Vojtova (Betonova) sbírka

Založil VojtaBeton, 22.12.2016, 13:04:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

VojtaBeton

Zdravím Vás.

Chtěl bych Vám představit moji začínající sbírku lego technic. Začínající proto, že se k legu vracím po deseti letech. Dříve jsem měl z lega snad od všeho něco. Vlaky, auta, město, technic, modelteam... (vše prodáno) Dnes bych se chtěl věnovat hlavně technicu a stavět pohyblivé modely. Takže jsem udělal první nákup pro získání nějakého stavebního materiálu. Postupem času budu samozřejmě sety přikupovat a přidávat fotky do vlákna. Počítám, že se nevyhnu ani nákupům na bricklink, takže zatím vše pořádně čtu a studuju. Tyto první čtyři sety si nadělím pod stromek, aby to mělo nějaké kouzlo a vrátil jsem se v čase, kdy jsem na Vánoce rozbaloval lego od našich. Každý set postupně postavím, včetně alternativního modelu a přidám sem fotku. Časem se doufám budu moct pochlubit vlastním výtvorem.  ;)

42054 CLASS XERION 5000 TRAC VC



42043 Mercedes-Benz Arocs 3245



42053 Volvo EW 160E



42056 Porsche 911 GT3 RS



Power Funkction prvky: 8882 XL motor, 8883 M motor, 8886 Propojovaví kabel


stricekfido

Do začátku je to celkem slušná sbírka, já bych ti doporučoval sehnat ještě 42030 dokud je ještě za slušnou cenu, je tam spousta motorů a Pf prvků k tvorbě vlastních Moců. Já začínal s kombinací 42009 a 42030 a s tím už se opravdu nechá stavět dost věcí.

VojtaBeton

Citace od: stricekfido kdy 22.12.2016, 13:20:00
já bych ti doporučoval sehnat ještě 42030...

42030 plánuji pořídit po novém roce. Teď už ty výdaje byly dost vysoké. Počítám, že bych mohl narazit na zajímavou cenovku v povánočních slevách.
zajímavě vypadá taky nový set 42065 RC Tracked Racer.

ThomasMorta

Citace od: VojtaBeton kdy 22.12.2016, 13:04:16
... Každý set postupně postavím, včetně alternativního modelu a přidám sem fotku. Časem se doufám budu moct pochlubit vlastním výtvorem.  ;)

Jsi odvážlivec začínat takhle velkými věcmi:-) Mohu Ti doporučit, aby sis sehnal jeden nebo dva oddělovače kostek (na technic je cice využití malé, ale časem oceníč i ten vyšťuchovač pinů, který na něm je.
A na velké stavby doporučuji sehnat velké množství různobarevných misek na spojovací dílky - případně jakýkoli jiný systém na třídění součástek.

Co se týče nálepek, tak já nakonec používám modelářské pinzety - u technicu se často setkáš s velkými nebo obskurně tvarovanými nálepkami, které se lepí na oblé součástky, takže lepit to rukama je občas o nervy. A kdyby se Ti náhodou stalo, že nálepku nalepíš špatně (už jsem pár nalepil vzhůru nohama), tak věz že u současných stavebnic jsou tak kvalitní, že když ji pomocí něčeho velmi ostrého (já používám řezač na koberce) VELMI OPATRNĚ odlepíš, tak ji můžeš nalepit znovu a bude držet. A ještě Ti mohu poradit, abys u ozubených mechanismů nedotahoval součástky příliš těsně k sobě, ale nechal tam pár mikrometrů vůli - jinak se Ti může stát že bude motor příliš slabý a neutáhne mechanismus (to se mi stalo u jeřábu 42042 a přestavovat celý gearbox nebyla sranda - hlavně ho tedy vymontovat).

Každopádně držím pěsti!
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

sohibil

Začať rovno Claasom a Arocsom? Tak tomu hovorím silný štart.

