Žloutnutí dílů zn. "SAMO"

Založil Jindroush, 09.01.2021, 17:02:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Jindroush

Po dlouhé době vylézám z kutlochu a ptám se:

Taky někomu @#$%^! zežloutly díly samy od sebe, i když byly osamělé a potmě? A nové k tomu?
Chci odprodat nějaké přebytky a nějaké dětské LEGO a zjistil jsem:

a) Dceřiny Friends - některé pastelové barvy chytly žlutý odstín zvenčí - tj. jasný vliv světla, tam se to dá pochopit. Některé baseplates naopak vypadají, jako by chytly odstín tam, kde byly kostky. Budiž, světlo je svině.

b) Můj Technic apod. Jsou to zaručeně "nové díly", tj. žádné osmdesátky, ale okolo 2005-2010 a některé modré beamy, některé plates, některé mini-piny jsou prostě totál žlutý ze všech stran, i když nikdy nebyly na výstavce. Jen modrá, jen některé díly.

c) Žlutá, tmavě modrá, tmavě zelená, tmavě červená, ty všechny mají od výroby problém s odstínem - viditelně se kostka od kostky liší. Dark red praská od pohledu. Jakýkoli SW superdroid, který je "Pearl" se sám od sebe rozpadá v clipech.

Docela mě to překvapilo, a to je tu jen přírodní pižmo běžného samce, žádné ukrutné chemické vlivy ;-)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Chairudo

Věděl jsem, že se na to budeš dneska ptát, a tak jsem před asi 25 lety rozjel tuto studii  >:D >:D

Ale vážně.
Na fotce je moje policejní stanice 6398 z roku 1993 - všechno originál, pár let hraná na policajty a zloděje... a pak jsem ji zavřel sestavenou jak je na fotce do tmy do horní skříně, kde sedí ve tmě a téměř bez dotyku a prachu asi 25 let.

Přiložil jsem k ní bílou a TAN plate 2x6 pro porovnání barev, všechny ostatní TAN díly na fotce jsou původně bílá  ;D
Zajímavé je, že ty díly stárnou každý jinak, něco rychleji, něco pomaleji.

Slunko je určitě akcelerant co stárnutí kostek rapidně urychlí, ale jak je vidět na tomto příkladu, LEGO stárne za jakýchkoli podmínek.

Tak jsem zvědavý jak budou vypadat kostky z podobně starých MISB setů od sběratelů, jestli je někdy otevřou asi budou dost překvapení  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jindroush

Tak to je skutečně peklo. Dost mi nejde do hlavy to různé stárnutí - je to "z krabice do police", nebo klasika "dětsko-hrací", tj. hromada a v ní různé zmixované sety a pak z nich zase sestavený jeden model?

Ještě jsem tedy vypozoroval (ne)zábavný důsledek stárnutí různých plastů - prohlídněte si svoje "kostráky". Typicky hlavy jsou nejbělejší, pak jsou ruce a nohy a nejžlutější jsou těla (mluvím o těch modernějších kostrách s mechanical hands). A ty jsou také zcela jistě vždy ze stejné stavebnice/stejného času.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Chairudo

Citace od: Jindroush kdy 09.01.2021, 18:18:25
Tak to je skutečně peklo. Dost mi nejde do hlavy to různé stárnutí - je to "z krabice do police", nebo klasika "dětsko-hrací", tj. hromada a v ní různé zmixované sety a pak z nich zase sestavený jeden model?

Já sety nikdy nemixoval, tohle je z krabice 1x postavené, lehce hrané doplňky, ale jinak téměř netknuté :D

Nevím jak a z čeho přesně LEGO ty barvy míchá, ale slyšel jsem, že to není vždy 100% stejný postup + do toho guláše i kostky recyklují a toto je výsledek.

Různá pevnost, různé odstíny, různě stárnoucí kostky.... a to ne jenom u pár, ale téměř u všech barev.
V malém množství to není skoro poznat, ale jak začneš tvořit větší vrstvy hned je to vidět.

Třeba jak jsem stavěl Krakonoše to bylo hodně vidět v zelené na plášti, tady je to malinko vidět mezi botama a trochu u i vesta, naživo pak snad kromě černé je to vidět na všech barvách  ;D
https://www.flickr.com/photos/87198490@N07/50352066306/in/album-72157716004852236/
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

ditetemnaporad

Někdo to tu už kdysi psal. Vypadá to, že jakmile se kostičky vystaví světlu na dostatečnou dobu, začne u nich proces stárnutí, který pokračuje, i když se dají do tmy (což paradoxně možná celý proces urychluje). Jinak si dovolím předpokládat, že se sice kostičky vybarvily v sestaveném modelu takto nahodile, ale to je dáno tím, že předtím byly po nějaký čas sestaveny na jiném místě. Zkrátka - rozbalení setu, postavení setu, hraní si s ním, polička na slunci nějaký měsíc, rozložení, hrací flashback, uložení do poličky do tmy.

