RECENZE setu 42056 - Porsche 911 GT3 RS - 3.část - závěr

Založil hawran, 01.06.2016, 12:07:28

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hawran

RECENZE setu 42056 - Porsche 911 GT3 RS - 3.část - závěr

Předchozí - 2.část - stavba zde: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=49868.0

DOKONČENÝ MODEL

Zhruba po 9 hodinách je stavění u konce. U jiných podobných "velkých" modelů je mi s posledními dílky a stránkami návodu vždy trochu líto, že už stavění končí. Že se s modelem vlastně tak ,,loučím". U tohoto modelu to tak není. Jsem sice plný emocí, ale to auto je tak překrásné, že na lítost není prostor. Asi si ho vezmu k posteli a budu s ním spát. Promiň miláčku!
Dovedu si představit, že kdokoli z vás model zvládne postavit podstatně rychleji, když na to budete mít čas a nebudete přitom muset psát recenzi.
Andy a jeho tým pro nás připravili skvělý model. Skvěle vypadá, stejně jako vypadá skvěle jeho předloha.




Na první pohled poznáte, že je to Porsche - ztvárnění typického tvaru přední masky a blatníků je bezchybné. Nejsem si zcela jistý, vždyť jsme spolu teprve chvilku, ale pohled zezadu je možná ještě lepší než pohled zepředu. Každopádně v době psaní tohoto řádku už na model koukám několik desítek hodin (s přestávkami na spánek) a stále mi připadá impozantní a okouzlující.

Protože je hezky, vzal jsem Porsche "na procházku". Nedaleko od místa, kde bydlím, je nově zrekonstruovaný park s cyklostezkami. Fotky v exteriéru za slunečného dne teprve dávají vyniknout všemu, co pro nás LEGO designéři vytvořili. A mají můj obdiv. Přál bych vám vidět užaslé pohledy kolemjdoucích dospělých i dětí. A nejčastější dotaz? ,,To je LEGO?" Tak vidíte!






Podívejte se jaký je rozdíl mezi auty v měřítku cca 1:10 a Porsche v měřítku 1:8 !




ČÍM JE MODEL VYBAVEN?

Novinkou je ovládání převodovky pádly pod volantem. Model také nehyzdí žádné "hand of god" řízení umístěné kdesi vzadu na modelu nebo na jeho střeše, ale přední kola zatáčí tak jako u skutečného vozu - volantem.

PF DÍLY

Bohužel žádné nejsou

PNEUMATIC DÍLY

Nejsou relevantní pro tento druh modelu

FUNKCE

Níže je sepsán seznam funkcí modelu
- řízení předních kol volantem
- funkční převodovka, řazení pádly a volič automatu na středovém tunelu
- zpátečka - motor se točí stále stejným směrem při jízdě vzad a zařazené zpátečce
- šestiválec boxer
- otevírací dveře
- otevírací přední a zadní kufr
- nastavitelná přítlačné křídlo
- otevíratelná schránka spolujezdce
- žluté brzdiče a červené tlumiče - tak jako na reálné předloze modelu

PROVOZ

Ovládání modelu zvládne za pár minut i malé dítě - upřímně - ono se není moc co učit.
Měl jsem trochu obavy z ovládání převodovky, ale "tuhost" pádel je naprosto uspokojivá a nehrozí, že by něco upadlo nebo se ulomilo. Stejně tak řízení předních kol volantem z kokpitu je naprosto v pohodě.
Převodovka je sekvenční, to znamená, že řadí po jednom rychlostní stupně nahoru nebo dolů (podobně jako u motocyklu). Až sem je podobnost reálného vozu a LEGO modelu zcela shodná. Model má na rozdíl od skutečného auta ,,pouze" čtyři rychlosti. Zásadním rozdílem však je, že model nemá na převodovce žádné ,,omezení". V praxi to znamená, že řadíte-li pravým pádlem ,,nahoru", rychlostní stupně se zvyšují z prvního na druhý, pak na třetí, pak na čtvrtý a pak znovu na první, na druhý a tak stále dokola. Při odřazování dolů je to zcela stejné... 4 -> 3 -> 2 -> 1 -> 4 -> 3... U modelu, to nijak nevadí. U skutečného vozu by tento ,,detail" měl fatální následky...
Rozložení hmotnosti mezi nápravy odpovídá také reálnému vozu - zejména proto, že model neobsahuje těžký PF battery box nebo PF motory umístěné obvykle vzadu. Tyto PF prvky někdy nadměrně zatěžují zadní nápravu.

B-MODEL

není

SHRNUTÍ

Níže uvádím souhrn pro- a proti- tohoto setu:

PRO - PŘEDNOSTI

-   Model vypadá skvěle - ze všech stran, dokonce i shora a zespodu
-   Úžasné a na první pohled viditelné jsou žluté brzdiče schované za černými disky
-   Exkluzivní tabulka s unikátním číslem propojená s obsahem na webu
-   Ovládání PDK převodovky pádly
-   Funkční volant
-   Při stavbě se postupuje stejně jako při montáži skutečného vozu
-   Luxusní provedení modelu i doprovodných materiálů - krabic a návodu
-   Překvapení v předním kufru
-   Největší dosud vydaný Technic set
-   Spousta nových dílů v nových barvách
-   Je to PORSCHE!

PROTI - NEDOSTATKY

-   Skvrnou na kráse tohoto modelu je použití kulatých průhledných dílů na přední světlomety. Takto na skutečném Porsche doopravdy nevypadají.
-   Volant je v nepřirozené poloze kolmo k přístrojové desce
-   Gumičky zajišťující pádla řazení by mohly mít jinou barvu než bílou a upřímně – pádla také nevypadají moc jako ,,pádla"
-   Motor je na modelu sice skvěle ztvárněn, ale nakonec se skrývá pod dvěma kryty
-   Kliky dveří jsou nepřirozeně daleko
-   Zpětná zrcátka by zasloužila ještě malinko dodělat
-   Při pohledu z boku poněkud ruší modrá a béžová barva pinů, kterými jsou připevněné panely k rámu karoserie
-   Modelu chybí registrační značka (alespoň vzadu)
-   Model je obrovský. To samo o sobě není nedostatkem, ale model této velikosti prostě trpí jakousi "měkkostí"
-   Je to model pro dospělé a nikoli hračka pro děti
-   Absence jakýchkoli PF dílů je zklamáním – s dálkovým ovládáním by model byl dokonalý

Na závěr mi dovolte položit filozofickou otázku:
O tom, že Porsche je největším doposud vydaným Technic setem není objektivně pochyb. Počet dílů, rozměry i velké měřítko mluví samy za sebe.
Je ale Porsche i nejlepším Technic setem? Odpověď na tuto jednoduchou otázku je poměrně složitá a ovlivňují jí subjektivní faktory.
Pro mne jako dlouholetého příznivce setů LEGO a zároveň milovníka značky Porsche je to nejen nejlepší Technic set, ale dovolím si tvrdit, že i nejlepší LEGO set vůbec. Děkuji za Porsche ze série Speed Champions, ale tohle je teprve ,,majstrštyk".
Exkluzivita, kterou tohle LEGO Porsche má, je vysoko nad úrovní "konkurenčních" brandovaných i jiných setů z minulosti. Zpracování krabice, vnitřních boxů i návodu je to nejlepší, co jsme zatím mezi LEGO sety viděli.
Porovnávat tohoto Porsche s Mercedesem Unimog, Mercedesem Arocs nebo nakladačem Volvo lze těžko - je to sice stejná kategorie LEGO setů, ale zcela jiná kategorie reálných vozidel.
Na hraní tento set příliš není - ostatně jako každý velký a detailně propracovaný model obecně. Tohle už opravdu není hračka pro děti, ale něco mezi věrnou kopií reality a uměleckým dílem, kde není třeba řešit kompromis mezi nutným zjednodušováním detailů kvůli sortimentu LEGO elementů. Velké měřítko vozu umožnilo designérům znázornit typické detaily vozu Porsche tak, že to nepůsobí rušivě.
Dovedu si představit, že tento set si dám doma do vitrínky místo porcelánu po babičce včetně krabice a návodu. Jednoduše proto, že vše vypadá skvěle. A myslím, že to schválí i moje manželka, přestože je na babičku velmi citově vázaná!

Je ale Porsche nejlepší Technic set?
Po zralé úvaze lze napsat s objektivní jistotou pouze toto: Odpověď na tuto otázku neexistuje!
A tak nezbývá než doufat, že velký Porsche brzy dostane bratříčka nebo sestřičku.

HODNOCENÍ

Jak hodnotím tento set?

10 - DESIGN - VZHLED
Věrně kopíruje svou předlohu

10 - DOJEM ZE STAVĚNÍ
Stavíte LEGO model ale zároveň i "dospělé" auto

8 - FUNKCE
Například ovládání převodovky pádly a další. Bohužel těch funkcí není moc a navíc převodovka i motor jsou skryty v útrobách vozu.

8 - HRATELNOST
Je to model, nikoli hračka. Děti budou smutné, že jim tatínkové zakážou na něj sahat.

