(Vlastní) Předělávka setu 8052

Založil Tomik, 21.07.2010, 07:47:54

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

Tak už je to tady. Pokud jste četli mou recenzi http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=29048.0, tak víte, že mým posledním přírůstkem do sbírky je kontejnerový náklaďák 8052. V recenzi jsem avizoval chystanou předělávku alternativního modelu k tomuto setu, protože ta korba mi tam moc nesedla. Pojďme se společně podívat, jak to dopadlo.


Originální alternativní model (Tipper trailer)

Z původního modelu mi zbylo pouze torzo kabiny s přední nápravou. Záď včetně návěsu jsem rozebral. Rám podvozku jsem prodloužil a přidal třetí nápravu.




Moje úprava alternativního modelu

V rámu, přímo za battery boxem je umístěn motor s linear actuatorem (převod od motoru 8 -> 24 zubů -> kardan do linear actuatoru. Na zádi je potom osazena zvedací plošina. Pro zvedání jsem využil tzv. nůžkový mechanismus. V rámci možností setu jsem ještě doplnil pár malých detailů jako jsou schůdky na plošinu a ovládací panel na plošině.




Náklaďák se zdvihnutou pracovní plošinou
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Ještě jedna fotka, která se nevešla výše.

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Satanda


grohl

Čistá, pěkná práce. Já jsem pro.

Anatyt

Pekné vrchárske vozidlo! V reále sa plošina ešte aj točí, ale chápem, že to by už bolo asi náročnejšie. :)

vasek

Myslím, že lepší jak originální alternativní model a k tomu točení - není to pravda, Pražský dopravní podnik používá plošiny které se netočí. Fakt dobrý !

Sugarfree

Moc pěkně provedené ;) Palec nahoru ...
LEGO TECHNIC ...it´s my style...

Tomik

Díky za Vaše ohlasy.

Citace od: Anatyt kdy 22.07.2010, 13:21:01
Pekné vrchárske vozidlo! V reále sa plošina ešte aj točí, ale chápem, že to by už bolo asi náročnejšie. :)


Ohledně točení - když jsem si na netu vyhledával obrázky podobných plošin (jednu jsem viděl i v reálu), tak mi nepřipadalo, že by se některé ještě otáčely. Tím neříkám, že nic takového být nemůže, jen jsem se s tím nesetkal a nevím, jak by to mělo vypadat. Druhá věc je, jestli se na to najde dost kostek (používám jen tolik, co je v krabici). Pokud máš nějaký obrázek, tak mi ho můžeš poslat a já zkusím udělat upgrade.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Anatyt

#8
Citace od: vasek kdy 22.07.2010, 14:30:09
Myslím, že lepší jak originální alternativní model a k tomu točení - není to pravda, Pražský dopravní podnik používá plošiny které se netočí. Fakt dobrý !

Môžeš uviesť o aký model ide a na základe čoho tvrdíš, že to nie je pravda? Lebo Dopravný Podnik Bratislava disponuje montážnymi plošinami Praga S5T, Liaz Trambus, Liaz Karosa, Renault, Mercedes starší a Mercedes nový a VŠETKY disponujú točňami.

Foto: www.imhd.sk

vasek

Citace od: Anatyt kdy 22.07.2010, 22:16:10
Citace od: vasek kdy 22.07.2010, 14:30:09
Myslím, že lepší jak originální alternativní model a k tomu točení - není to pravda, Pražský dopravní podnik používá plošiny které se netočí. Fakt dobrý !

Môžeš uviesť o aký model ide a na základe čoho tvrdíš, že to nie je pravda? Lebo Dopravný Podnik Bratislava disponuje montážnymi plošinami Praga S5T, Liaz Trambus, Liaz Karosa, Mercedes starší a Mercedes nový a VŠETKY disponujú točňami.

Foto: www.imhd.sk

Tak tou fotkou jsi mne dostal, možná mají Pražské DP i točny jen já jsem zatím žádnou neviděl otočenou.  ;)

grohl

Na Eurobricks byla poptávka po alt. modelu 8052. K fotkám tvého modelu jsem tě samosebou i uvedl jako autora. Uživatelé z ciziny se dožadují instrukcí.  >:D

Tomik

Citace od: grohl kdy 12.11.2010, 14:01:07
Na Eurobricks byla poptávka po alt. modelu 8052. K fotkám tvého modelu jsem tě samosebou i uvedl jako autora. Uživatelé z ciziny se dožadují instrukcí.  >:D

Nezbývá mi než říct jedno velké UPSSS! Nedávno jsem přeinstaloval počítač a když jsem teď procházel zálohy souborů, tak bohužel fotky z rozebírání tohoto náklaďáku tam nebyly... :( Přesto si myslím, že jsem ho schopen znovu postavit podle těch několika málo obrázků, co tu visí. Chce to jen čas...

P.S. Máš odkaz na dotyčné fórum?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

grohl


Tomik

Prosby fandů z Eurobricks byly vyslyšeny a já Vám nyní s radostí předkládám odkaz na návod ke stavbě svého alternativního modelu ze setu 8052. Měl by to zvládnout postavit průměrný stavitel a kdyby se přeci jen objevily nějaké nejasnosti, tak se klidně ptejte.

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=453989
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

danny01

Perfektne zvladnuty model, a dokonale spracovany navod! To muselo dat vela prace a hlavne casu, dat to dohromady!
Smekam!  :)
Danny

Tomik

Díky za uznání. Nad tvorbou návodu jsem strávil téměř jeden den focením a další večer úpravou obrázků...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Kiko97

Nechcel som zakladať nová thread na to, aby som skopíroval link. Je na ňom ďalší alternatívny model tohto setu. A tu je link: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=456125 

grohl

Celkem fajn. Jen ten koš by potřeboval otočit, aby se neopíral o zvednuté rameno.

Tomik

Po opojení mini-sety Creatoru jsem si konečně našel čas na svůj oblíbený Technic a zapracoval na druhém alternativním modelu ze setu 8052 - "teleskopickém" manipulátoru. Slovo teleskopický je v uvozovkách proto, že ve skutečnosti to rameno teleskopické není... ::)

Teď už vážně. Model má následující funkce:

  • motorizované zvedání ramene pomocí medium motoru napojeného na linear actuator s převodem 1:3 (je to docela pomalé, podobně jako u hlavního modelu)
  • zatáčení zadní nápravy ovládané excentricky umístěným majáčkem na střeše kabiny - tohle byl docela oříšek, protože ti z vás, co tento set trochu znají, ví, že jsou v něm pouze 2 bevely (1x 8 zubů a 1x 24 zubů) a 2 knob-wheely a to na umístění ovládání mimo osu nestačí - nakonec jsem to vyřešil pomocí "hřídele" z half-beamu
  • manuálně ovládané přední stabilizátory, které jsou spíš na parádu, ale i tak dokáží odlepit přední kola od země
  • nastavitelná zpětná zrcátka (zvlášť to nad battery boxem se mi moc líbí)













www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

tRilobit

Nádhera! Velice pěkné zpracování.
Na to existuje jediná odpověď : "No L0L :D"

Moon

Souhlas, je to čistá práce. Udělej jich ještě tak 20 a dohoniš grohla  ;D Jinak supr, obdivuju tě.
Přijdte si zahrát MineCraft: mc.urnaweb.cz:8888 Moje BS galerie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=Mooning

Plutoone

Máš i můj obdiv. Já abych něco postavil, tak vyplácám 1/3 svých kostek a ještě dokupuji na bricklinku :) hodně se mi líbí "jednoduchost" s jakou je model postaven.

Tomik

Děkuji za Vaše ohlasy a komentáře. Co se týče oné "jednoduchosti" modelu - v jednoduchosti je krása, ale dostat se k ní dá občas dost práce. Skládání pro mě obvykle začíná tak, že první den něco splácám dohromady, druhý den se mi to rozleží v hlavě a třetí nebo čtvrtý den to celé přestavim a ejhle, mám na stole další skvost...
Asi se budu opakovat, ale krása MOCů z jednoho setu pro mě pramení v tom, že když dáte na net dost fotek nebo ještě lépe návod, tak si kdejaký majitel daného setu může poskládat Váš model a radovat se z něj tak, jako vy.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

#23
Po množství grohlových alternativních modelů z tohoto setu přidávám opět jeden svůj - vysokozdivžný vozík. Musím se přiznat, že jsem si tu pomohl jedním "ne-lego dílem", a to cca 30 cm režné nitě, kterou asi ještě nahradím tlustším provázkem (není to kvůli únosnosti, ale čistě z praktického a estetického důvodu). A co vlastně vozík dokáže?


  • motorizované zvedání vidlí pomocí navijáku s provázkem (M-motor tu slouží nejen jako pohon, ale současně i jako brzda)
  • naklápění věže s vidlema pomocí linear actuatoru na roční pohon
  • nosnost minimálně 250 g - z důvodu prohýbání konstrukce věže jsem tam dodatečně přidal výztuhy, které nejsou na fotce ještě vidět
  • zatáčení zadních kol
  • snadné vyjímání battery boxu, který současně slouží jako protizávaží
  • spousta drobných detailů jako volant, sedačka, zpětná zrcátka, páka pro ovládání vidlí atd.

Z konstrukčního hlediska je tu použito pár zajímavých fíglů, a to především křížení osy ovládání zatáčení s osou pohánějící linear actuator bez použití ozubených kol a zatáčení vyřešené opět bez použití ozubených kol (když nepočítám to dvaceti-zubové kolo na střeše). Až budu vytvářet návod, tak počítám ještě s drobnými kosmetickými úpravami, protože bych tam rád přidal ještě nějaké blinkry a světla (transparentní round plate) a dořešil problém s nedostatkem pinů všech druhů a velikostí. A tady už jsou fotky:

VIDEO



www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Systematik

Citace od: Tomik kdy 23.10.2012, 08:00:02
Po množství grohlových alternativních modelů z tohoto setu přidávám opět jeden svůj - vysokozdvižný vozík...
Jako živej, už bych začal zpracovávat instrukce  ;D

VocucBat

Fakt překrásný, i když nejsem fanouškem technic, ale toto mě zaujalo.  ;D

Bard

Citace od: vocucbat kdy 23.10.2012, 09:48:06
Fakt překrásný, i když nejsem fanouškem technic, ale toto mě zaujalo.  ;D
Tak pod tohle se musím podepsat, souhlas v plném rozsahu.

Plutoone

Povedené. Klidně by tyto sety mohly být na návodech při koupi stavebnice a LEGO by se za ně nemuselo vůbec stydět.

otaznik

Ten vysokozdvižný vozík vypadá fakt perfektně, jsem zvědavý na návod!

grohl

Málem bych zapomněl na pochvalu tvého modelu. Rád bych ho viděl v akci, takže obligátní otázka: "Bude video"?