Jak bojovat s prachem?

Založil poMOCník, 09.04.2020, 00:54:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

Nenašel jsem tu na fóru nikde diskusi na toto téma. Zajímalo by mě, jak řešíte postupné zapadávání prachem zejména u rozsáhlejších modelů, kolejišť, měst, zábavních parků atd. Připadá mi, že v jednom kuse něco oprašuju a to toho zas tolik nemám. Větší zaprášení přitom pozoruji i u ještě nedostavěného modelu (když se stavba natáhne na několik měsíců). Navíc prach se po čase začne měnit v jakousi špínu, kterou už nejde oprášit, protože je nalepená na kostkách a jde jedině umýt (což vyžaduje rozebrání modelu = u větších modelů nereálné). Možná ale používám jen špatné techniky čištění. Zejména by mě zajímaly odpovědi na tyto otázky:

  • Čím čistit? Jaký typ štětce např., použití vysavače, jiných prostředků...
  • Jak máte modely uskladněné/vystavené doma tak, aby nenachytaly moc prachu. A teď nemyslím prosklenou vitrínu, která přichází v úvahu pouze pro menší modely.

Borun

Jdeš na to špatně.1.když budeš mit pořadek doma,nebude se ti prášit na modely.2.nestavěj je tak dlouho jak píšeš.3.nestavěj je tak velké a vlezou se do vitrýny😀

Chairudo

Prach je nekonečný kamarád ;D
I ve vitríně která, není vzduchotěsná se usazují mikročástečky prachu a občas se to musí očistit, jsem po pár letech zjistil u vitríny s figama.

Prostě to zasklít, nebo si kup jemný šteteček a bojuj ;)

Na výstavách jak je velký pohyb lidí se práší X násobně a po dvou dnech to vypadá jak po několika měsících, na vyprášení si kromě štětce a plic někdy beru žabu na nafukování lodě, ten tlak s prachem zatočí.
Vynalézavější afolové to občas řeší i kompresorem.

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

ditetemnaporad

Citace od: Borun kdy 09.04.2020, 01:42:52
Jdeš na to špatně.1.když budeš mit pořadek doma,nebude se ti prášit na modely.

Lidská kůže je prý hlavním zdrojem prachu v domácnostech :) Ať tak, či onak, práší se vždy. Tuším, že kdysi tu někdo ukazoval svoji man-cave, kterou měl přetlakovou. To je podle mne asi jediné možné řešení. A nebo do místnosti nechodit a nevětrat v ní, což je celkem nepraktické :) Jinak s tím prachem, co se časem mění na emulzi. Dříve jsem si myslel, že je to dáno mastnotou přenesenou na kostky při stavění. Nejspíše to jde ale z vlhkosti a znečištění vzduchu.

Nápad :) Co mít v blízkosti modelu lapač prachu na principu elektrostatiky?

Borun

Prachu se zbavit nedá,ale jde ho omezit na minimum.Nemáme koberce,záclony,ubrusy ,dečky atd.I sedačku jsme měli do nedávna taky koženou.To by jste se divili jak je to znát.A prach při větrání je taky rozdíl kde bydlíte.Pracovnu zavírám ,větrám střešním oknem  se sítem a ani za měsíc na rozpracovaných modelech neni prach. Jak psal Chairudo nejhorší jsou na kostky výstavy.A pokud je model hodně pěkný tak kromě prachu ho máte po výstavě ještě poprskaný a poslintaný😀

Rakeťák

#5
Je to přesně tak. Kvantum prachu je z oblečení, kde pomůže sušička. Podobné množství přichází z venku, kde pomůže čistička vzduchu a, přesně, styl větrání či síto. Všechny lůžkoviny, koberce a záclony či závěsy jsou též zdrojem množství prachu. Je to nikdy nekončící boj.  >:D

Robbed

Mně se osvědčila odprachovací pumpička na objektivy od foťáků:


poMOCník

Citace od: Robbed kdy 09.04.2020, 14:24:24
Mně se osvědčila odprachovací pumpička na objektivy od foťáků:


Díky, vyzkouším!

Ivansliz

To se divím, že tu za ty roky není téma týkající se prachu.  >:D

Nicméně mám pár osvědčených tipů:
1) Nejúčinnější na většinu prachu je asi ruční vysavač - výhodou je, že když vysaju kostku, tak ji dostanu lehce z průhledného zásobníku ven. Zn. Bosch s vyměnitelným akumulátorem, který se dá dobíjet (podobně jako na ak- šroubováky či vrtačky). https://www.alza.cz/bosch-gas-18v-1-professional-levne-d5520041.htm?o=2
2) Na hladké plochy se dají použít např. vlhčené či i jen suché ubrousky, hadírky apod. Shrnutý prach pak vysát oním vysavačem.
3) Zubní kartáček či štětec použít na kostky se study a mezírky mezi tiles.
4) LEGO na výstavy mám schované v krabicích a moc se nezapráší. Co mám vystavené doma pro sebe, tak mám za skleněnou vitrínou (já si na poličky do staré skříně nabouchal hřebíčkama průhledné "igelitové" záclonky a nevypadá to špatně.  :)
5) Zdroje prachu: Městská prašnost (zejména průmyslová města jako Ostrava, dále u průmyslových firem, dálnic, apod.), dále extrémní prašnost z pravidelného vykuřování vonných tyčinek či hořících svíček či prašnost z celkového nepořádku domácnosti. Ideálně tak je mít dílnu na LEGO, kde je zatažený závěs a zavřené okno po dobu, kdy nepracuji na projektech + v dílně žádné svíčky či vykuřování či pálené čehokoliv (např. krb), mít hladké plochy pro jednoduchý úklid (mop, vysavač). Ale jde to i bez dílny, která je většinou jen sen afolů - viz můj případ v obyčejném pokoji, kde i spím.

Používat odprachovací pumpičku, kartáčky, či štětce bez vysavače mi přijde kontraproduktivní. Prach se akorát přesune z 1 místa na druhé a hromadí se někde - zejména po odfouknutí "kamsi" onou pumpičkou.
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

poMOCník

Citace od: Ivansliz kdy 09.04.2020, 23:58:52
1) Nejúčinnější na většinu prachu je asi ruční vysavač ...

Mně připadá ten malý vysavač hrozně monstrózní oproti rozměrům, kam se potřebuju dostat. Nezkoušel jsem to ještě, ale tyhle malé aby to trochu sálo, se musí dost přiblížit k vysávané ploše a v dobrém úhlu, na což u modelu nebývá místo. Hned u hubice se rozšiřují podobně jako ten, cos poslal.

hobby

Citace od: Ivansliz kdy 09.04.2020, 23:58:52
To se divím, že tu za ty roky není téma týkající se prachu.  >:D
Nevím, jestli to tu bylo Jako samostatné téma, ale řeč o prachu zde byla mockrát. Já osobně jsem přispěl x-příspěvky, protože vím, že to je průšvih a bojovat se s tím nedá, nebo jen těžko. Moje "Vánoční kolejiště" (postaveno v obměnách asi 15x - je to tu, nelinkuji) jsem nechal stát mejvýše 3 něděle a pak pryč! Kvůli prachu a protože se mi omrzelo.
Jako stárne všecho, i kámen, tak notně stárnou i lego kostky - rychleji a více, než bychom čekali. Prach v tom hraje svoji podstatnou roli.
Ale k tématu: pokud jsem uplatnil něco jako způsob jak "odprašnit" model, tak jsem štětečkem rozvířil usazený prach těsně pod zapnutým vysavačem. Částečně se to dařilo.
PS: železniční modeláři jsou na tom hůře, tam se vysávat pořádně nedá (vezmeš i s figurkou), a také to po letech náležitě vypadá, že nepoznáš barvu vláčku! >:D

poMOCník

Citace od: hobby kdy 10.04.2020, 09:03:14
Jako stárne všecho, i kámen, tak notně stárnou i lego kostky - rychleji a více, než bychom čekali. Prach v tom hraje svoji podstatnou roli.

Lego kostky jsou z plastu, teoreticky by mohly vydržet stovky let. Když se podaří odstranit prach, budou pěkné hodně dlouho.

Citace od: hobby kdy 10.04.2020, 09:03:14
PS: železniční modeláři jsou na tom hůře, tam se vysávat pořádně nedá (vezmeš i s figurkou), a také to po letech náležitě vypadá, že nepoznáš barvu vláčku! >:D

Právě na železniční modeláře (z lega) tak trochu směřovala moje otázka, protože kolejiště bývají nejrozsáhlejší a jejich úklid pořád dokolečka musí být ubíjející. Když třeba koukám na Mirkovo kolejiště, říkám si, jestli každý den na něm uklízí...

Ivansliz

Citace od: poMOCník kdy 10.04.2020, 01:53:15
Citace od: Ivansliz kdy 09.04.2020, 23:58:52
1) Nejúčinnější na většinu prachu je asi ruční vysavač ...

Mně připadá ten malý vysavač hrozně monstrózní oproti rozměrům, kam se potřebuju dostat. Nezkoušel jsem to ještě, ale tyhle malé aby to trochu sálo, se musí dost přiblížit k vysávané ploše a v dobrém úhlu, na což u modelu nebývá místo. Hned u hubice se rozšiřují podobně jako ten, cos poslal.

Jsou tam i násady na prodloužené a zúžení ... https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=FotoAddOrig&cd=BOFAC9a9-06&i=1.jpg
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

QuiGon

Pro boj s prachem jsem si pořídil čističku vzduchu. Samotná čistička mě, dle mého pozorování a srovnání stavu před a po, zbavila prachu tak o 30%. Mám ji umístěnou těsně u mého LEGO města. Výraznou změnu jsem pozoroval až jsme pořídili sušičku prádla (ne z důvodu boje s prachem). Protože nemáme velký byt (bez balkónu), tak jsme sušili prádlo v pokoji. Od doby, co máme sušičku, tak prachu výrazně ubylo. Z oblečení se tolik nepráší. Za mne tedy mohu doporučit nezvyklou kombinaci čistička vzduchu + sušička prádla.

ditetemnaporad

Z oblečení jsou tuny prachu. Po žehlení je na zemi a prkně notná vrstva. Sušička to asi oklepe a tím zredukuje. S vysavačem doplněným ofukovačkou souhlas, spolu fungují mnohonásobně lépe než samostatně.

Borun

#15
Ten vysavač muže být sebelepši,ale vždy určité procento toho co nasaje tak vypusti zpět do mistnosti.Jedině centrální s odtahem ven z domu je učinny na stopro.Jak jsem už psal   prachu máme minimum.A lego modely,které vozím na výstavy jednou za rok  venku ofoukám kompresorem.Oplachování vodou se mi neosvědčilo protože na nových hodně lesklých kostkach zůstávaly zaschlé kapky.

Villa Legina

Citace od: Borun kdy 10.04.2020, 12:47:09
Ten vysavač muže být sebelepši,ale vždy určité procento toho co nasaje tak vypusti zpět do mistnosti.Jedině centrální s odtahem ven z domu je učinny na stopro...
Ten mam ja (Beam Electrolux). Ale odhliadnuc od toho prachu mam stale hromadu. A to ako uz i niekto hore pisal, aj ja som zlikvidovala takmer vsetky koberce, decky, obrusy, v obyvacke ziadme zaclony atd. Zo satstva sa prasi, to je tiez pravda, ta susicka pradla vyzera byt super, len nemam na nu akosi miesto.

RTG

Ja koberce doma nemam, vsade hladke povrchy a je to uplne na figu. Prave z dovodu velkej prasnosti idem okobercovat cely byt. Prachu sa nezbavim, ale aspon sa nebude tolko virit a bude jednodushie ho povysavat.  Susicku mame, ale nejak rozdiel nevidiet.
Aktualny Pocet dielikov: 47080
                    minifigov:     304

Chairudo

Jo prach je úplně ze všeho, i ze zdi když přes ni přejedeš prstem  ;D

Vysavač chápu že trochu pomůže, ale na zasedlý prach nemá šanci.
Já používám toto + štěteček a jsem naprosto spokojen, odpráším tak skoro všechno, samozřejmě né doma, venku nebo při úklidu po výstavě.
https://www.hvezdickanova.cz/vzduchove-pumpy-mechanicke/pumpa-vzduchova-nozni-23-x-15-cm/?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr