Třídička MTG karet

Založil pryb, 21.02.2020, 15:52:35

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

pryb

Někdy v létě jsem byl u kamarádů a nadšeně jim vyprávěl o třídičce lega (ostatně jako asi každému tou dobou). Zasvítily jim očička a pronesli - "To by se nám hodilo na medžiky". Vzmohl jsem se jenom na otázku: "Na cožeto"?

I vysvětlili mi, že sbírají potištěné kousky papíru. Říkají tomu sběratelské karty Magic The Gathering. A že prý je těch kartiček asi 50 000 různých, většinou zcela bezcenných. Občas se ale najde něco cenného. No a že třídit a hledat ručně ty cenné je pekelná práce. Chvíli jsem si připadal jak v AFOL komiksu. Pak jsme začali vymýšlet, jak na to.

Dozvěděl jsem se, že kartičky, aby měly cenu, musí být nepoškozené. Takže je potřeba s nimi manipulovat velmi opatrně, nejde do nich mlátit jako do LEGO kostek. Nápadů byla spousta, nejlíp vypadal ten, že to zkusíme brát přísavkou. Takže jsem po prázdninách objednal na e-bay přísavku a začal jsem zkoušet, jestli by to šlo. Šlo.

Ovládací software jsem měl hotový z třídičky lega, takže jsem se pustil do neuronové sítě. Vycvičit síť tak, aby rozeznávala 50 000 kategorií, je fakt těžké. A ani to není moc dobrý nápad - kartičky se vydávají stále nové, takže bych musel počítat každou chvíli novou síť. Měl jsem dvě možnosti:
Kartičky se vydávají v takzvaných setech, které se dají obvykle rozpoznat podle ikony na kartě. Takže stačí roztřídit karty nejdřív podle setů a teprve potom třídit jednotlivé sety - v každém setu je už jen několik set karet a na to se neuronová síť vycvičí mnohem snáz.
Druhou možností bylo použít tzv. siamskou síť - takovou, která umí říct, jestli je na dvou obrázcích totéž. Takže pak stačí kartičku porovnat se všemi známými a najít tu nejbližší (a nebo alespoň všechny dost blízké). Zkusil jsem oboje.

Tím byly všechny potřebné části vymyšlené a stačilo to "jen" dát dohromady. Kamarádi přivezli asi 20 kilo kartiček a začalo se ladit.


Vlastní princip fungování je pak poměrně jednoduchý. Nejdřív se karta vyfotí, rozpozná, v databázi se dohledá aktuální cena a hodí se na jednu z hromádek - šrot, cenné karty, nejsem si jist. Rychlost zpracování se mi povedlo postupně zvednout z dvou karet za minutu na cca jednu za pět vteřin.

To ale způsobilo další problém - co 5 minut bylo potřeba doplnit nový paklík karet, což začalo být otravné. A protože je třídička kvůli hluku umístěná ve sklepě, dost jsem se naběhal. Nakonec jsem přidělal ještě jedno servo a udělal zásobník, který karty k ramenu pomalu podává. Do zásobníku se vejde necelých 300 kartiček, což vydrží na necelou půlhodinu provozu.

V průběhu stavby se samozřejmě objevila spousta technických detailů, které bylo potřeba dořešit - kartičky se k sobě lepily, NXT serva nejsou až tak přesná... Celé je to pořád ještě prototyp. Ale funguje to spolehlivě, zatím jsem tim protřídil asi 30 000 karet.

Kdyby to někdo chtěl vidět naživo, tak první šance bude o víkendu v Olomouci.

Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Foton

Von neví co sou medžiky! Kde žije! 
No v neděli to skouknu, to si piš.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

STARHAWK

To by sa aj hodilo. Vie to spravit zoznam kariet v jednotlivych kopkach ?
Ono to rozpozna nazov karty ?

Praeve sa mi podarilo v Ciernom Rytierovi predat par vzacnych kariet a rad by som si spravil prehlad a presne to rozdelenie na karty co cenu maju a co su smeti.

Neda sa triedit len podla rarity ktora je na karte vyznacena, lebo moze byt Mthical Rare co stoji 0,4 Eur (Mythical sa nachadza tak 4-5ks v 36 balickoch) a Rare co stoji 20Eur (to je ten zbytok z 36 po odcitani Mythical cize tak 31-32ks v kazdom dysplay - display moze stat okolo 100Eur)

Ak to vie presne roonat meno kart a podla toho pozret na nejaky card market a tam zistit cenu tak to by bolo super. Toto je totiz ta mravencia praca a obzvlast ked to clovek potrebuje spravit na vsetkych kartach - lebo moze sa najst aj drahy obycajne/menej obycajna karta (common, uncommon) -> cize je potrebne prejst vsetky karty

STARHAWK

Btw vies rozpoznat aj takzvane Foil (leskle) prevedenie kariet ?

pryb

#4
Citace od: Foton kdy 21.02.2020, 16:28:14
Von neví co sou medžiky! Kde žije! 
No v neděli to skouknu, to si piš.

Ano, ti kamarádi říkali něco podobného. :D Pak mě dovzdělali.

Klidně si v neděli přines svoje.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

pryb

#5
Umí to všechno, co sis tu navymýšlel. :D

Citace od: STARHAWK kdy 21.02.2020, 17:43:02
To by sa aj hodilo. Vie to spravit zoznam kariet v jednotlivych kopkach ?
Ano, výstupem je seznam karet v hromádkách a jejich cena.

Citace od: STARHAWK kdy 21.02.2020, 17:43:02
Ono to rozpozna nazov karty ?
Ano a ne. Rozpozná to konkrétní kartu. Rozpoznáváním textu se nezabývám, beru obrázek jako celek. Výsledkem je "tohle bude karta 4250caec-0e37-41be-9ec4-8938deb5f0d0, tj. název Lich, set lea. Může se stát, že vyjde víc možností - typicky v případě, kdy karta vyšla ve více setech a liší se jen drobně. Pak uvede všechny možnosti.

Citace od: STARHAWK kdy 21.02.2020, 17:43:02
Ak to vie presne roonat meno kart a podla toho pozret na nejaky card market a tam zistit cenu tak to by bolo super. Toto je totiz ta mravencia praca a obzvlast ked to clovek potrebuje spravit na vsetkych kartach - lebo moze sa najst aj drahy obycajne/menej obycajna karta (common, uncommon) -> cize je potrebne prejst vsetky karty
Ano, přesně tohle to dělá a přesně na to to bylo vyrobeno. Má to databázi cen ze scryfall.com (což je tušim kombinace dat z Cardmarketu a TCGPlayeru). A přesně z tohohle důvodu - dělat to ručně je peklo.

Citace od: STARHAWK kdy 21.02.2020, 17:44:04
Btw vies rozpoznat aj takzvane Foil (leskle) prevedenie kariet ?
Ano, na to je samostatná neuronsíť. Bezvadně to umí prohnuté foily - naprostá většina foilů, které jsem měl na učení, prostě byla prohnutá. Rovné a opačně prohnuté jdou hůř, ale to je jenom otázka dalšího učení.

Další výzva je grading karet. Ještě nevím, jestli se do toho budu pouštět, to by potřebovalo poměrně razantní přestavbu robota.

Mimochodem, první zjištění z výstavy - zářivka přímo nad třídičkou tomu opravdu nepomáhá, budu to muset zastínit
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Mr. Cube

"I vysvětlili mi, že sbírají potištěné kousky papíru. Říkají tomu sběratelské karty Magic The Gathering. A že prý je těch kartiček asi 50 000 různých, většinou zcela bezcenných. Občas se ale najde něco cenného."

To je ale úplně dokonalý popis od "nezasvěcence".  ;D

Foton

No já myslím, že tam chybí to, že se s tím dá hrát celkem zajímavá hra.
@pryb  Já žádné nevlastním, ale hrál jsem to s bráchou. Bych mohl postavit jednu velkou z kostek  >:D a tou přebiju všechny!
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

pryb

Citace od: Foton kdy 22.02.2020, 10:29:12
No já myslím, že tam chybí to, že se s tím dá hrát celkem zajímavá hra.

Pravda, něco takového myslím taky říkali.   ;D
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

jerzeeg

Pecka ta tridicka :)
Dnes uz se tomu nevenuju, ale MtG je (pro mne navzdy) to uplne nejlepsi v kategorii deskovky/karetni hry, co kdy vyslo..
Kdysi davno jsem jednu chvili hodne hraval na ofic. turnajich, aj na kvalifikaci tusim na mistrovstvi CR jsem byl. :)

pryb

#10
Pro ty, kdo třídičku neviděli naživo - video z Olomouce, 3 v jednom. Kuličkodráha, LEGO třídička, MtG třídička.
https://www.youtube.com/watch?v=IP77SvSfoHE

Děkuji MilanV za video.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál