Soutěž ve stavbě alternativních modelů na LP 2016

Založil Tomik, 17.12.2015, 10:52:30

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Z jakého setu byste chtěli stavět v letním kole soutěže?

31037 - zelený teréňák
6 (30%)
31046 - žlutý sporťák
3 (15%)
60117 - dodávka s karavanem
7 (35%)
60118 - popeláři
1 (5%)
70312 - koňomoped
3 (15%)

Celkem hlasů: 20

Klaj

Citace od: Tomik kdy 21.03.2016, 08:48:27
Citace od: Klaj9 kdy 20.03.2016, 22:30:49
Aktualizace s kvalitnejsima fotkama....  sort of ... :o
Nápad dobrý, ale díky přemíře různých barev je výsledek hůř rozpoznatelný. Možná bych to zkusil ještě trochu barevně poladit...

Děkuji, zkusím to předělat s ohledem na barevnost.
Draco dormiens nunquam titiliandus

MÍLA

Citace od: Klaj9 kdy 20.03.2016, 22:30:49
Aktualizace s kvalitnejsima fotkama....  sort of ... :o

Hezké fotky ale spíš než raketu mi to připomíná ten přístroj se kterým v práci měříme kvalitu oleje, zelená dobrý, červená špatný.

Tomik

Založil jsem nové vlákno, které bude sloužit pro prezentaci soutěžních modelů. Prosím všechny soutěžící, aby si v tomto tématu vytvořili vlastní příspěvek a v něm představili svůj model. Vlákno by mělo sloužit pouze pro prezentaci modelů a jejich následné hodnocení porotci. Veškeré dotazy a komentáře, prosím, dávejte i nadále sem.

Děkuji
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Někteří z vás se mě ptali, proč mají dávat ještě jednou příspěvek se svým modelem do nového vlákna, tak zde je vysvětlení:

Sešla se nám tu pěkná řádka dobrých a zajímavých modelů, které jsou náhodně rozházené po tomto vlákně. U některých autoři slibovali ještě drobné úpravy a u dalších chyběla třeba fotka zbývajících dílků. Proto bych chtěl všechny modely, které nakonec pojedou na Lipno (a tím se zúčastní soutěže), dát ve finální podobě na jedno místo. Zároveň to taky usnadní práci porotě.
Děkuji za pochopení.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

martinlx

Tak jsem konečně začal stavět :) a mám dva dotazy
- v kolik je v neděli uzávěrka? ;)
- jak je to s díly navíc proti obalu na krabici, mohou se použít?
Nemyslím že bych tam měl něco zásadního navíc, jsou to nějaké ty drobky, jenom jestli je potřeba to kontrolovat.

Tomik

#185
Citace od: martinlx kdy 11.05.2016, 11:32:26
Tak jsem konečně začal stavět :) a mám dva dotazy
- v kolik je v neděli uzávěrka? ;)
- jak je to s díly navíc proti obalu na krabici, mohou se použít?
Nemyslím že bych tam měl něco zásadního navíc, jsou to nějaké ty drobky, jenom jestli je potřeba to kontrolovat.
Uzávěrka je do nedělní půlnoci a můžeš použít všechny díly, které jsou v krabici včetně těch "náhradních" (navíc by tam mělo být pouze pár pinů, krátký bar s klipem a různé round plate a cheese slope).
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Připomínám, že zítra (v neděli) o půlnoci je uzávěrka soutěže.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Dávám ještě do středeční půlnoci (18.5.) šanci opozdilcům, aby prezentovali svůj soutěžní model ve vláknu, které bude sloužit k vyhodnocení soutěže. Tento termín je konečný a žádné další prodlužování nebude.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Našel by se mezi vámi někdo, kdo by mi zapůjčil na Lipno postavený oficiální model lodě s ponorkou ze setu 31045? Pokud ano, napište mi soukromou zprávu a domluvíme se.

