6. ročník akce Albert - prezentace modelů - šance pro vánoční modely

Založil Tomik, 13.06.2022, 08:07:12

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

Toto jsou základní informace a pravidla pro

6. ročník soutěže ve stavbě kombinovaných alternativních modelů pro Albert

O co jde?
Každý účastník soutěže dostane 6 stavebnic LEGO - 3 pytlíky, tzv. "polybagy", a 3 klasické stavebnice v krabici. Vaším úkolem je postavit model, k jehož stavbě využijete dílky z 1 až 3 stavebnic dle následujícího schématu:

  • 2 nebo 3 polybagy dohromady
  • 1 krabice + 1 až 2 polybagy dohromady
  • 2 krabice dohromady
  • 1 krabice samostatně (předpokládám, že by to byl ten Classic set)
Cílem je tedy kombinovat dílky různých stavebnic a vytvářet z nich něco jiného.

O co hrajeme?
Každý, jehož model bude vybrán do finálního výběru (hledáme celkem 10 modelů), získá stavebnici LEGO dle vlastního výběru v hodnotě do 7000,- Kč. Nově každý účastník, který postaví alespoň 3 modely a žádný z jeho modelů se nedostane do finálního výběru, dostane set do 1000,- Kč (bude na výběr z několika různých setů, které upřesníme později). Pokud bude do finálního výběru vybráno více vašich modelů, potom získáváte pouze jednu stavebnici. Zaslané sety vám už zůstávají bez ohledu na to, zda váš model vyhraje nebo ne.

Z čeho budeme stavět?
Zde je seznam stavebnic, které můžete použít ke stavbě soutěžních modelů - nemáme žádné licencované, takže lze kombinovat všechno se vším.

Do kdy na to mám čas?
Termín uzávěrky prvního kola bude na konci června (30.6.2022). Pravděpodobně bude možné přihlásit do finálního výběru i modely, které vzniknou v červenci. Takže na nic nečekejte a stavte! ;)

UPDATE: Do 31. srpna můžete stavět a přihlašovat modely s vánoční tématikou - hledá se ještě jeden bonusový model.

Kam mám vkládat fotky svého modelu?
Pro prezentaci svých modelů používejte PŘÍMO TOTO VLÁKNO - slouží POUZE k prezentaci modelů, diskuze probíhá ZDE - je to kvůli přehlednosti.

Jak má vypadat prezentace modelu v tomto vlákně?
Prezentace by měla obsahovat následující:

  • Název modelu
  • Soupis setů, ze kterých je postavený
  • Minimálně dvě fotky / rendery modelu z různých stran
  • Volitelně můžete doplnit popis funkcí modelu (pokud nějaké má) a přidat soubor z LDD nebo Studia s postaveným modelem (opět nepovinné)

A na závěr ještě pár technických detailů k modelům a cíli celé soutěže:

  • Cílem je postavit modely, které si potom budou doma stavět děti a hrát si s nimi. Z toho plynou dvě zásadní věci - modely musí být dostatečně pevné a postavitelné dětmi, tj. žádné "ilegální" stavební techniky (viz níže).
  • Návody budu vytvářet já, nicméně od soutěžících budu potřebovat soubor z LDD nebo Studia s postaveným modelem (eliminuje se tím použití ilegálních stavebních technik), případně sérii fotek, podle kterých zvládnu model postavit.
  • Je zakázané kombinovat vícekrát stejný set.
  • Z každého setu, který využíváte na stavbu modelu, využijte "rozumné množství" dílů - ideál je polovina a více. Rozhodně to nedělejte tak, že si ze setu vezmete 2 kostky a zbytek nepoužijete.
  • Od soutěžících očekávám, že postaví více než jen jeden soutěžní model (rozuměj 3 a více).

O vítězích soutěže budou rozhodovat zástupci z Lega a stejně tak ze soutěžních modelů vyberou ty, které půjdou "mezi lidi". S ohledem na výše uvedené technické detaily si vyhrazuju právo upravit nebo vyřadit modely, které nebudou dostatečně pevné a budou obsahovat ilegální stavební techniky.

Co mám na mysli ilegálními stavebními technikami? Je to především rozebírání torz a nohou minifigů, páček apod. a používání jen jejich částí (např. ručičky), vkládání plate kolmo mezi study, spojování kostek vkládáním 2 a více studů do děr v Technic kostkách a vkládání plate do clipů.

Nakonec bych ještě chtěl dodat, že automaticky budou diskvalifikovány modely odporující politice Lega: především zbraně (např. pistole), válečná technika (např. tanky, ozbrojená vozidla, ozbrojená letadla apod.), věci s náboženským, politickým nebo sexuálním podtextem apod. (např. kostel). Proto, prosím, nic takového nestavte.


Pokud vám není něco jasné, nebo se chcete na něco zeptat, tak neváhejte a ptejte se v diskuzním vlákně.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Název modelu: Rexík - malý dinosaurus
Soupis setů: 30593, 31123

Ke stavbě prvního modelu mě inspirovaly zelené kostky z Ninjaga a buginy v kombinaci s klouby. Dinosaurek je trochu zkřížený s drakem a má pohyblivý ocas, nohy, hlavu a přední končetiny. Vzhledem k malé váze a rozměrům je i celkem stabilní.



www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

#2
Kouknul jsem z boku na skateboard a nějak se mi to spojilo s Chrobákem rudolícousím https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=53549.msg290114#msg290114. Zelené krovky mi nešly nějak rozumně udělat, tak se to zvrtlo ve vážku. Nastavitlená hlava, tělo, 4 křídla.
Plus nějaké vodní prostředí.

- 30593   Lloyd Suit Mech
- 30588   Kids' Playground


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Foton

#3
Micro farma
Most, dva průjezdy, jedna budova jako silo, druhá jako vepřín (se čtyřmi  výběhy a technologií na zadní straně). Hnědá kostka je  stoh balíků slámy . A dva stromy.

- 30416 - Market Stall
- 41697 - Turtle Protection Vehicle



Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

grohl

Důlní Mech/Robot 31123+30593
-pohyblivé kyčle a chodidla
-pohyblivé paže
-otevírací kokpit
-výměnné nástroje pro levou ruku - uchopovací ruka / ruka s vidlicí na přemisťování palet s drahými kovy
-žabí průzkumný dron
Nutno dodat, že v reálu vypadá lépe než na fotkách.

Tomik

Název modelu: Formule 1
Soupis setů: 30588, 41697

Zkusil jsem zkombinovat dva rádoby nepoužitelné sety - krabičku Friends a polybag se skateboardisty a něco z nich postavit. Bylo to celkem náročné, protože oba sety mají sice dost postavičček, ale o to méně použitelných kostek. Nakonec jsem dal dohromady tuto formuli i s řidičem (nebo alespoň jeho hlavou)... >:D



www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

#6
Na zádech želvy

ze setů: 30593+31123+41697

Autoři: Milan a Dita

Snažili jsme se o zvířátka tak, aby vše bylo snadno postavitelné i dětmi a celek byl překvapivý :)
Pozn.: Nenašli jsme v ldraw želvičku, takže je tam místo ní mušle.
Pán na Žlutém hradě

HD

Univerzální motorový kolový stroj (Unimok) se sekačkou příkopů >:D

30593
31123

Vyražte na okresní silnice zvýšit bezpečnost silničního provozu!
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

HD

Ze života nových kamarádů brouka Řehoře


30593
31123
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

#9
Mašinka a nádraží
sety: 30416 + 30588

Vláček veze pravidelnou zásobu jablečných sušenek, některé přímo na sušenkovníku (kvůli čerstvosti). Až výpravčí odstraní závoru (otočením drážního domečku), může vlak pokračovat v jízdě. V případě nutnosti úplatku pro výpravčího je možno kombinovat s hotovostí ze zbylých kostiček.

Stavitelsky: byla výzva stvořit modýlek z kombinace dvou maličkých a ne úplně jednoduchých polybagů.
Pán na Žlutém hradě

grohl

Tropický ráj 41697 + 30416
Cvičené želvy přepravují zásoby svým tryskovým letadlem na ostrov, kde si děti hrají v pískovišti s písečným hradem, ženy relaxují pod palmami, surfují nebo přemýšlejí, jakou dobrotu si z obrovské škály plodů v krabici vybrat, aniž by je přitom rušili otravní muži. A když jim zbyde volná chvilka, obvolávají příbuzenstvo mobilem.

