DISKUSE OCTAN CUP - PODZIM 2008

Založil Marty713, 06.09.2008, 17:43:52

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Zúčastnili byste se soutěže i pokud by se soutěžilo pouze o slovní ocenění?

Ano, jde přece o zábavu.
Nevím, musel bych se ještě rozmyslet.
Ne, bez věcné ceny o soutěž nemám zájem.

Marty713

DISKUSE OCTAN CUP - PODZIM 2008

Vítám vás všechny v diskuzní části OCTAN CUPu ve stavbě z lega.
Pokud jste si ještě nepřečetli pravidla, tak to hned udělejte. Pokud jste si je již přečetli a dostali jste strach, tak ho nemějte. Je to jen formalita, bez které by se v budoucnu mohly objevit komplikace, které by soutěž poškodily.
Celá soutěž je udělána tak, že když se každý bude chovat podle pravidel, nedojde k žádnému konfliktu nebo pochybení, naopak bude průběh mnohem svižnější a zábavnější jak pro soutěžící, tak pro porotce.

Zde jsou ke stáhnutí dva programy, ve kterých lze jednoduše upravovat velikosti fotografií (pokud takové již nemáte):

optimalizér:

http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/prevody_a_optimalizace/azazel-fotooptimizer/

photofiltre (stahujte 6.3.1. FREE - je na něj i čeština):

http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/spravafotografii/photofiltre/

Pro ty, kteří se mi hlásili již před oficiálním zahájení znovu opakuji: Je nutné se znovu přihlásit! Jak na to, se dočtete v pravidlech! (http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=18984.0)

Poznámka:

Mělo se původně hrát o ceny, o krásné velké věcné ceny. Rozhodl jsem se ale, že 1. ročník OCTAN CUPu bude bez věcných cen. Proč? Vložím sem dopis, ve kterém to zdůvodňuji sponzorovi:

Ahoj,
rozhodl jsem se vyhlásit 1. ročník OCTAN CUPu jako soutěž o slovní ocenění a ne o věcné ceny. Velice si vážím tvojí nabídky a určitě ji v budoucnu využiji (pokud bude podpora OCTAN CUpu z tvé strany trvat), ale bude pro všechny lepší, když to napoprvé zkusíme bez cen. Kdo ví, co komu nebude sedět, nebo s čím bude mít kdo problém, nebo jestli a s jakou účastí se vůbec soutěž uskuteční.
Pokud vše proběhne v pořádku, budu se ze všech sil snažit, aby se v příštím ročníku soutěžilo o královské ceny, napoprvé to však nechci riskovat.


Díky všem zklamaným za pochopení. ;)

otaznik

1. Fotek by mělo být více (minimálně 3).
2. Mělo by se uvést, že organizátor se nezúčastní této soutěže.
3. Pokud to nechceš uvádět u každého kola soutěže, dal bych do pravidel i info, z čeho je možno stavět, co lze použít a co ne.

BTW: Proč se to jmenuje Oktánkův turnaj - IMHO nic moc název, chtělo by to něco "průraznějšího" (něco jako: Kostky Master Builder Contest  ;) ).

Marty713

1) Fotka bude jen jedna. Při účasti nad 15 lidí rozesílat porotcům 45 fotek je neúnosné, nehledě k systému hlasování, který je založen na porovnávání. Více fotek by stěžovalo rozhodování.
+ Alespoň to bude soutěžící nutit k zamyšlení nad fotografováním. Pokud se někdo špatně umístí kvůli špatně nafocenému modelu, bude to myslím spravedlivé.

2) Jelikož jako organizátor zprostředkovávám pohyb fotografií modelů mezi soutěžícími a porotci a tudíž vím, který model je čí, je logické, že se nemůžu sám zúčastnit ať jako soutěžící nebo jako porotce.
+ Já sčítám a zveřejnuji body. To bych nikdy nemohl dělat, pokud bych také soutěžil.

3) Odkazuji se na bod pravidel 1.2.

