Soutěž ve stavbě alternativních modelů na LP 2016

Založil Tomik, 17.12.2015, 10:52:30

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Z jakého setu byste chtěli stavět v letním kole soutěže?

31037 - zelený teréňák
6 (30%)
31046 - žlutý sporťák
3 (15%)
60117 - dodávka s karavanem
7 (35%)
60118 - popeláři
1 (5%)
70312 - koňomoped
3 (15%)

Celkem hlasů: 20

Tomik

Po loňském úspěchu vyhlašuji 2. ročník

SOUTĚŽE VE STAVBĚ ALTERNATIVNÍCH MODELŮ

tentokráte stavíme ze setu LEGO Creator 31045 - Průzkumník oceánu




Cílem soutěže je ukázat návštěvníkům lipenské výstavy, že z jedné stavebnice se dá postavit mnohem více pěkných modelů, než jen těch pár podle návodu.


Pravidla jsou opět jednoduchá:

  • Postavte libovolný model pouze z kostek obsažených v setu 31045.
  • Každý soutěžní model bude prezentován ve speciálním soutěžním vlákně, které naleznete zde, a to názvem modelu, krátkým popisem, minimálně dvěma fotkami modelu z různých stran a fotografií dílů, které vám zbyly.
  • Podmínkou účasti v soutěži bude zapůjčení soutěžního modelu na výstavu na Lipně 2016.
  • Počet modelů přihlášených do soutěže jedním účastníkem není omezen, pouze musíte všechny své soutěžní modely zapůjčit na výstavu, tj. pokud chcete přihlásit dva modely, musíte si set 31045 koupit dvakrát. ;)
  • Svůj model musíte zveřejnit v soutežním vlákně nejpozději v neděli 15. května 2016.

Hodnocení:

Vítěze určí porota složená ze mě (Tomik), grohla (Milana Reindla), Jana Beyera a mé manželky Viktorie, jakožto zástupce laické veřejnosti. Pokud vám tato jména nic neříkají, tak Milan je prvním a dosud jedíným designérem pracujícím pro LEGO z Čech a Jan je manažer pro komunikaci mezi firmou LEGO a jejími fanoušky v Evropě a Asii.
Hodnotit budeme:

  • Věrnost předloze aneb jak snadno poznám, co daný model představuje (proporce, barvy, typické detaily, celkový vzhled) - max. 20 bodů
  • Pevnost modelu, protože s modelem by se mělo dát manipulovat a případně i hrát - max. 10 bodů (bude hodnoceno při instalaci na výstavě)
  • Originalitu aneb na kolik je soutěžní model odlišný od originálních modelů - max. 5 bodů
  • Využití dílů aneb na kolik se soutěžní model blíží velikosti originálních modelů - max. 5 bodů za využití více než poloviny dílů setu

Maximální počet bodů z hodnocení od jednoho porotce je tedy 40. Vítězem se stane stavitel soutěžního modelu, který získá nejvyšší počet bodů v součtu od všech porotců.


Ceny pro vítěze věnoval peki a jsou následující:
1. místo - LEGO Creator 10242 - Mini Cooper

2. místo - LEGO Ideas 21305 - Maze

3. místo - LEGO Creator 31050 - Corner Deli


Poznámka:

U modelů, které se umístí na prvních třech místech, si vyhrazujeme právo prověřit, zda byly skutečně postaveny pouze z dílů obsažených v setu 31045 - to abyste neměli potřebu švindlovat. >:D

Pokud neplánujete cestu na Lipno se svým modelem, tak určitě najdeme nějaký způsob, jak tam váš model dopravit - lze použít poštu, nebo kostkaře, který bydlí nedaleko od vás a jede na výstavu (v případě potřeby mi napište soukromou zprávu a domluvíme se). Obdobné to bude s předáním cen pro vítěze, kteří se nezúčastní vyhlášení na Lipně.

V případě, že se na prvních třech místech umístí více modelů postavených jedním stavitelem, získá tento stavitel cenu pouze za nejvýše umístěný model.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

juraj

Hlásim sa, ale výber setu nechám na odborníkov.

milanv

Určitě je to výborný nápad: rád jsem se loni účastnil, byla to veliká zábava a ještě to mělo úspěch u návštěvníků.

Po loňské zkušenosti navrhuji dvě změny:

* Výběr setu bych rozhodně podrobil větší diskusi - čím víc nápadů tím líp. Nebál bych se ani méně tradičních záležitostí, pokud splníme cenový limit a bude se z toho dobře stavět.

* Povinnost dodat návod, alespoň ve formě fotoseriálu (kdo nestíhá opravdový návod) - zkrátka přijmout do soutěže jen ty modely, co porotci dokázali podle dodaných materiálů postavit. Samozřejmě návody by se mohly posílat neveřejně jen porotě, pokud by někdo chtěl. Nejde mi o nějaké prozrazování nápadů, ale o to, aby porota mohla posoudit skutečné modely a ne jenom fotky.

Co vy na to?
Pán na Žlutém hradě

peki

Jsem pro opakování. Vybral bych cenově dostupný běžně sehnatelný set. Jsem proti jakékoliv komplikaci v podobě návodů atd.

Nestavím a CADu stavět nebudu.
Nevidím smysl ve focení a publikování stavebního postupu pokud to není rovnou v CADu.

Navrhuji jednu změnu pravidel a to co se zbylými dílky. Pokud se zbytek dílků použije za každou cenu jen aby se "jako" řeklo že žádné dílky nezbyli tak to by nemělo být to zásadní kritérium.

Hodnotil bych originalitu nápadu
Provedení



Tomik

Díky za dosavadní ohlasy a podměty.

Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 12:28:58
Po loňské zkušenosti navrhuji dvě změny:

* Výběr setu bych rozhodně podrobil větší diskusi - čím víc nápadů tím líp. Nebál bych se ani méně tradičních záležitostí, pokud splníme cenový limit a bude se z toho dobře stavět.
S tímhle se nedá než souhlasit.

Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 12:28:58
* Povinnost dodat návod, alespoň ve formě fotoseriálu (kdo nestíhá opravdový návod) - zkrátka přijmout do soutěže jen ty modely, co porotci dokázali podle dodaných materiálů postavit. Samozřejmě návody by se mohly posílat neveřejně jen porotě, pokud by někdo chtěl. Nejde mi o nějaké prozrazování nápadů, ale o to, aby porota mohla posoudit skutečné modely a ne jenom fotky.
Souhlasím s pekim, že tohle by celou soutěž zbytečně komplikovalo. Hodnocení pevnosti mám v plánu provádět přímo při instalaci, takže se nemusíte bát, že to budu odhadovat z fotek.

Citace od: peki kdy 17.12.2015, 13:08:12
Navrhuji jednu změnu pravidel a to co se zbylými dílky. Pokud se zbytek dílků použije za každou cenu jen aby se "jako" řeklo že žádné dílky nezbyli tak to by nemělo být to zásadní kritérium.

Hodnotil bych originalitu nápadu
Provedení
Tohle je velmi dobrá připomínka. Popřemýšlím nad tím, jak to ošetřit, aby to bylo férové a nevycházely nám modely "polepené" přebývajícími díly. Napadá mě snížit bodovou hodnotu této části a spíše než na počet se orientovat na objem. Jde mi o to, aby byla snaha stavět srovnatelně velké modely a nikoliv maličké modýlky z 50 dílů, když set jich má 200. Nebo bychom to mohli vyřešit jednoduchým pravidlem, že alternativní model musí využít minimálně 50% dílů a nijak dál toto kritérium nebodovat. Co si o tom myslíte vy?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

peki

Citace od: Tomik kdy 17.12.2015, 13:47:37

Tohle je velmi dobrá připomínka. Popřemýšlím nad tím, jak to ošetřit, aby to bylo férové a nevycházely nám modely "polepené" přebývajícími díly. Napadá mě snížit bodovou hodnotu této části a spíše než na počet se orientovat na objem. Jde mi o to, aby byla snaha stavět srovnatelně velké modely a nikoliv maličké modýlky z 50 dílů, když set jich má 200. Nebo bychom to mohli vyřešit jednoduchým pravidlem, že alternativní model musí využít minimálně 50% dílů a nijak dál toto kritérium nebodovat. Co si o tom myslíte vy?

Klidně něco takového aby se to dalo i jednoduše  spočítat. Účastník nahlásí počet zbývajících dílů a nafotí. Takže sám bude moci udat koeficinent využitelnostinapř. použil jsem  50 dílku/ze 100 koef. 0,5.

Nicméně pokud to bude mít nějaký vliv na počítání pořadí tak se tomu lepení zbytečných dílků nevyhneme. Ideální by bylo stanovit povinné minimální procento využitelnoti dílků třeba těch 50 procent. Dále pak už hodnotit samotný model.

milanv

návod: přiznám se, že mě přijde, že minimálně loni byla tak lákavá hlavní cena, že požadovat pár fotek navíc mi nepřijde jako nějaký nefér požadavek. Ale nejde mi primárně o ty návody jako o nápad, že by měl Tomik (příp. někdo další jako byl grohl) hodnotit podle modelu v ruce místo fotky. Pokud to Tomík vymyslel jinak, např. hodnocení až po instalaci, tak je to jasné, není o čem debatovat.

co se týče využití dílů: je jedno, jestli to kritérium bude přes body nebo povinný limit. V obou případech mohou lidi kvůli tomu oblepovat model zbytečnými díly. Takže já navrhuju, aby to kritérium bylo obecnější: "využití dílů" - a v rámci toho by porotce ohodnotil nejen počet, ale i "kvalitu" využití dílů, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Pán na Žlutém hradě

milanv

Pán na Žlutém hradě

martinlx

milanv: minule ti chyběly kolečka, co?  ;) Jinak se moc omlouvám že jsem si ještě svůj alternativní model nevyzvedl.
all: pokud čas dovolí, tak se rád zůčastním

milanv

Druhý návrh setu. Slabší povahy prosím: hluboký nádech :)
41107

martinlx: tady je míň koleček :)

A je to výzva, protože těch dílů tam není málo, stavět z toho by jít mělo, ne že ne.
Pán na Žlutém hradě

Ondrej

Co dát nějaký starší set taky pro zajímavost, něco z 80. let.

Petronel

Bylo by fajn uspořádat znovu tuto soutěž, jsem také pro!
Co se týče setu, to je těžká otázka.

Hlasoval bych pro to, co psal Milan:
http://alpha.bricklink.com/pages/clone/catalogitem.page?S=31033-1#T=I
nebo navrhuji jeden z těchto dvou dalších Creatorů:
http://alpha.bricklink.com/pages/clone/catalogitem.page?S=31045-1#T=S&O={}
http://alpha.bricklink.com/pages/clone/catalogitem.page?S=31043-1#T=S&O={}

Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 17:27:08
Druhý návrh setu. Slabší povahy prosím: hluboký nádech :)
41107
Jen to ne prosím.  ::)

Citace od: Ondrej kdy 17.12.2015, 17:59:14
Co dát nějaký starší set taky pro zajímavost, něco z 80. let.
Takový set mají jen sběratelé a tím pádem by byla soutěž zaměřena zcela jinam než je zamýšleno.
Musí se jednat o právě aktuální a koupitelný set.

milanv

Citace od: Petronel kdy 17.12.2015, 18:46:13
Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 17:27:08
Druhý návrh setu. Slabší povahy prosím: hluboký nádech :)
41107
Jen to ne prosím.  ::)
Počkej, odhoď předsudky - koukal jsi na seznam dílů? Podle mě by se z toho stavělo stejně dobře jako třeba z toho náklaďáku s vrtulníkem...

Jinak souhlasím: aby se to neminulo zaměřením, musíme zvolit koupitelný set.
Pán na Žlutém hradě

znouzectnost

Ta limuzína se mi líbí.
Na alternativní model si netroufnu, ale seznam dílů je dobrej.

Tomik

Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 16:33:15
co se týče využití dílů: je jedno, jestli to kritérium bude přes body nebo povinný limit. V obou případech mohou lidi kvůli tomu oblepovat model zbytečnými díly. Takže já navrhuju, aby to kritérium bylo obecnější: "využití dílů" - a v rámci toho by porotce ohodnotil nejen počet, ale i "kvalitu" využití dílů, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Tenhle nápad se mi líbí. Budeme tedy hodnotit využití dílů obecněji, tj. kolik jich zbylo a zároveň, zda jsou smysluplně využité. Vysoké hodnocení by potom mohly získat i modely z menšího množství dílů a zároveň by tolik nebodovaly modely, které sice využijí všechno, ale bude to na úkor kvality modelu.

Citace od: milanv kdy 17.12.2015, 17:27:08
Druhý návrh setu. Slabší povahy prosím: hluboký nádech :)
41107
Ta limuzína je poněkud dražší než avizovaných 500,- Kč. Celkem se mi líbí ten náklaďák s vrtulníkem a za zvážení by třeba stál i tento teréňák 31037 nebo přicházející sporťák 31046. Ze starých setů určitě stavět nebudeme kvůli jejich dostupnosti.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

#15
Citace od: Tomik kdy 17.12.2015, 21:34:24
Ta limuzína je poněkud dražší než avizovaných 500,- Kč. Celkem se mi líbí ten náklaďák s vrtulníkem a za zvážení by třeba stál i tento teréňák 31037 nebo přicházející sporťák 31046.
S tou cenou limuzíny se omlouvám, nechal jsem se zmást titulkem na heuréce.
Přijde mi dobrý ten set tří autíček, pak ten náklaďák s vrtulníkem, pokud by byl do 300,- (obsahuje polovinu dílu co limuzína). Teréňák má dost zvláštní díly, ale není špatný. Sporťák je loňský papoušek ve žluté (spousta curved slopes bez studů). Tak hledám dál...

EDIT: Podle katalogu je za 259,- tedy opravdu pod 300. Takže jde jen o to, kolik lidí by si trouflo na tak malý set :) Přiznávám bez mučení, že tak malého setu se trochu bojím, i když vím, co dokázal grohl v Roztokách... Takže hledám dál trochu větší kandidáty.
Pán na Žlutém hradě

Foton

Rád se zůčastním.
Prosím omezit výběr jen na sety co se dají aktuálně koupit.

Kritérium využitelnosti dílků mi přijde zbytečné.
Jestli jsem tak dobrý, že postavím model z 15 dílků (z 200), který bude vypadat skvěle, dobře držet pohromadě a bude se sním dobře hrát, tak ať klidně vyhraju :-)
Podle mě je důležité co jsem postavil, ne z kolika dílků.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Martins

Citace od: Foton kdy 18.12.2015, 11:51:02
Rád se zůčastním.
Prosím omezit výběr jen na sety co se dají aktuálně koupit.

Kritérium využitelnosti dílků mi přijde zbytečné.
Jestli jsem tak dobrý, že postavím model z 15 dílků (z 200), který bude vypadat skvěle, dobře držet pohromadě a bude se sním dobře hrát, tak ať klidně vyhraju :-)
Podle mě je důležité co jsem postavil, ne z kolika dílků.


Souhlasím s Fotonen a soutěže se rádi zúčastníme (všichni - jako na LP2015).

Hacislav

Škoda té limuzíny, přišla mi jako zajimavá výzva.
Rozhodně mám v úmyslu se také účastnit.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Ravenhorn

Škoda, že nemůže být nějaký creator domeček (jako plážová chýše nebo domek na stromě apod.)
Castle, Pirates a Star Wars.

Tomik

Citace od: Foton kdy 18.12.2015, 11:51:02
Kritérium využitelnosti dílků mi přijde zbytečné.
Jestli jsem tak dobrý, že postavím model z 15 dílků (z 200), který bude vypadat skvěle, dobře držet pohromadě a bude se sním dobře hrát, tak ať klidně vyhraju :-)
Podle mě je důležité co jsem postavil, ne z kolika dílků.
Děkuji za názor. Já osobně to vidím tak, že bychom se během soutěže měli pomyslně vžít do role designerů z Lega a postavit z daného setu další modely, které by se mohli objevit na krabici vedle těch tří originálních. Při tomto úhlu pohledu mi přijde směšné stavět vedle sebe jako rovnocené dva modely, z nichž jeden je postavený ze 200 dílů a druhý z 15. ???

Nicméně to vypadá, že jste mě přesvědčili - množství zbývajících dílů jako takové bodovat nebudu, ale při udělování bodů za celkového provedení modelu budu dávat nižší hodnocení těm modelům, které jsou co do velikosti a množství dílů výrazněji menší (cca poloviční) než originální modely.

Citace od: Ravenhorn kdy 18.12.2015, 23:27:42
Škoda, že nemůže být nějaký creator domeček (jako plážová chýše nebo domek na stromě apod.)
Domky nejsou příliš vhodné na stavění alternativních modelů, protože se z nich většinou dá postavit zase jen trochu jiný domek. Stroje nebo zvířata dávají při volbě námětu budoucího modelu větší volnost.

Ještě zpátky k volbě setu, ze kterého se bude stavět - co takhle robot 31034? Podle mě to je nejuniverzálnější set, jaký je v současné nabídce - má klouby na stavbu zvířat, kola na stavbu aut a dostatek placek na stavbu letadel a dalších strojů. Zároveň musím také podotknout, že se na internetu dají nalézt už možná desítky alternativních modelů postavených z tohoto setu...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

JardaL

Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

Marty713

Podle mě si tu všichni trochu pleteme pojmy s dojmy. Přiznám se, že už minule jsem měl problém s výkladem významu slova "originalita".

Prosím, nechápejte mě zle a nic z dále napsaného neberte nikdo osobně, ale použít jakýkoli kulatý díl (třeba i hlavičku od minifiga) jako kolečko není nic nápaditého ani originálního a hodnocení originality modelu na základě pomyslné "vzdálenosti" od původního oficiálního modelu mi přijde chybné.

Neberte to tak, že bych chtěl být někomu příkladem, ale kdysi jsem postavil několik lodí z hvězdných válek z těch nejzákladnějších a nejpestřejších kostek (našel jsem hromádku napodobeniny LEGA, tak co s tím?) a myslím, že právě takové stavební techniky nebo neotřele a vhodně použité dílky jsou daleko větším indikátorem originality než co je méně podobné papouškovi, jestli vláček, kombajn, nebo letadlo.

Zkrátka si myslím, že by se měla buďto rozrůst porota, nebo nastavit zcela jiná kritéria. ???

milanv

Hlásím výsledky dalšího pátrání. Tentokrát jsem vzal sety na heuréce mezi 300 a 500 Kč (podle shop.lego.com se hledá hůř).

Dobře použitelně vypadají:
Creator Off-Road 31037
City Karavan 60057

Větší výzva (málo barev, málo SNOTu):
Elves Vodopád 41072

Překvapil mě ten City set. Ale i po několikátém přečtení seznamu dílů mi přijde opravdu použitelný. A lidi rádi kupují City, takže alternativní modely k tomu by byly podle mě vítané. Ten Creator teréňák jsem nejdřív považoval za nepřestavitelný, ale po podrobnějším průzkumu nevypadá špatně. A má nejvíc dílů. Vodopád z řady Elves má nejvíc klasických kostek, a přitom i pár Technicových použitelných i na SNOT. Jen je celý šedo-azurový s hnědou. Jak moc by to vadilo?

Pán na Žlutém hradě

Neřád :-)

#24
Mě přijde super Lego 31045 Ocean Explorer
http://brickset.com/sets/31045-1/Ocean-Explorer

kosh

Pridávam sa, Ocean Explorer by bol myslím super :)

Petronel

#26
To creator auto budiž, Camper van nedoporučuji, je tam akorát spousta panelů a velkých dílů (mám ho doma).
A pokud mohu mluvit za sebe, tak friends, elves a podobný věci bych do toho taky netahal. Ne každý si bude chtít pořídit takové barevné sety s takovými figy jen kvůli soutěži. (patřím mezi ně)

Zůstal bych u nějakého neutrálního creatoru.
Tři tipy jsem zmínil o pár postů nahoře, včetně toho 31045 co píše Neřád.  ;)


Citace od: milanv kdy 21.12.2015, 23:06:13
Hlásím výsledky dalšího pátrání. Tentokrát jsem vzal sety na heuréce mezi 300 a 500 Kč (podle shop.lego.com se hledá hůř).

Dobře použitelně vypadají:
Creator Off-Road 31037
City Karavan 60057

Větší výzva (málo barev, málo SNOTu):
Elves Vodopád 41072

Překvapil mě ten City set. Ale i po několikátém přečtení seznamu dílů mi přijde opravdu použitelný. A lidi rádi kupují City, takže alternativní modely k tomu by byly podle mě vítané. Ten Creator teréňák jsem nejdřív považoval za nepřestavitelný, ale po podrobnějším průzkumu nevypadá špatně. A má nejvíc dílů. Vodopád z řady Elves má nejvíc klasických kostek, a přitom i pár Technicových použitelných i na SNOT. Jen je celý šedo-azurový s hnědou. Jak moc by to vadilo?



peki

Citace od: Petronel kdy 22.12.2015, 12:40:27
To creator auto budiž, Camper van nedoporučuji, je tam akorát spousta panelů a velkých dílů (mám ho doma).
A pokud mohu mluvit za sebe, tak friends, elves a podobný věci bych do toho taky netahal. Ne každý si bude chtít pořídit takové barevné sety s takovými figy jen kvůli soutěži. (patřím mezi ně)

Zůstal bych u nějakého neutrálního creatoru.
Tři tipy jsem zmínil o pár postů nahoře, včetně toho 31045 co píše Neřád.  ;)

Lépe bych to nenapsal  ;)

milanv

Mně přijdou všechny Creatory už nudně stejné, tak hledám inspiraci. A mimochodem u toho Vodopádu je pár fialových listí, jinak je  to hnědá na stromech, světle modrá na vodu a dva odstíny šedé na skály. Nevidím v tom nic, co by negativně ovlivnilo mou mužnost.  >:D

Popravdě, ten Creator-Bionicle robot mi přijde třeba mnohem horší. Protože ať z toho postavíš cokoli, bude to ještě horší než co jsme si všichni stěžovali loni u papouška: málo "masa", samé zvláštní díly.

S tím karavanem jsi mě překvapil. Podle seznamu dílů to vypadalo, že tam kromě panelů je i dost normálních kostek a vertikální i horizontální hinge.
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: Marty713 kdy 21.12.2015, 15:23:10
Podle mě si tu všichni trochu pleteme pojmy s dojmy. Přiznám se, že už minule jsem měl problém s výkladem významu slova "originalita".

Prosím, nechápejte mě zle a nic z dále napsaného neberte nikdo osobně, ale použít jakýkoli kulatý díl (třeba i hlavičku od minifiga) jako kolečko není nic nápaditého ani originálního a hodnocení originality modelu na základě pomyslné "vzdálenosti" od původního oficiálního modelu mi přijde chybné.

Neberte to tak, že bych chtěl být někomu příkladem, ale kdysi jsem postavil několik lodí z hvězdných válek z těch nejzákladnějších a nejpestřejších kostek (našel jsem hromádku napodobeniny LEGA, tak co s tím?) a myslím, že právě takové stavební techniky nebo neotřele a vhodně použité dílky jsou daleko větším indikátorem originality než co je méně podobné papouškovi, jestli vláček, kombajn, nebo letadlo.

Zkrátka si myslím, že by se měla buďto rozrůst porota, nebo nastavit zcela jiná kritéria. ???
Díky za další zajímavý podmět. S tou originalitou se to má tak, že by vás, soutěžící, měla popíchnout, abyste mysleli aspoň trochu "out of the box" (mimo krabici). Není totiž žádné umění postavit model podle návodu, prohodit u něj pár dílů a vydávat ho alternativní model... Každopádně můžeme originalitu hodnotit méně body než třeba vzhled a zpracování modelu tak, aby nehrála tak výraznou roli.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr