Společný projekt - Strašidelný hrad

Založil milanv, 03.12.2017, 23:41:01

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Chairudo

Taky je otázka jak velkou budeš mít základnu, jestli 24x24 nebo 32x32.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jezevec

To není stanoveno jednotně pro všechny, jestli bude základna 24x24 nebo 32x32?
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

milanv

Tak ještě vyjasnění základny:

hlavní část jde do hloubky cca 16 a za ní bude ještě prostor pro technické zázemí - až tam bude místo na všechny převody, motor atp. Takže pak celková hloubka bude 32. A šířka je jak jsem psal - základní je 24, ta je na ukázce mé scénky. A pro různé vaše scénky se bude hodit asi i širší, to mi každý nahlásíte. Tedy také až do 32.

Celkem tedy půdorys scénky bude 24x32 až 32x32.

Strop bude povinný v přední polovině (tedy 24x16 až 32x16), v zadní to bude záviset na domluvě na technické části a taky pro horní patro bude nutná domluva se staviteli přední části. To teď ještě nebudeme řešit, zbytečně bychom se do toho zamotali. Pro vás je důležité, že pokud chcete mít jistotu dílů na strop, zvažte plate až do plochy 32x32.
Pán na Žlutém hradě

papluh

môj plán na scénku - múzeum/zbierka
modely a funkcia - kostra dinousaura (otočenie), obrazy (kývajúce sa), zbrojnoš/múmia/.. (padajúci zo stojana/sarkofágu)
počet funkcií podľa toho ako mechanizmus zvládne a čo sa zmestí

milanv

Citace od: papluh kdy 19.12.2017, 16:41:25
môj plán na scénku - múzeum/zbierka
Skvělý nápad, moc se těším! Už jsem si tě poznamenal do seznam u v prvním příspěvku.
Pán na Žlutém hradě

Igorus

Připomínám termín 20.12.2017 24:00, kdy musí být finální a uzavřené objednávky v rámci malého LB.

Neuzavřené objednávky budou vymazány!!!

honzicek22

Mám dotaz, hraji si trošku s mechanickou\elektrickou podobou koje a osvětlení se bude napájet z motoru nebo se uvažuje samostatný přívod ?

milanv

Citace od: honzicek22 kdy 21.12.2017, 10:07:46
Mám dotaz, hraji si trošku s mechanickou\elektrickou podobou koje a osvětlení se bude napájet z motoru nebo se uvažuje samostatný přívod ?
Jé, to trošku předbíháš vývoj :) Ale je to prima, že si s tím hraješ. Plánuji to takto: každá kóje bude mít za zadní stěnou scénky příslušné převody a motor, aby byla kompletně soběstačná. Proto máme prostor až do hloubky 32, i pro toto "technické zázemí". Vzadu pak z každého modulu budou koukat konektor k motoru a nezávisle i "hřebínek" k LED osvětlení. Jednotlivé (skupiny) LED pak připojím přes rozšiřující modul k Arduinu. Takže do LED části půjde 3,3V, zatímco k motorům cca 9V, jak je zvykem u lega. Pomocí toho modulu můžu pak ovládat každý port zvlášť a dělat tak světelné efekty, na kterých se domluvím se stavitelem každé scénky.
Pán na Žlutém hradě

LukaMull

Citace od: milanv kdy 21.12.2017, 10:21:05
Citace od: honzicek22 kdy 21.12.2017, 10:07:46
Mám dotaz, hraji si trošku s mechanickou\elektrickou podobou koje a osvětlení se bude napájet z motoru nebo se uvažuje samostatný přívod ?
Jé, to trošku předbíháš vývoj :) Ale je to prima, že si s tím hraješ. Plánuji to takto: každá kóje bude mít za zadní stěnou scénky příslušné převody a motor, aby byla kompletně soběstačná. Proto máme prostor až do hloubky 32, i pro toto "technické zázemí". Vzadu pak z každého modulu budou koukat konektor k motoru a nezávisle i "hřebínek" k LED osvětlení. Jednotlivé (skupiny) LED pak připojím přes rozšiřující modul k Arduinu. Takže do LED části půjde 3,3V, zatímco k motorům cca 9V, jak je zvykem u lega. Pomocí toho modulu můžu pak ovládat každý port zvlášť a dělat tak světelné efekty, na kterých se domluvím se stavitelem každé scénky.

Chápu to správně že jeden motor bude hnát vozíky a další motor(y) budou pohánět scénku a budou řízéné arduinem v závisloti na poloze vozíku (ve scénce nebo za zdí)

milanv

#99
Citace od: LukaMull kdy 21.12.2017, 12:19:03
Chápu to správně že jeden motor bude hnát vozíky a další motor(y) budou pohánět scénku a budou řízéné arduinem v závisloti na poloze vozíku (ve scénce nebo za zdí)
To je ještě předčasné, budeme vymýšlet s HD, jak to udělat, aby každý potřeboval jen jeden motor. Zatím to ale ještě vymyšlené není.

Celkově o organizaci projektu platí:

každý modul se skládá ze tří částí: scénka, technická část a čelní stěna. Abychom vše pohodlně stíhali, musíme řešit věci paralelně: vy se teď věnujte scénkám (např. mi začněte psát nejen náměty, ale třeba i jak byste svou scénku chtěli širokou). Ve scénkách samozřejmě můžete řešit rovnou i pohyblivé části, dokonce je to žádoucí - ale nemusíte se starat o to, jak vám to kdo rozpohybuje. Stačí řešit to, co je PŘED kulisami. Dokonce až do té míry, že když např. potřebujete, aby se osička pro tento pohyb točila pomaleji než jiná a další se jen kývala, nemusíte teď vymýšlet převody vzadu na to, pokud je z hlavy neumíte. Zkoušejte si to rukou a koukejte se jen na tu scénku, jestli to dělá, co chcete. Budeme to řešit později.

Čelní stěnu si můžete vymýšlet také, nezapomeňte že narozdíl od mé ukázky bude čelní stěna tlustá 2 study. Ale upozorňuju, že ještě nejsem 100% rozhodnutý o způsobu skládání modulů k sobě, takže se může stát, že po vás budu na čelní stěně chtít později malé konstrukční úpravy.

No a já s HD (a příp. dalšími dobrovolníky) budeme zatím vymýšlet technické řešení, aby bylo spolehlivé a pro vás jednoduché na stavbu. Pak dodáme návod a vy si do něj jen přidáte svou scénku.

S čím počítat:

Určitě bude povinný strop, vozíky (s jednotným vzhledem a minifigy - později domluvíme), motor. Dále napojení na počítač, tj. kabely od motoru a příp. LED končící "ustřižené", aby se ten druhý konec dal dát konektor k počítači.
Další věci se uvidí podle mapy - např. krajní scénky nejen čelní, ale i boční stěny.

No ale abychom se do toho nezamotali, tak teď řešte prosím ty scénky. Další věci až na ně přijde řada :)
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Použijeme tedy do modelů tento motor + konverzní kabel?
Objednávám díly na další Afol Day s 15% slevou a můžu pro zájemce koupit, předání asi v Dubnu na třídění malého Lugbulku.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Motory chci domluvit co nejdřív - pokud to půjde, tak tento týden. Do kdy potřebuješ vědět objednávku?
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Citace od: milanv kdy 01.01.2018, 22:06:15
Motory chci domluvit co nejdřív - pokud to půjde, tak tento týden. Do kdy potřebuješ vědět objednávku?

Ideálně abych v pátek objednal, ať je stihnou naskladnit. Když tak alespoň zarezervuji a vezmu co aktuálně mají.
další Afol Day je pak 14.4, to by se mohlo ještě do třídění lugbulku stihnout.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Motorizace modulů v zadní stěně

Na konkrétním provedení technické části se bude ještě pracovat, poměrně dlouho, jak jsem avizoval. Ale pro všechny, kdož by chtěli využít Chairudovu nabídku nákupu z Vídně už nyní, jsem zavedl po úvaze toto pravidlo pro motorizaci modulů:

každý modul bude poháněný jedním nebo dvěma PF M motory - podle toho, jestli si vymyslíte, jak pohánět vaši scénku stejným motorem jako pás nebo ne. Kvůli obsluze na výstavách jsou povinné motory jen tohoto typu.

Zároveň kvůli napojení na počítač bude konec kabelu ustřižený a nahrazený jednoduchým dvojpinovým konektůrkem pro počítače. Proto doporučuji, abyste nemuseli stříhat kabel motoru, zakoupit si i jeden prodlužovací kabel, který pak rozstřihnete napůl a budete mít tak prodlužky i ke dvěma motorům. Konektůrky k počítači dodělám já.
Pán na Žlutém hradě

Jezevec

Jestli ta cena z katalogu v odkazu od Chairuda zaokrouhlených 7,5$ (160 Kč) za motor a 130 Kč za kabel plus mínus bude odpovídat. Tak bych bral 2x motor a 2x kabel. Stačí to napsat sem nebo se to bude řešit nějak jinak? :)
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

papluh

Pre prípad, že má niekto problém s odstrihnutím funkčného kábla (ako ja), tak konektor sa dá aj rozobrať
https://www.youtube.com/watch?v=nTU8ZGdjVLM

Chairudo

Citace od: Jezevec kdy 05.01.2018, 11:04:34
Jestli ta cena z katalogu v odkazu od Chairuda zaokrouhlených 7,5$ (160 Kč) za motor a 130 Kč za kabel plus mínus bude odpovídat. Tak bych bral 2x motor a 2x kabel. Stačí to napsat sem nebo se to bude řešit nějak jinak? :)

To je chyba, naskočily mi tam americké ceny, za ty to u nás není sehnatelné.
Normální cena motorku je 250,- , na Afol day v lego store podle kurzu +- 200,-
Káblíky jsou délky 20 a 50cm normálně za 99,- a 129,- ve vídni opět o 15-20% levnější, nevím které budou dostupné, prioritně budu brát ty kratší.

Když budete chtít někdo vzít napište mi zprávu, předání pak v Praze v Dubnu. 
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

#107
Citace od: papluh kdy 05.01.2018, 11:28:14
Pre prípad, že má niekto problém s odstrihnutím funkčného kábla (ako ja), tak konektor sa dá aj rozobrať
https://www.youtube.com/watch?v=nTU8ZGdjVLM
Díky, to jsem hledal. Obecně souhlasím - cokoli raději neničit. Jen je pokažde otázka, aby si člověk nepoškrabal ty plastové díly. Např. jde otevřít přímo ten motor a vyměnit kablík, ani pak nemusíš kupovat tu prodlužku vůbec. Ověřil jsem. Ale neumím to bez poškrabání těch plastových "paciček", takže raději obětuju prodlužku než poškrábat motor. Až budeme řešit tu technickou část, tak rozhodně budeme sbírat všechny takové tipy a dáme hlavy dohromady. Možná na to založím zvláštní téma, aby se nemíchalo pořád všechno dohromady...
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Raději bych za každého oželel jeden káblík, než potom při každé výměně motoru nový rozebíral a předělával, to je dost nepraktické.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Citace od: Chairudo kdy 05.01.2018, 12:01:42
Raději bych za každého oželel jeden káblík, než potom při každé výměně motoru nový rozebíral a předělával, to je dost nepraktické.
Máš pravdu, zapomněl jsem na to a vzpomněl jsem si hned po odeslání: to co jsem psal, platí obecně, ale ne pro náš Hrad :)
Kvůli snadným výměnám ať jsou právě všechny motory nejen stejné, ale i nemodifikované.
Pán na Žlutém hradě

HD

Citace od: milanv kdy 05.01.2018, 12:03:36
Citace od: Chairudo kdy 05.01.2018, 12:01:42
Raději bych za každého oželel jeden káblík, než potom při každé výměně motoru nový rozebíral a předělával, to je dost nepraktické.
Máš pravdu, zapomněl jsem na to a vzpomněl jsem si hned po odeslání: to co jsem psal, platí obecně, ale ne pro náš Hrad :)
Kvůli snadným výměnám ať jsou právě všechny motory nejen stejné, ale i nemodifikované.
A na modulu snadno zvenčí dostupné
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Sihaja

Zítra, tedy v sobotu pojedu do lego shopu a Antverpách a mám tam 15% slevu. Mohu vzít motory + kabely co budou mít. Chce je někdo? Kolik? pište prosím sms na 775 213 212.

Pokud byste chtěli ještě něco, můžeme se případně domluvit.

Chairudo

Káblíky ve Vídni neměli žádné, motorků jen pár co zůstaly u mě pro vlastní potřebu. Do třídění v Dubnu ale ještě pojedu nakupovat a snad budou, případně to můžeme vyřešit hromadným nákupem.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

#113
Probouzím spícího lva  >:D

Hrál jsem sdi nějakou chvíli s designem a Strašidelný dům bude vypadat nějak takto, pokud to kompletně nepřekopu :) Každopádně začínám stavět a nějak to dopadne.
První fáze a první hrad bude mít základnu 50x150 a cca 40-45 bricků výšky, tak se do něj vejde až 21 buněk 24x24

Asi jsem slepý ale nenašel jsem ve vlákně info o výšce buněk.

Milane, občerstvi prosím info o buňkách - rozměry, ať můžu správně udělat stěny.
Musíme se taky domluvit kudy půjde kabeláž ven z modelu a další drobnosti.

Staví už někdo? ať to do Olomouce stihneme :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

yanice

Já se tak nějak mentálně chystám začít stavět svou kobku. Trošku mám obavy, neb jsem Technicem nepolíbená a v životě jsem nic hýbajícího se/svítícího nestavěla...tak uvidím, co ze mne vypadne.

J.

milanv

Strašidelný hrad: pozastavení a příp.  změna projektu

Ve vlákně se dlouho neobjevila ode mě žádná aktualizace, a to z toho důvodu, že jsem stále nenašel žádné dostatečně jednoduché řešení, jak tolika lidem poskytnout "technické zázemí" nutné pro jejich modul, plus jak celkově uorganizovat tak složitý projekt. Proto vyhlašuji jeho dočasné zastavení a pokusím se v co nejbližší době projekt přepracovat do jednodušší formy a restartovat.

Moc děkuju všem, kdož mi doteď s projektem pomáhali (i mimo toto vlákno), a těším se, že v novém projektu budeme mít větší šanci ho úspěšně dotáhnout do konce a mít z něj společnou radost. Společně probírat to můžeme už na třídění a stejně tak i sem do vlákna - budu moc rád za vaše příp. nápady a pak provedu rozhodnutí, jak projekt znova nastartovat.

Těším se na shledání v "novém kabátě"!
Pán na Žlutém hradě

Foton

Milane, jestli správně chápu základní konstrukci, tak každý modul měl mít svoje PF M motory a svůj (vizuálně shodný) vozíček s lidmi. Případnou potřebu změny rychlosti či typu pohybu jste chtěli také řešit v rámci samotného modulu. Je to tak?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

peki

Nebylo by vhodnější to pojmout jako strašidelný park? Mělo by to větší plochu také by to šlo dělat modulově. V Dánsku takto někdo pojal Scooby Do. Mohl by tam jezdit vláček atd.

Ta původní koncepce mi přišla taková nešťastná (v malém prostoru hodně věcí co se hejbe). Pokud to dělá jeden člověk jako ty u betlému, tak si to dokážu představit (ne postavit  ;) ) Ale u těch malých modulů mi připadá že je na to ve skutečnosti málo prostoru, Než by si to zasloužilo.

Najdu ještě jednu fotku něčeho jiného. Ani nevím jak to nazvat.

peki

Tady se rozsvěcovalo světlo, někde se i něco hýbalo. Bylo toho hodně na jednom místě, hodně tlačítek "pro děti"

milanv

Díky za tipy, peki. Přemýšlím o tom, protože mojí prvotní inspirací bylo hrát s temnotou - temný vnitřek domu, kde se pomocí světel objevují postupně strašidelné scény. Takže jedna z možností je to udělat jenom pomocí světel, bez mechaniky. Zase tipy od tebe jsou úplně, zamyslím se. Kdybyste měl někdo ještě další tipy, co bych mohl vzít do úvahy, budu jedině rád, díky předem.
Pán na Žlutém hradě