#4 CBC (Vlastní) Obranný hrádek na kopečku (po rekonstrukci - současnost)

Založil Luky1987, 05.09.2011, 21:05:14

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Luky1987

Soutěžní příspěvek

Dostavěno, vyfoceno, hotovo. Toto je finální prezentace mého soutěžního kousku.
V dobách dřívějších sloužil jako hraniční pevnůstka bez stálé vojenské posádky. Ta hrádek obsadila pouze v dobách války.
Vstupní bytelná brána ještě čeká na rekonstrukci.
Jedná se o nově zrekonstruovanou ruinu, ve které mladá brigádnice prování za drobnou úplatu zvědavé návštěvníky.
Před vchodem je pokladna, od které právě krade pobuda bicykl, někdo bude velice naštvaný.
Vedle hradní zdi se povedlo zrekonstruovat i jednu kamennou chalupu, druhou to teprve čeká.



nerow

Fandím ti. To bude opravdu velké dílo :)

Ivansliz

Luky1987: Než zde založím svoje vlákno do CBC, tak bych měl též napsat do závorky varování jako ty, též hradař nejsem. ;D Jinak rozměry vypadají dobře. Jako obvykle věřím, že šetřit nás nebudeš. >:D
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Colonel32

Máš v zásobě nějaké menší zelené plate? Ten terén je zatím stále dost kostkovatý. Bohužel když se člověk snaží dělat něco co by "vypadalo náhodně", né vždy se to úplně podaří. Vzpomínám si na jednoho profesora statistiky, který dával příklad: vemte 100 náhodných hodů mincí a vemte člověka, který má udělat řadu 100 znaků O nebo 1, které by odpovídaly hodům mincí tak, aby to vypadalo co nejnáhodněji - a ten učitel byl schopen v 95% případů poznat, zda řada byla vytvořená pomocí hodů mincí nebo zda ji vymyslel člověk, protože člověk si většinou netroufne dát více jak 7 stejných znaků za sebou, zatímco při 100 hodech je docela vysoká pravděpodobnost, že se tam alespoň jedna taková sekvence někdo objeví.

Zpět k tématu - ve chvíli kdy budeš tu trávu zarovnávat, zkus si spíše než zarovnávat každé místečko zvlášť načrtnout realistické vrstevnice a držet se jich, výsledek bude působit mnohem skutečnějším dojmem.

Kiko97

Ja tipujem, že tam budú samé zelené stonky ako už je Lukyho zvykom.

Luky1987

Citace od: Colonel32 kdy 05.09.2011, 21:17:25
Máš v zásobě nějaké menší zelené plate? Ten terén je zatím stále dost kostkovatý. Bohužel když se člověk snaží dělat něco co by "vypadalo náhodně", né vždy se to úplně podaří. Vzpomínám si na jednoho profesora statistiky, který dával příklad: vemte 100 náhodných hodů mincí a vemte člověka, který má udělat řadu 100 znaků O nebo 1, které by odpovídaly hodům mincí tak, aby to vypadalo co nejnáhodněji - a ten učitel byl schopen v 95% případů poznat, zda řada byla vytvořená pomocí hodů mincí nebo zda ji vymyslel člověk, protože člověk si většinou netroufne dát více jak 7 stejných znaků za sebou, zatímco při 100 hodech je docela vysoká pravděpodobnost, že se tam alespoň jedna taková sekvence někdo objeví.

Zpět k tématu - ve chvíli kdy budeš tu trávu zarovnávat, zkus si spíše než zarovnávat každé místečko zvlášť načrtnout realistické vrstevnice a držet se jich, výsledek bude působit mnohem skutečnějším dojmem.
Nápad z vrstevnice je dobrý, vlastně je to logické.
Zatím je terén jen nahrubo z velkých plates, menších a malých mám snad dostatek, část bude zatravněna, možná nějaká malá skalka...

Luky1987

Udělal jsem večer pár tragických fotek mobilem, ale tvar a stylizace pevnůstky je celkem vidět.
Také mám již hotov hrubý terén, dnes budu terén ladit a budu promýšlet o nějaké té chaloupce za hradní zdí.
Za rady budu rád.

Colonel32

Bohužel skutečně narážíš na to, co jsi psal v začátku, tedy že hradům absolutně nerozumíš. Tohle totiž nebude hrádek, a už vůbec ne obranný.

Pokud bys z toho chtěl udělat hrádek, je potřeba zaměřit se na obranu, tedy na její nejslabší část, a tou je hradní brána. Ta by měla být jednou z nejmohutnějších budov, rozhodně ne jen takový oblouček. Určitě by měla jít něčím zavřít a taky by nad ní měl být minimálně ochoz, aby bylo možné střílet na lidi, kteří se ji snaží prorazit.

Druhou možností je pak přejmenovat název vlákna na "Romantický hrádek na kopečku", pak nebude absence obranných prvků tolik vadit.

P4tr1cius

Možno je to obranný hrádok umiestnený v menej konfliktnej oblasti, a nie na "západnom brehu rieky Jordán".

