Společný projekt - Modulové kolejiště

Založil Matthes_CS, 30.11.2018, 11:39:06

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

MiHo

Citace od: samy405 kdy 27.05.2019, 13:41:16
Nebylo asi vše správně pochopeno ... modulově bych viděl spíše město než samotné kolejiště - tam se moc vymýšlet ani nedá aby to mělo hlavu a patu.

Pak je to modulární město a kolem něj skládačka kolejí.
Pokud nemáš pod kolejemi modul, tak nemůžeš tvořit krajinu těsně u kolejí a není to modulární kolejiště.
Ty mluvíš o výstavě v Olomouci a my zas o teoretickém modulárním kolejišti z modulů.

MiHo

ad1) Vyjdeme- li ze standardu MILS, tak základní modul je 32x32.

ad2) "normalizovaná" rozhraní jsou též dána standardem MILS

ad3) vyřešeno

ad4) 9V LEGO konektor nebo standardní 230V zástrčka

samy405

Mluvím stále o a pořád dokola o modulárním kolejišti ...
tak pokud mohu mluvit za skupinu se kterou se dohodla jistá pravidla a přispějí do tohoto modulového kolejiště :

Používání MILS jako prvořadé - rozměr je daný 32x32 kde je základ base plate na něm 1 brick a pak plate ... (vycházím z MILS)
já si beru na starost koleje (snad stihnu vše poskládat do standartu, případně aby bylo funkční) žluté prostory jsou k "pronájmu" :) kde se řídí pravidly MILS
Cesty jsou zatím klasické baseplate (časem MILS)
Pokud někdo bude chtít osvětlení nebo napájení do "pronajaté jednotky" tak potřebuju info aby se dalo připravit (napájení či osvětlení parcely nebylo požadováno - i toto umím vyřešit a i elegantně)
kolejiště bude ovládáno pomocí vzduchu (aby nešlo ovlivnit jiným segmentem a bylo to originál lego)
v levé části u kolejí (4x baseplate) jsou už postavené a bude tunel s krajinou
v nějaké části už se parcely zabydlují :)
Přístaviště bude u překladiště - zde bude pojízdný jeřáb (taky už ve výstavbě) aby mohl nakládat na vlaky + na loď

o systému MILS vím delší dobu ale nikdy nebyla potřeba jej uplatnit ... myslím si, že nastal čas aby se na tom stavělo aby šlo spojovat projekty ...
kolejiště lze rozšířit - zde je limitní zatím stoly na kterých to je stavěno (je to taky skládačka a pro pořadatele je obrovská výhoda že nemusí shánět stoly)

Pokud někdo má zájem se přidat budu (budeme) jen rádi ... :)
Snad jsem někoho neurazil nebo neobešel ... pokud ano tak mne to mrzí ...

samy405

jinak kdo nezná systém MILS tak přikládám obrázky jak je to dané a vyžaduji dodržování.

Přikládám i v LDD - barvy neřeším ale kostky - rozměr a rozmístění ano

samy405

Cesty jsou pro příklad jak moc to jde udělat. lze i další koleje přidat - lze udělat kolej + cestu ...
protože tady nebyl žádný pořádný návrh tak jsem tady dal toto ... je to o diskuzi a myslím, že toto ukáže cestu kam dál ...

pozemky se pomalu plní :) když by někdo chtěl pomoct s kolejištěm stačí dát info ...

peki

Citace od: samy405 kdy 27.05.2019, 17:35:55
o systému MILS vím delší dobu ale nikdy nebyla potřeba jej uplatnit ... myslím si, že nastal čas aby se na tom stavělo aby šlo spojovat projekty ...

Já ten systém registroval, asi půjdu pro ti proudu, ale moc tomu nevěřím. Ten návrh co máš pod tím je toho přímým důkazem.  Pokud je jediným důvodem pro zvednutí všech komponent (včetně modulárů, a továrních silnic) zakrytí napájení a jiných kabelů, tak i přijde daleko efektivnější provrtat nosnou desku.

Vždyť to tebou nevržené kolejiště se dá úplně v pohodě naskládat rovnou na baseplate. Respektive na co budeš pokládat ty tovární silnice (aby to bylo ve stejné výšce)?   

Budete mít násep kolejí kolejí jako má např. miho? 

