kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Osvětlení a veškeré světelné efekty Mirkova kolejiště jsou nepřekonatelné. 8) 

mirek

#3271
Citace od: hobby kdy 21.02.2023, 18:28:31Osvětlení a veškeré světelné efekty Mirkova kolejiště jsou nepřekonatelné. 8) 

Hobby, pane inženýre děkuji.

   Vše začalo v roce 1960, kdy po maturitě jsem se díky posudku místní organizace KSČ nedostal na
vysokou školu (Byl jsem synem živnostnka). Strýc mi našel místo ve výzkumném ústavu pro silnoproudou elektrotechniku při Československé akademii věd v Praze, kde pracoval jako vědec.
Výzkumný ústav, to zní honosně, ale ve skutečnosti to byla obyčejná dílna, kde byl soustruh, fréza, stojanová vrtačka, svářecí aparatura a pod.Především tu byl vynikající kolektiv dělníků, což do jednoho byli ragbysté ze Slavie, Sparty a Disku Říčany. Dodnes na ně s láskou vzpomínám. Díky nim jsem se tam vše naučil za rok brigády obsluhovat a ovládat.
  Kromě toho tam byla i slaboproudá dílnička s panem Mokráčkem, který mně naučil pájet a sestavovat obvody pro ovládání silnoproudých výzkumných celků. Tam jsem pochytil vše, co dnes v tomto oboru používám a realizuji na kolejišti.Z roku 1961 ještě používám pistolovou páječku.
  Nesmím zapomenout ani na Pana Doc.Ing.Svobodu z liberecké vysoké školy (VŠST), kam jsem se po roce dostal, který si všiml mé praxe a jmenoval mě pomocnou vědeckou silou (pomvědem) a později asistentem na katedře elektrotechniky, kterou vedl.
  Díky "straně a vládě" jsem pochytil zkušenosti, které teď rozvíjím. Prostě osud ... 

mirek

Děkuji.

mirek

#3273
Galerie několika MOC


mirek

#3274
Diorama. Nyní jsou k vidění na výstavě v Praze na Smíchově v "Království železnic"


Jaky


mirek

Citace od: Jaky kdy 03.03.2023, 09:38:19Mirku, na té bílé mašině, to je dcera?
Ne snacha, žena mladšího syna. Nějaký čas byla starostkou města.

mirek

Pohled na Olomouc 2022 a moje interaktivní kolejiště zase trochu jinak.
Je zde zachycena i opravená výhybka (kovová osička), neboř dětské ručičky
odlomily plastové vedení žlutého závaží.


mirek

Pokusím se uceleně dokumentovat pomocí videa některé své nápady
realizované na svém kolejišti.
Jako první ... docílit toho, aby vlak stál ve stanici a zároveň
jeho světla svítila.


mirek

Ucelený videopostup tvorby a postupných úprav na realizaci MOC TATRA drezina.


mirek

Jak jste asi poznali, hraji si a stříhám videa. Vše začalo úklidem
videosouborů na mém počítači.
Tak jsem objevil i video záznamy z Dánska ze Skaebaerku 2017, které
jsem sestříhal.



mirek

... i takto může vypadat uložení vodiče v LEGO konektoru.
Je nutné srovnat ohnuté "vidličky" do kterých mají zapadat vodiče.

mirek

POKRAČOVÁNÍ :
- neoholené vodiče zamáčknout do prohlubně. Oholená část musí     
   být nad výřezy pro "vidličky" !
- vrchní díl stačí jen důkladně zacvaknout zhora,
- docvaknout i spodní část konektoru a je hotovo.
NUTNO VYZKOUŠET - občas dojde špatnou manipulací ke zkratu.

milanv

Důležitý návod, díky za něj, Mirku. Kdo viděl běžný stav starých kabelů v těchto konektorech (a jiné než "used" se na BL koupit nedají, už jsou mnoho let po konci výroby), tak ví, jak je potřeba ty kablíky měnit...

Jenom mi chybí: máš prosím tě nějaký fígl, jak rychle a hlavně bezpečně ty konektory otvírat?
Pán na Žlutém hradě

dědek

#3284
Citace od: milanv kdy 21.04.2023, 11:34:15Důležitý návod, díky za něj, Mirku. Kdo viděl běžný stav starých kabelů v těchto konektorech (a jiné než "used" se na BL koupit nedají, už jsou mnoho let po konci výroby), tak ví, jak je potřeba ty kablíky měnit...

Jenom mi chybí: máš prosím tě nějaký fígl, jak rychle a hlavně bezpečně ty konektory otvírat?
Já mám dobrý fígl...odvezu je vždy k Mirkovi... ;)

peki

Citace od: milanv kdy 21.04.2023, 11:34:15Důležitý návod, díky za něj, Mirku. Kdo viděl běžný stav starých kabelů v těchto konektorech (a jiné než "used" se na BL koupit nedají, už jsou mnoho let po konci výroby), tak ví, jak je potřeba ty kablíky měnit...

