Motorizace originálních stavebnic

Založil peter, 08.03.2019, 08:55:28

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peter

Již delší dobu si doma hraji s různými sety, které občas mým klukům zmotorizuji, aby si s nimi mohli jezdit i oni. V podstatě tato myšlenka vznikla v době, kdy jsem se snažil postavit co nejmenší dálkově ovládaný model - MiniBUS.

Po nějaké době jsem se k tomuto nápadu vrátil a zkusil obdobně zmotorizovat nějaký ofiko set a to zase dostatečně malý, aby to bylo zajímavé. Volba na konec padla na set 60083 Sněžný pluh. Model je o kousek menší než můj miniBUS a tak to byla zase velká výzva do něj nacpat vše co je potřebné a to tak aby celkový vzhled byl jen minimálně upraven oproti originálnímu setu. Výsledek mého snažení můžete vidět níže. Nakonec se mi tedy do modelu podařilo nacpat vše potřebné a ještě navíc i jeden bonbónek v podobě světel :D

Model tedy obsahuje:

  • Box na baterky
  • PF IR přijímač
  • PF redukční kabely
  • zatáčecí přední náprava (mikro motor)
  • pohon zadní nápravy (mini motor)
  • zachování funkce solení
  • PF LED světla

VIDEO:


Originální stavebnice:
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

petsild

Moc šikovně :) udělaná motorizace, navíc do tak malého setu.

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

martindavid

Nedávno jsem to viděl na youtubu a parádní
ale bez toho micro motůrku by to tam asi všechno nevlezlo

milanv

Pěkné, jak ses vešel do tak malého prostoru! A jak jsi pořešil kabeláž? Jak z hlediska délky kabelů, tak převody PF<->starý 9V systém?
Pán na Žlutém hradě

peter

Citace od: milanv kdy 08.03.2019, 10:51:28
Pěkné, jak ses vešel do tak malého prostoru! A jak jsi pořešil kabeláž? Jak z hlediska délky kabelů, tak převody PF<->starý 9V systém?

Kabeláž je řešena pomocí konverzních kabelů PF<->9V. Delka kabelů je samozřejmě komplikace, protože se musí někde smotat, ale naštěstí se to tam všechno vešlo bez nějakého většího násilí. Největší problém mi tak dělaly jen kabely od těch LED světel, které jsou blízko zdroje a je jimi v podstatě kompletně vyplněna kabina auta. Bez světel byla kabina relativně prázdná a měl jsem tam atrapu figa.

Samozřejmostí tedy je, že žádný díl nebyl nijak upravován a vše je tak sestaveno výhradně z originálních dílů. Bohužel jen ten starý 9V kablík k tomu mikromotoru už něco pamatuje, ale naštěstí na jeho finkčnost to nemá vliv.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Chairudo

Skvělá inspirace na rozpohybování i dalších udělátek  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

fanda


davroman

Citace od: fandadolega kdy 08.03.2019, 13:34:12
Úžasné!!!

přesně tak ... úžasné!!! ... jiné slovo mě nenapadá 
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

Robkteryten

Klobouk dolů, tam vše narvat :D Paráda.

milanv

Citace od: peter kdy 08.03.2019, 12:30:57
Kabeláž je řešena pomocí konverzních kabelů PF<->9V. Delka kabelů je samozřejmě komplikace, protože se musí někde smotat, ale naštěstí se to tam všechno vešlo bez nějakého většího násilí.
Aha, tak asi nechápu to zapojení kabeláže. Když jsem viděl dva konektory na BB (k IR by stačil jeden), ten zvláštní konec konektoru pro mikromotor (vypadá to jako uříznutá Electric Plate 2x4) a nikde IR přijímač (nebo je v kabině?), tak jsem myslel, že sis udělal vlastní elektroniku.
Jak to tedy prosím tě funguje po el. stránce?
Pán na Žlutém hradě

HD

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

peter

Citace od: milanv kdy 08.03.2019, 16:08:50Aha, tak asi nechápu to zapojení kabeláže.

Snažil jsem se to popsat v tom videu, každopádně nic složitého na tom není. Na batery boxu jsou dva konektory proto, že jeden vede od PF IR přijímače, který je v kabině a druhý vede k PF LED světlům (viz obr.). Toto připojení světel má tu výhodu, že jakmile se baterka zapne tak se rozsvítí i světla, tedy světla nejsou závislá na jízdě jak tomu většinou bývá. Oba motory jsou pak připojeny na zmíněném PF IR přijímači pomocí dvou samostatných konverzních kabelů PF<->9V. Jeden z nich je pak ještě prodloužen o onen krátký 9V kablík, který je připojen k mikromotoru, protože ty konverzní kabely se dají připojovat jen na study a ne i vrchními study, jako to měl starý 9V systém. Co se týká toho 9V kablíku, tak jak už jsem psal, tak já nic neupravuji a vše v mých modelech musí být originál a tudíž i tento 9V kablík je originální a opravdu je jeho výška jen 1 plate. Bohužel díky tomu dost trpí a kousky krajů už chybí :'(

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

milanv

Díky, Petře, za celý popis! Máš to opravdu vychytané a moc se mi líbí, jak ses popral s tím prostorem. Proto mě to zajímalo dopodrobna. Asi jsem slepejš, ale ve videu jsem záběr, co jsi poslal sem jako fotku, neviděl - resp. chyběla na něm vždycky ta šipka na IR receiver. Takže díky za ten obrázek!
A taky za rozšíření mých znalostí o starých 9V konektorech. Já doposud znal jen ty tlusté 2 plate a nevěděl jsem, že existuje originál LEGO tlustý jen 1 plate - a ještě jak je ten tvůj už chudák polámaný, tak jsem tě neprávem podezříval z řezání kostek... Moc díky za všechno info a gratuluju k opravdu hodně povedenému modelu!

(Jen bych asi raději dal to 8z kolo u zatáčení na opravdovou axle, třeba axle pin napíchnutý na trubičku, která by se zabodla do toho děravého studu v mikromotoru. Ale nezkoušel jsem, jen tak špekuluju, protože to ozubené kolo na baru mě tahá za oči...)
Pán na Žlutém hradě

petsild

Má současné LEGO v nabídce alternativu mikro motoru?

peter

Citace od: milanv kdy 09.03.2019, 12:56:31
Jen bych asi raději dal to 8z kolo u zatáčení na opravdovou axle, třeba axle pin napíchnutý na trubičku, která by se zabodla do toho děravého studu v mikromotoru. Ale nezkoušel jsem, jen tak špekuluju, protože to ozubené kolo na baru mě tahá za oči.

Bohužel toto je jediný způsob. Do "studu" v mikromotoru nic dát nejde, jen zvenčí, tudíž jediná přímá cesta je přes půvdně navržený díl jenže ten se do mé sestavy nevejde. Proto jsem to musel vymyslet jinak, ale neboj to ozubené kolo na tom baru nijak netrpí a jde na něj nandat bez problémů.

Citace od: petsild kdy 09.03.2019, 13:47:11Má současné LEGO v nabídce alternativu mikro motoru?

Bohužel ne
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

HD

Ještě k uložení pastorku řízení na tyčce (bar) - já to vidím jako vhodně vytvořenou kluznou spojku chránící mikromotor před zkratem. ;)  Podobně jako ta gumička uvnitř u originálního nástavce.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

peter

Citace od: HD kdy 10.03.2019, 14:53:17Ještě k uložení pastorku řízení na tyčce (bar) - já to vidím jako vhodně vytvořenou kluznou spojku chránící mikromotor před zkratem. ;)  Podobně jako ta gumička uvnitř u originálního nástavce.

Přesně tak, je to vhodná alternativa plnící stejnou funkci ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

milanv

#18
Já myslel něco jako tohle (zjednodušená konstrukce). Ale jestli se ti tam ten originální díl nevejde, tak to takhle nejde. Ty tu sílu z motoru na "pohonný bar" děláš vlastně jak?

(Mimochodem, moje 9V kablíky už taky vypadají... Takže volba mezi nechat takto strašné a předělat, že už nebudou "originální"...)
Pán na Žlutém hradě