INSPIRACE: České hrady

Založil linhi, 25.01.2009, 00:57:41

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

maeror

Citace od: linhi kdy 27.02.2009, 23:08:49
výborný je také Bezděz - kdo tam byl,ví že by ho obléhat nechtěl......

Obléhání by ještě šlo, dobývání by bylo horší  :D

linhi

Ano,asi tak - jinak tebou zmíněný Landštejn je můj sen už odmalička. Také to není vyloženě český hrad a stojí za výlet! Každému hradaři doporučuji!

Eddie

To linhi:Já myslel, že na té jedné konkrétní fotce vypadá divně.
To maeror:Asi všichni ho mají zafixovanej jako Malbork a u spousty dalších míst mají zažitý místní název, přičemž německý je většinou hezčí.

Btw linhi co máš proti Řádu bratří německého domu Panny Marie v Jeruzalémě?(jak zní oficiální název německých rytířů).
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

linhi

Asi nic,jen jsem asi ještě malinko vlastenec a tak raději hrabu v našich dějinách,ale jinak proti nim nic nemám.Ovšem raději hejmana s palcátem :-)

Eddie

Můj obdiv k Řádu německých rytířů má hodně společného s vírou, ale hlavně je obdivuji kvuli architektuře hradů.V Polsku jich je strašně moc. :)
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

Eddie

Tak mě napadá, že bych zkusil tuhle
věž (ta jak je spojená s hradem tím dřevěným "tunelem").
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

maeror

Držím palce, ta obranná věž je možná větší oříšek, než se na první pohled zdá - jsem zvědavý, jak si poradíš s těmi úhly - 01, 02

Ryxe

Krásný český hrad jsou také Velhartice. Rozhodně jsou architektonicky na české poměry dost jedinečné díky tomu spojovacímu mostu mezi palácem a obrannou věží.

Eddie

Z těch úhlů mám právě největší "strach".Ale snad to nějak vymyslím.Nemáte někdo nějaký nápad?
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

linhi

Myslím že je to celkem jednoduché,pokud budu mít čas tak postavím večer kousek na ukázku.

maeror

Citace od: Ryxe kdy 28.02.2009, 09:35:19
Krásný český hrad jsou také Velhartice. Rozhodně jsou architektonicky na české poměry dost jedinečné díky tomu spojovacímu mostu mezi palácem a obrannou věží.

On ten most byl taky vlastně obranný, navíc donjon měl šířku zdí přes 2,5 metru - Velhartice jsou opravdu skvostné a byla by škoda na ně zapomenout.

A když už jsem u té šířky zdí, vzpomněl jsem si na Helfštýn - tam šířka některých dosahuje až 10 metrů!

linhi

No ano,most měl vojenskou funkci - tzv. střelecký most.

Ryxe

Ještě k tomu Rabí, když jsem hledal inspiraci, našel jsem tuhle rekonstrukci, která je detailně vykreslená.

Ryxe

Omlouvám se, že otevírám toto téma po takové době, ale přišlo mi zbytečné kvůli svému dotazu otevírat nové téma, když vlastně zapadá to tohoto tématu. Chtěl jsem se zeptat, zdali někdo nemá k dispozici nějaké informace nebo nejlépe nějaký nákres či hmotovou rekonstrukci Říčanského hradu. Potřeboval bych to jako inspiraci k budoucí hradní stavbě. Sám jsem hledal, ale nic moc jsem nenašel :-\.


rukay

Já kousek od Říčan bydlím, ale nevím, jak by jsi se na tom hradu chtěl inspirovat - je to už jen sotva jedna obvodová zeď - zřícenina!
OZd
__________________  Tomu kdo vymyslel LEGO by měli dát Nobelovu cenu míru - kdo si hraje nezlobí!

Ryxe

Právě, já jsem bydlel s rodiči pár metrů a tak mě napadlo, kdybych sehnal nějaké materiály alespoň jak přibližně mohl vypadat, že bych ho zkusil postavit.

maeror

- podrobný popis - viz část Podoba šlechtického sídla

- dobrá fotogalerie

- půdorys - pozor, obrázky jdou rozkliknout

Ryxe

Maerore, opravdu pěkné odkazy odkazy, moc Ti děkuji :D

linhi

Myslím že Ryxe chtěl hlavně sehnat jak hrad vypadal než se stal zříceninou,nějakou rekonstrukci.

maeror

Já vím, co chtěl, ale nic lepšího jsem nesehnal. Člověk musí rekonstruovat z toho mála, co občas má k dispozici. Model nemám (a asi by se mi sem špatně dával), na základě odkazů je možné udělat si aspoň nějakou představu...

Ale o víkendu jedu k našim, kde mám deponovaného svého Sedláčka, zkusím se podívat, jestli tam něco nemá.

Aki

Hmotovou rekonstrukci (kromě hradního paláce) také nemám.
Tak snad mohu přispět jen pěkným povídáním od Durdíka.

