kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

mirek

Citace od: milanv kdy 25.08.2022, 18:17:13To jsi mě překvapil, Mirku. Já myslel, že ty boční planžety používáš už dlouho - v čem je rozdíl teď? Promiň, asi jsem to nějak nepobral... :)
Pobral jsi to, jsi všímavý chlapec.
Dříve jsem boční planžety osadil mezi technic kostky. Bylo to dost náročné a secvaknutí kostek bylo složité.Při jejich napružení jsem měl vždy problém rozebrat lokotku,abych se k nim dostal.
Toto řešení mi dovoluje jednoduchý přístup k jejich napružení i připojení k motorku. Nemusím pracně lokotku rozrbírat.

milanv

Díky - vtipně jsi mě předběhl a odpověděl mi i na to, co jsem se teprve chystal: jak řešíš postupné unavení toho pružného spoje planžety a kol :)
Pán na Žlutém hradě

milanv

Mimochodem, můžu tě poprosit ještě o jednu nesouvisející informaci? Kdysi jsi měl dobrý tip na náhradu legových 3mm trubiček a já to ztratil. Nepamatuješ si, prosím?
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 26.08.2022, 10:00:02Mimochodem, můžu tě poprosit ještě o jednu nesouvisející informaci? Kdysi jsi měl dobrý tip na náhradu legových 3mm trubiček a já to ztratil. Nepamatuješ si, prosím?
Modelářská prodejna "PECKA" v Praze. Jsou to táhla k modelovým letadlům. Jinak s Honzou Peckou jsem se znal, když působil jako vedoucí Dům Techniky a Mládeže na Národní třídě. Tenkrát to byly letadýlka a TT vláčky.
Myslím, že Ryxe si je už také zabudoval do svých staveb.

milanv

Pán na Žlutém hradě

peter

Citace od: milanv kdy 26.08.2022, 10:00:02Kdysi jsi měl dobrý tip na náhradu legových 3mm trubiček a já to ztratil. Nepamatuješ si, prosím?

O náhradě flex trubiček jsem tu informoval já. Informaci pak sloučil k dalším Colonel v jednotném příspěvku ZDE.

CitaceHadičky a Flex trubičky k pneumatickému systému:

Originální Lego hadičky #x188 pro pneumatiku se dají nahradit palivovou hadičkou 2x1. Nejlepší je, když zajdete do nějaké prodejny specializované na modely, jako např. Pecka modelář kde je mají přibližně za 15,- Kč/bm. Barva se dělá jen průhledná. Originály od Lega se ale také dělaly průhledné, takže rozdíl není prakticky žádný.

K rozvodu vzduchu se dále používají články T #4696. I ty lze sehnat u Pecka modelář. Jsou o dost masivnější než ty původní Legové, protože jsou vyrobeny z kovu, takže jsou i o něco težší. Další rozdíl od Legových je jejich tvar, protože nejsou do "T", ale svírají všude stejný úhel, stejně jako znáček Mercedesu. Prodávají se v balení po dvou kusech za 26,- Kč.

Pro náhradu Lego Flex trubiček #75 využívaných na dlouhých rovných úsecích je alternativou bílá "duše pro bovden". Duše se vyrábějí opět pouze v jedné barvě a sice bílé a délce 1m za cca 18,- Kč.

fotodokumentace: foto 1 foto 2

děkuji Peterovi za fotky a objevení bovdenové duše
Každopádně Pecka modelář je řešením
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

milanv

Citace od: peter kdy 01.09.2022, 13:26:35O náhradě flex trubiček jsem tu informoval já. Informaci pak sloučil k dalším Colonel v jednotném příspěvku ZDE.
I tobě díky, Petře. Tvůj příspěvek jsem také našel, ale měl jsem pocit, že Mirek to psal poměrně nedávno, před pár lety, zatímco tvůj příspěvek byl o hodně starší, tak jsem se ptal raději zde. V každém případě děkuji a pokud se uskuteční projekt Ladovská vesnička, budou se mi vaše informace opravdu hodit. Ne že bych na ten projekt nějak sázel, vypadá že je mrtvý buď projekt nebo jeho vedoucí, ale kdyby náhodou...  >:D
Pán na Žlutém hradě

mirek

První vlaštovka práce na zakázku.
Obal, návod i kostky v sáčku jako nultá série.

milanv

Skvělé, Mirku! Už jsem se chtěl zeptat, jak to s vagónkem vlastně dopadlo...
Děláš i design krabice apod.?
Pán na Žlutém hradě

Robkteryten

paráda, kdyby jsi potreboval pomoc s tiskem krabicek a manualu dej vedet!

fanda

Mirku, vypadá to perfektně :-)

Kolik to měří na šířku v mm (v místě, kde končí největší hmota)? Přepočítat na study to už zvládnem. ;-)

Kolik stojí (nebo bude stát) samotný návod?

Posli prosím lepsi foto vozu.

mirek

#3191
Obal i vytištěný můj návod do této podoby realizovala profi firma.
Na obalu je foto skutečného vagonu. Uvnitř LEGO kostky s vagonkem
co posílám na obrázku.
Zatím jsem viděl jen tyto fotky obalu a návodu.

mirek

#3192
Návod jsem si nakonec vytvářel vlastní ... netradiční.
Zvláštností je, že návod jsem dělal v PowerPointu s tím,
že kliknutím na kostku v sestavě se zobrazí kostka samostatně
v novém okně s e všemi potřebnými údaji, třeba i pro objednání.

mirek

Pro úplnost, takto vypadá soupis kostek, který je potřebný ke stavbě.

mirek

Stále řeším přenos napětí z kolejí na kovová kolečka a k motorku.
Postup vývojové řady jsem zobrazil do třech fází:

1 - propojení podložky ve tvaru "H" s kontakty a pájenými místy se
    neosvědčilo. Po rovných kolejích nebyl problém, ten se ukázal
    až při přejíždění výhybek.
2 - propojení dvou přilepených kontaktů na podložce z jednoho kusu drátky
    bylo zase pracné. Proto jsem dospěl ke třetímu řešení ...
3 - kontakty ke kolečkům a jejich propojení je z jednoho kusu pocínované
    planžety, která ke přilepena k podložce. Připájené jsou pouze
    kontakty k motorku. Je to jednoduché řešení a velice spolehlivé.
    Přejezd přes výhybku je bezproblémový.

mirek


mirek

#3196
Říkal jsem si, když jsou modulární domy, proč nepostavit modulární
malou parní lokomotivu včetně osvětlení.
Propojitelné kontakty jsou z pocínované planžety a jen se ve spojích
volně dotýkají.Jsou jištěné červenou tile 1x3 a jsou tak snadno rozpojitelné.

Pro zajímavost ... se stavbou tohoto stroje jsem začal v roce 2020. Postupně
jsem se k němu vracel a upravoval.  Dnes jsem už spokojen jak se vzhledem,
tak s jízdními vlastnostmi.

peki

Těším se na další moduláry :) Je to moc pěkný.

mirek

Malý souhrn několika MOCů.

mirek

kalendář 2022 listopad

mirek

Lze postavit ještě menší lokomotivu ?

mirek

Z návětěvy u příbuzenstva jsem si přivezl sadu kovových koleček.
Plastové středy jsou z 3D tiskárny ...to je nový pokus, aby se
nemusela upravovat originální plastová kolečka LEGO.

mirek

Pohled do historie. MOC vytvořený v roce 2019.

fanda

Citace od: mirek kdy 03.11.2022, 07:47:08Z návětěvy u příbuzenstva jsem si přivezl sadu kovových koleček.
Plastové středy jsou z 3D tiskárny ...to je nový pokus, aby se
nemusela upravovat originální plastová kolečka LEGO.

Tak Mirku, to je velká frajeřina, to jsem na tomto světě ještě neviděl. Ty tu tvou cestu, kterou já jsem se nevydal, nakonec dotáhneš k dokonalosti.  :)

mirek

#3204
Citace od: fanda kdy 03.11.2022, 09:38:04Tak Mirku, to je velká frajeřina, to jsem na tomto světě ještě neviděl. Ty tu tvou cestu, kterou já jsem se nevydal, nakonec dotáhneš k dokonalosti.  :)
fanda  Děkuji. O nápady nemám nouzi, jen nestíhám ...

fanda

#3205
Citace od: mirek kdy 05.11.2022, 10:10:06
Citace od: fanda kdy 03.11.2022, 09:38:04Tak Mirku, to je velká frajeřina, to jsem na tomto světě ještě neviděl. Ty tu tvou cestu, kterou já jsem se nevydal, nakonec dotáhneš k dokonalosti.  :)
fanda  Děkuji. O nápady nemám nouzi, jen nestíhám ...


Nenapadlo tě, do takové mašiny dát třeba hanulkový digitální dekodér, v kolejích mít stále 9 V, atd...
Touto cestou se chtějí vydat ti Kanaďani s PFx brick. Ty bys je mohl předběhnout.  >:D

Jen nevím, zda by těm dekodérům nevadilo to nižší napětí 9V.

mirek

Citace od: fanda kdy 03.11.2022, 09:38:04Nenapadlo tě, do takové mašiny dát třeba hanulkový digitální dekodér, v kolejích mít stále 9 V, atd...
Touto cestou se chtějí vydat ti Kanaďani s PFx brick. Ty bys je mohl předběhnout.  >:D

Jen nevím, zda by těm dekodérům nevadilo to nižší napětí 9V.

Digitální dekodér neuvažuji i když mám napájení 12V. Teďˇmám období stavět lokomotivy a upravit výstavní kolejiště.

mirek

#3207
Rekapitulace zveřejněných kalendářů ...

mirek

#3208
Realizace vlastního nápadu dovedená do zdárného konce,
teda k použití na malých parních lokomotivách.
1 - na proužek ze základové desky přilepena pocínovaná planžeta,
2 - proužek z desky a přilepené planžety zacvaknutý do technik dílu,
3 - připájení propojení kabílku mezi planžetou a motorkem,
4 - lokotka na kolejích jezdí. Je postavena z modulů.

mirek

Další funkční 9V podvozek