"V každom prípade stavebný úrad by sa vyjadril približne takto: Krásne a čisté tvary projektu boli dodržané s maximálnou presnosťou. Použité stavebné materiály sú na vysokej kvalitatívnej úrovni. Jednoznačný priebeh stavby smeruje s určitosťou k rýchlemu a bezproblémovému ukončeniu stavby kolaudáciou."

Čiže v krátkosti: mne sa to páči a teším sa na dokončenie.
Aj keď je pravdou, že tak veľké okná, by asi dlho útoku neodolali.

Luky1987

Měl jsem hned na začátku stavby napsat, že to nebude dobové, ale bude to starý hrádek otevřený pro veřejnost po rekonstrukci (neřešit prosím, zdali by se po rekonstrukci dělali i všechna obranná opatření), a to z prostého důvodu - nemám žádné minifigy z daných období, takže tam budou normální minifigové ze série City/Town s průvodkyní ;)
Samozřejmě vím, jaké náležitosti musí mít stavba obranného charakteru, zase mě nepodceňuj, nejsem hlupák ;)
Osobně jsem navštívil mnoho českých hradů a zámků.
Přemýšlel jsem i nad variantou koupit vrata v hnědé barvě, ale nakonec jsem zvolil oblouk...

Ivansliz

Tak Luky zachoval svůj osobitý hladký styl. :) Je fakt, že ta brána mi nesedla hned a měl jsem též otázku, zda tam bude ještě aspoň brána nebo ne. Jestli je to opravdu ze současnosti jako nějaká památka na prohlídku, tak tam hned můžeš udělat i boudu, kde bude pokladní vybírat vstupné.  ;D
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Luky1987

Bouda je samozřejmě v plánu.
Svůj styl holt nezměním, prostě mi to ty ruce takhle skládají ;D

Ivansliz

Citace od: Luky1987 kdy 08.09.2011, 12:00:58
Bouda je samozřejmě v plánu.
Svůj styl holt nezměním, prostě mi to ty ruce takhle skládají ;D

Já jsem to samozřejmě nemyslel zle. Mě se tvůj osobitý styl líbí. Ale tím, že tam teď plánuješ přidat i minifigy, tak tím potěšíš i své zapřísáhlé odpůrce. ;D  >:D
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Měch

Já si nemůžu pomoct, ale připomíná mi to věznici. Chybí pouze reflektory a ostnatý drát  ;D.
Kdyby to byl hrad, tak mi to přijde jen jako obezděné náměstí, hlavní by měly být okolní budovy a nádvoří by mělo zabírat pouze zlomek rozlohy hradu...
Ale ber to prosím tě, jen jako názor Technikáře, hrady jsou pro mě španělská vesnice..
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

Colonel32

Citace od: Luky1987 kdy 08.09.2011, 11:34:49
Měl jsem hned na začátku stavby napsat, že to nebude dobové, ale bude to starý hrádek otevřený pro veřejnost po rekonstrukci (neřešit prosím, zdali by se po rekonstrukci dělali i všechna obranná opatření), a to z prostého důvodu - nemám žádné minifigy z daných období, takže tam budou normální minifigové ze série City/Town s průvodkyní ;)
Samozřejmě vím, jaké náležitosti musí mít stavba obranného charakteru, zase mě nepodceňuj, nejsem hlupák ;)

Pak by se to asi opravdu mělo jmenovat jinak, než obranný hrádek.

V principu, stavte si co chcete. Nepožaduji v rámci soutěže žádnou historickou věrnost, nakonec můžete stavět fantasy jakékoli uznáte za vhodné, ale stavby by měly mít nějakou logiku. Nevím jak ostatní porotci, ale já osobně budu věci co nebudou dávat smysl (a nebudou ani rozumě vysvětlené v popisu díla) hodnotit dost kriticky. Bohužel většina lidí stále staví metodou "co bych sem mohl dát aby to vypadalo dobře" a ne "pokud by tenhle svět existoval, co by tady asi bylo".

Luky1987

Máš pravdu, název jsem poupravil.
O fantasy zde rozhodně nejde, je to realistická stavba - samozřejmě v rámci možností.
Myslím, že stavění stylem - "co bych sem mohl dát, aby to vypadalo dobře" není můj případ, prostě si jedu svou ;)

Čekal jsem spíše reakce na pětibokou věž, která mi přijde trošku divná, ale nevím, jak to uspokojivě vyřešit při zachování čtyřbokého vrcholu...

nerow

Tu zkosenou hranu věže by to chtělo ukončit nějakým náběhem. Určitě to bude vypadat lépe.

Jinak tvůj rukopis je opravdu nezaměnitelný :)

Colonel32

Citace od: Luky1987 kdy 08.09.2011, 14:05:39
Čekal jsem spíše reakce na pětibokou věž, která mi přijde trošku divná, ale nevím, jak to uspokojivě vyřešit při zachování čtyřbokého vrcholu...

Podobné konstrukce už jsem viděl, i když spíše na vnitřním nádvoří, takže to mě tolik nevzrušuje.

Ivansliz

Citace od: Luky1987 kdy 08.09.2011, 14:05:39
Čekal jsem spíše reakce na pětibokou věž, která mi přijde trošku divná, ale nevím, jak to uspokojivě vyřešit při zachování čtyřbokého vrcholu...

Já jsem jednou řešil něco podobného na věži u Hradu, který jsem tedy nakonec nedokončil, pokud tedy dobře chápu tvůj problém. Odkaz na pár fotek z něj pak dám až do svého CBC jako malý dodatek.

Zde přikládám foto jak bych "elegantněji řešil ten zářez já.
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

gearcs

Zatím to nevypadá vůbec špatně, na další hodnocení si počkám, až bude kompletnější ;)

Luky1987

Nahoru do prvního příspěvku přidána soutěžní prezentace, snad se bude líbit ;)

mizdas

Podle mě je to hezký, ikdyž dost nereálný ( i v součastnosti)  ;).

Colonel32

Citace od: mizdas kdy 18.09.2011, 11:31:23
Podle mě je to hezký, ikdyž dost nereálný ( i v součastnosti)  ;).

Bohužel musím souhlasit. Ta uhlazenost která z běžných budov dělá architektonické studie se k hradům prostě moc nehodí. Třeba kompletně vydlážděné nádvoří včetně toho pedestalu mi spíše evokuje myšlenku nějakého sálu, než nádvoří.

Johny650

Mě se to hodně líbí, ale podle mě by lego nemělo být až tolik uhlazené (nejenom v hradech).


P4tr1cius

Tvoj štýl je natoľko osobitý, že určite existujú iba dva názory na tvoje diela.

Prvému táboru sa určite páči tvoja osobitosť, uhľadenosť a bezchybnosť (tu patrím aj ja). Druhému sa, práve tieto prednosti prvej, nepáčia a pokladajú ju zase za slabinu. Takže ty patríš do kategórie "buď alebo".

Podľa môjho názoru sú takéto extrémy iba na prospech, pretože neexistuje nič horšie ako priemer. A ty tam rozhodne nepatríš.

PS: aj keď tvoj štýl sa rozhodne viac hodí pre modernú dobu a nie pre stredovek.

branio

Pekné dielo, to musím uznať.
Trochu mi však chýba vačšia členitosť terénu. Pokial si dobre spomínam na úvodné fotky, kde bola prakticky iba tráva a pôdorys hradu, aj podľa toho som očakával trochu "hrubšie" skaly, balvany, priestor by na to myslím bol.
Hrad sa mi tiež zdá byť s ako keby až príliš presnými hranami. Ale na "zrekonstruovanou ruinu" to vyzerá dobre :)

A ešte malý detail: asi tam veľa návštevníkov nechodí, kedže vysoká tráva je aj okolo búdky s kassou ;)

gearcs

U této stavby se mi líbí hlavně terén, mírně nepravidelný, ale vypadá reálně. Souhlasím, že nádvoříčko by nemělo být tak uhlazené. Sice by hrádek v reálu neobstál, ale mně se líbí.

Colonel32


Ivansliz

Na hrad od Lukyho1987 jsem se upřímně dlouho těšil. Z jeho vlákna "Běžné budovy" už skoro každý viděl nejednu pecku. Jak ale sám luky naznačil, hrady prostě bohužel moc nejsou jeho velká parketa a jeho precizní hladký styl zde bohužel narazil. I já musím připustit, že hrad má určitě hodně různých chyb a "nijancí", jak by řekla moje učitelka matematiky.  ;D Myslím, že by úplně stačilo řídit se několika radami, které tu padly a to jest například zesílení přední částí hradby, rozbít některé příliš precizně hladké úseky apod. Tuto výhodu rad mohl luky využít, když prezentoval své dílko dřív, než třeba jako já(za 5 minut 12 a to doslava). >:D Ale nevyužil. :-[ Dále např. bouda, ve které se vybírá vstupné, je zatravněná všude dokola, jakokdyby k ní nikdo nechodil. Ale možná je vstupné dobrovolné.  ;D Jako dobrý nápad určitě hodnotím naznačení základů rozpadlého domu v trávě, po kterém už zub času moc důkazů nenechal. V tomto rozpadlém duchu, ale asi mělo být dílko vedeno celkově.

Nafocení je ale jako obvykle výborné, ještě možná mohl být trochu delší popis.
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Luky1987

Díky za obsáhlý příspěvek.
Nějakou dobu jsem přemýšlel, zdali se držet svého stylu, nebo "to postavit tak, aby se hrad líbil porotě".
Nakonec jsem zůstal věrný svému slohu, přestože jsem věděl, že na umístění tím pádem není šance.

Teď je možná zpětně škoda, že jsem neudělal pár fotek, protože při rozebírání mi hrad spadl na zem a opravdu pak vypadal jako stará neudržovaná ruina ;)
Každopádně ale byla soutěž skvělá a kvalitně obsazená.