dotaz na BL prodejce - BL a klesající kurz USD vůči koruně

Založil wallac, 20.03.2018, 08:43:38

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

wallac

Když tak sleduju stále klesající kurz USD vůči CZK (za poslednírok cca o 5CZK dolu), říkám si, jestli mají šanci se české obchody při této tendenci udržet. Dnes jsem dokonce četl článek s prognózou, že během 5 let by USD mělo jít až na 16CZK. Tedy otázka zní, lze této inflaci nějak předejít? Třeba změnou měny v obchodu atd. Řeší to vůbec někdo? Mě žádné použitelné řešení nenapadlo..

Miketuk

Buď bys musel mít obchod v USD (což píšeš) nebo měnit ceny u zásob, např. dle BL průměrů. Pak samozřejmě dostaneš nominálně méně, když koruna posiluje.

Na druhou stranu, by při silnější koruně mělo být levnější nakupovat sety.

wallac

Obchod v USD mám, ale co je to platné, když:
a) zákazníci z ČR mají ceny v CZK přepočtené z USD dle aktuálního kurzu
b) když dostanu zaplaceno v USD na paypal, a budu si to chtít převést na účet v bance, zase se to přepočítává na CZK dle aktuálního kurzu
c) když budeš mít ceny v CZK, zase průměrné ceny na BL jsou počítány dle kurzu

a když zvedneš ceny, budeš drahý a méně konkurence schopný -> méně objednávek

Pool

Citace od: Miketuk kdy 20.03.2018, 09:22:27
Buď bys musel mít obchod v USD (což píšeš) nebo měnit ceny u zásob, např. dle BL průměrů. Pak samozřejmě dostaneš nominálně méně, když koruna posiluje.

Na druhou stranu, by při silnější koruně mělo být levnější nakupovat sety.

Nechat si platit tržby v EUR či USD není řešení, tratil bys na tom ještě více pak při převodu paypalu, ten se mi zdá, že má ty kurzy ještě méně výhodnější než BL. Navíc teď to má stále klesat, tak pozdějším převodem získáš ještě méně. Pokud to člověk nedělá na kšeft, tak není špatné si nechat platit v cizí měně a nechávat peníze na paypalu a pak je využívat ke svým nákupům ze zahraničí, nestahovat je do své banky. Jiné řešení na to není.

Citace od: wallac kdy 20.03.2018, 08:43:38
Když tak sleduju stále klesající kurz USD vůči CZK (za poslednírok cca o 5CZK dolu), říkám si, jestli mají šanci se české obchody při této tendenci udržet. Dnes jsem dokonce četl článek s prognózou, že během 5 let by USD mělo jít až na 16CZK. Tedy otázka zní, lze této inflaci nějak předejít? Třeba změnou měny v obchodu atd. Řeší to vůbec někdo? Mě žádné použitelné řešení nenapadlo..

Tady jenom doplním, že nejde o inflaci, inflace naší měny je úplně něco jiného. Naopak jde o posilování naší měny z toho důvodu, že ČNB několik posledních let naši měnu právě uměle znehodnocovala. Tím dočasně zvýhodnila podnikatele zaměřující se na export zboží do ciziny, ale také neznevýhodnila všechny podnikatele podnikající na našem trhu a i bohužel nás všechny občany, že těmito opatřeními došlo k velkému růstu cena statků a služeb na našem trhu  >:(. Takže teď se právě vše pro podnikatele vrací do normálu a export už není dál dotovaný, když to tak řeknu.

Miketuk

Citace od: wallac kdy 20.03.2018, 09:32:24
Obchod v USD mám, ale co je to platné, když:
a) zákazníci z ČR mají ceny v CZK přepočtené z USD dle aktuálního kurzu
b) když dostanu zaplaceno v USD na paypal, a budu si to chtít převést na účet v bance, zase se to přepočítává na CZK dle aktuálního kurzu
c) když budeš mít ceny v CZK, zase průměrné ceny na BL jsou počítány dle kurzu

a když zvedneš ceny, budeš drahý a méně konkurence schopný -> méně objednávek

Tak to je jasné, já myslel, že svůj dotaz právě zaměřuješ na tu konkurenceschopnost, tam by řešení mít obchod v USD nebo měnit ceny dle průměrů bylo vhodné. Samozřejmě když posiluje koruna a ty budeš chtít mít CZK příjem stále stejný, tak budeš pro zahraničí dražší. Asi by to chtělo si ujasnit, jestli se zaměřuješ na české zákazníky nebo zahraničí a dle toho zvolit strategii, jak nastavit ceny.

Otevřenou devizovou pozici by sis mohl uzavřít buď "protipozicí" (nakupovat za devizu) nebo zajistit forwardem, ale tam pochybuji, že by se to vyplatilo, pokud neotáčíš vysoké částky.