Začínáme (nejen) s EV3

Založil atasoft, 15.09.2013, 22:11:08

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

atasoft

Obrátil se na mne (přes SZ) P4tr1cius s dotazem, trochu jsme to rozvinuli, tak převádím na veřejné, kdyby se někdo chtěl připojit dotazem nebo naopak svými zkušenostmi.

*** Dotaz:
rád by som ťa poprosil o radu. Rozmýšlam nad kúpou EV3 (či ako sa to v skratke píše Smajl). Som ale totálny amatér v tom. Dokonca nemám ani LEGO TECHNIC (teda iba jednu maličkú štvorkolku, ale tá sa nepočíta..).
Ide mi o to aby som to dokázal s deťmi nejako jednoducho ovládať. A to k tomu som ešte aj iba "normálny" používateľ PC.
Nebude to pre mňa neprekonateľný problém? Lebo to nechcem kúpiť a postaviť - A LEN ABY TO STÁLO A NIČ NEROBILO!...

*** Odpověď:
no, NXT i EV3 jsou určené pro děti, ale podle mých zkušeností je vhodné podpora dospěláka. Jeden režim je škola, kde se to používá pro výuku, doma pak je třeba prostě trochu dospělý pohled na svět.
Já k tomu přišel z klasického programování, takže některé konstrukce intuitivně chápu,  ale naopak něco vím jak má fungovat, ale pomocí "dětských" nástrojů jo to mnohem náročnější.  Ale to jsou až pokročilejší věci.
Výhodu EV3 vidím momentálně v tom, že v základu je k dispozici tuším 6 modelů + vzorové programování, čili minimálně měsíc času je co dělat a zkoušet to .... A po získání zkušeností je třeba se zamyslet a říct si - chci postavit "xxx", co bude dělat "yyyyy". Upravit nějakou původní konstrukci a změnit chování ... a takhle se to postupně učit ...
Výhodou je samozřejmě někdo v okolí, kdo se aspoň setkal s robotikou, protože ty mechanický a řídící principy zůstávají stejný.

Upozorním jen na jednu věc, co jsem přišel - soft k EV3 je mnohem náročnější na PC než ten původní pro NXT. Na mém Core2 notebooku cítím znatelné zadýchávání :-( Takže nějaký modernější komp nutný. Starý NXT soft běhá na Celeronu 1GHz/512 MB RAM.

Na NXT je v komunitě k nalezení obrovské množství rad/doporučení/nápadů a realizací, EV3 je přece jen přes měsíc stará novinka ... Ale je pravdou, že mnohem výkonnější.

Samozřejmě za sebe doporučil "jít do toho", protože mne to fakt baví, ale je lepší mít někoho poblíž k základům. Ve velkých městech bývají Stanice mladých nebo nějaké kroužky robotiky, tam možná to LEGO NXT budou mít, nebo možná nějaká modernější škola (nevím odkud pocházíš).

Jo a pár kostek navíc je výhodou, když si vymyslíš nějakou zajímavou věc. Doporučuji si udělat další radost nějakým větším Technics setem, tam je beamů apod. celkem plno :-)

Mám pár jednoduchých NXT robotů i s komentovaným kódem, co jsme dělali s dětmi věku druhý stupeň základky, to bych někde mohl vystavit/ukázat.


*** Dotaz:
Ja zatiaľ by som určite iba chcel riešiť (používať) tie základné modely. Preto sa pýtam n úplne základy, pretože nemám šajnu ako sa to používa. Či je k tomu nejaký ovládač?... Na nete som akurát videl, že sa to dá ovládať aj cez mobil. K tomuto by som sa chcel dostať. Smajl

Zatiaľ určite nemám plány, stavať svoje veci. Ide mi iba o tie TLC MODELY. Takto je to v poho?

*** Odpověď:
Ovládání je několika způsoby:

- USB přímo z kompu - tam vidím změnu EV3 proti NXT - ukazuje to přímo vykonávané bloky, zřejmě je tam i možnost zasáhnout do probíhajícího programu (ještě neumím)

- bluetooth programový - existuje blok "příjem" a blok "odeslání" zprávy, to mi na NXT chodilo jen proti jinému NXT, ale teoreticky by to mělo umět i proti PC/tabletu/mobilu s BT

- bluetooth systémový - na NXT je možné posílat z PC/tabletu přímo povely pro motory/senzory apod. bez nutnosti vlastního programu v NXT. Na tom jsou založeny všechny programy, co to ovládají (na GooglePlay jich pár je) nebo existuje dokumentace a tedy i aplikační knihovny pro Javu nebo já používám C#.
Jestli toto je v EV3 stejné zatím nevím

- WiFi - do EV3 možno zasunout USB-Wifi (některý z běžných, budu výhledově zkoumat kompatibilitu) a pak je možné se připojit např. TCP/IP terminálem, protože na EV3 kostce by mělo v principu běžet "nějaké" linuxové jádro

- EV3 má infra senzor a infra vysílač a bloky v programu, které s tím umí pracovat, takže to je další možnost. Do NXT se musel přijímač koupit jako modul tuším od firmy Hitechnic.

Foton

Mám jeden dotaz ohledně IR senzoru a jeho navádění na IR Beacon.
Chtěl jsem upravit skvělého R3ptara, aby chodil za tím majákem.
Obrázek jednoduchého programu:
.
Problém je, že nevím jestli se musí nějak resetovat čtení z toho IR senzoru, nebo ne.
Proběhne mi první cyklus robot se natočí, ale pak už jen jede motor dopředu svítí zeleně kostka (tj. větev pro "existuje vysílání majáku"). Ale nijak to nereaguje na pohyb majáku.
Když jsem si nechal zobrazovat hodnotu na tom výstupu "Heading"(žlutý kabel), tak se vůbec neměnila.
Ačkoliv v přehledu zapojených zařízeni (vpravo dole, není na obrázku) mi to ty přesuny majáku bez problému ukazovalo.

Má někdo tušení, kde by mohl být problém?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Foton

Odpovím si sám:
  Pokud se ten střední motor natočil moc a nebyl schopen dokončit otočení o požadovaný úhel, celý cyklus se zastavil na mrtvém bodě. Což bylo u R3ptara raz dva.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

atasoft

Aha, no na to bych stejně pouhým studiem "kódu" nepřišel. Ale máš pravdu, na to už jsem narazil několikrát v NXT(2), že pokud má motor daný úhel nebo počet otáček, tak pokud je tam mechanický problém a nedotočí, tak ten blok neskončí a program se zasekne.
V příkladech proto nejčastěji používají časové otáčení, i když se pak musí ladit "kolik" (= jak dlouho)


pryb

Před časem jsem si hrál s NXT2 - nakonec jsem tenhle obrázkovač vyhodnotil jako nepoužitelný a skončil u starého dobrého C.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Foton

Musím říct, že u "obrázkovače" pro EV3 udělali slušný pokrok.
Je to přehlednější a snáz použitelné.

Uvidíme jaké prg. jazyky se na EV3 vyrojí.
Na NXT jsem si hrál krátce s NXC.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Hana129

Dají se do domácího SW EV3 naimportovat další senzory (Ultrasonic Sensor a
Gyroskop) ?

Případně jak.

Děkuji za rady.

papluh

1. Na stránke Mindstorms si dáš záložku Download, dole vyberieš senzor a stiahneš ev3b súbor
2. Nakopíruješ napríklad do adresára pre projekty
3. Spustíš EV3 Home SW, v hornom menu položka Tools a v nej Block Import (ak to nieje aktívne, treba mať aspoň prázdny projekt)
4. V block import si treba nájsť adresár kde sú súbory
5. V spodnej časti zobrazí ich zoznam a treba každý označiť a stlačit Import
6. Zavrieť a otvoriť EV3 Home SW

Ja to mám v angličtine, tak neviem či existuje aj preklad.

Hana129


Hana129

#9
Pokusně jsem pořídila http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=x1676, abych eventuálně využila i napojení starých motorů, případně nových PF prvků pro EV3,
ale nefunguje to tak jak má. ???
Dá se najít pro EV3 podpora těchto prvků, případně programovací bloky pro světla a motory pro SW?
Nebo jaká je jiná možnost propojení EV3 s PF prvky?
Děkuji za rady.


Foton

Citovaný kabel není pro PF! Ty mají jinou koncovku. Taky 2x2 ale s oválem místo dvou studů.
Potřebuješ koupit: http://www.robotshop.com/en/firgelli-technologies-nxt-to-pf-cable.html
nebo udělat http://www.legomindstormsrobots.com/lego-minstorms/lego-pf-to-nxt-cable/ .
Nedávno jsem také hledal jak, ale zatím nevytvářel.