Offtopic k pižmu - jestli tam bývá opravdu jen to jediné. To by chtělo rozjet vyšetřování  8)

STARHAWK

Citace od: Chairudo kdy 09.01.2021, 18:02:40
Věděl jsem, že se na to budeš dneska ptát, a tak jsem před asi 25 lety rozjel tuto studii  >:D >:D

Ale vážně.
Na fotce je moje policejní stanice 6398 z roku 1993 - všechno originál, pár let hraná na policajty a zloděje... a pak jsem ji zavřel sestavenou jak je na fotce do tmy do horní skříně, kde sedí ve tmě a téměř bez dotyku a prachu asi 25 let.

Přiložil jsem k ní bílou a TAN plate 2x6 pro porovnání barev, všechny ostatní TAN díly na fotce jsou původně bílá  ;D
Zajímavé je, že ty díly stárnou každý jinak, něco rychleji, něco pomaleji.

Slunko je určitě akcelerant co stárnutí kostek rapidně urychlí, ale jak je vidět na tomto příkladu, LEGO stárne za jakýchkoli podmínek.

Tak jsem zvědavý jak budou vypadat kostky z podobně starých MISB setů od sběratelů, jestli je někdy otevřou asi budou dost překvapení  ;D



Aaaaaa vidim tam Bright Light TAN, ta sa mi aj hodi do Tatooin stavieb. mam takto dish 4x4, v TAN drahsi kusok, v Bright Light TAN je to celkom vpoho :D

poMOCník

Citace od: STARHAWK kdy 09.01.2021, 20:37:45

Aaaaaa vidim tam Bright Light TAN, ta sa mi aj hodi do Tatooin stavieb. mam takto dish 4x4, v TAN drahsi kusok, v Bright Light TAN je to celkom vpoho :D

Přesně! Těch možností využití takové škály barev, kterou tam má! Na stavbu starých opadaných budov naprosto perfektní.

Daniel

Stejný problém sem řešil několik lez zpět. Modrokabátníci, co byli v dětství vystaveni slunci, ale pak šli do skříně (určitě ne žlutí) a po třeba deseti letech vyndáni a bylo mi smutno z pohledu na tu žlutou armádu :(

peter

Již jsem to říkal mnohokrát a i zde na fóru to je ode mne několikrát zmíněno. Žloutnutí kostek probíhá právě a především ve tmě. Je to přesně jak píšete a sice pokud jsou díly nějaký čas venku a poté vloženy do úplné tmy, proces žloutnutí se neskutečně urychlí a kostky takto zežloutnou během pár týdnů max. měsíců. Oproti tomu díly, které jsou neustále ve venkovním prostředí žloutnou jen velmi pomalu - tedy během nocí, ale ve dnech je tento proces zase bržděn.

U mých modelů se to takto stalo např. u prvních třech modulárů, kterými jsem se ve své době velmi chylubil na poličkách v pokoji. Bohužel během stěhování jsem je musel cca na 1/4 roku uložit do krabic, ač jsem si byl vědom co se neodvratně stane. Po vyjmutí se zkušenosti jen potvrdili a moduláry jsou v podstatě nepoužitelné. Oproti tomu skoro celobílé modely z řady Paradisa, které jsou stále venku nejeví skoro žádné známky žloutnutí a to už jsou venku přes 20 let ...

Takže závěrem, pokud nechcete aby vám kostky žloutly, nedávejte je po delším časovém horizotnu co byly venku do tmy ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Chairudo

#9
Citace od: peter kdy 11.01.2021, 09:29:24
Takže závěrem, pokud nechcete aby vám kostky žloutly, nedávejte je po delším časovém horizotnu co byly venku do tmy ;)

Jinými slovy: neopovažujte se mít "dark age" = zežloutnou vám kostky  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Villenueve

Zdravím všechny. Jaká doba je myšlena "delší dobu vystaven"? Např. z vánočních setů mám nejdéle 10199 (od roku 2009), který každý rok na Vánoce skládám a po Vánocích opět rozložím a uložím do skříně. Takže je set vystaven cca měsíc a zbylou část roku je ve skříni. A zatím jsem si nevšiml, že by byly kostky nějak zažloutlé. Spíš mi každý rok nějaké kostky prasknou a musím je vyměnit. Ale před Vánoci jsem po čtyřech letech vystavení uložil do krabice 71040 Disney Castle, a když to tady čtu, tak si říkám, jestli bych ho zase neměl dát zpět do vitríny.

peter

Hlavně záleží, jestli v exponované době na model (kostky) svítilo přímo slunce, nebo jen nějaký světelný zdroj.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Jindroush

Nejsem si přesně jist, jaká je správná odpověď - ještě jsem si to hledal a je to kombinace jevů, která záleží na složení plastu - a víme, že LEGO se složením neustále experimentuje.

a) intenzita a vlnová délka světla - obecně jsou umělá světla méně intenzivní než sluneční, ale zase mohou mít více UV složky, která je jistě škodlivá
b) plniva a barviva stárnou samy o sobě, i vazby v polymerech se mění a to různě (ABS je směs polymerů, každý stárne různě)
c) vliv teploty - tohle bych podezříval, že by mohla být "skrytá neznámá", která způsobuje žloutnutí při skladování
d) chemické vlivy prostředí - tady to už je jen čirá spekulace - když jsem dříve sbíral starou elektroniku, tam platilo jasné pravidlo -> kuřáci = žluté plasty.