10 - DÍLKY
Model mimo jiné obsahuje zcela nové dílky a panely vyvíjené pouze pro tento set, dokážu si však představit jejich použití i ve zcela jiných stavbách, nebo použití pro alternativní modely postavené z tohoto setu

9 - POMĚR CENA / VÝKON
Cena je sice dosti vysoká, ale za své úspory dostanete hodně Porsche

CELKOVĚ:
9,2 - NEJLEPŠÍ DOSUD VYDANÝ MODEL ZÁVODNÍHO LEGO AUTA

A to je vše! Děkuji za pozornost, a pokud máte jakékoli dotazy, bez obav napište!

SLOVO NA ZÁVĚR

Pro ty z vás, kteří ještě máte chuť číst, jsem zaznamenal pár údajů o práci na stavbě tohoto setu a psaní recenze. Celkem to zabralo cca 23 hodin strávených takto:

-   2 hodiny rozbalování a focení obsahu krabic
-   9 hodin stavění
-   5 hodin zpracování fotek
-   7 hodin psaní recenze

PODĚKOVÁNÍ

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat Janu Beyerovi z firmy LEGO, že set věnoval, Pekimu z fóra kostky.org za možnost set otestovat, kamarádům za pomoc, mojí ženě za to, že mi tenhle úlet trpí, a mamince a tatínkovi, že mi v roce 1979 ukázali cestu...!
Bricks Forever!

Formy_Tinus


Martins

Díky za takovou recenzi, odpovídá významnosti tohoto modelu... nejsem asi úplně cílovka, kupovat ho nebudu (asi), ale i tak jsem to četl se zatajeným dechem! :-)

Marty713

Co?! To už je tolik hodin? Vždyť jsem jen tak letmo nakouknul. Recenzi jsem si sice projel celou od začátku, ale jen tak zběžně... no trochu jsem se začetl, to je fakt, a pak obdivoval model... no jo, no jo... holt kdyby se někdo zeptal, proč jsem v poslední hodině neodeslal ani jeden email a neodpověděl ani na jeden telefonát, budu mu muset ukázat tohohle krasavce a všechno svést na Hawrana >:D

Sakra dobrá práce! Odnesl jsem si z toho zážitek a chuť koupit si po 15 letech zase nějaký ten Technic set ;)

Foton

Set si sice nekoupím, nicméně model je to parádní, balení čpí exkluzivitou a recenze výborná! Díky!
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Fairytale

Děkuji za skvělou recenzi! Za tohle si autor mou pochvalu určitě zaslouží!  Ale i přesto bych si koupil raději jiné sety.

Jamesek

Nechtěl jsem, ale asi koupím.  >:D

Díky za super recenzi!!

lukasenko

Set je to krásný, ale v Lego Shop už vyprodaný. Jak to bude s jeho dostupností? Nebude u něj uměle vyšroubovaná cena?

HD

Smekám před zatím nejlépe pojatou recenzí na tento model, kterou jsem zatím viděl.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Engine


Stimpi

Super recenze, super fotky a velkej respekt, protože na recenzi jsi měl sakra málo času.

Jen jako fanda jiné značky si rejpnu ... pokud řekneš autařoj že má nějaká značka vzpínajícího koníka ve znaku představí si Cavallino rampante na žlutém poli, barvou Modeny, a s italskou trikolórou  :P :P :P

Kdyby jsi chtěl dodatečně porovnat s 599 GTB Fiorano, můžeme to spáchat ;)

hawran

Citace od: Stimpi kdy 02.06.2016, 09:30:16
Super recenze, super fotky a velkej respekt, protože na recenzi jsi měl sakra málo času.

Jen jako fanda jiné značky si rejpnu ... pokud řekneš autařoj že má nějaká značka vzpínajícího koníka ve znaku představí si Cavallino rampante na žlutém poli, barvou Modeny, a s italskou trikolórou  :P :P :P

Kdyby jsi chtěl dodatečně porovnat s 599 GTB Fiorano, můžeme to spáchat ;)

Dík (všem) za pozitivní ohlasy...

Ad koník - no právě proto je tam napsáno "ze Stuttgartu" :)
Bricks Forever!

Stimpi

jj vím, dokonce je to Stuttgartský koník ;) ... znak Stuttgartu. Na vozech od roku 1952.

Přiznám se, ale že jsem na spojení "rychlá kola ze Stuttgartu se vzpínajícím se hřebcem ve znaku" nikdy nenarazil.

Nechci ale trollit, v každým případě výborná recenze a díky za ní ;)

peki

Citace od: lukasenko kdy 01.06.2016, 20:40:59
Set je to krásný, ale v Lego Shop už vyprodaný. Jak to bude s jeho dostupností? Nebude u něj uměle vyšroubovaná cena?

Je pozdržena distribuce (info ze včera od Jana) je nějaký problém s balením setu.

Tomik

Díky za vyčerpávající recenzi. Je vidět, že se ti model opravdu líbí a tím pádem mu odpouštíš nedostatky, které jsou trnem v oku jiným AFOLům. Po shlédnutí videorecenze od Sariela a rychlém proběhnutí několika diskuzí na eurobricks a bricksetu jsem nabyl dojmu, že Porsche je různými nedostatky srovnatelné s bagrem 8043. Jen namátkově ty nejdůležitější:

  • Vinou chyby v návodu je sekvence stupňů převodovky v pořadí 1-3-2-4 namísto celkem logického 1-2-3-4.
  • Celá převodovka má zabudovaného tolik tření, že při některých rychlostních stupních se písty motoru téměř neotáčí (v soukolí je zabudováno ozubené kolo s prokluzem, které toto umožňuje).
  • Rychlostní stupně od sebe téměř nerozeznáte, protože nemají příliš velké rozdíly v redukcích otáček a hlavně díky úplnému obestavění motoru nejsou vidět pohybující se písty jakožto indikátory různých otáček.
  • Zatáčení se špatně ovládá, protože je obtížné otáčet s volantem a v převodech je velká vůle.
Tak jako tak se na tento set těším a pomalu začínám plánovat, že z něj postavím alternativní model - svoje první superauto...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

davroman

Citace od: peki kdy 02.06.2016, 13:26:02
Citace od: lukasenko kdy 01.06.2016, 20:40:59
Set je to krásný, ale v Lego Shop už vyprodaný. Jak to bude s jeho dostupností? Nebude u něj uměle vyšroubovaná cena?

Je pozdržena distribuce (info ze včera od Jana) je nějaký problém s balením setu.

Tipnul bych si na problém se zmačkáním vnitřní krabice č.4 - viz foto a video na Jaysbrickblog ...
http://jaysbrickblog.com/2016/06/01/review-lego-42056-technic-porsche-911-gt3-rs/
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

hawran

Citace od: Davroman kdy 02.06.2016, 21:43:52
Citace od: peki kdy 02.06.2016, 13:26:02
Citace od: lukasenko kdy 01.06.2016, 20:40:59
Set je to krásný, ale v Lego Shop už vyprodaný. Jak to bude s jeho dostupností? Nebude u něj uměle vyšroubovaná cena?

Je pozdržena distribuce (info ze včera od Jana) je nějaký problém s balením setu.

Tipnul bych si na problém se zmačkáním vnitřní krabice č.4 - viz foto a video na Jaysbrickblog ...
http://jaysbrickblog.com/2016/06/01/review-lego-42056-technic-porsche-911-gt3-rs/

Set se balí v Kladně na "manuálce" a prý je nějaký problém tam. Vzhledem k tomu jak jsou zavíratelné vnitřní krabice (není to takový ten princip dvě chlopně překryté "víkem" ale taková jakoby "harmonika" nebo jak to mám popsat, která se dost blbě otevírá, a navíc jsou všechny čtyři krabice poměrně hodně nacpané pytlíkama s dílkama tak bych řekl že tohle bude příčina... Ale možná i to muchlání... Ten set co jsem testoval já byl naprosto v pohodě :)
Bricks Forever!

hawran

Citace od: Tomik kdy 02.06.2016, 20:19:41
Díky za vyčerpávající recenzi. Je vidět, že se ti model opravdu líbí a tím pádem mu odpouštíš nedostatky, které jsou trnem v oku jiným AFOLům. Po shlédnutí videorecenze od Sariela a rychlém proběhnutí několika diskuzí na eurobricks a bricksetu jsem nabyl dojmu, že Porsche je různými nedostatky srovnatelné s bagrem 8043. Jen namátkově ty nejdůležitější:

  • Vinou chyby v návodu je sekvence stupňů převodovky v pořadí 1-3-2-4 namísto celkem logického 1-2-3-4.
  • Celá převodovka má zabudovaného tolik tření, že při některých rychlostních stupních se písty motoru téměř neotáčí (v soukolí je zabudováno ozubené kolo s prokluzem, které toto umožňuje).
  • Rychlostní stupně od sebe téměř nerozeznáte, protože nemají příliš velké rozdíly v redukcích otáček a hlavně díky úplnému obestavění motoru nejsou vidět pohybující se písty jakožto indikátory různých otáček.
  • Zatáčení se špatně ovládá, protože je obtížné otáčet s volantem a v převodech je velká vůle.
Tak jako tak se na tento set těším a pomalu začínám plánovat, že z něj postavím alternativní model - svoje první superauto...

