společný projekt Modulární město 2020

Založil Igorus, 01.10.2019, 10:14:19

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

Citace od: Igorus kdy 04.10.2019, 14:37:05

Tak jasně, každý máme jiný styl atd. Mě jde o to, aby to celé působilo jako celek kompaktně. Jak jsem psal, zde je určitý potenciál, takže pokračuj. Tak či tak si tě píšu.

Musíš být víc konkrétní, já se neurazím. Tenhle dům se určitě využije do našeho soukromého města, ale ještě teď stavím nádraží a nemůžu stavět tolik věcí najednou. Zůčastnit bych se chtěl s něčím přínosným, takže potřebuju vědět, jestli bys ho zařadil, když se povede vrchní část, nebo mám zkusit něco jiného. Nápadů mám spoustu a na všechny není čas. Co mě napadá, že by mohlo vadit je, že dům zabírá celý baseplate 32x32 a nezbývá žádné místo na chodník. A ještě ke všemu ta přední část nad dveřmi přesahuje přes okraje baseplate. Dělal jsem to takto schválně aby připojené baseplate se silnicí působily spíš užší. Do staré zástavby s úzkými uličkami a průchody by to myslím šlo, ale porušuje to kooperační pravidla.

Když o tom tak přemýšlím, narozdíl od klasických modulárů naskládaných v řadě u silnice, v té staré zástavbě uvnitř hradeb by to chtělo plastičtější terén jak horizontálně, tak i vertikálně. Například kdyby to náměstí nebylo v rovině ale do kopce, byl by výsledný efekt naprosto luxusní. To je ale asi na společný projekt až příliš komplikované z hlediska plánování a sesazování.

waf

Já bych se rád přidal - asi pod čtyřku

Jonas

Ahoj Igorusi,

díky za zprávu. Projektu fandím a obdivuji, kolik toho během roku stíháte.

Na LEGO jsem nezavřel, ale stavím s mnohem menší intenzitou, než dříve. Můžou za to především zdravotní problémy, které mě pronásledují už několikátý rok. Kvůli nim si netroufám přijmout jakékoliv závazky, protože už několikrát se mi stalo, že jsem si něco naplánoval, a pak jsem nebyl schopen to zvládnout z důvodů, které jsem nemohl ovlivnit.

Držím palce

Jonas

Jonas - Můj Brickshelf

Igorus

Citace od: poMOCník kdy 04.10.2019, 16:13:03
Citace od: Igorus kdy 04.10.2019, 14:37:05

Tak jasně, každý máme jiný styl atd. Mě jde o to, aby to celé působilo jako celek kompaktně. Jak jsem psal, zde je určitý potenciál, takže pokračuj. Tak či tak si tě píšu.

Musíš být víc konkrétní, já se neurazím. Tenhle dům se určitě využije do našeho soukromého města, ale ještě teď stavím nádraží a nemůžu stavět tolik věcí najednou. Zůčastnit bych se chtěl s něčím přínosným, takže potřebuju vědět, jestli bys ho zařadil, když se povede vrchní část, nebo mám zkusit něco jiného. Nápadů mám spoustu a na všechny není čas. Co mě napadá, že by mohlo vadit je, že dům zabírá celý baseplate 32x32 a nezbývá žádné místo na chodník. A ještě ke všemu ta přední část nad dveřmi přesahuje přes okraje baseplate. Dělal jsem to takto schválně aby připojené baseplate se silnicí působily spíš užší. Do staré zástavby s úzkými uličkami a průchody by to myslím šlo, ale porušuje to kooperační pravidla.

Když o tom tak přemýšlím, narozdíl od klasických modulárů naskládaných v řadě u silnice, v té staré zástavbě uvnitř hradeb by to chtělo plastičtější terén jak horizontálně, tak i vertikálně. Například kdyby to náměstí nebylo v rovině ale do kopce, byl by výsledný efekt naprosto luxusní. To je ale asi na společný projekt až příliš komplikované z hlediska plánování a sesazování.

K domu dám reakci v tématu. Jinak ano, pokud jej dostavíš tak proč jej nezařadit  ;D

Ohledně napojení se bude ještě diskuzovat, ale předem můžu říct, že se opustí klasické modulárové řešení, tedy baseplate s chodníkem.

Citace od: waf kdy 05.10.2019, 21:43:29
Já bych se rád přidal - asi pod čtyřku

Výborně!

Citace od: Jonas kdy 07.10.2019, 09:33:23
Ahoj Igorusi,

díky za zprávu. Projektu fandím a obdivuji, kolik toho během roku stíháte.

Na LEGO jsem nezavřel, ale stavím s mnohem menší intenzitou, než dříve. Můžou za to především zdravotní problémy, které mě pronásledují už několikátý rok. Kvůli nim si netroufám přijmout jakékoliv závazky, protože už několikrát se mi stalo, že jsem si něco naplánoval, a pak jsem nebyl schopen to zvládnout z důvodů, které jsem nemohl ovlivnit.

Držím palce

Jonas

Držím(e) palce aby bylo lépe! Kdyby jsi se nakonec rozhodnl že ano, budu rád za tvojí účast  ;)



Martins

MILS jako standard jste uvažovali? Resp. nějaký standard by to chtělo, vzniká tady těch projektů víc, myslím že jejich budoucí kombinovatelnost by byla docela síla. Občas je tady poptávka po domech do kolejiště... i tam se o tom mluví.

Co myslíte?

Igorus

#35
Takže pár základních parametrů (k diskuzi... :) )


  • Základ je modul o rozměru 48x48 studů případně 32x32
  • Na baseplate je řada dvou bricků a na ní plate. Motivací je prostor pro vedení kabelů, stabilita modulu
  • silnice budou řešeny formou položených bricků. Pravděpodobně kromě náměstí, kde může být i povrch z tile



1) Část se zámkem - řeší Sanna a Ryxe - zámek je mírně nad terénem města
2) Nábřeží -
3) Brána, hradby středověké domky - řeší Daniel, Aki a Linhi
4) Náměstí a domy s podloubím - Šipka, Waf
5) Radnice - Igorus
6) Otevřený dům - Yoshimaka + ?????
7) Modulární domy - Hawran, poMOCník
8 ) Pavlačový dům
9) Brána do ZOO - Igorus

@ Vasyk, Eda, Matthes_CZ - chcete do 4) či 7) ?

Bylo by ideální začít nominovat díly do Projektového LB


Igorus

Citace od: Martins kdy 07.10.2019, 12:24:26
MILS jako standard jste uvažovali? Resp. nějaký standard by to chtělo, vzniká tady těch projektů víc, myslím že jejich budoucí kombinovatelnost by byla docela síla. Občas je tady poptávka po domech do kolejiště... i tam se o tom mluví.

Co myslíte?

MILS rozhodně ne. V pojetí města, jaké bych byl rád abychom vytvořili využitelnost moc nevidím. A rozhodně bych se nerad svazoval pro tento projekt dalším použitím.

Vasyk

Zkusím grupu numero 4.

poMOCník

Citace od: Igorus kdy 07.10.2019, 10:40:28
...

K domu dám reakci v tématu. Jinak ano, pokud jej dostavíš tak proč jej nezařadit  ;D

super!

Citace od: Igorus kdy 07.10.2019, 12:40:21
Takže pár základních parametrů (k diskuzi... :) )


  • Základ je modul o rozměru 48x48 studů případně 32x32
  • Na baseplate je řada dvou bricků a na ní plate. Motivací je prostor pro vedení kabelů, stabilita modulu
  • silnice budou řešeny formou položených bricků. Pravděpodobně kromě náměstí, kde může být i povrch z tile


Podle mě pro město ideální varianta. Proč bychom ale nemohli převzít z MILS ještě tyhle 2 jednoduchá pravidla? To už skoro nic nestojí a v budoucnu se může hodit - některé moduly budou určitě použitelné i pro jiné společné projekty:


  • V rohu identifikační brick
  • Vedle něj technic brick na případné pevné spojování

yoshimaka

Tak jo, ještě než sjednotíme všechny parametry, potřebuji mít představu: Jak by měl vypadat ten "otevřený" dům - respektive, pokud se pustím do vysněné středověké krčmy, tak potřebuji vědět, jak (kterým směrem/co má jít vidět) má být ten dům otevřený. Díky za info.
Lust och fägring stor

Igorus

Citace od: poMOCník kdy 07.10.2019, 13:50:19

Citace od: Igorus kdy 07.10.2019, 12:40:21
Takže pár základních parametrů (k diskuzi... :) )