Petronel

#11
Vznášedlo s vypouštěcím průzkumníkem
30588 - Kids' Playground
31123 - Off-road Buggy

Vznášedlo na tryskový pohon. Kabina je vybavená pohodlnou sklopnou sedačkou, odkládacím prostorem pro zavazadlo, satelitním přijimačem a přídavným světlometem.
V přední části je hlavní světlomet, hned za ním druhý zelený pasažér. Samozřejmostí je i sklopná podpěra pro pohodlné přistávání.

Hlavní výhoda vznášedla je možnost vypustit průzkumníka, postačí sklopit dvojitá světla uprostřed a průzkumník je vypuštěn!
Druhý zelený pasažér se může ihned vydat objevovat okolní neprobádané končiny a to i s brašnou na případné nerostné vzorky. >:D

Petronel

Plážový prodej koktejlů
30416 - Market Stall
41697 - Turtle Protection Vehicle

Emma rozváží osvěžující koktejly z ovoce všem po celé pláži. Pro kamarádky má výhodnější ceny. >:D

Čtyřkolka je vybavena prodejním nákladovým prostorem včetně pokladny, umyvadla s pitnou vodou a spoustou lahviček, jablíček a přípravků na míchání koktejlů.
Proti sluníčku je kabina zastíněna palmovými listy a večer krásně osvětlena lampou pod nimi.
Vozidlo má otevírací zadní dvířka s velkým srdíčkem


malý Easter egg: v motoru je schovaný červený krab, ale pssst! >:D

Foton

Traktor
značky Track-A-Torque
- odklápěcí střecha a dvojitý závěs ("koule")
- přívěs na rozstřikování čehokoliv (zde zelené hnojivo)
- přívěsný valník s otevíratelným čelem (zde převoz zraněné ošetřovatelky, zachráněné zachráněnými želvami)


31123 - Off-road Buggy
41697 - Turtle Protection Vehicle
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Robkteryten

Sportovní letadélko

Alternativní model setu 31123
Vrtule se točí...

Pool

#15
Náklaďák se sundávací korbou

Sety 31123 + 41697

Korba drží na 4 nopech, tak jde lehce sundávat, ale přitom drží pevně na autě. Na ukázku na posledních fotkách naložena pneumatikami, tak něco i uveze.

HD

#16
Expediční vůz, třeba Mahindra Roxor >:D


31123a30588


Vyražte za dobrodružstvím do indické džungle třeba za tygry bengálskými v terénním vozidle místní výroby s charakteristickou terénní maskou chaldiče.
Nezapomeňte zkontrolovat, zda je svačina a nářadí na střeše pevně upevněna, vzít si s sebou alternativní způsob dopravy, když bychom někde píchli, zapnout motor, odložit krosnu, a jedeme! A když bude horko, sundáme střechu, jako u originálu.
Jo, a řidičům velkých Jeepů se raději vyhneme, aby nezáviděli.

Původně se měl model jmenovat něco ve smyslu Jeep Easter Safari, ale pak jsem si vzpomněl, že akce už není velikonoční.  ;D

A ano, Marty713 díky za inspiraci z minulého kola této akce.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

HD

#17
Průzkumný vrtulník, zcela bezzubý, s termokamerou

31123 30588

Zajímavostí tohoto modelu je boční seskládání "bracket" kostek, geometrie takto vyšla úplně náhodou.  >:D

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Petronel

Čeněk- kousavý (ale hravý!) obojživelník
11019 - Bricks and Functions

Tento vzácný druh kousavé potvory se jmenuje Čenda. A pod tím lišáckým úsměvem skrývá ostré zuby.
Zvířátko na kolečkách vzniklo ze vzpomínky na hračky - autíčka, která jsem i já kdysi měl a takto nějak vypadala - tvar hlavy zvířátka a při jízdě otvíraly tlamu.

