Prosim o hodnocení stavu Used kostek

Založil mkolar, 28.08.2018, 01:29:55

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mkolar

Ahoj jsem v Lego komunitě nový a tak bych se chtěl zeptat co si myslíte o stavu kostek které jsem obdržel z moji cca 6té objednávky z Bricklinku. Vždy vše bylo Ok jak New tak Used z ČR i EU ale tentokrat jsem od českého prodejce dostal kostky v celkem špatném stavu co si o tom myslíte je to Ok nebo ne? Kdybych je videl předem ty peníze za ne nedam.. Kazdopadne prodejci jsme napsal tak uvidím..

Nejde mi nahrát fotky z mobilu přímo (JPEG) tak externí link: https://imgur.com/a/I04kDwN

otaznik

Tohle je vždy těžké, pro někoho jsou ty díly v pohodě, jiný nechápe, jak to vůbec může prodejce prodávat. Něco napoví popis, který má prodejce ve svých terms, ale used díly jsou vždy riziko.
Osobně jsem na kvalitu dílů náročný a zhruba třetinu BL nákupů kostek dávám do svého "LEGO koše".

MLT

Citace od: mkolar kdy 28.08.2018, 01:29:55

Nejde mi nahrát fotky z mobilu přímo (JPEG) tak externí link: https://imgur.com/a/I04kDwN

Sám USED díly raději již nekupuji, jen ve zcela výjimečném případě - dílek v NEW vůbec není v nabídce, není v požadovaném množství atd.

Jak píše Otazník, je to takový trošku risk.

Nicméně dle tvých fotek mohu říct, že jsem viděl podstatně horší kvalitu USED dílků. Ale mne by to také vadilo.

Miketuk

Citace od: mkolar kdy 28.08.2018, 01:29:55
Ahoj jsem v Lego komunitě nový a tak bych se chtěl zeptat co si myslíte o stavu kostek které jsem obdržel z moji cca 6té objednávky z Bricklinku...

Bricky se mi z fotky zdají celkem ok, tile jsou hnusné, zvlášť ty "bílé".

mkolar

Bricks mě překvapily jak blbě jdou do sebe a jak velke mají "schody" mezi jednotlivými kostkami jinak barva celkem jde a nejsou moc odřené. Tiles jsou na koš :/.. diky za názory jen sem chtěl vedet jestli je to úplná výjimka nebo se to stává.

Pool

Sám jsem se taky už nákupem použitých dílků z ČR pěkně spálil a tady ti místní prodejci žijí v nějaké jiné realitě a za dílky co jsou na vyhození chtějí občas i více, než za co ty samé dílky jde koupit na oficiálním Lego shopu na dílky ;D. Takže použité dílky z ČR nedoporučuji kupovat, z ČR ber jedině nové dílky. Z Německa to je třeba úplně jiné kafe, tam kupuji normálně použité dílky a ty jsou k nerozeznání od nových, takže z ciziny bych se použitých nebál.

david.zeman

Myslím, že okousané, silně poškrábané a zabarvené kostky by se prodávat neměly - nebo by to měl prodejce speciálně uvádět. Z toho co vidím na fotkách by šlo skoro všechno do koše.

otaznik

Citace od: Pool kdy 28.08.2018, 10:25:46
Sám jsem se taky už nákupem použitých dílků z ČR pěkně spálil a tady ti místní prodejci žijí v nějaké jiné realitě a za dílky co jsou na vyhození chtějí občas i více, než za co ty samé dílky jde koupit na oficiálním Lego shopu na dílky ;D. Takže použité dílky z ČR nedoporučuji kupovat, z ČR ber jedině nové dílky. Z Německa to je třeba úplně jiné kafe, tam kupuji normálně použité dílky a ty jsou k nerozeznání od nových, takže z ciziny bych se použitých nebál.
Tohle paušalizování není dobré, všude jsou kvalitní a nekvalitní prodejci. Z mých zkušeností nakupování použitého LEGA (nakupuji od roku 2004) mohu tvrdit, že je úplně jedno, jestli jsou díly z USA, Německa, Holandska, Anglie nebo z ČR.

