(Vlastní) Kloubový autobus-IrisBUS

Založil peter, 14.07.2007, 13:51:09

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peter

Před necelými dvěma lety jsem zkusil můj první model lodi a sice remorkér. K mému velkému překvapení model na kostkách sklidil celkem velký úspěch a i díky tomu ho k dnešnímu dni řadím k mým nejlepším modelům. Před nedávnem jsem si řekl, že už jsem na Kostky celkem dlouho nepřidal a tak v minulých dnech jsem se to pokusil napravit.

Dnes také v topicu u Jonasově ulici přibyla tato odpověď, tak doufám, že nejen tobě se bude mů nový MOC líbit.

Citace od: lsdage kdy 14.07.2007, 10:52:41ano, vim ze vsichni jedete ty baracky a me se taky libi, ale autobus je autobus  ;D

Ano, autobus je autobus. Když jsem byl malý, tak jsem si stavěl také autobusy a hlavně ty kloubové. Zavzpomínal jsem tedy na tato léta a pustil se opět po několika letech do stavby kloubového autobusu. Hlavní předlohou mi byl kloubový IrisBUS. Jelikož jsem se už dříve také občas pohyboval na fóru u RC modelářích, odkud k nám též zavítal jeden jejich člen (Slick7), řekl jsem si, že zkusím udělat také nějaký ten RC model. Bohužel Lego v tomto směru mi moc možností nenabízí a tak jsem musel využít NELego řešení.

Před stavbou samotného modelu, jsem měl dvě volby. Původně jsem chtěl stavět model požárního vozu, když je Slick má tak rád, nakonec jsem ale zvolil autobus, jelikož mě u něj napadlo více funkcí (hasiči budou tedy později ;) ). Než jsem se pustil do díla, našel jsem si alespoň pár obrázků, abych všechno nemusel tahat až z paty mé paměti. Postupně se tedy začal rodit můj autobus. Autobus je vybaven pohonem, takže s ním lze jezdit. Další funkcí jsou světla (přední, zadní ale i osvětlení schodů pro nástup pasažérů). Kritická jsou však dveře. Bohužel zde jsem musel upustit od originálního řešení a přistoupit k nejjednodušší variantě abych zachoval funkčnost. Díky schodům a samotné velikosti jednoho křídla se mi totiž nic lepšího vymyslet nepodařilo. Možná, že např. Bejver by mi v tom mohl někdy v budoucnu pomoct. Poslední pátou funkcí je výstražný zvonek se světlem nad každými dveřmi.

Díky elektronice, bateriím a samotné velikosti není autobus žádný drobeček. Samotná váha je cca 5kg. Délka od nárazníku k nárazníku je 827mm (tj. cca 102 studů), šířka 145mm (cca 18 studů) a výška 190mm (tj. cca 20 bricků). Aby se model vůbec pohnul, jsou poháněné obě zadní nápravy, tedy pohon 4x6. Původně autobus měl poháněn jeden buggy motor, ale nehnul s ním. Opět jsem tedy musel přistoupit k mým oblíbeným a mnohokrát otestovaným minimotorům, autobus pohání dva. Dveře jsou otevírány dvěma micromotory, kde každý motor ovládá dveře v jedné části vozu.

Dost ale bylo řečí a zde je pár fotografií. Kompletní galerii najdete jak už je zvykem na Brickshlef.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

JardaL

Opět se klaním, jako koneckonců pokaždé, když vidím nějaký tvůj model.
Myslis, že bys dal ten autobus na vystavu do brna?
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

Vasyk

#2
Tak toto je úžásná, čistá a profesionálně odvedená práce. Víc asi ze sebe nedostanu, prostě paráda. Ještě to vidět v reálu rozbohybované, nebudeš dávat na své stránky video ?

Z čeho je udělaný ten kloub ?

Šejmus

 :o :o :o :o - mohli bychom zaplnit celé téma slovy úžasu ale to by se admini možná naštvali, tak abych tady nepřispíval jenom "ooch" "úžasné" (i kyž to tak myslím) , tak ti chci i něco vytknout  >:D , proč jsi ho neuděl v barvě Pražské integrované dopravy? přece jenom jsme češi...
Fool of a Took!

otaznik

 :o :o :o

Huh, někam mi vypadly oči...

JerryT


Mellory

Přidávám se k pochvalám a výkřikům úžasu. Akorát mi jako puristovi nesedí non-lego RC ovládání.
Nothing is true. Everything is permitted.

Pepan

Citace od: Mellory kdy 14.07.2007, 16:57:22
Přidávám se k pochvalám a výkřikům úžasu. Akorát mi jako puristovi nesedí non-lego RC ovládání.

Možná že i purista v jeho osobnosti je občas ochoten ustoupit, aby se dosáhlo tak skvělého výsledku  :D

peter

#8
Předem děkuji za více méně kladné ohlasy.

