*TOP* #2 PBC (vlastní) Boj o Santiago

Založil šipka, 28.12.2011, 16:46:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

šipka

Na jednom tropickém ostrově kdesi v oblasti rovníku leží pevnost Santiago střežící nedaleké naleziště zlata a také plantáže cukrové třtiny a háje se vzácným dřevem. Artikly velice žádané. Původní arabská osada se časem přeměnila na pevnost. Santiago má na povel guvernér který zde má k dispozici stálou posádku. Bohužel strategická poloha a blízké naleziště je lákavý cíl znepřáteleného království. Pevnost Santiago již něco zažila a občasné útoky pirátu vždy s drtivou převahou zlikviduje. Nyní ale čelí horšímu, vycvičenějšímu a  silnějšímu nepříteli. Důstojníci dostali od domorodců informaci a přistání nepřátelských lodí na druhé straně ostrova v předstihu, každopádně rychlost a množství útočících sil je nad jejich očekávání. Pomoc je nemožné v danou chvíli očekávat a tak nezbývá než boj na život a na smrt. Mračna nad Santiagem se začínají stahovat ?


http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=492328

mizdas

#1
Ooo... Nádhera ;). Typuju že podklad (skály, terén, stromy) si něják moc neupravoval a nechal je z tvého MOCu v Roztokách, takže si akorát přestavěl pevnost, je to tak?  ;D

P.S. Bude více fotek?  8)

šipka

komplet nové ;D  z Roztok nezbyl kámen na kameni. Fotky se snažím vložit už od oběda  :'(

šipka

BS galerie bude snad později

šipka

další foto

šipka

další

šipka

další

šipka

další

mizdas

Ok. To jsi mě potěšil, žes to dělal celé od znova, je to obr. (no né oproti tomu minulému, ale stejně). Bitva má moc hezkou atmosféru.

kamil

Nádhera.
Mne sa tento MOC veľmi páči aj keď nieje prešpikovaný detailami a aj napriek tomu, že má všetky steny pravouhlé. Pôsobí na mňa veľmi reálne, živo a je obrovský.
Boj je dynamický, akoby vystrihnutý z nejakého historického filmu. Možno mi tam trochu chýbajú delá na strane modrokabátnikov, ale nebral by som to ako nejaký veľký mínus.

Niekoľko bielych brickov a červené "strechy" mám, tak by som možno mohol vytvoriť niečo menšie aj ja. To by ma ale najskôr musela napadnúť nejaká realizovatelná myšlienka... a taká ma už mesiac obchádza  :(

šipka

další

kamil

Tak nakoniec nie sú všetky steny pravouhlé  ;) Na prvý krát som si to nevšimol. Z tejto poslednej fotky to je jasne vidieť.

šipka


frantoka

Nádhera, niečo úžasné, veľmi pekne si to vystihol v každom smere, gratulujem Ti a prajem veľa zdaru k ďalším dielam.  :)

P4tr1cius

Obrovské, živé, malebné, s atmosférou (napriek vojnovej  ;)). Veľmi sa mi páči príroda - skaly, palmy. Jedinú maličkú pripomienku by som mal k pevnosti, a síce zdá sa mi nejaká "sterilná". V zmysle, príliš dokonalých múrov (a čistej iba bielej farby), dokonalého nádvoria, schodov, striech, a ešte málo diel na takú obrovskú pevnosť. Toto je podľa mňa jediné mínus Tvojho krásneho diela.

SpCasPi000

#15
Je to novo skolaudované, tak to musí byť ešte sterilné, ale veď časom to pofarbia grafiťáci a poškodia nejaké gule z del útočiacich lodí (ak je more nablízku)  ;D

P4tr1cius

To s tou kolaudáciou ma tiež najprv napadlo  >:D, lež si myslím, že "stredoveké" prístavy, resp. pevnosti, ani tesne po kolaudácii  >:D neboli ani zďaleká dokonalé.
A tomuto krásnemu dielu by to pridalo na autentičnosti.

Zaujímavé je, že to píšem zrovna ja, čo si teda na autentičnosti v LEGU rozhodne nazakladá. Hm, neviem asi konečne dospievam  ;D ;D, teraz čo som začal zbierať LEGO.  ;D ;D

Friend

Veľmi pekné - jedna z najkrajších stavieb z bielych brickov, ktorú som videl :)

Colonel32

#18
Dílo určitě imponuje svým rozsahem, na druhou stranu, občas po konstrukční stránce pokulhává.