Čenda při jízdě také otvírá tlamu a čeká co mu do ní vlítne. Podívejte se na video.
https://youtu.be/DtMsx-20z-U
Dále má ještě polohovatelný ocásek z oddělovače kostek, který je také v tomto setu.

HD

Ruční mixér dvourychlostní

11019

Otáčky mixéru se řídí podle toho, jak moc pevně držíte kliku. Pokud nestačí jemné šlehání, můžete vyměnit za sekáček.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Tomik

#20
Název modelu: Tahací kačer
Soupis setů: 11019

Se setem 11019 jsem měl velké plány a ještě, než jsem ho otevřel, jsem vymyslel celou řadu jednoduchých mechanických modýlků, které bych z něj chtěl postavit. Když ale přišlo na lámání chleba, tak se ukázalo, že spousta nápadů je nerealizovatelná kvůli chybějícím technicovým dílů. Tento kačer se tak stal mým prvním výtvorem, první "ptákovinou", postavenou ze setu 11019. Díky jednoduchému mechanismu při jízdě otevírá zobák a pěkně jím klape. Ve předu je umístěná modrá kostka s barem, kolem které se dá uvázat provázek a kačera za něj tahat. Na posledním obrázku je pohled dovnitř.





www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Chairudo

Větrací autíčko 

Už pár let jsem chtěl vytvořit rotujícího řadu těchto koleček a konečně se objevila příležitost  :D
Model asi neprojde kvůli vzhledu ale funkčnost by bod dostat mohla  :D

Sety 11019 a 31123

https://www.youtube.com/shorts/b0Yq-mq5KzU

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

HD

#22
Paletový manipulátor

31123
30588

Taktéž znám jako baleťák paleťák, když má řidič řízení v malíku.  ;D

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

samy405

Jahodový obchůdek

sety použity : 30588 a 30416

samy405

Ošetřovatelé želv a krotitelé krabů

Použité sety : 41697 + 30593

Tomik

#25
Název modelu: Tančící pár
Soupis setů: 11019

Tento model bych určitě zařadil do kategorie těch serióznějších. K jeho stavbě mě inspiroval mechanismus z loňského vánočního setu 40416. Pár tanečníků se tak při otáčení round bricku točí kolem dokola tanečního parketu a zároveň každý kolem své osy. Asi to nebude žádný klasický tanec, ale vypadá to celkem pěkně. Kromě této funkce lze oběma postaviččkám polohovat ruce a chlapíkovi též otáčet hlavou.







www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Název modelu: Včela a květina
Soupis setů: 11019

Po tančícím páru tu mám variaci na podobném principu, tentokráte se včelkou, která poletuje kolem květiny. Otáčením round bricku se včelka pohybuje kolem dokola květiny a zároveň se ještě otáčí kolem vlastní osy (snad se jí z toho neudělá špatně). ;D





www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

#27
Řezání dříví
Táta a máma řežou kládu na "koze".
V pohybu  na https://photos.app.goo.gl/s1QdwY5upK4gAAxPA.

Sety:  11019

Jasně že jsem byl nadšený ze spousty ozubených kol ale zatím jsem nenašel rozumné použití.
O zubatém plateu je to ale jiná, asociace byla jasná , mechanizmus dohledatelný. Jak skončil boj s "nabídkou" dílu posuďte sami.
Zajímavost: Pozadí s mechanismem je o půl studu posunuto vůči popředí s dřevorubci, aby vyšla osa do "kmene".

EDIT: Při skládání ve Stud.io mi to ukazuje problémy s kozou. Nejde prý uchytit k zemi a naráží do postav :-(
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

grohl

#28
Chovatel kachen 11019

Pan chovatel kroutí hlavou a mává rukama nad tím, kolik se mu vylíhlo malých kachniček.

Káčata dovádějí na rybníčku, plavou zběsile dokola, zatímco máma kachna uznale pokyvuje hlavou.

Odkaz na krátké video


yoshimaka

Lloydův traktor

Sety: 31123 + 30593

Jak již z názvu patrno, tak Lloyd pověsil ninjování na hřebík a stal se zemědělcem. Jeho masivní traktor si ví rady i s tak tuhým materiálem, jako je lego půda v Ninjago City

Lust och fägring stor