  • Základ je modul o rozměru 48x48 studů případně 32x32
  • Na baseplate je řada dvou bricků a na ní plate. Motivací je prostor pro vedení kabelů, stabilita modulu
  • silnice budou řešeny formou položených bricků. Pravděpodobně kromě náměstí, kde může být i povrch z tile


Podle mě pro město ideální varianta. Proč bychom ale nemohli převzít z MILS ještě tyhle 2 jednoduchá pravidla? To už skoro nic nestojí a v budoucnu se může hodit - některé moduly budou určitě použitelné i pro jiné společné projekty:


  • V rohu identifikační brick
  • Vedle něj technic brick na případné pevné spojování

Identifikační brick je co?

A co se týká pevného spojování. Několikaleté zkušenosti hovoří proti pevnému spojení v tomto případě. Jednak stoly bývají nerovné a druhak když je potřeba posunout celým projektem, je to velmi riskantní

poMOCník

Citace od: Igorus kdy 07.10.2019, 15:04:53
Citace od: poMOCník kdy 07.10.2019, 13:50:19

Citace od: Igorus kdy 07.10.2019, 12:40:21
Takže pár základních parametrů (k diskuzi... :) )


  • Základ je modul o rozměru 48x48 studů případně 32x32
  • Na baseplate je řada dvou bricků a na ní plate. Motivací je prostor pro vedení kabelů, stabilita modulu
  • silnice budou řešeny formou položených bricků. Pravděpodobně kromě náměstí, kde může být i povrch z tile


Podle mě pro město ideální varianta. Proč bychom ale nemohli převzít z MILS ještě tyhle 2 jednoduchá pravidla? To už skoro nic nestojí a v budoucnu se může hodit - některé moduly budou určitě použitelné i pro jiné společné projekty:


  • V rohu identifikační brick
  • Vedle něj technic brick na případné pevné spojování

Identifikační brick je co?

A co se týká pevného spojování. Několikaleté zkušenosti hovoří proti pevnému spojení v tomto případě. Jednak stoly bývají nerovné a druhak když je potřeba posunout celým projektem, je to velmi riskantní

Měl jsem na mysli tohle:
"When you have your 32x32 surface, you must keep in your mind that 2x2 studs on every corner are reserved to put an identification colour, made with a 2x2 brick or any other bricks you can put there, is not mandatory, but it is recommended to avoid confusion about the ownership of different modules in a common display. Then, two 1x4 technic bricks are placed in one of each side of every corner."
http://www.abellon.net/MILS/

Netvrdím, že bychom měli vše spojit, ale mít tu možnost někde něco propojit. Ale je to jen názor nováčka, tak to neberte jako něco hrozně důležitýho :) Vidím v tom tyhle 2 výhody:
1) Možná je to zbytečná obava, ale když bude mít někdo svůj modul už postavený přímo na baseplate bez zvýšení terénu (jako já, ale asi nebudu sám) a vyřeší to tak, že ho prostě jen položí na podklad požadované výšky (tedy na baseplate postaví sokl o výšce 2 bricks a na to položí baseplate), nebude tam nijak držet, dokud se okolo neumístí / nepřipojí další moduly. Připojením by se dalo zajistit, že se to nehne.
2) Jednotné okraje celého diorama lze řešit zvlášť prostým nacvaknutím zboku. Jednotliví stavitelé tedy nemusí dodržovat žádnou předepsanou barvu nebo tvar výplně prostoru pod povrchem. Město pak lze i přestavět na jinou konfiguraci a opět nakonec nacvakat okraje. Zkusím kdyžtak později vyfotit, jak by takový okraj vypadal pro představu: 1-2 stud široký a dole technic brick pro připojení zboku ke krajním modulům.