Díky
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Konečně mám jasno v cenách pro vítěze. Po dohodě s pekim jsou následující:

1. místo - LEGO Creator 10242 - Mini Cooper


2. místo - LEGO Ideas 21305 - Maze


3. místo - LEGO Creator 31050 - Corner Deli
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Výsledky soutěže jsou v úvodním příspěvku vlákna s prezentací modelů
http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=49734.0

Gratuluji vítězům a děkuji všem za účast!
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

#191
Nejsem na konci! Juchů! Ani na začátku , búú. No nic, tak ten Maze získám jinak  (http://www.eurobricks.com/forum/index.php?showtopic=131139) :-)

Bylo mi jasné, že nevyhraju, ale jsem moc rád, že mi do prvního chybí jen 17 bodů.

Gratuluji vítězům a děkuji všem účastníkům. Publikování Vašich prací mě sice někdy štvalo, ale hlavně motivovalo.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

martinlx

Není důležité vyhrát, ale zůčastnit se ;)

Gratuluji vítězům a děkuji všem za motivaci, zejména Milanovi s kabrioletem.

btw tabulka s body za jednotlivé disciplíny časem taky bude?

Stimpi

Netřeba slov útěchy, důležité je vyhrát ... a když se to nepovede tak se z toho nepo...ložit a makat dál a víc ;)

Gratuluju vítězům!!! A děkuju všem co do toho šli ;)

Sti

Hroch

Děkuji všem porotcům za významné ocenění. Jsem rád, že se model líbil. Druhé místo mě velmi potěšilo a hlavně překvapilo.

Mamut

Ja som so svojim umiestnením plne spokojný, gratulujem viťazom a ďakujem Tomikovi za skvelú súťaž. Až som bol prekvapený koľko sa nás zapojilo. Dúfam že budúci ročník bude ešte lepší :D.
TECHNIC občas CREATOR

davroman

Také děkujeme za skvělou soutěž. Jako nováčci jsme měli cíl nebýt poslední. Konečné šesté místo v takové konkurenci nám "vyrazilo dech". No, nasadili jsme si laťku hodně vysoko pro další kolo.   ;D
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

milanv

Citace od: Davroman kdy 06.06.2016, 22:17:05
Také děkujeme za skvělou soutěž. Jako nováčci jsme měli cíl nebýt poslední. Konečné šesté místo v takové konkurenci nám "vyrazilo dech". No, nasadili jsme si laťku hodně vysoko pro další kolo.   ;D
No ani mi nemluv! Umístit se se svým kabrioletem za nepojízdným vozem, to si beru fakt osobně!  >:D >:D

Gratuluju všem. Obzvlášť MartinoviS, protože jeho pták Jarabák byl můj favorit. A Hrochovi, protože když jsem viděl, s jakým parádním kouskem se vytasil jako tzv. "zelenáč", tak jsem mu moc držel palce. Gratuluju moc a doufám, že tě to motivuje k dalším promakaným kouskům tady na kostkách! Samozřejmě gratuluju Martymu, jemu osobně to přeju, i když doufám, že nám teď moc nezpychne :) Ale i všem ostatním. A Tomikovi díky za motivující soutěž. Je to úplně jiný způsob stavění než jen vymýšlení "co potřebuju koupit na BL na svůj model?" a pokaždé mě baví se takhle vracet do dětství, kdy jsem si taky musel vystačit s pár stavebnicemi.

I v takové "slavnostní chvíli" na rovinu přiznávám, že si stojím za svým názorem na "náklaďák z náklaďáku" alias loď z lodi. To není nic proti Martymu,  jak ví všichni, kdo si pamatují můj první příspěvek o této obavě, dávno před soutěží. To je čistě o názoru, co by měl a neměl mít alternativní model. Až bude před dalším ročníkem, tak chci otevřít debatu na tohle divné pravidlo. Ale to je ještě daleko. Teď si užívám, jaká skvělá dílka jsme dokázali společnými silami udělat z tak zdánlivě šíleného setu. Pro mě z toho plyne hlavní závěr: "kostkaři nejsou žádná béčka!" :)
Pán na Žlutém hradě

Marty713

Iracionální část:

No tě buch... Víte, stavba alternativního modelu je pro mě mezi ostatními soutěžemi a kategoriemi královskou disciplínou a umístit se opět (to je asi to slovo, okolo kterého trochu tancujeme) na 1. místě je pro mě nepopsatelná čest. Skutečně, moc si toho vážím a věřte, že si připadám spíš hanebně než hrdě. Děkuji porotcům a doufám, že udělování bodového ohodnocení a sestavení pořadí soutěžících pro ně byla dostatečně těžká úloha s jejímž výsledkem jsou však spokojeni.