Citace od: Mellory kdy 14.07.2007, 16:57:22Akorát mi jako puristovi nesedí non-lego RC ovládání.
Já jsem také LEGO puritán, ale když v Legu nic podobného není, tak jsem si musel vypomoci nějak jinak a jít ke konkurenci (RC a papírová harmonika).

Citace od: Šejmus kdy 14.07.2007, 14:19:06proč jsi ho neuděl v barvě Pražské integrované dopravy? přece jenom jsme češi...
Důvod je prostý, jelikož jsem už někde chtěl využít světle modré dílky a navíc nic většího a modrého jsem také neudělal. Později jsem stejně narazil na pár věcí, které bych v jiném barevném podání neudělal, protože ty díly mám jen v modré (zejména tato typická část).

Citace od: Vasyk kdy 14.07.2007, 14:14:06Z čeho je udělaný ten kloub ?
Na kloubu nehledej nic složitého. Použil jsem jen dvou (jeden nahoře a druhý dole) velkých pantů 3639+3640

a

a úplně dole je ještě kardanka pro přenos síly k zadní nápravě.

Citace od: otaznik kdy 14.07.2007, 15:10:11
:o :o :o
Huh, někam mi vypadly oči...
Heh, doufám, že už jsi je našel ;D

Citace od: JardaL kdy 14.07.2007, 14:13:10Myslis, že bys dal ten autobus na vystavu do brna?
Určitě ne. Rok ho mít postavený opravdu nehodlám a navíc je v něm jeden z motorů z mého KTT vozu. Jakmile tedy bude na pořadu dne poslední 6. závod KTT, nemilosrdně si pro něj dojdu >:D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Colonel32

bohuzel jediny rozdil, mezi nama a vetsinou kamaradu ze zapadu je, ze oni postavi, nakoupi dily, postavi druhy, zatimco mi postavime, rozeberem, postavime...

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 14.07.2007, 17:42:41
bohuzel jediny rozdil, mezi nama a vetsinou kamaradu ze zapadu je, ze oni postavi, nakoupi dily, postavi druhy, zatimco mi postavime, rozeberem, postavime...

Systém postavit-rozebrat-postavit-rozebrat atd. mi přijde o dost lepší. Každý model se jednou okouká.

Jonas

Mistrovské dílo !!!

Peter umí - jako jeden z mála - spojit vynikající a věrný design s vymakanými technickými funkcemi.

Těm, kteří na Kostkách nejsou dlouho, připomínám jiný skvělý Peterův model - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=170161

Myslím, že se Peter co do kvality může klidně začít srovnávat s Dennisem Bosmanem. legendárním stavitelem aut a hlavně trucků - viz http://www.dennisbosman.nl/
Jonas - Můj Brickshelf

Jonas

Ještě dotaz Peterovi:

Nebudeš tento Super Model vystavovat v Berlíně na TSL? Určitě by vzbudil zasloužený úžas.
Jonas - Můj Brickshelf

peter

Citace od: Jonas kdy 14.07.2007, 19:11:48
Ještě dotaz Peterovi:

Nebudeš tento Super Model vystavovat v Berlíně na TSL? Určitě by vzbudil zasloužený úžas.

Určitě ne a to ze stejného důvodu jako u Brna, tj. závod KTT.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

Citace od: Jonas kdy 14.07.2007, 19:11:48
Ještě dotaz Peterovi:

Nebudeš tento Super Model vystavovat v Berlíně na TSL? Určitě by vzbudil zasloužený úžas.

Nejsem si jistý reakcemi na non-LEGO díly. Je ale pravda, že je používají i jiní.

Šejmus

neměls to říkat nebo KTT zruší abyses moh pochlubit  ;D (nebo uspořádáme sbírku  :) )
Fool of a Took!

Togaran

Hluboce se klaním :)
Model vypadá fakt skvěle.
Jen mi chybí pár fotek :( - například bych rád viděl podvozek, nebo detail kloubu, také jsem si všiml,  že v galerii není jediná fotka kde by byl autobus z vnější strany při zatáčení, nebo rovně ze strany, nebo shora. Je to asi tím, že to jsou všechno případy kdy kloub nevypadá nejlíp, ale z konstrukčního hlediska by mě to zajímalo.
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

JardaL

Citace od: otaznik kdy 14.07.2007, 18:46:16
Citace od: Colonel32 kdy 14.07.2007, 17:42:41
bohuzel jediny rozdil, mezi nama a vetsinou kamaradu ze zapadu je, ze oni postavi, nakoupi dily, postavi druhy, zatimco mi postavime, rozeberem, postavime...

