kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mirek

Citace od: mirek kdy 17.09.2008, 10:13:45
Kalkulace na kolečka: Závisí na ceně materiálu, která je zjišťována na probíhajícím Brněnském strojírenském veletrhu.
Dám vědět, až ji budu znát.
Dnes jsem se dozvěděl následující:
-   Kusová výroba hliníkových koleček by byla značně drahá. Hodinová práce nástrojaře  se pohybuje mezi 150-200,- Kč. Kolečko trvá cca 1hod. Něco pak materiál.
-   Výroba na automatu při objednávce 100ks koleček by cenu podstatně snížila. Jedno kolečko... za cca 50,-Kč.
Ptám se:
BUDE ZÁJEM ? Pokud ano,sdělte prosím počet. ::)

mirek

Příští týden půjdou hliníková kolečka do výroby. Firma, která je bude vyrábět velice rychle zareagovala na moji objednávku 100 ks koleček.

mirek

Dost dlouho jsem si lámal hlavu, jak "naporcovat" LEGO silnice. Všechna města, co jsem viděl, měla pravoúhlé zatáčky. Ne, že bych chtěl "vybočovat z řady", ale dispozice položených kolejí mi nedávala prostor pro pravoúhlou zatáčku.
Koumal jsem dost dlouho. Princip je v podstatě jednoduchý. Tužkou jsem si namaloval přímku, která
probíhala mezi study.Z rubu jsem si přímku překreslil a ostrým skalpelem jsem podle pravítka vyryl
právě z rubu řez. Byly to 2-3 tahy v přímce. Pak jsem desku rozlomil. Byl jsem překvapen, že řez byl rovný a čistý.
Myslím si, že dvě 45° zatáčky zapadnou do kontextu budovaného kolejiště.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

Dnes jsem dokončil osvětlení II.generace pro osobní vagonky. Místo "trčících" LEDek z desky s plošnými spoji u stropu vagonku jsem použil LEDky vložené do Brick 1x4 (jako u nástupiště).

Narazil jsem však na skutečnost, že existují dva typy plastových koleček. Jedny jsou s dírou a druhé
mají špičatý střed. Ty s dírou mají konce osičky špičaté. Ty se špičatým středem mají konce osičky ploché. Abych mohl použít hliníková kolečka, musel jsem vyhledat v zásobách osičky s plochými konci.

mirek

Pro názornost a lepší demonstraci osvětlení vagonku jsem nafotil použité součástky na kontaktním nepájivém poli.
Součástky: diodový můstek do 35V
                  kondenzátor 470 mikroFaradů
                  odpor 680 ohmů
                  LED diodu (použita je zelená pro kontrast při focení)
Přepínáním polarity, tedy změnou směru jízdy vagonku, LEDka stále svítí. 

mirek

#215
...řekl bych, že za osvětlením vagonků mohu udělat tečku a odškrtnout si položku: "splněno".

Je pravdou, že každý osobní vagonek je solitér, který potřebuje správně do něj umístit osvětlení, ale princip zůstává pořád stejný, a ten je vyřešen.

Zde je příklad vlastního vagonku rádoby swissbahn, jehož nedokonalý obrázek jsem zahlédl přes rameno v reklamním letáku. Zaujaly mě tam ta šikmá okna, z kterých se dá dívat pohodlně na horské velikány. Při návštěvě Zermattu a Matterhornu jsem si nafotil lokotku "Mount Fuji" s použitým logem. Počítačově jsem logo z fotky upravil do nápisu na vagonek.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

Děkuji za odkaz.

mirek

Nyní makáme na veřejném osvětlení.

mirek

...také nádražní osvětlení neopomíjíme.

mirek

... co by to bylo za ulici bez reklamní inzerce?   "Koupím dům u nádraží..."

Shmade

Co říct, prostě super. Těším se na další přírustky na kolejišti.

Marty713

Perfecto!

Soudě podle tvého lega musí být Beroun jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. 8)

mirek

#222
Moderní královské město Beroun ... podle průzkumu v Lidových novinách se město Beroun
                                                    umístilo na prvém místě, kde se nejlépe žije.

http://www.lidovky.cz/nejlepe-se-zije-v-beroune-0hc-/ln_noviny.asp?c=A080226_000147_ln_noviny_sko&klic=224149&mes=080226_0

Další zajímavost: ..je na prvém místě ve středočeském kraji, co se týče nejmladšího města.
                           průměrný věk je 37let a něco.


[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Marty713

Omlouvám se za O/T, ale města, kde žiji, se umístila na 61., 62., 64., 67., 69. a 70. z celkových 71 měst.
Nevím jestli se mám ;D a nebo :'(.

To je fakt síla. ::)

Ondra

Citace od: mirek kdy 04.10.2008, 16:40:56
Moderní královské město Beroun ... podle průzkumu v Lidových novinách se město Beroun
                                                    umístilo na prvém místě, kde se nejlépe žije.

http://www.lidovky.cz/nejlepe-se-zije-v-beroune-0hc-/ln_noviny.asp?c=A080226_000147_ln_noviny_sko&klic=224149&mes=080226_0

Další zajímavost: ..je na prvém místě ve středočeském kraji, co se týče nejmladšího města.
                           průměrný věk je 39let a něco.

O/T.:Žůva Beroun...Na to město moc rád vzpomínám, jezdil jsem tam s prarodiči raději než do Prahy.Pokud si dobře pamatuji, tak v té řadě baráku nalevo(Foto) se nacházely dvě hračkářství, která měla vždy dostatek lega(Cirka 1997).Pane Mirku víte které myslím?

Ještě bych vám chtěl pogratulovat k parádnímu kolejišti s mnoha vychytávkami.Přál bych si to vidět na vlastní oči v pohybu a nejlépe v podvečer.

mirek

Citace od: Ondra kdy 04.10.2008, 18:40:16
Přál bych si to vidět na vlastní oči v pohybu a nejlépe v podvečer.
Ondro, fotografie nasvětlených objektů nejsou zatím fotografovány přímo na kolejišti, ale na pracovním stole v dílně.
           Některé jsou již položeny na kolejišti, ale drátky nejsou zatím prostrčeny pod základovou desku. Až budu mít
           doplňky jen trochu pohromadě, důležité bude jejich rozmístění, tak začnu s vrtáním a jejich nevratným
           umístěním.

Dnes jsem pracoval na dalším doplňku kolejiště. Je to telefonní budka.

MwK

#226
Tak najprv asi začnem tým že v poslednom čase sa stále teším čo nové sem dáš a čím obohatíš toto fórum... :D
Musím uznať že aj keď niekedy režeš a robíš to čo by som ja nikdy nespravil,je to stále krásne a funkčné,čo je super!Dokázal si spojiť modelárčinu a lego,a to sa len tak hocikomu nepodarí... 8)
A ako tak od začiatku mapujem túto tému tak ma stále niečim novým a krásnim prekvapíš a vždy keď vidím že sa sem prispelo,som rád... :D

Mirku,máš to fakt úžasné,klobúk dole... ;)
Mimochodom gratulujem k tej vysokej návštevnosti,je vidno že to fakt všetkých zaujíma,tak hlavne neprestávaj... ;)


A čo ma vlaste donútilo prispeť sem?No najprv som sa chcel len kochať a hlavne nespamovať ti tu vždy keď niečo nové spravíš,lebo fakt všetko by som musel chváliť a radšej som zvolil taktiku tichého slintania... ;D

No ale k tomu že prečo som prispel.Je to kôli tvojmu poslednému výtvoru,telefónnej búdke.
Je samozrejme pekná,no chcem sa spýtať že čo tam robí ten v obleku žobrajúci típek? ??? ;D
Inak,ešte čo ma viac zarazilo je že v tomto diele vystupuje moja verná kópia z lega,a t.j posledný minifig z okuliarmi... ;D
Presne takto sa staviam keď sa chcem znázorniť z lega,sranda že si uhádol kombináciu,aj keď ja si dávam ešte tieto vlasy,poprípade čierne nožičky ale inak je to verné... ;D ;D :)

Samozrejme aby som nezabudol,neviem sa dočkať finálnej verzii! >:D
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

mirek

Citace od: MwK kdy 05.10.2008, 20:24:07
no chcem sa spýtať že čo tam robí ten v obleku žobrajúci típek? ??? ;D
MwK,  to není žebrající týpek, ale slepý mládenec, (prostě charita).
         ... jinak děkuji za kladné hodnocení vznikajícího dílka.

MwK

Citace od: mirek kdy 05.10.2008, 20:41:32
MwK,  to není žebrající týpek, ale slepý mládenec, (prostě charita).
         ... jinak děkuji za kladné hodnocení vznikajícího dílka.
:-X :-X :-X

Prepáč,to by mi ani vosne nenapadlo... :-[ :-[
Hľadal som vtom nejakú recesiu na chlapíka čo fakt nepotrebuje peniaze keď má oblek... :-[
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

mirek

#229
Pokus o přenos videa z kolejiště.
Doporučuji přepínat jednotlivá videa šipkami nad obrázkem.

http://picasaweb.google.cz/lego.mirek/LEGOVIDEO#5253781666747286978

mirek

... asi netradiční pojetí výstavby tunelu. Je to jenom nástřel na dílenském stole.
Ráno, moudřejší večera ukáže, zda se jednokolejný tunel vejde do předpokládaného místa na kolejišti.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Jarmila

Co je to za ohnutou baseplate (rozměry), že to neprasklo? A ohýbáno zastudena? Bych měla obavy to takhle ohnout. :o
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

mirek

#232
Citace od: Jarmila kdy 08.10.2008, 21:41:41
Co je to za ohnutou baseplate (rozměry), že to neprasklo? A ohýbáno zastudena? Bych měla obavy to takhle ohnout. :o
Jarmilko, je to ohýbáno za studena. Drží to konstrukce tunelu na jedné straně a na druhé pak proti sobě vždy  dvě Brick 2x4.
Aby konstrukce nebyla napružena, mám v záloze ještě lehké nahřátí horkovzdušnou pistolí z vnitřní strany tunelu.
Baseplate v délce 48x22 Studů je ohnuta napůl.

mirek

Říkal jsem:"...ráno moudřejší večera". Přesto mi to nedalo a tunel jsem vsadil do kolejiště ještě teď večer.
Pasoval tam dokonale.

grohl

Tohle téma je prostě úžasné... Skoro mám chuť zajít na půdu pro krabici s kolejnicemi a postavit nějaký primitivní okruh s tím, co z mých TT vláčků přežilo.
Tvoje nápady a cit pro detaily jsou pro mne inspirací.

mirek

Dnes jsem zapustil posuvnou plošinu do základní desky kolejiště. Je pravdou, že je tam vložena provizorně, je podložena prozatím plexikrabicemi. Vše však funguje jak má.

http://picasaweb.google.cz/lego.mirek/LEGOVIDEO#5256264313534509202

Pro lepší dokreslení situačního umístění přikládám fotografie.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

Citace od: mirek kdy 04.09.2008, 08:41:51
Tak a 9V výhybka je upravena a slepena s RC výhybkou. Obě jsou doplněny el.přestavníky pro el. ovládání.
                     
Tak a dnes při vyřezávání otvorů pro posuvnou plošinu jsem vyřezal i obdélníkové otvory pro zapuštění el.přestavníků. Výhybka (9V+RC) je nainstalována na kolejišti.
Výřezy jsou o trochu větší, ale vše bude v konečné fázi zakryto. Už mám nápad jak.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

Pro zkoušení a ověřování některých nápadů jsem si zhotovil testovací a zkušební okruh.
Příkladem je video z tohoto okruhu, kde je vidět svítící vagónek a ovládání odizolovaného úseku spolu s návěstidlem "ve dne" a " v noci", tlačítky, již dříve zde popisovanými.

video "ve dne": 
http://picasaweb.google.cz/lego.mirek/LEGOVIDEO#5256338971606573810
video "v noci":
http://picasaweb.google.cz/lego.mirek/LEGOVIDEO#5256284311973695858

Marty713


Shmade

Doufám, že nevadí, když sem hodím pro inspiraci asi nejnádražovitější Lego nádraží co jsem kdy viděl :)

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=341354