Jenom mi chybí: máš prosím tě nějaký fígl, jak rychle a hlavně bezpečně ty konektory otvírat?

Tak jestli mohu odpovědět :)
odkaz

milanv

Pán na Žlutém hradě

fanda

Já si dovolím k tomu mirkovu STARÉMU dokonalému návodu jen přidat, že se mi osvědčilo, těsně před konečným zacvaknutím vršku a spodku, mírně kleštičkami přitlačit vždy 2 sousední kovové zobáčky ke drátu, aby řádně prořízly izolaci a zaryly se až do kovu.

Zdravím Mirka  :)

mirek

Citace od: fanda kdy 25.04.2023, 17:19:44Já si dovolím k tomu mirkovu STARÉMU dokonalému návodu jen přidat, že se mi osvědčilo, těsně před konečným zacvaknutím vršku a spodku, mírně kleštičkami přitlačit vždy 2 sousední kovové zobáčky ke drátu, aby řádně prořízly izolaci a zaryly se až do kovu.

fanda ... Právě, abych odstranil to, že se mi třikrát nepodaří proříznout izolaci a jednou ano, došel jsem k tomuto řešení.
Izolaci jsem oholil a tím je vytvořen dokonalý kontakt s kovem NA POPRVÉ.

mirek


mirek

Začátky práce na stavbě nové zakázky pro NYMWAG. Firma vyvynula nový typ vozu s nízko uloženou ložní
plochou a tak se snažím navázat na předchozí stavby s použitím LEGO technic dílů.

milanv

Citace od: mirek kdy 26.04.2023, 06:55:53Začátky práce na stavbě nové zakázky pro NYMWAG. Firma vyvinula nový typ vozu s nízko uloženou ložní plochou a tak se snažím navázat na předchozí stavby s použitím LEGO technic dílů.
Mirku, gratuluju jak k pokračující spolupráci tak ke skvělým modelům. Pamatuju si, jak jsem koukal, kolik stavitelského kumštu jsi dal "do obyčejné rovné plošiny" už v minulé verzi.
Pán na Žlutém hradě

mirek

Milá návštěva handikepovaných dětí "VČELKA".
Jejich radost byla obrovská.

mirek

Citace od: milanv kdy 26.04.2023, 08:13:50Mirku, gratuluju jak k pokračující spolupráci tak ke skvělým modelům. Pamatuju si, jak jsem koukal, kolik stavitelského kumštu jsi dal "do obyčejné rovné plošiny" už v minulé verzi.

milanv  děkuji... Snažím se co nejvíce se přiblížit realitě pomocí technic dílků. Když jsem s nimi realizoval předchozí dva vagony, rád bych i tento ve stejném duchu dokončil.

mirek

milanv ... Hlavní fígl - použít upravený odlamovací nůž na odklopení spodní části LEGO 9V kontaktu. Mírným páčením se spodní díl odklopí.

mirek

Citace od: milanv kdy 26.04.2023, 08:13:50Mirku, gratuluju jak k pokračující spolupráci tak ke skvělým modelům. Pamatuju si, jak jsem koukal, kolik stavitelského kumštu jsi dal "do obyčejné rovné plošiny" už v minulé verzi.

milanv... a stále nejsem spokojený, snad už konečně se to blíží k finální podobě.

milanv

Tak to je jasné, člověk pořád dumá, jak tu předlohu ztvárnit, co zanedbat, co vypíchnout, ještě aby to bylo pevné a funkční... Tak to tě taky na tom baví,  ne? :-)
Nebo jak by řekli mladí: "to mě čelyndžuje"

Já předlohu neznám, tak jsem se tak koukal čistě stavebně a najednou zírám: co to máš použité za vinglové placky na tom boku, že mají study na přeponě??
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 27.04.2023, 10:59:27Já předlohu neznám, tak jsem se tak koukal čistě stavebně a najednou zírám: co to máš použité za vinglové placky na tom boku, že mají study na přeponě??

milan... trefil jsi hřebíček na hlavičku, zrovna ty vinglové placky na tom boku mají být trochu jinak. (viz.obr. výše)


mirek

Rozpracovaný nový model nízkoplošinového vagonu pro přepravu návěsů kamionů.
Je to práce na zakázku a tak na vylepšení a úpravách se stále pracuje.


mirek

Na předchozím videu prezentuji rozpracovaný model zakázkové práce.
Vše je úplně jinak. Stavbu nosiče kamionových návěsů jsem přepracoval ...
Zatím je jen jedna polovina, druhá část návěsu je identická.