1. bych nepoužíval ty prolisované baseplate - do zbytku kompozice úplně nezapadají, vypadá to spíše jako že si autor chtěl ušetřit práci, než jako oživaní kompozice. Bohužel jsou dost hluboko a zde už nepředpokládám, že by autor chtěl do konce soutěže přestavovat. Takže asi spíše jen tip do příště.

2. střecha se zdá až příliš jednotvárná. Zvážil bych přidání nějakých vikířů.

3. uchycení střechy pomocí slope ´45 inverted je dosti jednoduché. Doporučil bych bílý headlight a z něj hnědé plates 1x1 zakončené tile nebo slope ´33  ( něco jako jsem použil zde - http://img37.imageshack.us/img37/656/rs2004.jpg).

4. některé stavební prvky působí lépe, některé hůře. Vyloženě mi ale nesedí ten trojitý oblouk a to jak přechází v to předsunuté okno. (nad hlavní bránou)

5. a i to cimbuří mi přijde takvé zláštní.

6. škoda těch skal. Tím že mícháš světlé a tmavé BURPy jsou ty přechody dost blokové. Pokud máš ještě nejaké světle nebo tmavě šedé kostky, zkusil bych to více rozbít - světle šedé kostky před tmavě šedé BURPy a tmavě šedé kostky před světle šedé BURPy.


PS: nezapomeň, že jakou soutěžní se hodnotí pouze fotky které se nacházejí (nebo které jsou odkazované) v prvním příspěvku vlákna. Aktuálně tam máš jen jednu. (na druhou stranu, nekvalitní fotografie jako rozmazané číslo 17 v BS galerii tě mohou v hodnocení poškodit)

Mtron

Fantazie, nádherně vyladěné a popsané, začetl jsem se do toho příběhu a dokážu si jej živě představit. Už v Roztokách mě tvoje pevnost oslovila a nadchla. Další dílo neztratilo nic na své velkoleposti. Radost koukat na tvé stavby a pozorovat detaily. Mtroni vcelku s klidem přiletí na pomoc  ;) Je to precizně postaveno a promyšleno. Dostav přistávací zónu a jsem tam se svojí armádou ruk-cuk. Zlato nechceme, jen trochu cukrové třtiny na oslazení života.

MTRON OUT
HOME WORLD MTRON - www.mtron.cz

šipka

Citace od: Colonel32 kdy 01.01.2012, 03:35:41
Dílo určitě imponuje svým rozsahem, na druhou stranu, občas po konstrukční stránce pokulhává.

1. bych nepoužíval ty prolisované baseplate - do zbytku kompozice úplně nezapadají, vypadá to spíše jako že si autor chtěl ušetřit práci, než jako oživaní kompozice. Bohužel jsou dost hluboko a zde už nepředpokládám, že by autor chtěl do konce soutěže přestavovat. Takže asi spíše jen tip do příště.

2. střecha se zdá až příliš jednotvárná. Zvážil bych přidání nějakých vikířů.

3. uchycení střechy pomocí slope ´45 inverted je dosti jednoduché. Doporučil bych bílý headlight a z něj hnědé plates 1x1 zakončené tile nebo slope ´33  ( něco jako jsem použil zde - http://img37.imageshack.us/img37/656/rs2004.jpg).

4. některé stavební prvky působí lépe, některé hůře. Vyloženě mi ale nesedí ten trojitý oblouk a to jak přechází v to předsunuté okno. (nad hlavní bránou)

5. a i to cimbuří mi přijde takvé zláštní.

6. škoda těch skal. Tím že mícháš světlé a tmavé BURPy jsou ty přechody dost blokové. Pokud máš ještě nejaké světle nebo tmavě šedé kostky, zkusil bych to více rozbít - světle šedé kostky před tmavě šedé BURPy a tmavě šedé kostky před světle šedé BURPy.