Len tak na okraj si musím dovoliť uštipačnú poznámku. Claas som u nás videl v predaji za nejakých 116 € (cca 3100 CZK) a má množstvo funkcií, zatiaľ čo Porsche 911 som videl až za vyše 300 € (vyše 8000 CZK) a keď si ho postavíte, môžete si s ním akurát tak ručne behať po podlahe, nemá ani motor. Holt, silná značka robí cenu :D
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

VojtaBeton

Citace od: sohibil kdy 23.12.2016, 18:21:27
Začať rovno Claasom a Arocsom? Tak tomu hovorím silný štart.

Proč silný start?

Jinak ohledně toho Porsche a proč jsem ho koupil. Porsche se mi líbily vždy už od malička. Začalo to hrou "need for speed porsche unleashed" a vydrželo mi to do dnes. Kdybych si mohl koupit jakékoliv sportovní auto, hned bych šáhnul po 911 targa 4S. Takže to Porsche byl set "MUST HAVE"  ;) To, že to je model na poličku s minimem funkcí mi vůbec nevadí. Je to prostě Porsche!

ThomasMorta

Citace od: VojtaBeton kdy 23.12.2016, 19:59:51
Citace od: sohibil kdy 23.12.2016, 18:21:27
Začať rovno Claasom a Arocsom? Tak tomu hovorím silný štart.
Proč silný start?

Kdy jsi naposledy něco stavěl z lega technic? Vybral sis sady obsahující risíce dílků, často s pokročilými stavebními postupy, takže to bude nejspíš zenové cvičení a pokud jsi dlouho nic nestavěl, tak počítej tak víkend na jednu stavebnici:-)
Ale rozhodně dobré modely:-)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

VojtaBeton

#7
Citace
Kdy jsi naposledy něco stavěl z lega technic? Vybral sis sady obsahující risíce dílků, často s pokročilými stavebními postupy, takže to bude nejspíš zenové cvičení a pokud jsi dlouho nic nestavěl, tak počítej tak víkend na jednu stavebnici:-)

Nestavěl jsem z technicu cca těch deset let. Nebojím se toho, těším se na to. Číst z plánu mi nedělá problém a troufám si říct, že třeba arocs dám pod deset hodin. 8) Neberu to, abych to postavil co nejrychleji, ale chci si to stavění po těch letech prostě užít. >:D

Jinak co si pamatuji sety, které jsem měl před těmi deseti lety, byly tam např:

8458 Silver Champion
8459 Pneumatic Front End Loader
8479 Code Pilot Truck
...

Citace
Co se týče nálepek, tak já nakonec používám modelářské pinzety...

Neplánuji lepit samolepky na díly. U každého modelu. Byl bych radši, kdyby ty díly byly potištěné.

Citace
A ještě Ti mohu poradit, abys u ozubených mechanismů nedotahoval součástky příliš těsně k sobě, ale nechal tam pár mikrometrů vůli - jinak se Ti může stát že bude motor příliš slabý a neutáhne mechanismus

Děkuji z tvé strany za "trick & tips" ale tohle je mi celkem jasné. :D Opravdu díky. ;)

Nebojím se postavit ty sety podle plánů.  Horší bude po takové době vymyslet vlastní moc, když za tu dobu vysypu z krabice plno nových dílů.

ThomasMorta

Citace od: VojtaBeton kdy 24.12.2016, 15:57:57
Nestavěl jsem z technicu cca těch deset let. Nebojím se toho, těším se na to. Číst z plánu mi nedělá problém a troufám si říct, že třeba arocs dám pod deset hodin. 8) Neberu to, abych to postavil co nejrychleji, ale chci si to stavění po těch letech prostě užít. >:D

Tak to Ti držím pěsti, Sariel, který podle mě musí skládat minimálně obden, aby stíhal všechna svoje videa, ACROSe stavěl 7 hodin, B-model 9 hodin (u B-modelu nemáš roztřízené součástky do dávek, takže déle hledáš), takže pokud si věříš na deset hodin, tak to bude výzva:) Ale to Tě neodrazuji, naopak se mi líbi, že jdeš rovnou po těch největších setech.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

tomaslambo

#9
Velice slušný základ. Stavbu těchto setů si rozhodně užiješ. Podle dnešních návodů dokáže každou stavebnici postavit i snad s prominutím naprostý hlupák, a jestli si stavěl starší sety, tak tohle bude naprostá pohoda. 