Chtěl jsem něco hezkého, počeštělého, tyto megaultra anglické názvy se mi nelíbí. Když jsem byl malý, říkal jsem těm pumpařům a závodníkům s logem OCTAN oktánci. ;)

Mellory

Vážně by to chtělo nějaký lepší název soutěže. ;)
Nothing is true. Everything is permitted.

otaznik

Citace od: Marty713 kdy 07.09.2008, 19:52:37
1) Fotka bude jen jedna. Při účasti nad 15 lidí rozesílat porotcům 45 fotek je neúnosné, nehledě k systému hlasování, který je založen na porovnávání. Více fotek by stěžovalo rozhodování.
+ Alespoň to bude soutěžící nutit k zamyšlení nad fotografováním. Pokud se někdo špatně umístí kvůli špatně nafocenému modelu, bude to myslím spravedlivé.
IMHO to bude naopak nespravedlivé, některé modely nelze jednou fotkou dostatečně postihnout . Já osobně nemám problém porovnávat výtvory i když mají fotek třeba deset.

Citace od: Marty713 kdy 07.09.2008, 19:52:37
2) Jelikož jako organizátor zprostředkovávám pohyb fotografií modelů mezi soutěžícími a porotci a tudíž vím, který model je čí, je logické, že se nemůžu sám zúčastnit ať jako soutěžící nebo jako porotce.
+ Já sčítám a zveřejnuji body. To bych nikdy nemohl dělat, pokud bych také soutěžil.
Možná logické zdůvodnění, ale nic nemění na tom, že by ses zúčastnit mohl - chtělo by to přidat bod, který by tohle opravil.

Citace od: Marty713 kdy 07.09.2008, 19:52:37
3) Odkazuji se na bod pravidel 1.2.
No, možná by bylo dobré napsat už sem, jestli se budou moci používat ne-LEGO díly apod.

Citace od: Marty713 kdy 07.09.2008, 19:52:37
Chtěl jsem něco hezkého, počeštělého, tyto megaultra anglické názvy se mi nelíbí. Když jsem byl malý, říkal jsem těm pumpařům a závodníkům s logem OCTAN oktánci. ;)
Je celkem jedno, co tě k tomu názvu přivedlo, důležité je, aby se na něj chytli soutěžící. V tomto případě mi název přijde dětský a naprosto nevhodný. Můj návrh byl pouze příklad, nicméně použít např. vítězný titul v názvu mi nepřijde špatné.

Shmade

Já osobně jsem rád, že se v sekci soutěž vůbec něco děje. LTTT, byl za poslední dobu jediná možnost, jak se dalo na kostkách nějak soutěžit, bohužel během posledních několika závodů za malé účasti závodníků zkomíral, až nakonec nejspíš do budoucna úplně umřel. :(
Tak mi přijde důležité spíš podporovat organizátora, který vynaložil a do budoucna ještě určitě vynaloží hodně energie na to aby pro ostatní dělal zábavu, než se tu dohadovat, že Oktánův turnaj je blbej název. Mě přijde primárně jedno jak se soutěž jmenuje, a za druhé se mi to líbí, a to i s tím, jak bylo vysvětleno jak se k názvu přišlo. 

Abych jen neplkal... Kdy se dozvíme témata jednotlivých kol?

ass

Taky bych se přimlouval za jinej název, tenhle mi přijde lehce přiteplenej. Měl by líp charakterizovat soutěž a její myšlenku.

Ohledně přihlašování se, IMHO by bylo lepší, kdyby se nejdřív zveřejnilo první kolo a jeho zadání a až pak by se člověk rozhodl, jestli se přihlásí. Takhle se třeba někdo zbytečně přihlásí a odhlásí (zjistí, že nemá díly, nechce se mu to stavět apod.)

BTW: Bacha na češtinu, když píšeš rozzuřeně.

Marty713

Rád bych se omluvil za formu, jakou jsem zde dnes bránil zájmy soutěže. Některé závěry byly unáhlené a přehnané. Nechal jsem se unést situací a slibuji, že jsem se napravil z udělaných chyb. Omlouvám se dotčeným pánům a věřím, že nic z toho se nepromítne v budoucnu na našich vzájemných vztazích.

Jde o zabávu a na tom si stále trvám. Věřím, že i přes drobné neshody se Oktánkův turnaj bude těšit veliké přízni z řad soutěžících i porotců.

Na vaše dotazy rád odpovím a vaše názory si rád poslechnu, ale musíte si uvědomit a přijmout jednu věc. Ačkoli já jsem vyhlašovatel a organizátor, nemůžu na základě vašich sebelepších připomínek upravit nebo snad kompletně změnit pravidla a tak celou soutěž. Současná pravidla byla sestavena na základě předchozích soutěží a zkušeností, prošla kontrolou a byla schválena.
Pokud bych je teď podle vás nějakým způsobem upravil bylo by to více než nefér vůči lidem, kteří se již přihlásili a tak s těmito pravidly souhlasili a těch není málo.

Tento ročník proběhne za stávajících pravidel. Poučíme se z něj a příště už se případným chybám vyvarujeme. Ale musíme něco dělat! :)

A tak vás všechny opětovně zvu na soutěž Oktánkův turnaj. Jde přece o LEGO a o zábavu, tak si to nepokazme malichernostmi.

Marty713

betakaroten

Citace od: Marty713 kdy 07.09.2008, 19:52:37
1) Fotka bude jen jedna. Při účasti nad 15 lidí rozesílat porotcům 45 fotek je neúnosné, nehledě k systému hlasování, který je založen na porovnávání. Více fotek by stěžovalo rozhodování.
+ Alespoň to bude soutěžící nutit k zamyšlení nad fotografováním. Pokud se někdo špatně umístí kvůli špatně nafocenému modelu, bude to myslím spravedlivé.
+ Alespoň to bude organizátora nutit k zamyšlení nad volbou témat. ;D
+ Ještě to otevírá naprosto netušené možnosti jak pro stavitele, tak pro porotu (podrobnosti z pochopitelných důvodů nesdělím).

Citace od: Marty713
3) Odkazuji se na bod pravidel 1.2.
Chtěl jsem něco hezkého, počeštělého, tyto megaultra anglické názvy se mi nelíbí. Když jsem byl malý, říkal jsem těm pumpařům a závodníkům s logem OCTAN oktánci.
Sice nevím, co je počeštělého na slovech "oktan" a "turnaj", ale proti gustu chuti žádná disputace rozprava. ;) V současné situaci si myslím, že by soutěž přitáhla pozornost fóra s jakýmkoli názvem, kupř. Vařené nudle... (safra, tohle mi vyvolalo vzpomínky na středoškolní léta a nekonečné debaty stran názvu školního časopisu - nakonec začal náhle vycházet s titulem ANONYMOS)

Zoufalec

Citace od: ass kdy 07.09.2008, 21:14:09

Ohledně přihlašování se, IMHO by bylo lepší, kdyby se nejdřív zveřejnilo první kolo a jeho zadání a až pak by se člověk rozhodl, jestli se přihlásí. Takhle se třeba někdo zbytečně přihlásí a odhlásí (zjistí, že nemá díly, nechce se mu to stavět apod.)



Naprostý souhlas. Chtělo by to alespoň téma pro první kolo, aby se nestalo, že ti po vyhlášení téma odřekne půlka přihlášených...

Aktivitu na tomto poli ale oceňuji!!!

Džejkob

podle mě by bylo lepší navýšit počet možných fotek na 2 ke každé stavbě

.... 8) alespoň 8) ....
Star Wars, Western, Fantasy Castle, různý věci stavím a sbírám :)
Jsem také aktivní na Instagramu: @CzechMateBricks

Marty713

#11
Díky za názory, ale ohledně fotek se již opravdu nic měnit nebude. Konzultoval jsem to s několika různými lidmi a všichni ve výsledku souhlasili s počtem jedné fotky. Na první pohled se může zdát, že je to nedostačující, ale to je relativní:

Z hlediska prezentace je jedna fotka opravdu žalostně málo, ale z hlediska soutěže a hodnocení je 1 fotka akorátní množství:

Představte si, že někdo postaví velice detailní a košatý výtvor a někdo naopak. Ten první nebude mít problém pořídit celou sérii zajímavých fotek, ale ten kdo postavil jednoduchou prostou věc nebude mít co fotit. Možná to zní podivně, ale tak to je. Kolikrát se nám stává, že vidíme někde galerii nadupanou nezajímavými fotkami, které o ničem nejsou. A právě pokud bude mít soutěžící možnost poslat pouze jednu jedinou fotku, v kombinaci se zadáním to všechny soutěžící staví na stejnou úroveň a nutí je to vycházet ze stejných podmínek. A o to přeci jde, aby všichni měli stejné podmínky.