PS: nezapomeň, že jakou soutěžní se hodnotí pouze fotky které se nacházejí (nebo které jsou odkazované) v prvním příspěvku vlákna. Aktuálně tam máš jen jednu. (na druhou stranu, nekvalitní fotografie jako rozmazané číslo 17 v BS galerii tě mohou v hodnocení poškodit)


když já pro 3D basplate mám už odjakživa slabost  :D

petras81

Citace od: Colonel32 kdy 01.01.2012, 03:35:41
Dílo určitě imponuje svým rozsahem, na druhou stranu, občas po konstrukční stránce pokulhává.

1. bych nepoužíval ty prolisované baseplate - do zbytku kompozice úplně nezapadají, vypadá to spíše jako že si autor chtěl ušetřit práci, než jako oživaní kompozice. Bohužel jsou dost hluboko a zde už nepředpokládám, že by autor chtěl do konce soutěže přestavovat. Takže asi spíše jen tip do příště.

2. střecha se zdá až příliš jednotvárná. Zvážil bych přidání nějakých vikířů.

3. uchycení střechy pomocí slope ´45 inverted je dosti jednoduché. Doporučil bych bílý headlight a z něj hnědé plates 1x1 zakončené tile nebo slope ´33  ( něco jako jsem použil zde - http://img37.imageshack.us/img37/656/rs2004.jpg).

4. některé stavební prvky působí lépe, některé hůře. Vyloženě mi ale nesedí ten trojitý oblouk a to jak přechází v to předsunuté okno. (nad hlavní bránou)

5. a i to cimbuří mi přijde takvé zláštní.

6. škoda těch skal. Tím že mícháš světlé a tmavé BURPy jsou ty přechody dost blokové. Pokud máš ještě nejaké světle nebo tmavě šedé kostky, zkusil bych to více rozbít - světle šedé kostky před tmavě šedé BURPy a tmavě šedé kostky před světle šedé BURPy.


PS: nezapomeň, že jakou soutěžní se hodnotí pouze fotky které se nacházejí (nebo které jsou odkazované) v prvním příspěvku vlákna. Aktuálně tam máš jen jednu. (na druhou stranu, nekvalitní fotografie jako rozmazané číslo 17 v BS galerii tě mohou v hodnocení poškodit)

Ctu tvuj prispevek a nevericne kroutim hlavou.
Uz jsi se s tim byl nekde lecit? Takhle se prece neda zit chlape... za timto dilem je jiste hodne prace, odrikani a v neposledni rade i nemala financni investice. Nic z toho co pises neni podle mne vubec Pravda a je to jen tvuj nazor. Nejsi navic nahodou v porote? Ponech si prosim sve nazory pro sve hodnoceni a neovlivnuj ostatni cleny poroty. Tohle je naprosta pecka a na zivo naprosta bomba. Je to celkem kolosalni stavba... vsechno spolu hezky ladi a nema to sebemensi chybu. Chtel bych mit trpelivost a vytrvalost pro neco takoveho. Mimochodem... myslim, ze tvrzeni ze jedna rozmazana fotka muze cele usili zhatit mluvi sama za sebe. S timhle pristupem se na vas priste kazdy vykasle a nebudete mit co hodnotit. Hyckejte si trochu sve sverence a podporujte je.... Nebo si prestanou hrat a bude vymalovano. Honzo, ja ti fandim a drzim palce, nenech se odradit snuskou blabolu.

Hardegon

Popravdě mě tohle dílo zaujalo spíš jen velikostí a rozdílností oproti klasickým šedým hradům, které plní CaP. Souhlasím s plukovníkem, že některé stavební techniky tu nejsou moc povedený. Brána je taková všeljaká, jen aby nebyla strohá, ty dvě budovy mi spíš připomínají nedobytné vězení než tropickou pevnost a pořád nechápu, proč obránci pobíhají venku, místo aby se schovali za vysoké hradby.

(Asi další komentář, kterým utvrdím své místo na Temné straně  :-X )

Colonel32

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
Ctu tvuj prispevek a nevericne kroutim hlavou...

Vidím, že jsi absolutně nepochopil smysl xBC soutěží. Nejde o to, aby člověk dokončil dílo a tím bylo hotovo, ale aby měl možnost své dílo v průběhu stavby vylepšovat na základě připomínek a příspěvků ostatních. Proto útočit na kohokoli, kdo si dovolí nějaké připomínky napsat považuji za nesmysl, ale i ohrožení celé myšlenky soutěže.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
za timto dilem je jiste hodne prace, odrikani a v neposledni rade i nemala financni investice.
Je to celkem kolosalni stavba...

Neustále obhajuješ to, jak je to veliké a že to určitě bylo pracné. S tím rozhodně souhlasím. Je také skoro jasné, že na nějaké výstavě to bude mít u návštěvníků suverénně největší úspěch ze všech soutěžních děl. A pokud by toto dílo bylo prezentováno jako běžná stavba v sekci CaP, asi bych se spokojil se svým obvyklým komentářem "ty vole ty krávo". Jenže tohle je soutěž. A právě proto nemohu přehlížet nedostatky, které mě přímo bijí do očí.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
Hyckejte si trochu sve sverence a podporujte je...
ze tvrzeni ze jedna rozmazana fotka muze cele usili zhatit mluvi sama za sebe.
Napsal jsem, při svém nejlepším vědomí a svědomí vše, čím si myslím, že by se dala stavba vylepšit, aby lépe uspěla v boji proti konkurenci.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
vsechno spolu hezky ladi a nema to sebemensi chybu.
Tak teď buď lžeš mně a nebo sám sobě. Možná kdyby v pirátské části sekce rostly pevnosti jako hrady v hradové (tedy jako houby po dešti), tak bys to viděl také. Možná jsi zaslepen tím, že Šipka je jediný člověk ze sekce, kdo si na takovýto projekt troufne, ale to nic nemění na tom, že jako stavitel má na víc, a byla by chyba pokud by usínal na vavřínech jen proto, že nemá žádnou konkurenci.  

P.S. tvůj příspěvek porušuje pravidlo 3.3. Možná jsem ho měl rovnou smazat, místo toho abych se své myšlenky pokoušel vysvětlit.

mesje

Keďže nikdy som nič nevystavoval, nemám tú trúfalosť vyjadrovať sa k samotným stavebným technikám. Preto mám len "politickú" radu - trošku ma z dobrého dojmu ruší názov diela a story okolo neho - nesedí mi kombinácia arabských základov budovy a španielsky znejúceho tropického ostrova - ak sme v trópoch, tak potom išlo predovšetkým o pevnosti v karibiku a stredo-južnej amerike, a tie boli iba európskeho štýlu - buď španielskeho (Kuba, Santo domingo, San juan, atd), anglického (Jamajka, Barbados), francúzskeho alebo holandského. Ale arabský podklad (a teda tie arabské oblúky) mi tam nesedia... alebo to situovať do južného španielska (maorský vplyv), resp. ak to má byť exotika a a arabský podklad (a nie púštny), tak potom Zanzibar.

šipka

#25
Dík za ohlasy  ;)  každopádně jsem to stavěl tak jak jsem to cítil a nepovažuji se za nějakého superstavitele. Nicméně jsem spokojen a nic měnit nebudu. (na to momentálně namám ani čas) Časem dodělám pokračování (dobytí pevnosti). Osádka pevnosti je venku z důvodu stahování předsunuté hlídky.

Trochu mě mrzí prodloužení soutěže, protože jsem v předvánočním čase stavěl jako o život a prodloužení by tehdy bylo žádoucí ale bral jsem podmínky soutěže jaké jsou/byly.

petras81

Citace od: Colonel32 kdy 03.01.2012, 00:28:42
Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
Ctu tvuj prispevek a nevericne kroutim hlavou...

Vidím, že jsi absolutně nepochopil smysl xBC soutěží. Nejde o to, aby člověk dokončil dílo a tím bylo hotovo, ale aby měl možnost své dílo v průběhu stavby vylepšovat na základě připomínek a příspěvků ostatních. Proto útočit na kohokoli, kdo si dovolí nějaké připomínky napsat považuji za nesmysl, ale i ohrožení celé myšlenky soutěže.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
za timto dilem je jiste hodne prace, odrikani a v neposledni rade i nemala financni investice.
Je to celkem kolosalni stavba...

Neustále obhajuješ to, jak je to veliké a že to určitě bylo pracné. S tím rozhodně souhlasím. Je také skoro jasné, že na nějaké výstavě to bude mít u návštěvníků suverénně největší úspěch ze všech soutěžních děl. A pokud by toto dílo bylo prezentováno jako běžná stavba v sekci CaP, asi bych se spokojil se svým obvyklým komentářem "ty vole ty krávo". Jenže tohle je soutěž. A právě proto nemohu přehlížet nedostatky, které mě přímo bijí do očí.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
Hyckejte si trochu sve sverence a podporujte je...
ze tvrzeni ze jedna rozmazana fotka muze cele usili zhatit mluvi sama za sebe.
Napsal jsem, při svém nejlepším vědomí a svědomí vše, čím si myslím, že by se dala stavba vylepšit, aby lépe uspěla v boji proti konkurenci.

Citace od: petras81 kdy 02.01.2012, 23:54:57
vsechno spolu hezky ladi a nema to sebemensi chybu.
Tak teď buď lžeš mně a nebo sám sobě. Možná kdyby v pirátské části sekce rostly pevnosti jako hrady v hradové (tedy jako houby po dešti), tak bys to viděl také. Možná jsi zaslepen tím, že Šipka je jediný člověk ze sekce, kdo si na takovýto projekt troufne, ale to nic nemění na tom, že jako stavitel má na víc, a byla by chyba pokud by usínal na vavřínech jen proto, že nemá žádnou konkurenci.  

P.S. tvůj příspěvek porušuje pravidlo 3.3. Možná jsem ho měl rovnou smazat, místo toho abych se své myšlenky pokoušel vysvětlit.
Nic jineho bych od tebe ani necekal. Muzu se tu rozepsat v bodech jako ty a pripominkovat te, ale nema to cenu... protoze jak jsi jiz psal... mas moc vse nepohodlne smazat. Coz se tu take casto deje. Nesouhlasis se mnou... tak te zamaznu. Nepochopil jsi ucel meho prispevku. Sipka je z tebe docela smutny a je dost mozne, ze tohle je jeho posledni veledilo, ktere zde bude prezentovat. Trocha te podpory pro cleny fora by byla na miste... ale procitaje tve pripominky... nemuzu nejak najit cokoli co by vyznelo pozitivne... a take se me nejak nezda, ze jako clen poroty doporucujes soutezicim sva reseni, jako spravna a lepsi nez ta jejich. To je vice nez usmevne. To, ze se Honzi zastavam, nema nic spolecneho s velikosti dila a jeho troufalosti... je to velice proste... je to totiz muj kamarad z fora. Tady jsem ho poznal a o tom to tady je... spolecna vasen, zapaleni pro vec, stejne "postizeni". To co tu pises je vizitka celeho fora, protoze si v mezicase povisil na moderator a kazdy nove prichozi te bere za bernou minci. Nove cleny neodrazuj od velkych pocinu... pak ti porostou v sekci MOCy jako hrady po desti... ty jsi to tady bral vzdycky moc vazne a uslo ti, ze lide se Legem bavi a ne pro kazdeho je to vec natolik vazna ze je odsouzenihodny jenom proto, ze napise figurka misto minifig a pupik misto stud... o tom to asi nebude. Zivot je uz tak dost krutej a jeho realita na vas padne ve chvili, kdy si prestanete hrat. A proto stavte, stavte podle sve fantazie a ne podle rad jinych "chytrejsich". Mejte ze sveho dila radost I kdyz vam nekdo jiny rekne, ze je to podprumerne. A hlavne se mejte v novem roce radi a podporujte se v pocinech malych I velkych.
PS: nevim co je pravidlo 3.3, ale ani to mne neodradi od prava napsat svuj nazor, ani hlava 22...

petras81

Citace od: mesje kdy 03.01.2012, 00:46:15
Keďže nikdy som nič nevystavoval, nemám tú trúfalosť vyjadrovať sa k samotným stavebným technikám. Preto mám len "politickú" radu - trošku ma z dobrého dojmu ruší názov diela a story okolo neho - nesedí mi kombinácia arabských základov budovy a španielsky znejúceho tropického ostrova - ak sme v trópoch, tak potom išlo predovšetkým o pevnosti v karibiku a stredo-južnej amerike, a tie boli iba európskeho štýlu - buď španielskeho (Kuba, Santo domingo, San juan, atd), anglického (Jamajka, Barbados), francúzskeho alebo holandského. Ale arabský podklad (a teda tie arabské oblúky) mi tam nesedia... alebo to situovať do južného španielska (maorský vplyv), resp. ak to má byť exotika a a arabský podklad (a nie púštny), tak potom Zanzibar.
V nasem svete to takhle je... souhlas... zkus to vysvetli 5tiletemu diteti. Lego prece zadne hranice nema... a fantazie pracuje na 110%   ;D ;D

P4tr1cius

Tiež si myslím, že to s tou autentičnosťou v LEGU netreba preháňať. Samozrejme nech má dielo aspoň "všeobecný" zmysel, nech napr. Piráti nie sú na Soche Slobody, ale ísť do, pre drvivú väčšinu ľudí, nič nehovoriacich detailov, nieje rozhodne dobré. A konkrétne ja si viac cením v LEGU fantáziu ako striktné dodržiavanie historických predloh. Veď práve na LEGU a deťoch sa nám páči najviac to, že rozvíja ich úžasnú fantáziu.

PS: K POSLEDNÝM UDALOSTIAM (PRÍSPEVKOM) TU NA KOSTKÁCH BY SOM RÁD POZNAMENAL, ŽE NIEJE DOBRÉ AK NIEKTO BERIE TÉMU LEGO PRÍLIŠ VÁŽNE, MYSLÍM NAD RÁMEC ZDRAVÉHO ROZUMU. V POSLEDNOM ČASE MÁM DOJEM ŽE UŽ SA ZACHÁDZA ZA TÚTO HRANICU. LEGO JE KRÁSNA ZÁLEŽITOSŤ A MÁ V PRVOM RADE PRINÁŠAŤ RADOSŤ. BEZ OHĽADU NATO, ČI UŽ MÁ LEGOFANÚŠIK 12 ALEBO 60 ROKOV, A ČI SA MU PÁČIA HRADY, CITY, ALEBO VŠETKO OSTATNÉ. BOL BY SOM NAOZAJ RÁD, KEBY SA ĽUDIA, TROŠKU ZASTAVILI A ZAMYSLELI, ČI MÁ VÝZNAM TO TU PREHÁŇAŤ A TÝM AJ NÁS ROZDEĽOVAŤ, ALEBO ČI BY NEBOLO OVEĽA LEPŠIE DRŽAŤ SPOLU A REŠPEKTOVAŤ AJ NÁZORY DRUHÝCH.

PS: Dúfam, že za toto vyjadrenie nedostanem zase zákaz príspevkov do Castle & Pirates. Lebo niektorým veciam už naozaj prestávam rozumieť.

Systematik

Citace od: P4tr1cius kdy 03.01.2012, 11:16:38
Tiež si myslím, že to s tou autentičnosťou v LEGU netreba preháňať. Samozrejme nech má dielo aspoň "všeobecný" zmysel, nech napr. Piráti nie sú na Soche Slobody, ale ísť do, pre drvivú väčšinu ľudí, nič nehovoriacich detailov, nieje rozhodne dobré. A konkrétne ja si viac cením v LEGU fantáziu ako striktné dodržiavanie historických predloh. Veď práve na LEGU a deťoch sa nám páči najviac to, že rozvíja ich úžasnú fantáziu.
...nehledě na to, že v Karibiku je spousta minipidiostrůvků a kdoví, jestli na nich nějací Maurové nepřistáli, mohla to být nějaká malá sektička, která se vykašlala na hnusnou netolerantní Evropu a odjela na lodi do Karibiku v roce cca 1500 něco, aby si tam žili bez omezení. No a možná se nijak nemnožili, spíš naopak a pak tam přistáli nějací vojáci, ruiny zvelebili... a zbytek už je moc povedenej MOC  :D

Ad přistáli / nepřistáli - Čína podle všeho věděla o Americe víc než půl století před Kolumbem, 1424 vyslali obrovskou výpravu, která to zmapovala od Číny přes Afriku až po pobřeží amerik.
Beletristicky: http://www.daemon.cz/kniha/11571/terrell-heather--zlodej-map
Naučná lit.: http://www.seaplanet.eu/index.php/knihy/naune-knihy/148-menzies-gavin-1421-rok-kdy-ina-objevila-svt