kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

milanv

To je perfektní, jak jsi to zkombinoval! Výstavní poličky zároveň jako tunel, to je super.
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 13.02.2020, 20:26:39
To je perfektní, jak jsi to zkombinoval! Výstavní poličky zároveň jako tunel, to je super.
MilanV...děkuji.
Perfektní na tom je, že starý panel z výlohy drogerie je stejně dlouhý jako dvoje schůdky dané vedle sebe.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/619752265481551/

mirek

#2912
Stále je co vylepšovat a doplňovat... i dron už se vznáší.


Chairudo

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

mirek


mirek

Po první premiéře mini kolejiště na výstavě "KOSTKOVÁNÍ" v Olomouci jsem se pustil do odstranění "nedostatků".

Především jsem před výhybku přidal rovnou kolej a tím zkrátil zhlaví o jednu rovnou na první i druhé koleji.
Tím pádem motoráky s kovovými kolečky a větším rozvorem najíždějí plynule a hladce přes výhybku v nádraží.

Také druhá výhybka (odjezdová) byla upravena. Byly uvnitř odstraněny nálitky na pohyblivé části a kabílky byly
propojeny elektricky kolejnice.  Jedná se o "plovoucí" výhybku.

Pod schůdky, coby tunely,  na vystavené dioráma jsem přidal lišty, aby i motorový vůz "věžák" pod nimi projel. Časem
pak projede i motorák s nástavbou na střeše pro opravu trolejového vedení.

Stále je o čem přemýšlet a co vylepšovat.

fanda

Citace od: mirek kdy 29.02.2020, 07:31:40

Především jsem před výhybku přidal rovnou kolej a tím zkrátil zhlaví o jednu rovnou na první i druhé koleji.
Tím pádem motoráky s kovovými kolečky a větším rozvorem najíždějí plynule a hladce přes výhybku v nádraží.


Přesně tento problém budu mít v Lysé (pakliže nedostanu náhodou větší stůl), když budou moje motoráky M 152.0 odbočovat na první výhybce do opačné strany, než byl oblouk před ní (oni nesnášejí kvůli obrovskému rozvoru a otáčivým jednonápravovým podvozkům 2 esíčka těsně za sebou).

Jenže já nemůžu přidat 1-2 rovné koleje před první výhybku, protože už teď se Štokr s 6 Wapy nevejde ani na nejdelší kolej na nádraží. Objednal jsem si holt krátké stoly (5 m je málo).  :(

Ale uklidňuje mě, že na skutečné železnici (i v MHD v Praze) mají různé vlaky (i tramvaje) také různá omezení  :)

fanda

Citace od: mirek kdy 29.02.2020, 07:31:40

Také druhá výhybka (odjezdová) byla upravena. Byly uvnitř odstraněny nálitky na pohyblivé části a kabílky byly
propojeny elektricky kolejnice.  Jedná se o "plovoucí" výhybku.


Tohle jsem nepochopil.

mirek

Citace od: fanda kdy 29.02.2020, 15:25:41
Citace od: mirek kdy 29.02.2020, 07:31:40

Také druhá výhybka (odjezdová) byla upravena. Byly uvnitř odstraněny nálitky na pohyblivé části a kabílky byly
propojeny elektricky kolejnice.  Jedná se o "plovoucí" výhybku.

Tohle jsem nepochopil.

Nafotím.

mirek

#2919
Dva nové  modulární sety jsou už umístěné na kolejišti.

poMOCník

Modulární sety kolejiště krásně oživí. Už to není jen kolejiště, ale město.

Mám jen jednu urbanistickou výhradu k umístění toho mostu přímo před okny moduláru. Připadá mi, že koukat z okna přímo na takový most, ještě k tomu v noci osvětlený, není nic moc. Klidně bych v tom místě udělal mezi moduláry mezeru, kde by mohl pokračovat chodník nebo část zeleně.

mirek

Citace od: poMOCník kdy 09.03.2020, 09:18:42
Modulární sety kolejiště krásně oživí. Už to není jen kolejiště, ale město.
Mám jen jednu urbanistickou výhradu k umístění toho mostu přímo před okny moduláru. Připadá mi, že koukat z okna přímo na takový most, ještě k tomu v noci osvětlený, není nic moc. Klidně bych v tom místě udělal mezi moduláry mezeru, kde by mohl pokračovat chodník nebo část zeleně.