Možná se ptáte: No dobře, tak proč ne alespoň 2 nebo 3 fotky?

Princip je pořád stejný. Dvě nebo tři je sice minimální množství, ale už i zde vzniká prostor k znevíhodnění méně detailních nebo menších staveb.

Omezení jedné fotky je stejné, jako omezení velikostí podložky nebo počtem dílů. Navíc při hodnocení by mohla různá kvantita fotografií porotce zavádět při udělování bodů.



Ohledně zadání:

Už jsem nad tím přemýšlel a dokonce jsem to sem chtěl napsat, ale zadání prvního kola je tak jednoduché a primitivní a skoro bez omezení, že kdybych to zveřejnil už dnes, nemůžu zaručit všem soutěžícím stejnou dobu na stavbu a na promyšlení. Někteří by prostě začali přemýšlet (nebo dokonce stavět!) nad projektem dříve než ostatní a to je podle mě nefér, nebo ne?! ;)

Colonel32

hlavne uz to prosimte konecne prejmenuj na OCTAN CUP

otaznik

Citace od: Marty713 kdy 10.09.2008, 15:10:03
Díky za názory, ale ohledně fotek se již opravdu nic měnit nebude. Konzultoval jsem to s několika různými lidmi a všichni ve výsledku souhlasili s počtem jedné fotky. Na první pohled se může zdát, že je to nedostačující, ale to je relativní:

Z hlediska prezentace je jedna fotka opravdu žalostně málo, ale z hlediska soutěže a hodnocení je 1 fotka akorátní množství:

Představte si, že někdo postaví velice detailní a košatý výtvor a někdo naopak. Ten první nebude mít problém pořídit celou sérii zajímavých fotek, ale ten kdo postavil jednoduchou prostou věc nebude mít co fotit. Možná to zní podivně, ale tak to je. Kolikrát se nám stává, že vidíme někde galerii nadupanou nezajímavými fotkami, které o ničem nejsou. A právě pokud bude mít soutěžící možnost poslat pouze jednu jedinou fotku, v kombinaci se zadáním to všechny soutěžící staví na stejnou úroveň a nutí je to vycházet ze stejných podmínek. A o to přeci jde, aby všichni měli stejné podmínky.

Možná se ptáte: No dobře, tak proč ne alespoň 2 nebo 3 fotky?

Princip je pořád stejný. Dvě nebo tři je sice minimální množství, ale už i zde vzniká prostor k znevíhodnění méně detailních nebo menších staveb.

Omezení jedné fotky je stejné, jako omezení velikostí podložky nebo počtem dílů. Navíc při hodnocení by mohla různá kvantita fotografií porotce zavádět při udělování bodů.
Když jsi to znovu otevřel, budu také reagovat:
tvoje odůvodnění počtu fotek mi přijde více než podivné. Stavba je buď dobrá nebo ne, počtem fotek už to nikdo nedohoní, spíše bude škoda, že stavby pořádně neuvidíme (maximálně až po soutěžním kole).
Jak by mohl počet fotek zavádět při hodnocení?! Maximálně obráceně, než to myslíš ty - tedy, že neumožní stoprocentní prezentaci.

Dejv

Pokud bude povinností nafotit více fotek, soutěžící se budou více snažit, bude více detailů.. Soutěž se tím stane atraktivnější jak pro nestranné pozorovatele, tak pro porotce i soutěžící. Přimlouval bych se za 3 fotky jako v případě Truckosoutěže.
C32: OCTAN CUP nezní vůbec špatně!  ;)