Chci poděkovat všem, kteří postavili alternativní model ze setu, který jsme si společně vybrali. Schválně neříkám soutěžícím, protože se zdaleka ne všichni soutěže zúčastnili a zrovna třeba ENTITA od Teufela měla mé velké sympatie. Samozřejmě těm, kteří to dotáhli až do konce a vystavují na Lipně patří dík o něco větší.

Organizátorům a všem, kteří akce tohoto typu každoročně zaštiťují a umožňují děkuji velice! Myslím, že se z této soutěže, která však stejně dobře splňuje parametry společného projektu, stala neodmyslitelná součást (zatím jen) výstavy na Lipně. Nabízí se otázka, proč s tím nepokračovat do Prahy? Pokud se i letos vyprodají veškeré zásoby použitého setu, myslím, že se potvrdí význam a prestiž tohoto projektu.

Racionální část:

Citace od: milanv kdy 06.06.2016, 23:04:35Samozřejmě gratuluju Martymu, jemu osobně to přeju, i když doufám, že nám teď moc nezpychne :)

Děkuju, měl jsem strach, že tím telefonátem naše přátelství skončilo. >:D
Jak bych mohl zpychnout, když si připadám spíš trapně. :P Ne, že bych nebyl spokojený s modelem tankeru a vrtný plošiny, zvlášť u tankeru jsem měl radost, jak to při stavbě do sebe začalo zapadat, ale souhlasím s tebou Milane a doufám, že vítězství nevyplynulo z nových pravidel, resp. z "výhodnosti postavit z náklaďáku náklaďák". Navíc na 2. místě se umístilo vznášedlo a hornoplošník (přijmi mou gratulaci, Hrochu), ke kterým kdyby přibyla ještě ponorka, kopírují svou kategorií dopravního prostředku oficiální 3v1. Tak doufám, že tabulka s podrobným bodovým rozpisem (nebo ideálně slovní hodnocení) tuto domněnku vyvrátí a neukáže se, že příště budeme všichni stavět náklaďáky, neboť je to stále soutěž. ;)

Dovolím si však ještě poznamenat, že i já jsem měl velké sympatie (a zároveň i soutěžní obavy) k Martinsovu Ptáku Jarabáku (rovněž velká gratulace), který se podle mě mohl umístit na 3. místě hlavně díky změně v pravidlech. Je to krásný a velice originální model, na druhou stranu si myslím, že by měl v loňské soutěži kvůli počtu nepoužitých dílů problém dostat se mezi prvních deset. Při hodnocení letošních pravidel bych tedy rozhodně nezapomínal ani na nové pozitivní aspekty.

Pokud by se mi v příštím roce náhodou povedl hattrick (proč to nezkusit?), co kdybych se pak ujal role porotce? >:D snad to nevyznělo moc pyšně

Martins

Ahoj,
vidím, že je zase o čem diskutovat... Předně děkuji Tomíkovi za organizaci této soutěže, za zajištění poroty, cen a podpory nám všem ostatním - účastníkům, stavitelům. Také gratuluji ostatním spoluvítězům. Tato soutěž je skvělá a souhlasím, zkusme jí opakovat častěji!

Trochu se ale domnívám, že to moc řešíte. Pravidla někdy někomu pomohou, někdy nepomohou. Osobně, když stavím v této soutěži model, tak o nich nepřemýšlím, jen stavím co mě napadá (a dlouho nenapadá) a pak je z toho nějaký výsledek. Rozhodně se nepouštím do nějakých spekulací nebo udávání dílků nebo hledání tématu. Loď a tanker také není to samé, podobně jako náklaďák a auto. V případě Martyho modelu souvislost s originálním modelem vidím jen v názvu plavidla, vlastní model považuji za naprosto originální a skvělý. S verdiktem poroty naprosto souhlasím.

Byl bych rád, aby soutěž zůstala taková jaké je. Důvěřuji v tom Tomíkovi, který si (jak ho znám) určitě velmi poctivě soutěž vyhodnotí a tyto zkušenosti zkusí promítnout do dalších případných úprav pravidel. Mě se tato soutěž líbila vloni, stejně jako letos.

Díky za gratulace, díky za účast a tvrdou konkurenci všem. Všechny modely jsou zajímavé... a když už né stavebním provedením, tak tou pestrostí a rozmanitostí určitě!

MartinS

peki

Citace od: Martins kdy 07.06.2016, 11:48:30
Osobně, když stavím v této soutěži model, tak o nich nepřemýšlím, jen stavím co mě napadá (a dlouho nenapadá) a pak je z toho nějaký výsledek. Rozhodně se nepouštím do nějakých spekulací nebo udávání dílků nebo hledání tématu.

Jsem na tom podobně. Pokud dobře počítám tak jde de fakto o "třetí kolo" , vybavuji jsi že "0" tý ročník byl z libovolné stavebnice.

Jak bylo dříve řečeno je to především výzva. Nevím jak u ostatních účastníků ale u mne to probíhá vždy asi takto:
1) koupím si určenou stavebnici při nějakém rodinném nákupu
2) doma vysypu dílky a  vyděsím se
3) projdu si návod na  stavbu, protože mi není jasné jak z těch nesourodých kostek někdo něco postavil
4) podívám se na kostky zjistím že se objevují první účastníci
5) začnu zkoušet stavět.

Na druhou stranu to má mnoho výhod.

Všechny kostky se dají pořídit najednou, v běžném obchodě. Při stavění máte všechno (vzhledem k danému množství dílků) po ruce nic netřeba hledat či dokupovat. Ale hlavně je při tom vždy sranda. Zkrátka doporučuje 9,6 AFOLů z 10.

milanv

#201
Tak já netušil, že z toho teď hned bude tolik úvah. Spíš to bylo ode mě myšleno ve stylu "Hele, Milane, udělej si sám sobě poznámku, abys pak nezapomněl." :)

Ono totiž v zásadě souhlasím s vámi všemi. Stavění u mě probíhá podobně, užívám si na tom podobné věci. Plus to má jedno velké plus v té psychologii stavění: člověk se víc snaží zapojit fantazii a "vytlouct" z daných kostek maximum spíš než okamžitě koukat po BL, kde co koupit. Opravdu mi to připomíná dětství, kdy jme museli ze stejné hromádky kostek postavit domeček i lunochod. Pro mě je to velmi důležité si alespoň jednou za rok tento styl stavění zkusit "soutěžně", tj. s tím tlakem, že to nemůžu vzdát, že to musím dotáhnout. "Tréninkově" to samozřejmě dělám mockrát během roku.

Ad Marty: to jsi to popsal perfektně. Letošní změny pravidel mají i pozitivní efekty a musíme dát pozor, abychom o ně nepřišli. A celkově není potřeba žádná revoluce (aspoň já jsem o tom přesvědčený), jen lehounce poladit drobnosti jako třeba jaký tlak (bodový koeficient) bude za tu žánrovou podobnost s originálem a co to vlastně znamená atp. Nechal bych to v klidu až na chystání dalšího "ročníku". Tedy spíš dalšího kola. Záleží na Tomikovi, jestli bude ochotný to uspořádat třeba i pro Prahu.

A Marty: ad náš telefonát: neblázni! A zeptej se ostatních z hospody, jak jsem v tu chvíli vypadal - a vážně to nebylo alkoholem :)

P.S.: mimo téma: překvapivost výsledků této soutěže se vůbec, ani řádově, nedá porovnávat s tím, jak překvapivé byly výsledky soutěže zakázkových modelů.
Pán na Žlutém hradě

Hroch

Co se týká pravidel, tak si myslím, že jsou nastavena dobře. Porotci jistě při hodnocení originality rozliší, pokud někdo postaví například plachetnici z plachetnice nebo tanker z plachetnice, přestože jsou to všechno lodě.

Martins

Citace od: milanv kdy 07.06.2016, 14:14:23
P.S.: mimo téma: překvapivost výsledků této soutěže se vůbec, ani řádově, nedá porovnávat s tím, jak překvapivé byly výsledky soutěže zakázkových modelů.

Ale copak, taky si měl pocit, že to tvoje kostičky vůbec neovlivnily? ;-)

Marty713

Citace od: milanv kdy 07.06.2016, 14:14:23A Marty: ad náš telefonát: neblázni! A zeptej se ostatních z hospody, jak jsem v tu chvíli vypadal - a vážně to nebylo alkoholem :)

Tak chlapi, jak se Milan tvářil při vyhlašování výsledků? >:D


O/T: o letošních zakázkách nemám vůbec přehled a už vůbec ne o výherci, najdu to někde na fóru? (pište SZ, díky)

Tomik

Pro všechny zájemce o podrobnější hodnocení soutěžních modelů mám slovní ohodnocení (pouze ode mě) a rozepsané bodování:

1. Závodní auto pro skoky do dálky: Robustní (pevný) model, který je i přes trochu netypický vzhled a přílišnou barevnost na první pohled rozpoznatelný. Povedená je též lavička s lampou, rampa je pouze pokusem o upotřebení zbývajících dílů.

2. Slavnostní kabriolet pana Snota: Velmi zajímavě postavený model auta s povedeným barevným sladěním a dostatečnou pevností. Předek by si zasloužil trochu tradičnější vzhled a dalekohled na round plate působí spíše rušivě.

3. Prostě ryba: Originální, dostatečně pevný a polohovatelný model s celkem zvládnutým barevným provedením. Jako celek ale působí dost divně. Pokud mělo jít o mořského ďasa, potom bych očekával jiné proporce.

4. Sova: Originální model s dobře vystiženými hlavními rysy předlohy a dostatečnou pevností. Překvapila mě slušná polohovatelnost, nicméně modrá a červená nejsou nejběžnější barvy pro sovu a to krmítko je jen další pokus jak upotřebit zbývající dílky.

5. Vznášedlo a hornoplošník: Nepříliš originální, přesto výborně zvládnutý model vznášedla, dokonce i s funkčním kormidlem. Letadlo je už slabší a je na něm vidět, jak docházely díly.

6. Kosmoplán, nakládací jeřáb a kontejner: U tohoto modelu bych vyzdvihnul to, že má podvozek. Jinak se díky záměru využít všechny díly setu jedná spíše o nesourodou slepeninu dílů.

7. Tanker s vrtnou plošinou: Výborně postavená loď s roztomilým vrtulníčkem, za nimiž trochu pokulhává vrtná plošina. Tento model sice není nijak originální, přesto je mu podařilo získat dostatek bodů v ostatních kritériích, aby vyhrál.

8. Velryba, kura a krab: Povedená a pěkně barevně sladěná trojice malých zvířátek. Krab trochu pokulhává za ostatními díky křehkosti a podivně připevněným klepetům. Nakonec nutno podotknout, že využití dílů setu je zde jednoznačně nejnižší ze všech soutěžních modelů.

9. Papoušek IHI: Pěkně barevně sladěný model ptáka s trochu podivnou hlavou. Chytře vymyšlené řešení problému se stabilitou pomocí ,,roznášecí desky". S výjimkou cedulky s nápisem ,,IHI" dává smysl i přiložené příslušenství.

10. Pták Jarabák: Velmi povedený model ptáka, který má díky očím a otevřenému zobáku okouzlující osobnost. Jediné body ztrácí díky nižší pevnosti a menšímu využitím dílů setu.

11. Bagr: Zajímavý nápad a výborné zvládnutí ramene se lžící. Zbytek modelu je na tom už podstatně hůř díky barevnému mixu a divnému podvozku.

12. Robot: S přihlédnutím k věku stavitele jde o celkem povedený počin, kterému nechybí originalita. Model je zároveň poměrně velký, což mu ale značně ubírá na pevnosti. Barevné provedení též pokulhává.

13. Zkrocení větru – větrník a letadlo: Zajímavý nápad s větrným mlýnem, jehož lopatky se dokonce dají roztočit větrem. Model se na druhou stranu potýká s nižší pevností a přílišnou barevností. Nakonec jsem nepochopil souvislost mezi mlýnem a letadlem.

14. Futuramské vznášedlo: Přesto, že nejsem fanouškem Futuramy a nikde na internetu nenašel nic podobného, hodnotím model pozitivně, protože má sladěné barvy a dobrou pevnost. Přívěs je opět nepříliš zdařilým využitím zbývajících dílů.

15. Helikoptéra alias vrtulník: Překvapivě pevný a celkem povedený model vrtulníku. K dokonalosti mu chybí lépe provedený podvozek a volně otáčející se rotor.

16. Závody ekranoplánů: Zajímavý nápad s přidanou hodnotou v podobě hratelnosti podpořené pevností modelů. Na druhou stranu modely ekranoplánů příliš nepřipomínají skutečné stroje a startovní rampa nepůsobí jako vhodný doplněk pro napůl letadla a napůl lodě.

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Děkuji všem za komentáře.

Nové hodnocení někomu body přidalo a jinému ubralo - tak to prostě v životě chodí. Nikdy se nezavděčíte všem. Ještě zvážím, zda přeci jenom nedám větší váhu v hodnocení originalitě do případného dalšího ročníku, ale jinak bych nic neměnil. Jestli bude dost zájemců a prostoru ve vitrínách, můžu uspořádat další ročník i pro jinou než lipenskou výstavu.

Pokud se mám vyjádřit k výsledkům, tak mě příliš nepřekvapili. Hodnocení nebylo vůbec snadné a potají jsem doufal, že Jarabák porazí tanker. Poslední naději jsem vkládal do hodnocení od Viktorie (mé ženy), ::) ale ta mi nakonec dala košem, takže to dopadlo tak, jak to dopadlo...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Martins

Jasný, může za to ženská...  :D I tak jsem spokojen, díky za výsledky i za celou soutěž!

Foton

Já musím říct, že tahle soutěž má pro mě jeden významný přínos.
Každý rok si koupím jeden nový set :-)
Vzhledem k tomu, že se ke stavění dostanu minimálně a že doma nějakou rozumnou sadu dílů mám, tak nemám touhu kupovat si nové sety (za běžné ceny).

Tím jak je soutěž nastavena, tak je to pro mě ideální.
Nemusím uvažovat co koupit a jestli to za tu cenu stojí, prostě to beru jako fakt.
Pak to vysypu do plastové krabičky (a Maruška mi vyčte, že jsem si vybral tu nejlepší na jídlo co má) a postavím všechny modely podle návodu.
To mi dá  takovou obecnou představu co v setu je.

No a pak nechám běžet kreativní proces v mozku na pozadí a čekám jestli se něco vynoří.
A ono se většinou vynoří. Letos to byla vikingská loď (využítí těch kruhových tiles jako štíty na boku), robot a pak ty ekranoplány.
Vikingy jsem nedkázal dovést do použitelného modelu, robot byl hlavně na hraní a ekranoplány vznikly ze snach uděla barevně nekašpárkové modely.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Klaj

Jakozto nestrany pozorovatel musim taky uznat, ze me prekvapilo ze vyhrala lod postavena z lode, vzhledem k tomu ze mel byt model originalni. Nicmene ten model se mi hodne libi a vrtulnicek je roztomily, tak se to da pochopit :)

Ostatne krasnych modelu tam bylo spousta a porotcum to nezavidim. Vitezum velka gratulace.

Tesim se na pristi rocnik!
Draco dormiens nunquam titiliandus