Pool

Citace od: poMOCník kdy 07.10.2019, 17:37:40
[1) Možná je to zbytečná obava, ale když bude mít někdo svůj modul už postavený přímo na baseplate bez zvýšení terénu (jako já, ale asi nebudu sám) a vyřeší to tak, že ho prostě jen položí na podklad požadované výšky (tedy na baseplate postaví sokl o výšce 2 bricks a na to položí baseplate), nebude tam nijak držet, dokud se okolo neumístí / nepřipojí další moduly. Připojením by se dalo zajistit, že se to nehne.
2) Jednotné okraje celého diorama lze řešit zvlášť prostým nacvaknutím zboku. Jednotliví stavitelé tedy nemusí dodržovat žádnou předepsanou barvu nebo tvar výplně prostoru pod povrchem. Město pak lze i přestavět na jinou konfiguraci a opět nakonec nacvakat okraje. Zkusím kdyžtak později vyfotit, jak by takový okraj vypadal pro představu: 1-2 stud široký a dole technic brick pro připojení zboku ke krajním modulům.

ad 1) Mám obavy, že tohle ti organizátor nepovolí, že tento projekt pak může putovat po mnoha výstavách a otravovat (skladovat a instalovat) modul, který je z více částí, nedrží a nesedí k ostatním, to je nereálné. Kdyby si to tak udělal každý, tak ten projekt nepřežije více jak jednu výstavu, že při druhé instalaci už by to organizátor nejspíš nedokázal pospojovat vůbec k sobě, že po převozu by z těch více částí byla sekaná, či v případě Lega kostkovaná  >:D.
ad 2) Secvakávání modulů není opravdu dobré a způsobí to více problémů, než co to má za přínos. A nacvakání nějakého okraje je úplně nereálné, až se někdy zúčastníš nějaké instalace takového projektu, tak pochopíš proč a už to vlastně píši i výše. Skladování a transport takového projektu skládající se z mnoha částí je náročné, a proto je pevně daný ten koncept "Na baseplate je řada dvou bricků a na ní plate.". Jednak někteří stavitelů mohou jít i do hloubky když třeba budou stavět řeku a pak se to hodí i na tu kabeláž a hlavně na tu pevnost, stabilitu atd.

Igorus

Citace od: poMOCník kdy 07.10.2019, 17:37:40

1) Možná je to zbytečná obava, ale když bude mít někdo svůj modul už postavený přímo na baseplate bez zvýšení terénu (jako já, ale asi nebudu sám) a vyřeší to tak, že ho prostě jen položí na podklad požadované výšky (tedy na baseplate postaví sokl o výšce 2 bricks a na to položí baseplate), nebude tam nijak držet, dokud se okolo neumístí / nepřipojí další moduly. Připojením by se dalo zajistit, že se to nehne.
2) Jednotné okraje celého diorama lze řešit zvlášť prostým nacvaknutím zboku. Jednotliví stavitelé tedy nemusí dodržovat žádnou předepsanou barvu nebo tvar výplně prostoru pod povrchem. Město pak lze i přestavět na jinou konfiguraci a opět nakonec nacvakat okraje. Zkusím kdyžtak později vyfotit, jak by takový okraj vypadal pro představu: 1-2 stud široký a dole technic brick pro připojení zboku ke krajním modulům.

ad 1) Není to zbytečná obava  8) Modul má jasné parametry (tj. baseplate + 2 bricky + plate (kromě říčního modulu)). Tedy žádné sokly, položky atd.

ad 2) Jak jsem někde výše zmínil a jak Pool potvrdil, secvakávání přes technic pin je zbytečné.



samy405

Pánové, dovolím si nesouhlasit ...

z vlastní zkušenosti vím, že je lepší secvaknout to technic pinem. Používám systém mils na koleje a je to o hodně lepší než BP a na tom koleje ... Stabilita mils - zkusili jste si to někdo poskládat ? Neříkám, že 2 bricky by nebyly lepší, ale spotřeba toho materiálu je dost velká ...

Také říkám jen svůj názor který je ověřený na kolejišti které je na nainstalování dost složitý a je taky složen z mnoha prvků ...

poMOCník

Citace od: Igorus kdy 08.10.2019, 09:24:16
Citace od: poMOCník kdy 07.10.2019, 17:37:40

1) Možná je to zbytečná obava, ale když bude mít někdo svůj modul už postavený přímo na baseplate bez zvýšení terénu (jako já, ale asi nebudu sám) a vyřeší to tak, že ho prostě jen položí na podklad požadované výšky (tedy na baseplate postaví sokl o výšce 2 bricks a na to položí baseplate), nebude tam nijak držet, dokud se okolo neumístí / nepřipojí další moduly. Připojením by se dalo zajistit, že se to nehne.
2) Jednotné okraje celého diorama lze řešit zvlášť prostým nacvaknutím zboku. Jednotliví stavitelé tedy nemusí dodržovat žádnou předepsanou barvu nebo tvar výplně prostoru pod povrchem. Město pak lze i přestavět na jinou konfiguraci a opět nakonec nacvakat okraje. Zkusím kdyžtak později vyfotit, jak by takový okraj vypadal pro představu: 1-2 stud široký a dole technic brick pro připojení zboku ke krajním modulům.

ad 1) Není to zbytečná obava  8) Modul má jasné parametry (tj. baseplate + 2 bricky + plate (kromě říčního modulu)). Tedy žádné sokly, položky atd.

ad 2) Jak jsem někde výše zmínil a jak Pool potvrdil, secvakávání přes technic pin je zbytečné.

Fajn, beru to jako dané. Žádné zkušenosti s většími projekty nemám, takže to udělám podle předpisu. Snad se mi to povede nějak dostat z toho basplate bez totální destrukce  spodního patra :-\

Jo a abych trochu uklidnil především Igoruse po dnešní prezentaci okousaných modelů: slibuju, že jestli to dotáhnu až do fáze společného sestavování města, nakoupím nové bílé dlaždice a předláždím celou fasádu aby se krásně leskla a vyměním skla v oknech za nová!

edward193


Chairudo

Taky se připojím do 7
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Pool

#48
Citace od: samy405 kdy 08.10.2019, 20:15:45
Pánové, dovolím si nesouhlasit ...

z vlastní zkušenosti vím, že je lepší secvaknout to technic pinem. Používám systém mils na koleje a je to o hodně lepší než BP a na tom koleje ... Stabilita mils - zkusili jste si to někdo poskládat ? Neříkám, že 2 bricky by nebyly lepší, ale spotřeba toho materiálu je dost velká ...

Také říkám jen svůj názor který je ověřený na kolejišti které je na nainstalování dost složitý a je taky složen z mnoha prvků ...

U kolejiště je pochopitelné, že si to secvakáváš když na tom máš pak ty spojené koleje. Ale taky se vsadím, že to vždy instaluješ na pevné stoly nebo nějaké pevné desky ;). Tady ty společné projekty se mnohdy dávají jen na takové ty překližky (nebo co to je, v Butovicích mi to přišlo, že to je taková ta tenká deska co se dává jako zadní výplň do kuchyňského nábytku), které nejsou nijak upevněny a jsou podloženy jen na krajích a když s nimi více pohneš, tak ti klidně propadnou na zem. Ty konstrukce na které se to do expozic dávají jsou ve stylu "koukat, ale nešahat", takže instalace na ně je opravdu velká sranda. Když tam s tím pak chceš manipulovat a měl bys to spojené v jeden celek, tak s tím nepohneš, že ten spodek pevně nedrží a hýbe se nebo se ti propadne a s ním i ty modely (což se v Butovicích i stalo ;D). Dříve jsem si taky myslel, že spojování přes piny je nejlepší řešení na vše, ale jak jsem měl možnost se účastnit instalace na tyhle povrchy v Galerie Butovice a na akci Brick Republic, tak jsem změnil názor. Půjde tedy asi hlavně o to, jak kde a jak na co se to instaluje.

Igorus

Citace od: samy405 kdy 08.10.2019, 20:15:45
Pánové, dovolím si nesouhlasit ...

z vlastní zkušenosti vím, že je lepší secvaknout to technic pinem. Používám systém mils na koleje a je to o hodně lepší než BP a na tom koleje ... Stabilita mils - zkusili jste si to někdo poskládat ? Neříkám, že 2 bricky by nebyly lepší, ale spotřeba toho materiálu je dost velká ...

Také říkám jen svůj názor který je ověřený na kolejišti které je na nainstalování dost složitý a je taky složen z mnoha prvků ...


Citace od: samy405 kdy 11.07.2019, 20:32:55
První pokus na systému MILS ...
poznatky - dobře se skládá, rychle balí a staví. Nevýhody - nepřehodit zatáčky, u stavění trošinku síly použít na secvaknutí, velice dobře usadit první desku mils pak se s tím už dost blbě hýbe.

Přesně tak, ty to jsou poznatky z kolejiště, kdy máš k dispozici nízké moduly bez staveb. Už jen to co píšeš: "Trošičku síly" může být pro moduláry likvidační (taky osobní zkušenost). A to samé platí i pro to druhé: "Dost blbě hýbe" - při těžkých modelech nereálné.

K tomu si podporovatelé MILS musí uvědomit, že moduly pro města (vesnice, osady) jsou napojené z více stran (klidně tři baseplate na hloubu).

Nu, jsem vždy nakloněn diskuzi, ale v případě Města 2020 to bude tak jak je navrženo výše.

Igorus


rainfall

Caute, chcel by som sa aj ja podielat a prispiet. Myslim, ze nasledovna stavba by sa mohla hodit do casti 2/3. Prosim posudte..

https://rebrickable.com/mocs/MOC-24737/nobsta/old-mill-by-the-sea/#comments
LZ

Igorus

Citace od: rainfall kdy 09.10.2019, 10:44:29
Caute, chcel by som sa aj ja podielat a prispiet. Myslim, ze nasledovna stavba by sa mohla hodit do casti 2/3. Prosim posudte..

https://rebrickable.com/mocs/MOC-24737/nobsta/old-mill-by-the-sea/#comments

Díky za nabídku. Tohle se tam rozhodně hodit nebude. Tématem je město a větrný mlýn si v městské památkové rezervaci moc nedokážu představit.

Matthes_CS

Já měl na mysli nějaký rodinný domek se zahrádkou, ale to se do tohoto plánu nehodí, takže se přesunu do zoo :D

Kuba

Myslite ze zvladnu dum s podloubim?  ;)

Bych se aj pridal, jen nemam zadne zkusenosti z elektrifikaci.

Bruno


Bruno

Možná by bylo dobré stavět moduly o velikosti 32x32.
Nějaké už mám :-) ale po ukončení projektu budou mít i více použitelnosti dál.

Ze své zkušenosti se určitě vyplatí pracovat se základnou vyvýšenou o jeden brick. Dá se připravit na složení do hromady přes technic piny a opravdu nestači  jen dva z každé strany jako u modulárů. Též teď vyzkoušeno. Měl jsem připravené nějaké konektory, ale zjistil jsem, že to taky není úplně ideální. Zkouším vymyslet něco jiného, přívětivější propojení. Ono se to nezdá, ale pár lampiček má prd odběr, ale postupně se přidá osvětlení do domů, kusy LEDpásku a brzy nestačí jen slabá dvou linka a tenký konektor.

Igorus

Citace od: Matthes_CS kdy 09.10.2019, 23:06:17
Já měl na mysli nějaký rodinný domek se zahrádkou, ale to se do tohoto plánu nehodí, takže se přesunu do zoo :D

Čistě technicky, pokud bude dost stavitelů v části 7 tak si dokážu představit tam umístit i několik samostatných vilek...

Igorus

Citace od: Kuba kdy 10.10.2019, 05:41:28
Myslite ze zvladnu dum s podloubim?  ;)

Bych se aj pridal, jen nemam zadne zkusenosti z elektrifikaci.

O tom nepochybuji :)

Elektrifikaci (zatím) neřeš, máme tu dost odbornící takže se s tím popasujeme.

Igorus

Citace od: Bruno kdy 10.10.2019, 09:36:56
Možná by bylo dobré stavět moduly o velikosti 32x32.
Nějaké už mám :-) ale po ukončení projektu budou mít i více použitelnosti dál.

Ze své zkušenosti se určitě vyplatí pracovat se základnou vyvýšenou o jeden brick. Dá se připravit na složení do hromady přes technic piny a opravdu nestači  jen dva z každé strany jako u modulárů. Též teď vyzkoušeno. Měl jsem připravené nějaké konektory, ale zjistil jsem, že to taky není úplně ideální. Zkouším vymyslet něco jiného, přívětivější propojení. Ono se to nezdá, ale pár lampiček má prd odběr, ale postupně se přidá osvětlení do domů, kusy LEDpásku a brzy nestačí jen slabá dvou linka a tenký konektor.

Super. Vítej :) Historická část s podloubím (4) nebo řadová (7)?

Dobré by to bylo, ale spíš to budou moduly 48x48. Není chtěno se omezovat použitím do budoucna.

Základna rozhodně bude navýšena o dva bricky (jako u předchozích projektů).