Shmade

No já si taky myslím, že více fotek by bylo lepší, a jak píšeš, že více fotek by znevýhodňovalo výtvory s menším počtem detailů a tak... Tak to mi přijde nelogické až rozporuplné, když vezmu dva úplně stejné modely, které se budou lišit jen detaily, tak pro mě bude lepším modelem ten detailněji zpracovaný. Tak mi přijde, že stejně tak se dá říct, že méně fotek znevýhodňuje detailnější modely u kterých by bylo potřeba fotek více. To, že by mohla být pouze jedna fotka výtvoru podle mě může o dost snížit kvalitu výtvotrů samotných a může to v extrému vést k tomu, že budou postaveny třeba jen takové kulisy. :)
Je to tvoje soutěž, tak si samozřejmě dělej jak uznáš za vhodné, ale když už jsi tuto diskusi k soutěži otevřel, tak bys možná mohl dát na názory lidí, že více fotek může být jedině k dobru věci.
K poslednímu tvému argumentu, že nebudeš rozesílat porotcům xy fotek bych chtěl říct jen to, že snad není absolutně žádný problém všech xy fotek dvěma kliknutím myši zabalit a nahrát někam na net odkud si to porotci stáhnou...
Jo ještě vlastně jeden argument si měl, že změna pravidel by nebyla fér vzhledem k již přihlášeným. To je sice hezké a čestné, ale myslím, že tak malá
změna, jako je počet fotek pro prezentaci by nikomu nevadila, ba naopak.

Shmade

Jo a ještě to téma... aspoň první by jsi mohl zveřejnit, takhle jsem se zatím nepřihlásil, protože nevím jestli se mi vůbec bude chtít soutěžit, respektive jestli se mi bude chtít stavět to "něco záhadného tajemstvím zahaleného" - i když podle mě zbytečně.

Dejv

Citace od: Shmade kdy 10.09.2008, 19:31:35
Jo a ještě to téma... aspoň první by jsi mohl zveřejnit, takhle jsem se zatím nepřihlásil, protože nevím jestli se mi vůbec bude chtít soutěžit, respektive jestli se mi bude chtít stavět to "něco záhadného tajemstvím zahaleného" - i když podle mě zbytečně.

Jsem na tom úplně stejně..  Ještě k tomu nafocení: v případě, že budu nucen pořídit jen jednu fotku, vyfotím výtvor před zrcadlem ( slibuju, že si vezmu spodní prádlo.. )  ;D

Jarmila

Pokud se přihlásím a pak bude téma Star Wars, Star Wars jinak, Technic, Technic jinak, .....   tak jsem v kelu a budu na to prdět.
Pokud bude vyhlášeno několik kol a předem budu vědět téma, tak se přihlásím a stavět budu jen to, co mi bude vyhovovat. Sice nebudu mít body za všechny kola, ale to mne trápit nebude.
Navrhovala bych nejdříve vyhlásit témata a pak ať se Ti hlásí soutěžící. Kdo se přihlásil, bude pravděpodobně stavět bez ohledu na témata.

A jestli s tím budeš dělat takové okolky, tak zase všechny kostičky zastrkám do skrýše a nebudu stavět ani já a ani synek. A ten už teď prudí.  :)
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

Marty713

Název změnim. Bude to OCTAN CUP.

Fotky povolim tři. Žádnej problém.

Ale jak jsem řekl, téma nemůžu zveřejnit, protože téma = zadání. A to už jsem vysvětloval, proč nemůžu propálit zadání před vyhlášením 1. kola.

Shmade

Dobře, díky za ty fotky, aspoň se bude čím kochat.

Mellory

Citace od: Marty713 kdy 10.09.2008, 20:32:32
Název změnim. Bude to OCTAN CUP.

Fotky povolim tři. Žádnej problém.
Vřelé díky za všechny, které jsi svými rozhodnutími velmi potěšil. 8)
Nothing is true. Everything is permitted.

Marty713

#22
Není vůbec zač.

A teď omluva těm, kteří se přihlásili na základě starých pravidel: Sorry.

A tak já vám teda i prozradím téma 1. kola:

Scéna, dioráma, kulisa, zachycení děje, známé události.