Villa Legina

Je to v podstate odpad, takáto kvalita. To nie sú dieliky kategórie "Used" ale "very very used" resp. "damaged".

Môže sa to stať s nákupmi z Belgicka, Talianska, Nemecka, Česka, odhocikadiaľ.

V mojej praxi, podobne ako otaznik, už automaticky rátam s tým, že časť došlého tovaru pôjde do odpadu.

Preto kalkulujem pri nákupe i s väčším množstvom, ktoré potom vyselektujem. Čo sa týka reklamovania, to postupujem podľa toho, koľko samotný dielik stál, resp. aké percento zásielky tvorí odpad. Ak kupujem raritnejší used dielik a to za vyššiu sumu, očakávam, že bude mať patričnú kvalitu, ak ju nemá, reklamujem.

Ale pri obyčajných dielikoch, kde sa ceny pohybujú za kus úplne v minimách, tam objednám väčší počet, najlepšie vyberiem a zvyšok zahodím a s reklamáciou sa neobťažujem. Záleží od celkového dojmu zo zásielky atď. Niekedy predajcovi pošlem iba avízo, ak šlo o drobnosti nie vysokej sumy, že nie všetko bolo OK, vymenujem čo, prípadne dám hodnotenie iba "Thanks"

V podstate ak to mám zosumarizovať, reklamujem ak sa jedná o mne vzniknutú škodu vyššiu ako 2-3 eurá za viacero dielikov dokopy - pri rozsahu objednavky obvykle 20-30 eur. Pri dielikoch kde len 1 ks stojí nad cca 0,50 centov tam reklamujem tiež, ak nemá požadovanú kvalitu. V podstate sa dá povedať že ak škoda tvorí viac ako 10 percent z objednávky čo do hodnoty, reklamujem, pri vyšších sumách objednávky povedzme pri výške objednávky cca 60 eur, tam to potom robí 5 percent sumy objednávky, reklamovaná suma, ak sa vyskytne niečo také vadné.

Ošemetná vec je i s návodmi. Je tam síce škála od 1 do 10, ale chápem, že sú ľudia, ktorí vnímajú stav svojsky, a naozaj im nemožno vyčítať, že chceli zákazníka podviesť.

Väčšinou, takmer vždy sa dá s predajcami dohodnúť, buď normálne priznajú, ospravedlnia sa, nahradia vec, alebo síce vybavia reklamáciu - pričom trochu hrajú urazených, no iba veľmi málo predajcov sú grobiani, prípadne zoberú vec útokom a obvinia zákazníka zo špekulantstva a obhajujú si svoj šrot až do hrobu.

mkolar

Byla to objednávka za cca 500Kč z toho asi 1/3 used a celkem jsou na na vyhození used kostky asi za 70Kč. bohužel jsem s reklamací neuspěl..

Jezevec

#10
Jako kdyby byly used dílky k nerozeznání od new, tak jaký smysl by pak měla existence těch kategorií? Kostky na těch fotkách nevypadají moc extra, ale přesně tohle si zhruba představím pod pojmem použitá kostka. Řeším to tak, že kupuju jenom new. :)
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

mkolar

Citace od: Jezevec kdy 28.08.2018, 14:18:15Jako kdyby byly used dílky k nerozeznání od new, tak jaký smysl by pak měla existence těch kategorií?
chápu ale zas to má nějaké meze ne? chybí kategorie "very used".. např já mám díly z mého dětsví které jsou přes 15 let staré a výlely se všechny celou dobu všudemožně a jsou v mnohem lepším stavu, toto je jak vytažený z pračky a předtím se to roky válelo v písku a kamění někde.. příště už jen "New" to je jasné... já bych ani Used nekupoval ale New nebyly a z tohoto shopu sem musel právě nakoupit kvůli jednomu návodu (chtěl jsem papírový) který nikdo jiný v CR nemá, který sem mimochodem dostal ještě v obalu a ve stavu jako z nové krabice.

