spokojnosti, práve podľa tých údajov zospodu slope.