Tvůj kabel mi fungoval u spojení NXT 2 -> http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=6637 .
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Hana129

JJ o koncovce vím, že je to na staré motory, ale na PF prvky jsme si poradili  přechodkou http://shop.lego.com/en-CZ/LEGO-Power-Functions-Extension-Wire-8886?fromListing=listing, ale děkuji za odkaz nevěděla jsem, že existuje kabel i přímo na PF prvky.


S NXT to pravděpodobně fungovat bude, problém je, že já  potřebuji, aby to fungovalo na EV3.

Neví někdo o nějaké podpoře případně by to uměl naprogramovat?

papluh

Dnes som mal vytiahnuté EV3 vďaka návšteve a skúsil sa nato pozreť. Bohužial svoj posledný kompatibilný konektor sa mi nepodarilo dobre nakripovať, alebo to len nefunguje naprázdno, tak som prešiel len ku teórii.

Zdá sa, že EV3 potrebuje z motora spojenie aj na dátových vodičoch a tým pádom dummy kábel nebude fungovať narozdiel od NXT2. Zistil som nasledovné možnosti:
- s NXT na PF káblom to nefunguje tým spôsobom, že motor sa potočí len zlomok sekundy, oblbnúť by sa to malo vlastným cyklom, ktorý bude posielať Unregulated Motor (tmavomodrý blok) striedavo impulzy na 100 a 99 vo veľmi krátkom trvaní.
- je možné si spraviť vlastný kábel, ktorý bude prepájať určité vodiče cez odpory a tváriť sa ako EV3 L-motor. Keďže nieje spätná väzba ako u EV3 motorov, tak treba znova použiť Unregulated motor block. Video aj s káblom pre motory https://www.youtube.com/watch?v=Ns3TODgRlCE a pre servo https://www.youtube.com/watch?v=K-iEnWZ5Kew&; (treba odbočku na battery box)
- neoficiálny modul ovládajúci PF IR príjmač http://www.mindsensors.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=107
- neoficiálny modul aj so senzorom natočenia simulujúci NXT-EV3 motor aj vrátane pozície  http://www.mindsensors.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=153

Ako sa píše vo videách ... na vlastné riziko  ;)

Hana129

Děkuji moc, uvidím, jak co bude fungovat a jestli se do toho pustím, je to na mě zatím trošku složité.


Lattak

Ahojte,
syn (8 1/2 roka) pokukuje po modeloch Mindstorms. V škole začal chodiť do krúžku, ktorý je určený pre vyšší stupeň ale pracujú v ňom so stavebnicou fischertechnik.
Nakoľko leží v kockách stále (hlavne Technic), tak uvažujem o kúpe Mindstorms.

Čo by ste zvolili NXT 2,0 alebo EV3 ? 

Ďakujem za názory.

atasoft

Ahoj. Reálně je NXT2 už k nesehnání, takže EV3. Princip programování je stejný, cena není o tolik větší.

Petr

Lattak

Ahojte,
nakoniec sme pod stromčekom našli EV3. Zatiaľ bojujeme metodou pokus-omyl. Neviete, kde by sa dal nájsť nejaký prehľad funkcií, ktorý by sme mali pri ruke, aby nám šlo učenie rýchlejšie?

Ďakujem

Hana129

#17
Dá se v programu EV3, programovat i NXT2?

A mají motory a senzory podporu pro obě zařízení - dají se vzájemně používat?

Foton

Programovat NXT2 v softu pro EV3 se myslím nedá.
Je možné používat motory a senzory od NXT2 napojené na EV3.
Možná jde používat (omezeně) motory z EV3 připojené k NXT2.
Ale nejdou používat senzory zEV3 na NXT2.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Lattak

Ahoj všetkým.
Pri prvých programátorských pokusoch som narazil na problém:
Na obrázku č. 1 je program, ktorý by mal spustiť motory, ale nič sa nestane. Motory stoja.
Keď si vyberiem akúkoľvek inú možnosť (viď obrázok č. 2 - sekundy, uhly, otáčky), motory bežia bez zaváhania.
Možnosť On funguje iba s príkazom Loop (viď obrázok č. 3)

Je to normálne? Naozaj nie je možné motory spustiť programom na obrázku č. 1?

Ďakujem.

atasoft

Ahoj, nemám teď po ruce EV3 HW na vyzkoušení, ale pokud je "program" jen toto, tak po skončení motorového bloku je "konec programu" a asi se motory zastaví. Zkus ZA to dát buď časové čekání nebo nekonečnou smyčku, jestli poběží, když tam nebude konec.
Petr

papluh

V helpe máš napísané
CitaceThe On mode turns the motor on, then immediately continues to the next block in the program. You can control the speed and direction of the motor using the Power input. The motor will run until it is stopped or changed by another block later in the program, or until the program ends.
Tj, motor sa zapne a program hneď pokračuje na ďalší blok a motor beží pokiaľ nieje zastavený či zmenený ďalším blokom alebo program neskončí.
Ako hovorí Weissar, takýto program hned skončí, tj je splnená posledná podmienka vyššie.

Lattak

Citace od: weissar kdy 27.01.2015, 21:04:06
Ahoj, nemám teď po ruce EV3 HW na vyzkoušení, ale pokud je "program" jen toto, tak po skončení motorového bloku je "konec programu" a asi se motory zastaví. Zkus ZA to dát buď časové čekání nebo nekonečnou smyčku, jestli poběží, když tam nebude konec.
Petr


Odskúšané. Po vložení čakania alebo smyčky sa motory rozbehnú.

cigi

Ahoj, už máme půl roku EV3 - má někdo radu, co používat pro programování? V NXT jsem po začátcích s grafikou přešel na NXC. Teď jsem dokoupil ev3 a grafika je sice lepší, ale rád bych pokračoval dospěláckým systémem. Nahrál jsem LeJOS a NetBeans, ale tam jsem skončil. Návody jou jenom pro NXJ a nejsem nikterak pokročilý, abych si dál poradil. Existuje nějaké prostředí podobné NXC i pro ev3? V NXC je připojení k ev3 jěště nedořešeno a moc se mi tam líbí, že je to vytvořeno účelově pro mindstorms - helpy, příklady a pod.
V diskusích jsem moc neobjevil, anglicky neumím a všechny diplomky a bakalářky řeší zatím jenom NXT.
Byla by tedy nějaká kuchařka jak připojit a použít NetBeans, Eclipce, nebo jaj jít cestou C#?
Děkuji moc. S Legem si nehraju ja ko s hračkou, ale učím se programovat jinak, než vypisovat Ahoj světe na obrazovku.

Hana129

#24
Narazila jsem na knihu http://knihy.cpress.cz/lego-mindstorms-ev3.html a jsem nadšená!
Konečně skvělá kniha o programování EV3 v českém jazyce.

Doproručuji začátečníkům v programování, jsou  tam sice jen věci z domácího  robota  31313, ale mně to hodně pomohlo k ujasnění některých věcí.


bartas

Citace od: Hana129 kdy 16.05.2015, 16:10:16
Narazila jsem na knihu http://knihy.cpress.cz/lego-mindstorms-ev3.html a jsem nadšená!
Konečně skvělá kniha o programování EV3 v českém jazyce.

Doproručuji začátečníkům v programování, jsou  tam sice jen věci z domácího  robota  31313, ale mně to hodně pomohlo k ujasnění některých věcí.

Ahoj, je v té knize také popis jednotlivých parametrů jednotlivých bloků?

Tomik

Citace od: bartas kdy 28.12.2016, 11:03:18
Ahoj, je v té knize také popis jednotlivých parametrů jednotlivých bloků?
Záleží na tom, co si představuješ pod pojmem parametr? V knížce jsou celkem podrobně vysvětleny všechny hodnoty, které zadáváš do základních bloků a jejich módy. Jediné, co tam chybí je popis a vysvětlení tmavě modrých bloků pro pokročilé.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

bartas

Citace od: Tomik kdy 29.12.2016, 13:45:48
Citace od: bartas kdy 28.12.2016, 11:03:18
Ahoj, je v té knize také popis jednotlivých parametrů jednotlivých bloků?
Záleží na tom, co si představuješ pod pojmem parametr? V knížce jsou celkem podrobně vysvětleny všechny hodnoty, které zadáváš do základních bloků a jejich módy. Jediné, co tam chybí je popis a vysvětlení tmavě modrých bloků pro pokročilé.
Děkuji za odpověď.