Villa Legina

Citace od: Jezevec kdy 28.08.2018, 14:18:15
Řeším to tak, že kupuju jenom new. :)

Tak to nie je žiadna extra rada. Sú dieliky, ktoré v inom ako used stave nezoženieš ľahko, týka sa napr. LG dielikov, alebo iných, ktoré sa už nevyrábajú. Je veľký rozdiel v kategórii "used" "very used",  "very very used" alebo "damaged". Takisto sa dá popísať kondícia aj výrazmi ako "yellowed", "scratched" a pod. 

Villa Legina

Citace od: mkolar kdy 28.08.2018, 14:09:42
Byla to objednávka za cca 500Kč z toho asi 1/3 used a celkem jsou na na vyhození used kostky asi za 70Kč. bohužel jsem s reklamací neuspěl..

Keď to prepočítavam to máš stratu cca 2,7 Eur pri objednávke cca 19,4 eur. Je to viac ako 10 percent, je to tak na hranici, nie je to veľa, ale zase ani zanedbateľné, pri tom malom objeme. Ja by som to tiež asi reklamovala. Už by som od toho predajcu neobjednala pri takom prístupe, lebo myslím si, že v reklamácii Ti mal aspoň čiastočne vyhovieť, ukázať trochu veľkorysosť, je to hamižnosť. Už len napríklad ponúknutím napr. zľavy 50 Kč na ďalší nákup platnou nejaký ten rok a podobne mohol kompromisne situáciu urovnať. Na negatívny feedback to asi nie je, ale napísala by som do hodnotenia, že som objednal used diely a dostal som sčasti very used, damaged or scratched tiles atď...

Icewalker

Z dostupných fotek mi to přijde normální. "Used" beru jako díly, které si prošly dětským stavěním, a tomu odpovídá stav. Hafo škrábanců a občasné kousance (pokud nejsou na každé druhé kostce) považuji za standard, s kterým je třeba počítat. Pokud na to nechci přistupovat, beru kategorii "New" ;)
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

mkolar

proste priste uz jen "new" :) end of the story, dekuji vsem za nazor.

Villa Legina

Citace od: Jezevec kdy 28.08.2018, 14:18:15
...ale přesně tohle si zhruba představím pod pojmem použitá kostka. ...

Tak potom Zbohom  ;D.

Cca pred 3 mesiacmi, som šla na Flohmarkt s viac ako 10 kg objemnou krabicou šrotu, čo sa mi za posledné 3-4 roky v domácnosti nazbieral i kvôli takýmito nepodareným nákupom na BL.

Vyložene som mala uvedené na krabici, že je to konvolut, nevhodný pre zberateľov, iba na hranie pre nenáročné deti, ešte ani Flohmarkt nezačal, už pribehla zvráskavená soláriová ženská evidentne profesionálna predajkyňa s prefajčeným hlasom a ovešaná zlatými retiazkami, keď videla to množstvo a ten sortiment (80 roky) vytrhla mi krabicu z ruky, dala pýtaných symbolických 45 eur, a so slovami že je to pre vnúčence v Steiermarku fujazdila s tým preč.

Úprimne: neverila som jej ani slovo. A dodnes ma trápi blbý pocit, že tá ženská zrejme ponúka ten môj šrot rozdielikovaný na Bricklinku.

Preto som si definitívne povedala, že toto už robiť nebudem, všetko podobné poctivo už naozaj sama likvidujem.     

juraj

Skor to skonci na Ebay, kde to na fotkach nie je vidiet.