Ale závěr je jasný: DĚLÁ SI TO, CO CHCE! :-D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

ditetemnaporad

A proto nejlepší LEGO, je MISB LEGO  >:D

Chairudo

Citace od: Jindroush kdy 12.01.2021, 11:43:03
Ale závěr je jasný: DĚLÁ SI TO, CO CHCE! :-D

Přesně jak píšeš, kombinnace jevů  :D

Vysoká nebo nízká teplota má na plast určitě taky nějaký vliv.
Např. co se dalo pozorovat u mé horské dráhy, bylo vlivem teploty rozpínání a smršťování kolejí a s tím rozdílné jízdní vlastnosti = tření.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS

Citace od: ditetemnaporad kdy 12.01.2021, 11:50:51
A proto nejlepší LEGO, je MISB LEGO  >:D

V zavřené krabici je Schrödingerovo LEGO, které je žluté a bílé zároveň  >:D

Jindroush

Citace od: Matthes_CS kdy 12.01.2021, 13:39:45
V zavřené krabici je Schrödingerovo LEGO, které je žluté a bílé zároveň  >:D

Pokud je v superponovaném stavu, možná by se každý stud dal považovat za kvantový stud a kvalifikovaným třepáním krabicí by se pak mohly provádět kvantové výpočty?
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

ditetemnaporad

Citace od: Matthes_CS kdy 12.01.2021, 13:39:45
Citace od: ditetemnaporad kdy 12.01.2021, 11:50:51
A proto nejlepší LEGO, je MISB LEGO  >:D

V zavřené krabici je Schrödingerovo LEGO, které je žluté a bílé zároveň  >:D

Přesně tak! A pokud je navíc ta krabice z druhé ruky, lehce se zvětšuje pravděpodobnost, že tam je spíše ten plyn :)

fulda

TADY David popisuje svoje experimenty s "odžlucením". Třeba to někdo může vyzkoušet.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

ditetemnaporad

Citace od: fulda kdy 12.01.2021, 21:42:31
TADY David popisuje svoje experimenty s "odžlucením". Třeba to někdo může vyzkoušet.

Díky za článek! Zkrátka vše je pomíjivé, což je ale poetické :) Snad jen čínské stavebnice by ty zlé bromové retardy nemusely obsahovat.

Výcuc z EN:

"The original damage from light causes degraded or free bromides throughout the case from the fire retardants. Retr0Bright only takes these away from the surface layer. However these bromides can migrate fairly freely through the polymer. They don't need light to do this. Migration is probably accelerated in hot conditions. These pre-existing bromines from the original damage migrate to the top and within a few years the surface is yellowed again. The rate of the regression depends on the inital extent of yellowing (the more yellowed, the more bromides down deep), heat exposure and the nature/quality of the plastics."

david.zeman

Dnes jsem otevřel MISB set z roku 2012 Haunted house. Jak je vidět z fotografie určité typy šedých dílů jsou zažloutlé, jiné nejsou.

poMOCník

Ukázka vlivu světla na proces žloutnutí.

Jindroush

Citace od: david.zeman kdy 30.04.2021, 09:18:39
Dnes jsem otevřel MISB set z roku 2012 Haunted house. Jak je vidět z fotografie určité typy šedých dílů jsou zažloutlé, jiné nejsou.

Tohle je prostě výrobní vada - teď jsem tentýž set stavěl a je to podle druhu dílů - tj. brick 2x3 je dožluta, 2x4 je ok. Vždy všechny kusy. Nemůže to mít spojitost jen se světlem.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

david.zeman

Citace od: Jindroush kdy 12.05.2021, 12:32:28
Citace od: david.zeman kdy 30.04.2021, 09:18:39
Dnes jsem otevřel MISB set z roku 2012 Haunted house. Jak je vidět z fotografie určité typy šedých dílů jsou zažloutlé, jiné nejsou.

Tohle je prostě výrobní vada - teď jsem tentýž set stavěl a je to podle druhu dílů - tj. brick 2x3 je dožluta, 2x4 je ok. Vždy všechny kusy. Nemůže to mít spojitost jen se světlem.

Ano a ne jediná výrobní vada, řada hnědých plates mi při stavění praskala. Akorát nevím jestli ty zažloutlé díly byly zažloutlé už v roce 2012 nebo prostě časem zažloutly v nikdy nerozbalené krabici.

Jindroush

Citace od: david.zeman kdy 12.05.2021, 13:02:59
Ano a ne jediná výrobní vada, řada hnědých plates mi při stavění praskala.

Ano, reddish brown a dark red mají tyto explozivní vlastnosti - ve více setech. Typicky Tile 1x1 v Dark Red je tak 40 vybuchlých na jednu přicvaknutou.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)