Aki

Tak jsem ještě proklepl mé kontakty a dostal jsem se až na říčanské muzeum. Tady je zkorigovaná odpověď:
Citacepokud vím, tak žádný novější seriosní pokus o rekonstrukci podoby hradu podniknut nebyl. V 90. letech tu kopal Durdík, ale v nálezové zprávě se o takovou rekonstrukci nepokusil - jednak nepovažuje ještě výzkum za dokončený, jednak asi nalezl příliš málo, aby se mohl do rekonstrukce pustit.
Z paláce se mnoho nezachovalo a i ta Menclové rekonstrukce je trochu spekulativní. V některých ohledech dokonce odporuje faktům - tak třeba cimbuří nahoře neodpovídá zachovaným zbytků, zachyceným na nejstarší fotografii. Ty by spíše svědčili pro cimbuří typu "vlaštovšího ocasu". Stejně tak krb v rohu spíše nebyl, to jen lidová tradice říkala, že díra v rohové klenbě je po komínu.

Ryxe

Moc děkuji za spoustu informací. Z vašich příspěvků jsem si udělal nějakou představu, jak by lego stavba mohla vypadat. Škoda jen, že tento hrad nemá svou celkovou rekonstrukci a nedá se tím pádem postavit celý z lega, ale použiji alespoň to, co se o hradu ví a zbytek asi nějak domyslím ;).
Citace od: Aki kdy 14.05.2009, 12:13:03
Tak jsem ještě proklepl mé kontakty a dostal jsem se až na říčanské muzeum. Tady je zkorigovaná odpověď:
Citacepokud vím, tak žádný novější seriosní pokus o rekonstrukci podoby hradu podniknut nebyl. V 90. letech tu kopal Durdík, ale v nálezové zprávě se o takovou rekonstrukci nepokusil - jednak nepovažuje ještě výzkum za dokončený, jednak asi nalezl příliš málo, aby se mohl do rekonstrukce pustit.
Z paláce se mnoho nezachovalo a i ta Menclové rekonstrukce je trochu spekulativní. V některých ohledech dokonce odporuje faktům - tak třeba cimbuří nahoře neodpovídá zachovaným zbytků, zachyceným na nejstarší fotografii. Ty by spíše svědčili pro cimbuří typu "vlaštovšího ocasu". Stejně tak krb v rohu spíše nebyl, to jen lidová tradice říkala, že díra v rohové klenbě je po komínu.
Pamtuji se, že na hradě probíhaly výzkumy, bylo to někdy v druhé polovině 90. let, snad nějak okolo roku 1997,1998, přesně nevím, chodil jsem kolem těch výkopů ze školy domů. Dokonce jsem se účastnil takového povídání, které tam udělali před koncem archeologických prací a psal si poznámky, ty se ale někde nenávratně ztratily, když jsem se stěhoval a v paměti zbyly jen útržky informací  :-\ V té době říčanský starosta měl s hradem velké plány, pokud si dobře vzpomínal chtěl ho nějak výrazně rekonstruovat, ale zkončilo to jen zbořením domků pod hradem.

Benehallow

#53
Český hrad to není, ale inspirace velice zajímavá - nejslavnější hrad křižáckých rytířů - Krak des Chevaliers.Nachází se v Sýrii a podle mého je to jeden z nejkrásnějších hradů, do dneška velice zachovalý, kdybych měl kostky, hned bych se pustil do stavby :)

maeror

A když se koukneš o stránku zpátky, zjistíš, že už jsem na něj odkazoval...  ;)

Benehallow

Jejda omlouvám se, sem se koukal, jestli už to tu náhodou není, ale asi jsem koukal špatně :-X

grohl

#56
Citace od: Ryxe kdy 28.02.2009, 16:41:03
Ještě k tomu Rabí, když jsem hledal inspiraci, našel jsem tuhle rekonstrukci, která je detailně vykreslená.
Rabí byl opravdu krásný hrad. Jen škoda, že to co nezničil požár, rozebrali místní na základy domů. Kdyby se ho někdo rozhodl postavit, byla by to vbomba.
Ten hrad mám celkem dobře prolezlej. Ještě aby ne, když tohle býval výhled z mého dětského pokoje.

Ravenhorn

Hm já jse na něm před 10 dny byl. Je fakt super.
Castle, Pirates a Star Wars.

linhi

A takhle asi vypadalo Rábí když ještě stálo

gearcs

Takovéhle stavby, jako je Rabí, mi celkově chybí, ještě jsem neviděl nikoho, kdo by si troufl na takhle náročnou stavbu, co se terénu týká. Nemluvě o spoustě materiálu, který by na to padl. Ale ve výsledku by to byl bezkonkurenční hrad. Jediné dva hrady, co se mi hodně líbí a dají se rozsahem aspoň trochu srovnat s Rabím, jsou Radoch a BF lake keep.  8)