Jasně, tos přesně trefil, já to auto naprosto miluju a i kdyby bylo bledězelený s fialovejma puntíkama tak si ho vezmu k posteli... :)

Nicméně vyjádření k těm bodům cos psal - pokusím se objektivně:

- sekvence převodů - konzultoval jsem s Janem Beyerem v Butovicích a shodli jsme se na tom, že problém může být v krku 100 v umístění těch oranžových dílků, které se točí a ovládají spojky... ono totiž záleží jestli ten jeden předbíhá o 90 stupňů nebo je o 90 stupňů pozadu... zkusím někde stáhnout návod (momentálně je na výstavě) a porovnat si reálné fotky na EB a tady s návodem...
- hodně tření - to je nepochybně pravda, převodovka je prostě veliká a složitá... a s tím souvisí i hodně dílků a hodně tření... Ale zas na druhou stranu si nemyslím, že by to bylo něco, na co nejsme u LEGO převodovek zvyklí...
- malé rozdíly v převodových poměrech - momentálně nedovedu posoudit stejně jako první bod - musím se podívat na obrázky a spočítat převodové poměry... Můj subjektivní názor je ten, že model ukazuje princip dvouspojkové převodovky a převodové poměry / rozdíly otáček motoru nejsou relevantní
- zatáčení - to je dáno tím, že se zatáčí volantem vevnitř a "cesta" než se "otáčka" volantu dostane k přednímu kolu je opravdu dlouhá... Navíc pneumatiky jsou široké, model těžký a to pohodlí zatáčení také nepřidá. Chtělo by to posilovač :)

Ve Tvém případě se na alternativní model těším... s tím sortimentem dílků to, myslím, bude velká paráda!
Bricks Forever!

lukasenko

#18
Zde je video zobrazující kompletaci balení setu v továrně v Kladně: https://www.youtube.com/watch?v=ZhLMLnJO4LY
Video recenze od JANGBRiCKS: https://www.youtube.com/watch?v=5fZpihyMGdA - od času 3:33 je ukázaná v této diskuzi zmiňovaná chyba v manuálu, která má vliv na převodovku. Píše se o ní i v recenzi na bricksetu.
Pěkná recenze setu vč. speed buildu od Sariel's LEGO® Workshop: https://www.youtube.com/watch?v=0Y59aTZ_88A

HD

Ahoj,
měl bych jeden dotaz na stavbu - jsou v setu 2 černé 2L osičky, nebo má Rebrickable chybu? http://rebrickable.com/sets/42056-1/porsche-911-gt3-rs-technic-2016
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

papluh

V návode sú 2ks 4109810 http://brickset.com/parts/4109810
Sú použité na kľuky dverí (kroky 752 a 808)  ... pretože tam by už červené asi boli moc, to že ich vidieť všade inde spolu s modrými ....

hawran

Ano na kliky dveří jsou opravdu použité černé 2L osičky... 2 kusy :)
Bricks Forever!

HD

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

tomaslambo

Zde je téměř celý set v LDD. Trochu jsem si pohrál >:D

hawran

no to si děláš p...l :) ? Prej "trochu" :)
Dost dobrý!
Bricks Forever!

tomaslambo

Na tom PC to stavění trvá trochu déle (zhruba 12 hodin), ale taky jsem si stavbu užil :D

hawran

Bricks Forever!

Tomik

#27
Ráno jsem si četl na eurobricks vlákno s modifikacemi a úpravami Porschete (opravami chyb v návodu) a pobavila mě hláška od Didumos69 volně přeložená asi takto:

"LEGO vydalo 1. června verzi Porschete s 5 chybami záměrně umístěnými v návodu a nyní testuje, zda je AFOLové najdou. Stavebnice puštěné do oběhu 1. srpna už budou mít tyto chyby odstraněné." ;D

Více se dočtete zde (v angličtině): http://www.eurobricks.com/forum/index.php?showtopic=133743
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

hawran

Jsou AFOLová kteří ty chyby ani hledat nebudou... (např. moje maličkost :) )
Ohledně tohoto setu si píšu s jedním AFOLem, který tvrdí (podobně jako já :) ) že si set pořídí bez ohledu na to jestli převodovka funguje správně nebo ne :)
(btw já si myslím že funguje správně) ale ta hláška z eurobricks rozhodně pobavila :)
Bricks Forever!

zdenek.f

Kecaj

Z chyby udělali fíčuru.
A těm, kdo už mají Porsche doma, bude návod zdarma vyměněn?
Možná je to důvod, proč Kladno stojí - čeká se na nové návody.