focení výtvorů a sbírek

Založil betakaroten, 03.10.2005, 21:02:39

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

William

Já na úpravy fotek používám kombinaci Lightroom, Photoshop Elements a Zoner, každý na jiné funkce.

alcarmo

#31
Citace od: Futurion kdy 04.02.2013, 15:03:07
Dobrý je, ale Photoshopu nebo čemukoli komerčnímu se skutečně nevyrovná  ;)

Vzhledem k tomu, že GIMP dělají lidé z vlastní vůle, v rámci semestrálních prací, případně programátoři z darovaných peněz a Photoshop programují profesionální programátoři za slušné peníze, takže se ani rovnat nemůže. To rozumnému člověku dojde...  ::)

Můj point byl, že lidé co nechtějí utrácet tisíce/desetitisíce (nesleduji kolik zrovna tyto produkty stojí) za photoshop, si mohou stáhnout GIMP zcela zdarma, případně bez hrozby jakýchkoli sankcí.

Další věc je, že když člověk v GIMPu umí, je to skutečně mocný nástroj. Pokud je člověk "klikač" zvyklý z windows dokázat vše jedním, nejvýše dvěma kliknutími, pak je to trošku problém :-)

Abych to na závěr shrnul, profesionální fotograf = ten kdo se fotografováním živí si ten photoshop pravděpodobně koupí a využije jeho potenciál. Amatér jej těžko 100% využije...

Fotím už dlouho a ještě jsem se nesetkal s věcí, co bych v GIMPu neudělal.

William

Citace od: alcarmo kdy 04.02.2013, 17:48:20
Fotím už dlouho a ještě jsem se nesetkal s věcí, co bych v GIMPu neudělal.
Efektivní odstranění šumu?

alcarmo

Citace od: William kdy 04.02.2013, 18:01:50
Efektivní odstranění šumu?

Vážený pane Williame,

mohl byste mít alespoň trochu úcty a otázku formulovat jak se patří...v pravidlech jsem četl něco o tom, že diskuse má být vedena mezi dospělými, tudíž na úrovni.

Navíc nechápu, proč se mě tady snažíte takhle cupovat, návrhy tady byly na upravení fotek v MS Paint, proto jsem napsal o GIMPu a IrfanView.

Ale abych Vám odpověděl, o odstranění šumu se v mém případě stará jiný program, který exportuje RAW soubor do formátu upravitelného v běžných programech (TIFF, PNG, JPEG) v závislosti na tom, jak kvalitní fotografii chci. Je to buď UFRAW integrovaný do GIMPu, nebo originální SW dodávaný k fotoaparátu.

Colonel32

jako to začínalo?

něco něco postrádají potřebnou pokoru před protřelými pardály.

William

Citace od: alcarmo kdy 04.02.2013, 18:35:00
Vážený pane Williame,
o odstranění šumu se v mém případě stará jiný program, který exportuje RAW soubor do formátu upravitelného
Tady si tykáme a neber všechno tak osobně, jen jsme zareagoval na to, že vše děláš v GIMPu.
Ani tím nechci útočit na gimp, jen já se s ním nikdy pořádně nenaučil.
Každopádně na normální úpravy stačí malování, na pokročilé Gimp a na ty opravdu profesionální je potřeba víc programů a hlavně hodiny a dny učení se postupů. Já si troufnu říct, že ovládám všechny funkce malování a téměř žádné ve všem ostatním  ;)

alcarmo

OK :)

Já zase jen hájím své názory... Ale respektuji, že každému vyhovuje něco jiného ;)

Shiver

#37
Lego
V zimě Lego, v létě motorka:-))

otaznik

Citace od: Shiver kdy 11.02.2013, 21:35:39
Všechny Vás zdravím, jsem tu nově přihlášený :)
Ahoj, taky tě zdravím. Proč jsi tento příspěvek směřoval do tématu "O focení"? Neměl by být spíše o jednu úroveň výše?

Colonel32

Ta krabice od 7725 vypadá velmi zachovale. Pokud tomu tak skutečně je, chránit jako oko v hlavě - má cenu zlata.

Shiver

#40
Citace od: otaznik kdy 11.02.2013, 21:45:58
Citace od: Shiver kdy 11.02.2013, 21:35:39
Všechny Vás zdravím, jsem tu nově přihlášený :)
Ahoj, taky tě zdravím. Proč jsi tento příspěvek směřoval do tématu "O focení"? Neměl by být spíše o jednu úroveň výše?
V zimě Lego, v létě motorka:-))

Shiver

Citace od: Colonel32 kdy 11.02.2013, 21:57:27
Ta krabice od 7725 vypadá velmi zachovale. Pokud tomu tak skutečně je, chránit jako oko v hlavě - má cenu zlata.
Je v celku zachovalá ale má už taky své mouchy. Ale stavebnice u vnitř je kompletní a funkční. Sada trafa je také komplet. Dokonce i plánky na stavbu jsou ok
V zimě Lego, v létě motorka:-))

blindmelon

#42
Citace od: Shiver kdy 11.02.2013, 22:13:54
Ahoj, toto je téma focení výtvorů a sbírek. Představil jsem se a dal jsem foto výtvoru "Unimog" a foto stavebnic. Přišlo mě to jako dobře nasměrované

Ale toto téma je věnováno tomu, jak fotit (co používat za nastavení, software...), pro ty, kteří váhají, neví. Nikoliv jako prezentace sbírky, takže to není dobře nasměrované.
Hezký den, Blindmelon

Shiver

#43
Citace od: blindmelon kdy 11.02.2013, 22:32:32
Citace od: Shiver kdy 11.02.2013, 22:13:54
Ahoj, toto je téma focení výtvorů a sbírek. Představil jsem se a dal jsem foto výtvoru "Unimog" a foto stavebnic. Přišlo mě to jako dobře nasměrované

Ale toto téma je věnováno tomu, jak fotit (co používat za nastavení, software...), pro ty, kteří váhají, neví. Nikoli jako prezentace sbírky, takže to není dobře nasměrované.
V zimě Lego, v létě motorka:-))

blindmelon

Sorry, nechápu, proč mě cituješ. Šlo o to, že zde by si měl třeba napsat nějakou radu, nebo žádost o radu, jak něco vyfotit nebo editovat (správně). Ne zde uveřejnit nějakou fotku a představovat se. Na to je dobré založit vlastní vlákno. Toť vše.
Hezký den, Blindmelon

Hacislav

Měl bych jednu drobnou radu pro fotky prezentované na internetu.
Pokud vyfotíte fotku v plném rozlišení (dnes běžně 8mpx a více) a pak jí zmenšujete pro publikování na internetu, nezapomínejte fotku po zmenšení doostřit. Zmenšováním se postupně i ostrá fotka mění v bláto.  (Jak na to jistě snadno najdete webech s radama na focení.)
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Artezs

Zdravím vás všechny, tak jsem se konečně po dvou letech pozorování kostky.org nakonec registroval.  :D Dříve, v 90 letech, jsem byl vášnivý stavitel, teď po více než 14 letech jsem znovuzačínající sběratel...:-)

danyboy

Citace od: Artezs kdy 10.02.2014, 17:18:30
Zdravím vás všechny, tak jsem se konečně po dvou letech pozorování kostky.org nakonec registroval.  :D Dříve, v 90 letech, jsem byl vášnivý stavitel, teď po více než 14 letech jsem znovuzačínající sběratel...:-)

Tohle to je diskuze ohledně focení.  ;D

Artezs

Díky za upozornění, než se zorientuji v utváření nových témat, tak to bude chvíli trvat.  ;) :)

Pedro

Nedávno jsme rozebrali naše město ve stylu "CITY" a přešli jsme na "Modular". Není to výstavní exponát, ale používané "hřiště". Foto pro představu.

janopr

Omlouvám se, že po čase otvírám toto téma.

Inspirace:

Light box setup for Hangar 12 by Wami Delthorn, on Flickr

werny

Připomíná mi to malé divadélko.
Každopádně dobré, já používám nejraději sluneční světlo.

zdenek.f

Velmi dobře vymyšlený fotogtafický stůl a fotografický stan.
Stan - prostěradlo?
Podložka - nepoznám. Snad linoleum zrubu?

Rzx

Citace od: Pedro kdy 16.12.2014, 08:45:25
Nedávno jsme rozebrali naše město ve stylu "CITY" a přešli jsme na "Modular". Není to výstavní exponát, ale používané "hřiště". Foto pro představu.

Zdá se mi to, nebo ten týpek co umejvá okno u kina má obráceně nohy?  :D

Jinak budovy sou krásný, takovýhle města se mi moc líbí :-)

Petronel

Ahoj,
jelikož se mi doma kupí nějaké menší MOCy, které jsem ještě nedal na kostky kvůli špatným až mizerným možnostem focení, přemýšlím co s tím udělat.
Hodilo by se nějaké bílé pozadí a hlavně lepší světelné podmínky. Tak abych mohl fotit i večer a dle časových možností.

Máte nějaké zkušenosti s tímto?



A na to nějaké to vinylové plátno nebo stačí prostěradlo?  >:D

A co softbox?
Máte s tím nějakou praxi? Na menší věci by stačil jeden nebo vždy jedině dva ať je to ze dvou stran?



Díky za postřehy

PS: jsem fotograf amatér. A budu fotit mobilem. Jde mi jen o to, zlepšit aspoň okolní podmínky.

martindavid

Já fotím jen mobilem a ještě minulý rok jsem používal fotoplatno. Ale pouze mizerné osvětlení. Nicméně fotky byly lepší, letos jsem zakoupil foto papír v podobném odstínů (šedá) a fotky získaly lepší  charakter, ale zas je to v jiném prostředí a jiné světlo (Původní prostory neexistují) jak to bude možné přidám fotky.

Pool

Citace od: martindavid kdy 08.06.2022, 22:26:42
Já fotím jen mobilem a ještě minulý rok jsem používal fotoplatno. Ale pouze mizerné osvětlení. Nicméně fotky byly lepší, letos jsem zakoupil foto papír v podobném odstínů (šedá) a fotky získaly lepší  charakter, ale zas je to v jiném prostředí a jiné světlo (Původní prostory neexistují) jak to bude možné přidám fotky.

Co se týče focení dobrým mobilem/nějakým kompaktním foťákem nebo profi foťákem, na Lego stačí cokoli, jde spíš o to mít slušné pozadí a dobré světlo. Paradoxně když někdo neumí s profi foťákem, tak to může dopadnout i hůře, že když fotí malý MOC, tak musí fotit na větší clonové číslo, aby to měl celé zaostřené atd.

Citace od: Petronel kdy 08.06.2022, 22:11:02
Ahoj,
jelikož se mi doma kupí nějaké menší MOCy, které jsem ještě nedal na kostky kvůli špatným až mizerným možnostem focení, přemýšlím co s tím udělat.
Hodilo by se nějaké bílé pozadí a hlavně lepší světelné podmínky. Tak abych mohl fotit i večer a dle časových možností.

Tady je zásadní otázka co je "menší MOC", pokud to jsou opravdu menší věci, ideální koupit větší Light box a v pohodě to stačí. Levnější, skladnější a super výsledky dává. Plátno a softboxy jsou samozřejmě univerzálnější a jdou tím nafotit už větší MOC, ale musíš mít hodně místa na rozložení, manipulace je s tím složitější a stojí to pak mnohem více času. A třeba malé MOC s tím pak není fotit taky žádná sranda, většinou to pak dává o poznání horší výsledky než když je to foceno v light boxu. Já mám 2x octagon softbox, ne tedy samozřejmě za účelem focení Lega, a fotit tím malé MOC je peklo - je to pěkná piplačka a na dobré výsledky to chce hodně práce a zkušeností. Jen za účelem focení Lega mi přijde pořizovat plátno a softboxy zbytečné, doporučil bych pořídit větší light box nebo pokud bys potřeboval fotit nějaké ty větší MOC, tak pak ekonomicky nejrozumnější řešení je koupit bílou deku (nevím jak se jim nadává, ale ideální takovou tu s jemnými chloupky co je velmi příjemná na tělo, že oproti prostěradlu v ní zaniká to krabacení látky a dát tu deku třeba na velký gauč ať ti vytvoří pozadí do výšky. Pak taky mít tu deku jen na focení a po něm ji vždy smotat a uskladnit, že jak se 3x opere, tak už to na ní půjde poznat na to focení). Pak doma vyhrabat dvě lampičky s klasickým závitem E27 a dát do nich dvě zastíněné silné LED žárovky, až budu doma bych mohl vyhrabat přesnější parametry, sám před softboxem jsem používal LEDky z Hornbachu a dávalo to opravdu podobné výsledky jako ty octagony. Sám jsem myslel, že si těmi octagony pomohu více, ale teď už bych do nich nešel, že oproti těm LEDkám, to je minimální progress  :(. Pokud by někdo chtěl do něčeho lepšího investovat, tak pak určitě lepší přímo externí blesky s dálkovým odpalováním, ale to má význam, jen když člověk fotí i na jiné věci, než jenom to Lego ;D.

Stimpi

Petroneli, jestli chceš mám tu roli papíru do inkoustového plotru, nebo nějaké výkresy na silnějším srolovaném papíru. Šířka myslím okolo 800mm, délka různá. Mohlo by to posloužit jako pozadí.

milanv

Můj fotokoutek znáš.  Obyčejný  LED pásek nahoře,  role bílého papíru, boční lampička.
Výhody jsou mnohé: nezabírá to de facto žádné místo,  skladovat zvlášť musim jen tu roli papíru a i tu používáme i na jiné věci.  Cena je také skoro nula, protože používám už existující kout s pracovním stolem. Nastavení je rychlé,  stačí prilipnout papír k horním skříňce a je to.
Nevýhoda, ta hlavní,  je v tom omezení na velikost MOCu. Sluj vánočních skřítků jsme museli fotit úplně jinak a jinde,  jak víš. Druhá nevýhoda je v chybějícím druhém světle, ale ve velké většině případů to je naštěstí potřeba jen pro větší modely. Pak lampička,  ač  polohovatelná, není tuhá jako profi stativ pro světla, takže nejde nastavit do úplně libovolné polohy, aby tam držela.

Co je důležité: pozadí protažené pod model z materiálu,  který se vůbec nekrabatí, který drží tvar. Překvapivě tak papír fu gune líp,  stačí se o něj starat tím,  že ho pokaždé ihned namotas na tu roli.
Pán na Žlutém hradě