VojtaBeton

Tak mám za sebou stavěcí marathon a přidávám fotky sestavených setů. Stavění mě bavilo u každého setu, ale nejvíc sem si užil stavění arocse a classe. Překvapilo mě hodně stavebních fíglů a nejvíc snad mechanismus zatáčení u classe.

Samolepky jsem nelepil ani u jednoho setu a do budoucna to ani neplánuji. ;)

42043 Mercedes-Benz Arocs 3245



42054 CLASS XERION 5000 TRAC VC



42056 Porsche 911 GT3 RS



42053 Volvo EW 160E



stricekfido

Tak to vypadá opravdu pěkně, kolik hodin jsi u toho strávil? Co bylo subektivne nejtěžší?

otaznik

Citace od: ThomasMorta kdy 23.12.2016, 01:45:26
Jsi odvážlivec začínat takhle velkými věcmi:-) Mohu Ti doporučit, aby sis sehnal jeden nebo dva oddělovače kostek (na technic je cice využití malé, ale časem oceníč i ten vyšťuchovač pinů, který na něm je.
A na velké stavby doporučuji sehnat velké množství různobarevných misek na spojovací dílky - případně jakýkoli jiný systém na třídění součástek.

Co se týče nálepek, tak já nakonec používám modelářské pinzety - u technicu se často setkáš s velkými nebo obskurně tvarovanými nálepkami, které se lepí na oblé součástky, takže lepit to rukama je občas o nervy. A kdyby se Ti náhodou stalo, že nálepku nalepíš špatně (už jsem pár nalepil vzhůru nohama), tak věz že u současných stavebnic jsou tak kvalitní, že když ji pomocí něčeho velmi ostrého (já používám řezač na koberce) VELMI OPATRNĚ odlepíš, tak ji můžeš nalepit znovu a bude držet. A ještě Ti mohu poradit, abys u ozubených mechanismů nedotahoval součástky příliš těsně k sobě, ale nechal tam pár mikrometrů vůli - jinak se Ti může stát že bude motor příliš slabý a neutáhne mechanismus (to se mi stalo u jeřábu 42042 a přestavovat celý gearbox nebyla sranda - hlavně ho tedy vymontovat).

Každopádně držím pěsti!
Promiň, ale to jsou rady jak pro osmiletýho kluka. Jak už tu padlo, návody jsou v dnešní době tak podrobné, že to postaví úplně každý - a je jedno, jestli za 10 nebo za 15 hodin, není to snad závod (většinou).

VojtaBeton

Citace od: stricekfido kdy 26.12.2016, 13:04:48
kolik hodin jsi u toho strávil?

Stavěl jsem od štědrého dne cca od šesti hodin večer do 26.12. cca do jedenácti dopoledne. Samozřejmě s přestávkami na spánek, jídlo a další potřeby. :)

Citace od: stricekfido kdy 26.12.2016, 13:04:48
Co bylo subektivne nejtěžší?

Subjektivně nejtěžší mi připadalo stavění ramene na arocsu. Hlavně kvůli pneumatic hadicím a jejich provlíkáním, zapojováním a měření jejich délky. Ty rozměry úplně přesně neseděly.

tomaslambo

#14
Tak tomu říkám maraton. Kéž bych měl toliko volného času, abych se mohl zabavit jen stavěním :D. Jsem byl rád, že jsem si od štědrého večera uškudlil alespoň těch 8 hodin na postavení Porsche. O to více jsem si to vychutnal

ThomasMorta

Citace od: otaznik kdy 26.12.2016, 16:13:08
Promiň, ale to jsou rady jak pro osmiletýho kluka. Jak už tu padlo, návody jsou v dnešní době tak podrobné, že to postaví úplně každý - a je jedno, jestli za 10 nebo za 15 hodin, není to snad závod (většinou).
Dávám rady, které bych sám ocenil v době, kdy jsem po mnoha letech začal s legem - a taky jsem si pořídil velkou krabici, konkrétně Mindstorms EV3 31313.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

stricekfido


Citace

Subjektivně nejtěžší mi připadalo stavění ramene na arocsu. Hlavně kvůli pneumatic hadicím a jejich provlíkáním, zapojováním a měření jejich délky. Ty rozměry úplně přesně neseděly.

TAk to stebou musím souhlasit, pro mě to byly asi to nejhorší co jsem kdy stavěl, a přitom zjistil že Pneumatic pro mě opravdu není :D

tomaslambo

Myslím si, že není důležité jak složitou stavebnici si člověk pro začátek pořídí, hlavní je, si to nezprotivit hned ze startu, proto obdivuji že sis naložil takový maraton. Já bych po něčem takovém nechtěl Lego pěkně dlouho vidět   

papluh

A čo prsty, nebolia  ?  8)
Tých pár stoviek pinov na tých 4 setoch nieje len tak ...

VojtaBeton

Citace od: tomaslambo kdy 27.12.2016, 10:19:14
..., proto obdivuji že sis naložil takový maraton. Já bych po něčem takovém nechtěl Lego pěkně dlouho vidět   

Citace od: papluh kdy 27.12.2016, 11:16:51
A čo prsty, nebolia  ?  8)
Tých pár stoviek pinov na tých 4 setoch nieje len tak ...

Můžu odpovědět oboum... Dnes jsem celé odpoledne rozebíral arocse a class. Po stavění mě prsty nebolely, ale po tom rozebírání a vytahování těch pinů myslím, že mi upadnou. A to mě čeká ještě Porsche a to volvo. Můžu říct, že moje prsty vypadají, jako bych celý odpoledne žmoulal šmirglpapír.  :D Takže tahle činnost bude nejspíš ta, po které nebudu mít na lego moc náladu. A to jsem ty dílky ještě netřídil. :D

VojtaBeton

Přidávám další kousky ze své sbírky.

Set na první fotce (60018 - Cement Mixer) byl další "must have" na vystavení. A to proto, že se touto prací živím. Kupoval jsem jej před Vánoci z aukra jako rozbalený a jednou sestavený. Chtěl bych k němu sehnat i 7990 a i hodně starý set 6682

Druhá fotka zobrazuje úlovky z Legolandu v Německu. Dvě kostky z "Legoland fabric" a přívěšek šaška zakoupený v lego shopu.

60018 - Cement Mixer



Legoland Deutschland



ThomasMorta

Citace od: VojtaBeton kdy 29.12.2016, 11:41:06
Chtěl bych k němu sehnat i 7990 a i hodně starý set 6682

Přes bricklink by to neměl být problém - i když zejména u toho staršího se možná prodraží poštovné.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

sohibil

#22
Citace od: stricekfido kdy 27.12.2016, 08:29:47
TAk to stebou musím souhlasit, pro mě to byly asi to nejhorší co jsem kdy stavěl, a přitom zjistil že Pneumatic pro mě opravdu není :D
Tiež sa prikláňam k názoru, že pneumatic nie je až taká sláva ale z iného dôvodu. Hlavne na setoch s PF a IR ovládaním je pneumatic skôr na príťaž akoby bol užitočný. Citeľne mu chýbajú nádrže prítomné v starších setoch, aby to človek nemusel v jednom kuse tlakovať.

Samozrejme robí značné problémy, ako tie prekliate hadice rozviesť aby ničomu neprekážali a kam umiestniť ovládanie, hlavne ak staviate MOC alebo MOD. Menej skúseným staviteľom by z toho aj hrablo.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

juraj

Citace od: sohibil kdy 02.01.2017, 18:33:05
A už celé veky sa neobjavil set s kompresorom. Vlastne pokiaľ viem, bol len jediný set 8868 Air Tech Claw Rig, ktorý ho obsahoval. Samozrejme je možné si zostrojiť vlastný kompresor ak máte malú pumpu (s tou veľkou by som sa o to radšej nepokúšal), ale tú si už musíte dokupovať zvlášť.

Odporucam si pozriet zoznam dielov na Unimogu alebo Arocse. Kompresor tam Je pohanani motorom.

otaznik

Citace od: sohibil kdy 02.01.2017, 18:33:05
Tiež sa prikláňam k názoru, že pneumatic nie je až taká sláva ale z iného dôvodu. Hlavne na setoch s PF a IR ovládaním je pneumatic skôr na príťaž akoby bol užitočný. Citeľne mu chýbajú nádrže prítomné v starších setoch, aby to človek nemusel v jednom kuse tlakovať. A už celé veky sa neobjavil set s kompresorom. Vlastne pokiaľ viem, bol len jediný set 8868 Air Tech Claw Rig, ktorý ho obsahoval. Samozrejme je možné si zostrojiť vlastný kompresor ak máte malú pumpu (s tou veľkou by som sa o to radšej nepokúšal), ale tú si už musíte dokupovať zvlášť.

Samozrejme robí značné problémy, ako tie prekliate hadice rozviesť aby ničomu neprekážali a kam umiestniť ovládanie, hlavne ak staviate MOC alebo MOD. Menej skúseným staviteľom by z toho aj hrablo.
Nechápu, že si neověříš informace, než napíšeš takovou perlu.
Snad to tu admin promaže.

sohibil

#25
No sorry, tak som sa sekol. Hľadal som na BL sety ktoré obsahujú malú pumpu - ale žltú. Arocs ju má modrú a Unimog šedú, Preto mi ani jeden z nich nezobrazilo. Čo na tom že som napísal jednu blbinu - atómová vojna kvôli tomu nezačne. Post som už opravil. Každý robí chyby, a niektorí ľudia nemajú na práci lepšie veci ako zhadzovať iných. Howgh.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

otaznik

Citace od: sohibil kdy 02.01.2017, 20:32:26
No sorry, tak som sa sekol. Hľadal som na BL sety ktoré obsahujú malú pumpu - ale žltú. Arocs ju má modrú a Unimog šedú, Preto mi ani jeden z nich nezobrazilo. Čo na tom že som napísal jednu blbinu - atómová vojna kvôli tomu nezačne. Post som už opravil. Každý robí chyby, a niektorí ľudia nemajú na práci lepšie veci ako zhadzovať iných. Howgh.
Samozřejmě, že každý dělá chyby, ale když chceš něco tvrdit, tak je dobré si to v rozumné míře prověřit. Podle mého by ses tedy měl rozčilovat zejména na sebe a ne na ostatní, kteří tě na chybu upozornili (byť uznávám, že to šlo jemněji).

juraj

Krasna zbierka velmi velkych modelov.  Ak by som mal o 20 roko menej, tak by som tie sety staval stale dokola alebo mixoval. Urcite by tie diely stacili na mnoho modelov a mnoho rokov.

Offtopic:
Sobihil ma v podstate pravdu, ta pumpa uz nikdy v sete nebola, ale tiez by ma zaujimalo ktore pneumatic sety testoval. Od roku 2010 boli v setoch len male kompresory. Cize asi komentoval starsie modely a nie arocs.

tomaslambo

Pumpa v Arocsu (42043) a Volvu (42053) je sice jiná, přesto je funkčně i rozměrově naprosto shodná s tou co je v Unimogu a 42008-Service truck. Ještě starší verze, která je v 8868-Air Tech Claw Rig a v 8049 Tractor with Log Loader, je o půl studu kratší. Dohromady je to tedy 6 plnohodnotných setů, které obsahují malou pumpu vhodnou pro pohon motorem

VojtaBeton

Zdravím.

Při návratu do Prahy na mě čekaly na poště dva balíky co jsem si ještě po Vánocích nadělil. :) Musim říct, že ten pásák je fakt živej. Na plovoucí podlaze to bere pěkně driftem. Chtěl bych ho zkusit ve sněhu, ale trochu se bojim brát lego ven. ;D

LEGO 42065 TECHNIC RC pásový závoďák





Technic minifig: Chtěl jsem mít i nějaké postavičky z technicu do svých výtvorů, tak jsem si dvě objednal na aukru.