Díky, také jsem o tom uvažoval...že tam posunu náměstí...s mostem se nedá hýbat. Pak rovnou z náměstíčka na most. Uvidíme. Jinak už zápasím s místem pro moduláry. Prvotní byly koleje, pak město...a město expanduje.

hobby

Citace od: poMOCník kdy 09.03.2020, 09:18:42
Mám jen jednu urbanistickou výhradu .....
;D Jo pánové/dámy, kdybychom měli hodnotit svoje scenérie podle zásad urbanismu, dopadlo by to bez výjinky neslavně u všech, včetně mě ;D. Od různých nelogických vymyšleností, přes různé voloviny, urbanistickou skladbu domů a ulic, dopravní zásady, až po měřítko. Ani nemá smysl to vyjmenovávat. Ale protože jsme ve světě hraček a lega, je dovoleno díky Bohu vše (což neplatí úplně ve světě modelařiny).

peki

Citace od: mirek kdy 09.03.2020, 09:23:09

.... Jinak už zápasím s místem pro moduláry. Prvotní byly koleje, pak město...a město expanduje.

Mirku je třeba rozšířit kolejiště do druhé místnosti. Kromě díry/tunelu do zdi to bude potřebovat i videotechniku aby bylo možné vše sledovat z hlavní místnosti  >:D

mirek

#2924
Na "urbanistickou" radu poMOCníka jsem provedl šarádu. Změna uspořádání modulových domů tak, aby schody z mostu končily na náměstí
a ne blízko před jedním z domů.

Hobby, díky, ty jsi měl také výhradu ke konstrukci žlutého mostu. Nechal jsem ho tak, jak je postavený. Ano v pružnosti a pevnosti  jsem na VŠST
v Liberci nezářil. 
Prošlo kolem něj spousta návštěvníků, ale jen jeden poznal vadu v konstrukci. Díky tomu si však na Tebe vždy vzpomenu.

Peki , díky...bourat nebudu, teď bourám a stavím na dvoře, (bude se Ti lépe parkovat). Jinak na kolejišti je spousta jiných nedodělků. Stále utíkám
k něčemu novému a raději vymýšlím další ptákoviny.


mirek

#2925
Citace od: fanda kdy 29.02.2020, 15:25:41
Citace od: mirek kdy 29.02.2020, 07:31:40
Také druhá výhybka (odjezdová) byla upravena. Byly uvnitř odstraněny nálitky na pohyblivé části a kabílky byly
propojeny elektricky kolejnice.  Jedná se o "plovoucí" výhybku.
Tohle jsem nepochopil.

Úpravu jsem nafotil...




fanda

Díky Mirku, to je dokonalé. Tebe je škoda pro Lego, mohl bys dělat návody na výrobky pro debily.

mirek

Citace od: fanda kdy 10.03.2020, 17:48:35
Díky Mirku, to je dokonalé. Tebe je škoda pro Lego, mohl bys dělat návody na výrobky pro debily.

...jo a ještě jeden fígl...jak se dostat do vnitřností výhybky...lehce nahřátou mikropájku přikládat postupně na těch 14 bodů
a odlamovacím nožem zvedat ten kryt. Po každém uvolnění bodového spoje je potřeba nechat kryt přizvednutý, aby ten spoj vychladl.
Pak není problém zacvaknout kryt na všechny body.

fanda

Jó, tohle zvládám, přehodil jsem totiž u více mých výhybek přestavník na druhou stranu. Sice jsem to dosud odvrtával správným vrtákem a při montáži pak zakapával vteřinovým lepidlem, ale tvou metodu také vyzkouším.