Jezevec

Legino, on napsal: "Tak bych se chtěl zeptat, co si myslíte?" Napsal jsem tedy svůj názor, to je celý. ;) :D
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

Robbed

Reklamace used dílků ? to jako že pošle jiné used dílky ? nebo vrácení peněz za vrácení dílků ?

mkolar

Citace od: Robbed kdy 28.08.2018, 16:18:59
Reklamace used dílků ? to jako že pošle jiné used dílky ? nebo vrácení peněz za vrácení dílků ?
tak v tuto chvíli mi šlo buď o vrácení peněz nebo nějaký "kredit" na příští nákup (už jen New).. co jiného?

Villa Legina

Citace od: juraj kdy 28.08.2018, 15:44:20
Skor to skonci na Ebay, kde to na fotkach nie je vidiet.

Na BL tiez kupuješ spôsobom, že dielik nevidíš. 

Bricklink by mal byť zárukou, že budú ponúkané len dieliky v dobrom used stave. Bohužiaľ nie je vždy. Veď ponúkať doškrabaný, naštrbený alebo zažltnutý dielik za 1 alebo 2 eurá za kus, to už hraničí so zlodejinou. Predajca by mal mať ten cit, ktorý by mu napovedal, za čo môže koľko pýtať. Nedorozumenia vznikajú najmä tam, kde cena dielika nezodpovedá jeho stavu. Keď kupujem LG Tile a má byť v dobrom used stave, dám za kus aj 50 centov ak predajca garantuje že je used in very good condition. Ak kupujem nejaký raritný dielik s printom, človek je nútený dať za kus aj 5 eur a viac, to potom oprávnene vyžaduje dobrý stav aj použitého dielika.

Niektorí predajcovia ale nie sú znalí, napačmajú sa, že aha tuto sa predáva taký dielik za toľko a toľko, tak aj ja fuknem takú cenu, bez ohľadu na stav. Ten je dôležitý. Ak kupujem used dieliky, kde nie je bližší popis a je tam cena 0,04 centa za kus, tak automaticky zoberiem väčší počet kusov a rátam s tým, že polovica bude odpad a neriešim to.
Skrátka prípad od prípadu.

Villa Legina

Citace od: Robbed kdy 28.08.2018, 16:18:59
Reklamace used dílků ? to jako že pošle jiné used dílky ? nebo vrácení peněz za vrácení dílků ?

Ja keď reklamujem used dieliky, tak ani nežiadam zaslanie iných used dielikov, lebo v tom momente je už zrejmé, že ten predávajúci pre danú vec nemá cit. Poslal by opätovne eventuelne šrot. Vrátenie peňazí je možnosť, alebo aj zľava na ďalší nákup. Vtedy sa už človek môže vyhnúť nákupu použitých dielov u daného predajcu a zobrať len nové na istotu.

david.zeman

Lidé mají různé názory na to co je used, nicméně kupující, pokud není spokojen má právo reklamovat a prodejce by se měl snažit nějak vyjít vstříc, když je kupující nespokojený. Pokud snahu nemá, je možné zvážit negativní nebo neutrální feedback, někdo taky dělá to že dá pozitivní ale do textu napíše co se mu nelíbilo. Tím se dá pomoct jiným kupujícím a trochu varovat prodávajícího, aby byl vstřícnější.




Chairudo

Pokud bych prodával used dílky, nebudu prodávat nic, co bych sám do staveb nepoužil. Used dílky neznamená, že byly hrané a jsou dál nepoužitelné.
Za prodávání silně poškrábaných nebo jinak nahlodaných dílků bych se styděl. - tyto díly by měly minimálně mít popisek vady ať kupující ví, do čeho jde.

Bohužel existuje na BL pár jedinců, kteří nemají problém s tím prodávat odpad. U nás jsem se setkal jen se 2ma takovými obchody, v zahraničí zatím s žádným a 80% nákupů mám z ciziny.

Který je to obchod?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr