krokodýl

Založil hobby, 05.04.2021, 16:34:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Toho krokodýla mám od Pekiho a postavil jsem si ho vloni o Vánocích. Pro tento skvělý model - (nejen) vitrínovku jsem si vyrobil i extra skříňku. Ale kvůli tomu nepíšu. Oproti originálu jsem nyní o Velikonocích u něj udělal jednu minimální technickou změnu, ovšem významově zásadní. Schválně......?
PS: kdo ten model stavěl a zná mě, tak to vidí na první pohled :)

hawran

#1
To je přeci jednoduchý a na první pohled vidět - druhá a pátá náprava mají kola s okolkem :)
Co tam máš dál? :)

Mimochodem - v železničářském žargonu se té "věci" co drží celý vlak v "zatáčce" (správně oblouku) říká špulgrantna, z německého Spurkranz :)
Bricks Forever!

hobby

#2
Ano, jiná změna tam není. Nevím, proč tam dali ta beznákolková kola - asi se jich poptřebovali zbavit? Ten krokodýl projede oblouk bez problému, takže to je zbytečné a chyba. Ten model (od dvou metrů dál) nevypadá jako lego, ale jako vymakaná modelová lokotka měřítka"0".

peki

Lego ty kola má v balení 2 s nákolkem 1 bez nákolku. Je to v jednom sáčku. Zřejmě předpokládaji univerzální použití 2+0 nebo 2+1.

fanda

Citace od: hobby kdy 05.04.2021, 20:20:55
Ano, jiná změna tam není. Nevím, proč tam dali ta beznákolková kola - asi se jich poptřebovali zbavit? Ten krokodýl projede oblouk bez problému, takže to je zbytečné a chyba. Ten model (od dvou metrů dál) nevypadá jako lego, ale jako vymakaná modelová lokotka měřítka"0".

Jsi si jist, že tvůj krokoš projede výhybku do odbočky?

hobby

Zkoušel jsem ho na výhybce a pravdou je, že ji pomaloučku projede, ale nespolehlivě a kodrcavě (konstantní oblouk ano). To ale bude u každého krokodýla, protože ty koncové části jsou lehké a nadskočí. To dělá i tenhle krokodýl 4551 z r.1991 a proto jízda s ním je špatná.
Ale jak by také tenhle mohl jezdit hladce, když má 8 pevných náprav bez bočního posunu. Kvůli tomu jsem dělal všechny pojezdy pro ´páru´dvoustudové a díky tomu jsem nemusel používat ta nevlaková hladká kola.
Myslím, že dizajnér jej vytvořil v zásadě jako vitrínovku. Ty jízdní ukázky na youtube jsou s původními koly, což je snazší. Ale jízdu přes výhybku jsem nenašel.

Anatyt

Tie kolesá bez okolkov tam dali práve kvôli prejazdu cez výhybky. Nechápem čo na tom nechápeš. A to sa tu pasuješ za vláčkára. ::)

hobby

Citace od: Anatyt kdy 08.04.2021, 12:10:05
Tie kolesá bez okolkov tam dali práve kvôli prejazdu cez výhybky. Nechápem čo na tom nechápeš. A to sa tu pasuješ za vláčkára. ::)
Já to chápu velmi dobře. Jasné? Zato ty to nechápeč, protože nejsi vláčkař.
Proto např. Emeralda to tahle musí mít.
Jenže hladké kolo bez nákolku není vlakové kolo, to by tam teoreticky mohla být pneumatika. Proto všechny moje páry, včetně předělané Emeraldy je nemají a jezdí spolehlivě v oblouku i přes výhybky všemi směry. Zkrátka jsem to předělal, protože jsem chtěl.
Pokud by tenhle krokodýl měl hladce jezdit přes výhybku a přesto mít všechna vlaková kola (jako ten můj), znamenalo by to sáhnout trochu do pojezdu a dát tam vůli bočního posunu právě u těchto kol. Ale dělat to nebudu, protože to nepotřebuji.

Anatyt

Ja o voze, ty o koze. Ja ti len vysvetlujem to, čomu si sa čudoval. Prečo tam lego dalo kolesá bez okolkov. Je to pre lepší prejazd esíčka výhybky. Že to to nieje realistické sa s tebou nehádam.

peter

Citace od: Anatyt kdy 08.04.2021, 13:12:57
Ja o voze, ty o koze. Ja ti len vysvetlujem to, čomu si sa čudoval. Prečo tam lego dalo kolesá bez okolkov. Je to pre lepší prejazd esíčka výhybky. Že to to nieje realistické sa s tebou nehádam.
Přesně a druhým důvodem je, že ta kola jsou již takto předsáčkována, jak zmínil peki.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.