Ještě o něco náročnější je to u dvojitého kolejového křížení. Ale bez toho, že má každý jazyk svůj přestavník, nešlo tudy prakticky jezdit ve dvou dětech současně.

mirek

Čtyřicet let výročí jedné z prvních LEGO mašinek. Nedalo mi to a z dostupných kostek jsem postavil repliku
s cílem - aby jezdila po 9V kolejích. Zatím jsem testoval vhodný motorek a převody. Limitující byl velmi malý
prostor pro tyto komponenty...ale jezdí.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/1342597702579154/

mirek

#2930
Domácí karanténní úkol je splněn. Už jezdí na velkém kolejišti.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/256793468679814/

hobby

Zdravím Mirku,
musím ti ten MOC pochválit, je to vpravdě novátorský počin z vícero aspektů. Ta původní originál-mašinka sama o sobě je hezká a tak ti rozumím. Ještě tak, kdyby ta kola byla červená. A protože jsme ve vlákně "POZOR ......>:D", tak si můžeš dovolit cokoliv a když je stříkneš na červeno, nic se nestane. Ale ty je jistě stříkneš.
PS: konečně zase jednou téma, které sem patří :).

milanv

Mirku paráda! Sám vím, jaké je to bojovat v tak stísněném prostoru (z kočáru ve Strašidelné krajině), dobře ses s tím popasoval!
Jestli můžu, tak pár tipů a naopak otázečky :)
To druhé horní kolo může být už normální (ploché) 24zubé, měly by pak méně přeskakovat zuby. Pokud se tedy vejde, aby bylo ve stejné výšce, co to první, to z fotky nevidím. Pak takový nápadík: relativně nově už jsou osičky šestky i červené, podle mě by to mohlo vypadat dost dobře, co ty na to?
Zeptat jsem se chtěl na to černé ozubené kolo vespod v podvozku, co je to zač a jakou máš zkušenost z provozu - jestli se ti neláme uchycení v té jedné kostce, ve které je. My jsme s Ditou tehdy s kočárem hodně bojovali, aby byly konstrukce i dostatečně pevné (přitom mrňavé).
Pán na Žlutém hradě

peter

Citace od: milanv kdy 19.03.2020, 08:44:43
Zeptat jsem se chtěl na to černé ozubené kolo vespod v podvozku, co je to zač
Je to klasický double bevel 12z z jedné strany Mirkem upravený, aby mu pasoval jak potřeboval. Co se týká toho vrchního korunkového kola, tak mne spíš zajímá, proč ho máš otočený o 180° a ne stejně jako ten první?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mirek

Děkuji všem za hodnocení.
Pokud se týká převodů mohu vám říci, že týden, den co den, jsem se potýkal s jejich uspořádáním.
Měnil jsem a zkoušel různé varianty. Vždy jsem narazil na tuhost otáčení. Nakonec jsem to vyřešil
po "svém". Černé ozubené kolo je upilované, stejně tak jako brick 1x1. Ten je vlepený nopem do
tile 1x4 jednou kapkou vteřinového lepidla aby se nemohl vzpříčit.

Tato varianta řešení je dostatečně spolehlivá ... je to vidět na videu z jízdy po velkém kolejišti.
Pokud se týká červených kol, ano i to už jsem na jiné lokomotivě zrealizoval a odzkoušel.

Ještě jednou děkuji za připomínky.

mirek

Nedalo mi to. Provedl jsem dvě změny, před tím, než jsem osadil  tištěný spoj pro osvětlení.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/2515373668677942/

mirek

#2936
Nápad...použitý a prázdný obtiskový aršík ze setu 40370 jsem nalepil na průhlednou folii a slouží mi jako
šablona pro správný ořez vlastních obtisků.

mirek

#2937
Lokotka postavená podle návodu LEGO 40370 a mnou upravená už je doplněna standardním el. vybavením
pro 9V tratě - " STOJÍ a SVÍTÍ ".

Chairudo

A Vočko se svou polovičkou ji hned přijeli nafotit  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Paráda. Oceňuji tu nezávislost na 9V lego trains motoru. O víkendu jsem taky vytáhl kostky, tak doufám že taky něco postavím  ;D