(takže ona by ta jedna fotka zas tolik nevadila)

EDIT: Teda abyste to dobře pochopili... "diorama" v uvozovkach, velikost 8x8 a mensi.. proste nejakej podstavec.

peter

#23
Citace od: Marty713 kdy 10.09.2008, 15:10:03Díky za názory, ale ohledně fotek se již opravdu nic měnit nebude. ... Na první pohled se může zdát, že je to nedostačující, ale to je relativní:

Z hlediska prezentace je jedna fotka opravdu žalostně málo, ale z hlediska soutěže a hodnocení je 1 fotka akorátní množství:

Představte si, že někdo postaví velice detailní a košatý výtvor a někdo naopak. Ten první nebude mít problém pořídit celou sérii zajímavých fotek, ale ten kdo postavil jednoduchou prostou věc nebude mít co fotit. Možná to zní podivně, ale tak to je. Kolikrát se nám stává, že vidíme někde galerii nadupanou nezajímavými fotkami, které o ničem nejsou. A právě pokud bude mít soutěžící možnost poslat pouze jednu jedinou fotku, v kombinaci se zadáním to všechny soutěžící staví na stejnou úroveň a nutí je to vycházet ze stejných podmínek. A o to přeci jde, aby všichni měli stejné podmínky.

Možná se ptáte: No dobře, tak proč ne alespoň 2 nebo 3 fotky?

Princip je pořád stejný. Dvě nebo tři je sice minimální množství, ale už i zde vzniká prostor k znevíhodnění méně detailních nebo menších staveb.

Omezení jedné fotky je stejné, jako omezení velikostí podložky nebo počtem dílů. Navíc při hodnocení by mohla různá kvantita fotografií porotce zavádět při udělování bodů.

Citace od: Marty713 kdy 10.09.2008, 20:32:32Fotky povolim tři. Žádnej problém.

... a pak že to nejde ;D

Jinak co se týká mého názoru, tak mě se zase zamlouvala jen ta jedna fotka. Bral jsem to stejně, jako když si prohlížím katalogy, tam je také jen jediná fotka :-X
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Džejkob

moc díky za ústupek u těch fotek.Jinak už přemýšlím...diorama... 8) 8) 8)
Star Wars, Western, Fantasy Castle, různý věci stavím a sbírám :)
Jsem také aktivní na Instagramu: @CzechMateBricks

JimB

Citace od: Marty713 kdy 10.09.2008, 21:23:43

Scéna, dioráma, kulisa, zachycení děje, známé události. "diorama" v uvozovkách, velikost 8x8 a menší.. proste nějakej podstavec.
Můžou kostky a panáčci nějak přečuhovat přes těch 8x8 studů? Jak je to s výškovým limitem? Počet použitých figů není omezen?
Moje BS galerie k prohlédnutí zde

Marty713

Aby nevznikaly dohady:
Já si pořád stojím za svými pravidly a svojí "jednou fotkou", ale ustoupil jsem, protože je mi soutěž a vaše účast cenější, než obhajoba mých pravidel.
Já jen aby si někdo nemyslel, že tak rychle měním názor. To ne.



To JimB: To ještě neprozradím. Uznávám, že je potřeba vědět, do čeho jdete, ale tohle už by bylo navíc. A aby bylo jasno, i to 8x8 jsem si vycucal z prstu, já jen abyste si nemysleli, že půjde o nějakou obrovskou diorámu. Je docela dost možné, že toto omezení ještě změním, takže s 8x8 nepočítejte.

Marty713

Tak to se vám povedlo, já kvůli vám prozradím o co zhruba půjde a už mi někteří méně chápaví píšou, jestli nevadí, když tam maj tohle a tohle, a jestli to můžou mít takhle a takhle.

Koukněte se do pravidel! Vyhlášení zadání 1. kola proběhne 21.9. Do té doby NIC nestavte a ani nepromýšlejte. Neznáte totiž žádná kritéria. Nevíte ani jakou situaci nebo děj máte zachytit.

Nerad bych zjistil, že se na základě této předčasné aktivity přestanou hlásit lidi do soutěže.
Apropó, pořád vás je přihlášených málo, potřebuji soutěžící, ale hlavně nemám dostatek porotců!

otaznik

Bude porotce udělovat i nějaké slovní hodnocení - respektive může "obhájit" slovním popisem svoje pořadí?

MasterWindu

Citace od: otaznik kdy 11.09.2008, 21:26:07
Bude porotce udělovat i nějaké slovní hodnocení - respektive může "obhájit" slovním popisem svoje pořadí?
... hh to smrdí "protekcí"  :D  ;)
Dark ages forever ...