Inventární software

Založil Jindroush, 11.02.2021, 13:10:08

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Jindroush

Toto je spíše dotaz na lidi s velkými sbírkami / majitele BL shopů:

Jaký používáte inventární soft a co od něj očekáváte za vlastnosti?
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Jindroush

Já osobně mám sety a díly inventarizované v Rebrickable (platím si PRO) a pro vyhledávání dílů jsem si vyrobil soft, viz níže. Dokázal by někdo říct, zda něco podobného používá / používal by? Je to pro lidi, co mají "vstupy" v podobě seznamu dílů.

1) Všechny krabice jsou označeny číslem (A-H, 1-16, plus několik speciálních - např. Marsky na stole). Nálepky jsou v různé kvalitě a jsou jen k minimální orientaci, na kráse nesejde.

2) Vnitřně jsou krabice různě uspořádány - buď je tam směs, nebo je tam více či méně dalších krabiček, nebo zipbagy. S tímto systémem ani zipbagy nejsou pomalé.

3) Existuje seznam přiřazení dílů ke krabicím. Ačkoli je tento seznam velký, dá se vyrobit celkem efektivně, takže i pro mraky rozličných dílů (a přes 350t dílů) má jen asi 2000 položek.

4) Vstupem je tedy jeden nebo více seznamů dílů, které chceme vyhledat - např. se hodí, když člověk staví podle 3d modelu a má BOM, nebo chce vytřídit ze sbírky nějaké stavebnice, nebo má více zakázek pro BL shop. Ilustrační obrázek je pro vytřídění 5 SW setů najednou. Mám u sebe neustále měřítko dílů, když např. u 10L+ si nejsem jistý, nebo u provázků. Vše mám otevřeno na tabletu, tlačítkem "CHECK" mi vytříděný díl hned zmizí a připočítá se do statistik v horní liště (je pevná a neutíká, i když se scrolluje). Tlačítkem UNDO se můžu vrátit zpět.

Cílem tohoto je, aby se do každé krabice lezlo jen jednou. Na ilustračním obrázku je vidět, že už bylo projito 32 krabic z 90, teď zrovna procházím krabici D06, kde jsou tiles. Obrázky jsou také z rebrickable, jsou pro jistotu obtaženy barevným rámečkem a ještě je tam barva slovy - vykřičník se ukazuje jen v případě, že mám zároveň díl v nové a staré barvě, abych se nespletl.
Počet (CNT) je jasný, vpravo (WHERE) od něj je vidět, do které "zakázky" patří jak rozdělit. Takže např. 26 tmavě šedých grilů rozhodím do krabičky 1 (15ks), krabičky 2 (9ks) a krabičky 4 (2ks). Toto je naprosto nejrychlejší způsob - nikam se neleze 2x.
Pokud je počet kusů podtržen jednou, znamená to, že zbývá málo dílů tohoto typu. Pokud je podtrženo 2x, znamená to, že jsou to poslední díly tohoto typu a barvy.

Tenhle soft byl potřeba, protože:
a) je velké množství různých dílů a člověk blbne a blbne a neví, co kde je. U běžných bricků je to v pohodě, ale u různých specialit už začíná ztrácet přehled
b) je otravné do stejného boxu lézt znovu a znovu - tohle optimalizuje vyhledávání - lepší by už mohlo být jedině to, že by ty piksly podával robot ;-)
c) pokud někdo, typicky BLshopař, potřebuje najednou vyhrabat více zakázek, tohle mu umožní snadno hledat víc najednou a přes "zatrhávání" snadno vidět, co je už hotovo a kolik % práce ještě zbývá.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

poMOCník

To je hustý!

Zatím se obejdu bez aplikace, ale BL shop nemám. Paměť sice taky neslouží, ale stačí si pamatovat kde hledat kterou kategorii dílů a pak už se to tam nějak dohledá. Samozřejmě 2000 kategorií je hodně, ale není jich tolik na jedné úrovni, dají se chápat jako určitá hierarchie. Vím například, že všechny plate jsou na jedné straně místnosti. Ty se pak dělí na obyčejné plate, modified plate, wedge plate atd. No a ty se dál třídí podle velikostí nebo druhů.

Takže když je požadovaný seznam kostek správně setříděný, vybírám z jednoho místa taky pouze jednou.


milanv

Teda já zírám. Jestli vám to nebude připadat jako plevelení tématu, mohli byste mi prosím napsat, jak rozebíráte nějaký MOC? Tj. model, který vznikal postupně a rozhodně od něj nemáte elektronicky čitelný seznam dílů?

To byl pro mě totiž ten hlavní důvod, proč jsem inventarizaci svého lega tehdy vzdal. A to i když jsem ho měl podstatně méně než máme teď s Ditou. Fakt jsem nevymyslel žádný způsob, jak na tom rozebírání modelu (samo o sobě nijak zábavná činnost) nestrávit 5x víc času než normálně kvůli zanášení každého dílu do databáze.
Pán na Žlutém hradě

Jindroush

Tak předpoklad je, že na začátku máme "úplný seznam" a nic postaveného.

Postavením MOCu nic neubývá, jen by se některé díly měly přemístit do chlívku "na polici" - pokud to neuděláš a rozebereš, nic se nestane.
Ale v každém případě prvotní předpoklad tohoto je, že vstup je "seznam materiálu", ať už jako číslo setu, nebo BoM.

Tj. není a nemůže to být univerzální řešení pro všechny. Typicky pro sběratele-krabicové puristy je to zcela k ničemu.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

milanv

Pro mě byly dva zásadní problémy: na vstupu se brzy objevilo veliké množství různorodých dílů bez seznamů ("pekiho kiloware" z výstav) a na výstupu to byly právě ty MOCy. Mě nezajímá totiž, co celkově někde vlastním, ale co mám teď k dispozici na stavění. Takže bych musel každý MOC po jeho postavení zase rozebrat, zaevidovat díly a znovu MOC postavit :)

A nenašel jsem z tohoto cestu ven. Proto mě zajímalo, jestli někdo jiný ano.

My jsme museli s Ditou přejít na šuplíkový systém: máme jasně dáno, v jakém šuplíku jsou jaké díly, a tím se nám vlastně dělá inventura "de facto". Ale udržovat elektronickou podobu seznamu z toho neumím.
Pán na Žlutém hradě

Robkteryten

Citace od: milanv kdy 11.02.2021, 20:43:06
Pro mě byly dva zásadní problémy: na vstupu se brzy objevilo veliké množství různorodých dílů bez seznamů ("pekiho kiloware" z výstav) a na výstupu to byly právě ty MOCy. Mě nezajímá totiž, co celkově někde vlastním, ale co mám teď k dispozici na stavění. Takže bych musel každý MOC po jeho postavení zase rozebrat, zaevidovat díly a znovu MOC postavit :)

A nenašel jsem z tohoto cestu ven. Proto mě zajímalo, jestli někdo jiný ano.

My jsme museli s Ditou přejít na šuplíkový systém: máme jasně dáno, v jakém šuplíku jsou jaké díly, a tím se nám vlastně dělá inventura "de facto". Ale udržovat elektronickou podobu seznamu z toho neumím.

Tak to ti mohu poradit jen RFId na každou kostku a pak kouzelnou hůlku jako mel Sheldon na ponožky černé vzor karovany modrý...  >:D

poMOCník

Citace od: milanv kdy 11.02.2021, 20:43:06
... Mě nezajímá totiž, co celkově někde vlastním, ale co mám teď k dispozici na stavění. Takže bych musel každý MOC po jeho postavení zase rozebrat, zaevidovat díly a znovu MOC postavit :)

To je přesně řečeno, tak to mám i já. Stavění spočívá v neustálém vyrábění a bourání prototypů z nesourodých barev, přikupování dílů ve správných barvách když je prototyp uznán za přijatelný a následné finální bourání a přestavění do finálních barev. Vzniká tak většinou kupa polorozebraných trosek, které čekají na zpětné zatřídění.

Daniel

#9
Úplně přesně, jak píše Milan... Taky sem měl tendence si dělat seznam, ale ten se stává neaktuální s každou stavbou...  >:D

Například máš 3000 d.red "cihlbricků", postavíš nádraží a máš vlastně k dispozici na další stavbu 0  >:(

ditetemnaporad

#10
K stavění a rozebírání MOC a provázání této činnosti do databáze by mohly pomoci zkušenosti Pryba a jeho třídičky dílků. Jen při rozdělování MOCu dáváte dílky na pás.

https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=50883.msg247246#msg247246

Jinak mít stálý a přesný přehled o stavu dílků zabere spoustu času, takže bych doporučil kanban a minimální stavy na skladě :)

Každopádně velký obdiv ke všem databázím a systémům, které zde prezentujete. Já prozatím skončil u kontingenčních tabulek.