Systém postavit-rozebrat-postavit-rozebrat atd. mi přijde o dost lepší. Každý model se jednou okouká.
S tím přesně souhlasím, proto by se měl model zvěčnit do CADu a pak by bylo kdykoliv jednoduché ho opětně v mnohem kratším čase postavit znovu, a ne-li lip.
Jenze to staveni v CADu je tak zdlouhavy. :_))))
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

Numbi2

Citace od: peter kdy 14.07.2007, 17:14:31
Jakmile tedy bude na pořadu dne poslední 6. závod KTT, nemilosrdně si pro něj dojdu >:D
Je to prostě perfektní  :o ;D ... a až z něj budeš bez milosti kuchat motor, velice rád bych okouknul technické řešení schované pod podlahou. Bylo by možno přidat pár fotek?

A že není celý z LEGA, to mi prostě nevadí, ono vymyslet pořádnou funkční "redukci" chce taky své.

Bravo !!!
... back on track - ale chvíli to trvalo :) ...

TomG

Tak to je paradni model. Jeste by to chtelo to video  ;D
Only the best can survive.

Anatyt

No Peter, uzasne! Klobuk dolu! Mas niekde popis klbu? nemyslim spojenie, ale tu "harmoniku". :) Dik.

bejver

Ó, tak tomu říkám reprezentativní modýlek. Zejména v detailech. Proto myslím, že by stálo za to třeba při rozebíraní nafotit vnitřek třeba z pohledu cestujícího co si kupuje lístek (jestli by se vešel technickej fig) atd. A též se přidávám k prosebníkům o technické detaily a harmoniku.
(No a neodpustím si dvě šťouravé poznámky: Kdyby ty kola byly o chloupek větší cestujícím by se jelo pohodlněji, a druhou směřuji ke konstruktérům skutečných busů a mluvím i za sebe: přestaňte konečně dělat boky svých vozů lehce zkosené, proč přece nemohou být úplně svisle, co my s tim pak máme dělat, že jo.)

Šejmus

#22
Citace od: Anatyt kdy 15.07.2007, 12:36:02
No Peter, uzasne! Klobuk dolu! Mas niekde popis klbu? nemyslim spojenie, ale tu "harmoniku". :) Dik.


tipnu si že to bude ten non-LEGO díl o kterém mluví


EDIT 16.7.2007 20:20 : Ehm jak píše peter dále tak určitě... každopádně jsem jeho příspěvek s vysvětlením nějak přehlédl. Tím pádem jsem tě možná špatně pochopil.
Fool of a Took!

peter

Citace od: Šejmus kdy 16.07.2007, 15:03:22
Citace od: Anatyt kdy 15.07.2007, 12:36:02
No Peter, uzasne! Klobuk dolu! Mas niekde popis klbu? nemyslim spojenie, ale tu "harmoniku". :) Dik.

tipnu si že to bude ten non-LEGO díl o kterém mluví

Ano je to tak jak píšu zde:

Citace od: peter kdy 14.07.2007, 17:14:31
Já jsem také LEGO puritán, ale když v Legu nic podobného není, tak jsem si musel vypomoci nějak jinak a jít ke konkurenci (RC a papírová harmonika).
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Panther

Pokorně skláním hlavu před tvým stavitelským uměním. Lepší a přesnější model tohoto autobusu z lega jsem ještě neviděl. Velmi dobře to sekunduje tvému remorkéru.  :)

lsdage

Tak tohle je mega mega moc MOC.

Nenapadaji me slova, ktera by vyjadrila krasu a detailnost tohohle autobusu. Snad jen ze obrazky jsem prohlizel s otevrenou pusou (nikoliv obrazne ale doopravdy).

rasik8

Je to ten nejlepší a nejhezčí autobus co jsem kdy viděl.  :D :D :D
Moje Brickshelf galerie http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=Legac
Trains,trains,trains,...,ale jen 9v  http://mafiapage.wz.cz - stránky o MAFII - hře na PC

grohl

Nikdá bych nepomyslel, jak může autobus vypadat z Lega nádherně. Nejvíc mě dostal tvůj cit pro barevnost sedaček a nejlepším detailem je u mě oranžový štípák na lístky. Nestíhám opravdu koulet očima nad propracovaností tvého modelu. Kdyby tu byl tleskající smajl, je tam desetkrát.  :o

sohibil

Sorry že vyťahujem starú tému ale nedá mi nespýtať sa. Rozmýšlal si urobiť kĺb (kloub) schopný sa otáčať aj vertikálne?
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

peter

Citace od: sohibil kdy 19.08.2016, 17:59:58
Sorry že vyťahujem starú tému ale nedá mi nespýtať sa. Rozmýšlal si urobiť kĺb (kloub) schopný sa otáčať aj vertikálne?

Ne, jelikož to nebylo potřeba. Díky váze obou částí byl tento výkyv pro jízdu na rovném podkladu (koberce, lino, dlažba) možný i při tomto spojení.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.