Držím palce, ale příde mi že tam bude ležet plno utopeného materiálu (a peněz) a přitom to při vší uctě nebude vidět. Kolejiště tvoří (pro diváka) to co může pozorovat. Tedy nějaký terén (skála,tunel,voda most,les atd) v kombinaci se zástavbou (vesnice,město atd.)

peki

Citace od: miho kdy 27.05.2019, 15:40:00
ad1) Vyjdeme- li ze standardu MILS, tak základní modul je 32x32.

ad2) "normalizovaná" rozhraní jsou též dána standardem MILS

ad3) vyřešeno

ad4) 9V LEGO konektor nebo standardní 230V zástrčka

Milane a není lepší navázat na "tvůj standart"? Máš to:
- ověřené (rozborka /zborka)
- hotové moduly (je možné se napojit)

V první fázi (ověřovací) by mohlo jít třeba jen o:
- prodloužení rovných úseků
- odbočky na druhé  (malé) modulové kolejiště 

MiHo

Milane a není lepší navázat na "tvůj standart"? Máš to:
- ověřené (rozborka /zborka)
- hotové moduly (je možné se napojit)
[/quote]

Můj současný standard je baseplate (48x48 nebo 32x32 nebo 16x32) s kolejí rovnou na baseplate nebo baseplate + 1 plate (v zatáčkách a před nimi i pod výhybkami a před nimi) .
Osa koleje je vždy 8 studů od okraje nebo 16 studů od sousední koleje.
Je to úspora materiálu, ale moduly bez kolejí se hodně prohýbají.

ogar49

Nejakou dobu jsem tu nebyl a nestacim se divit.
Ad Miho: 》Nechci své moduly zařadit do tohoto typu kolejiště:《 a moje foto. CETL JSI co jsem u te foto mel napsano nebo jsi to jen ucelove uzil  Nebyl to prispevek do moduloveho kolejiste, jen reakce na predchozi komentare. Ve smyslu na pouhe hrani s vlacky (tedy do detske herny) staci koleje bez dekoraci, kde je hlavni bod pouze ovladani. A kdyz si chce mladej pohrat s vlaky tak si udela ruzne kolejiste a jezdi a vyhybkuje ... nepotrebuje tam mit prirodu, budovy, ... jde mu o vlaky. Tedy dana fotka neni co bude na vystave ... jen co by detem k hrani stacilo!!!

yoshimaka

#69
Včera jsem MILS studoval a přijde mi, že má spoustu vychytávek:
* dá se jít s terénem dolů (řeky, "nížiny")
* jednoduchá výměna - prostě se udělá standard - označí nějaký čtverec (třeba 2x2 BP) a tam si postavte, co chcete
* jednoduchá variabilita již postaveného terénu

Pár dalších poznámek:
* na vzduchotechniku to asi zrovna nebude - včera jsem to se Samym debatoval
* v případě elektroniky je sice potřeba víc komunikovat a plánovat, ale na druhou stranu víme, že se tam dá ten kablík protáhnout
* ano - je tam utopený materiál, ale myslím, že ne samoúčelně - to jsou právě ty možnosti
* co se týče silnic - raději bych stejně dělal MOC silnice na MILSu..

Lust och fägring stor

MiHo

Citace od: yoshimaka kdy 28.05.2019, 12:43:05
* na vzduchotechniku to asi zrovna nebude - včera jsem to se Samym debatoval

Dají se tam udělat vzduchotechnické kanály tj. snadno odendatelná linie. Mají to tam naznačeno pod cestami.

yoshimaka

Citace od: miho kdy 28.05.2019, 12:50:05
Citace od: yoshimaka kdy 28.05.2019, 12:43:05
* na vzduchotechniku to asi zrovna nebude - včera jsem to se Samym debatoval

Dají se tam udělat vzduchotechnické kanály tj. snadno odendatelná linie. Mají to tam naznačeno pod cestami.

Dají, to je pravda, ale přijde mi, že tím příjdou o část své největší výhody - modularitu.
Lust och fägring stor

peki

Citace od: yoshimaka kdy 28.05.2019, 12:43:05
Včera jsem MILS studoval a přijde mi, že má spoustu vychytávek:
......
* co se týče silnic - raději bych stejně dělal MOC silnice na MILSu..

Tak určitě, je to promyšlené to nerozporuji. Ale já jsem měl třeba problém pokrýt plochu 2x6 m2 (nic moc velké kolejiště) jenom pomocí baseplate. I silnice jsem si musel půjčovat. Uvědomte si že když se bavíme o kolejišti počítáme to na metry čtvereční.

Pořád si to prostě nedovedu dost dobře představit. Ano u společného projektu vesnice nebo město se šlo také do nějaké silnici typu standartizovaný "MOC", ale pořád to nebylo tak velké. Pokud se podívám na návrh samy405 tak těch silnic co se budou muset vytvořit je opravdu hodně.     

Chápu ten systém u terénu, kolejí (tvorba náspů atd.) ale ten se v návrhu (zatím) mnoho nevyužije.

yoshimaka

Citace od: peki kdy 28.05.2019, 13:28:45

Pořád si to prostě nedovedu dost dobře představit. Ano u společného projektu vesnice nebo město se šlo také do nějaké silnici typu standartizovaný "MOC", ale pořád to nebylo tak velké. Pokud se podívám na návrh samy405 tak těch silnic co se budou muset vytvořit je opravdu hodně.     

Chápu ten systém u terénu, kolejí (tvorba náspů atd.) ale ten se v návrhu (zatím) mnoho nevyužije.

No, zase si myslím, že i v tak velké krajině bude zástavba tvořit taky jenom část - takže jestli tam bude třeba 1/4 nebo 1/5 volné části (ne koleje) tvořena různými druhy silnic, tak mi to pořád příjde jako velice dobrá investice. Pravda, toto co píšu je zatím moje představa. Ale pokud bude chtít někdo přispět "jenom" silnicí nebo "jenom" jedním domečkem ... ejhle - máme tu krásný nový velký projekt. S tím, že se budou jednotlivé části lépe obměňovat.
Lust och fägring stor

Matthes_CS

V MILS systému vidím největší výhodu a to je právě snížit terén kvůli vodě či něčemu podobnému.
Jinak vidím jen nevýhody ve velké spotřebě meteriálu a nutnost stavět i vlastní silnice, takže další meteriál. Ale až jendou budu mít mateiál, tak bych to chtěl podobně řešit, protože vlasntí silnice budou vypadat lépe, budou se dát vést do kopce různé šikmé a podobně. Terén nebude nudná placka. Ale zatím rozhoduje materiál a myslím, že ještě dlouho bude, takže zatím pojedu jen na baseplatech.

Jinak zatím se společného projektu účastnit nakonec nebudu, zakládal jsem téma s názvem modulové kolejiště, jak psal miho, ale představoval jsem si to jinak. Zatím si postavím to své malé posunovací kolejiště a pak uvidím podle vývoje společného projektu, jestli se přidám. Také bych chtěl své kolejiště mít i v jiné době a celkově mám svoje představy :D Takže si to zkusím podle sebe, jak moc si to kolejiště sním nereálně a pak se uvidí.

samy405

Nedalo mi to a poskládal jsem první modul ... je to modulární, je to hezké, je to funkční, má to hlavu a patu, lze rozšířit.
Foto v příloze :)
Cesty co se tady pořád řeší - i toto je dořešeno a spojení velice jednoduché (berte že je to řešení aby se projekt vůbec rozjel a není to finální - tam postavit vlastní cesty)

Četl jsem zde že je to drahé - posílám i rozpočet na jeden modul kdy je to bráno pouze z českých obchodů a dodržuju barvy a snažím se použít nové kostky. Dále ceny jsou středně vysoké (nešel jsem schválně po nejlevnějších) Dále jsem nebral v potaz že by se použil nějaký vlastní materiál ...

Fakt už nevím co více a jak máte představu o MODULOVÉ projektu (kolejiště to už raději nenazývám)

Miho - děkuji za podporu. Prosím o foto Tvého modulového řešení - stále chci najít cestu pro tento projekt

P.S. Domky do města se hlásí další ... a toto je alespoň pro mě ten modulový systém - každý může dát něco a bude to na stejném modulovém systému ...

mirek

samy405...zajímalo by mně, jak řešíš v tomto systému zatáčku a přejezd vlaku přes propojené výhybky.

samy405

přejezd zde ...
Zatím nevím o nikom kdo by dělal přejezd přes vyhybku ...

Matthes_CS

Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 18:35:48
přejezd zde ...

To se mi moc nelíbí, tu baseplate postavit na kostky, ale to že se mi to nelíbí je asi nejmenší problém. Jediný problém vidím v návaznosti s modulem bez baseplate na kostkách, což budou asi větší budovy nebo žel. přejezdy jako tady, baseplate má jinou výšku, takže tohle bude dělat zle.

Citace od: samy405 kdy 28.05.2019, 21:11:34
Četl jsem zde že je to drahé - posílám i rozpočet na jeden modul kdy je to bráno pouze z českých obchodů a dodržuju barvy a snažím se použít nové kostky. Dále ceny jsou středně vysoké (nešel jsem schválně po nejlevnějších) Dále jsem nebral v potaz že by se použil nějaký vlastní materiál ...

Takže je to drahé. Kdyby se ještě ty baseplaty nahradili silnicemi, třeba jako tu, tak už vůbec.

Citace od: samy405 kdy 28.05.2019, 21:11:34
Fakt už nevím co více a jak máte představu o MODULOVÉ projektu (kolejiště to už raději nenazývám)

Myslel jsem ty modulové kolejiště co staví modeláři, tedy reálnější model trati, né klasické kolejiště.

samy405

Citace od: Matthes_CS kdy 29.05.2019, 20:01:37
Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 18:35:48
přejezd zde ...

To se mi moc nelíbí, tu baseplate postavit na kostky, ale to že se mi to nelíbí je asi nejmenší problém. Jediný problém vidím v návaznosti s modulem bez baseplate na kostkách, což budou asi větší budovy nebo žel. přejezdy jako tady, baseplate má jinou výšku, takže tohle bude dělat zle.

Vůbec jsi nepochopil a nebo nečet co je psáno výše :( modul cesty je provizorní protože zatím nevím o nikom kdo by cestu MOC postavil na bázi MILS ... tak jsem hledal řešení a našel - je to použitelné - neříkám, že dokonalé ale svojí práci to udělá ...
Všechny budovy jsou jasně dané základy MILS.

Citace od: samy405 kdy 28.05.2019, 21:11:34
Četl jsem zde že je to drahé - posílám i rozpočet na jeden modul kdy je to bráno pouze z českých obchodů a dodržuju barvy a snažím se použít nové kostky. Dále ceny jsou středně vysoké (nešel jsem schválně po nejlevnějších) Dále jsem nebral v potaz že by se použil nějaký vlastní materiál ...

Takže je to drahé. Kdyby se ještě ty baseplaty nahradili silnicemi, třeba jako tu, tak už vůbec.

Zase a znovu - je to postavené na MILS kde je základ baseplat a na něm jsou kostky - kvůli pevnosti a modularity. každý BP je za cenu cca 100kč - cena jednoho modulu provizorní cesta cca 300kč nemyslím si, že je to nějak hodně peněz - zde bych prosil aby se vyjádřili ti co už mají nějaký modul postaven kolik je to vyšlo (miho atd.) Děkuji

Citace od: samy405 kdy 28.05.2019, 21:11:34
Fakt už nevím co více a jak máte představu o MODULOVÉ projektu (kolejiště to už raději nenazývám)

Myslel jsem ty modulové kolejiště co staví modeláři, tedy reálnější model trati, né klasické kolejiště.

Odpovědi v textu výše :)

zase jen nepochopení celé myšlenky ... jak chceš postavit modulové kolejiště když nepříjmáte modul jako takový ? Dal jsem návrh kolejí a prostoru pro město ... a vůbec se nebráním spolupráci na kolejích nebo čehokoliv jiného ...


Je mi jasné, že budou dotazy, nevlídné ohlasy a podobné věci. Kdyby tento systém nefungoval tak by se nepoužíval a na větších projektech se standartně používá (vím, o čem mluvím a to nejsem tak zkušený jako jiní vláčkaři a stavaři projektů)
Je každého věc jestli se chce nebo nechce zůčastnit.  Já když jsem se chtěl zůčastnit nějakého společného projektu tak základní modul byl jasně daný a neptal se mě někdo jestli to takhle chci nebo ne a jestli mi to vyhovuje - prostě základ je daný a musí navazovat na ostatní (společné projekty - friends, sousedé 1 + 2 atd.)
Je mi docela zvláštní, že se tady podařilo něco dát do standartu ale nějaký ohlas že je to alespoň nějaká cesta tak nic, jen že je to náročné,drahé atd.
na druhou stranu mi píšou lidi do kterých bych to vůbce neřekl tak se chtějí přidat a se základním modulem nemají nejmenši problém, ba naopak jsou rádi, že je možnost si vzít i jen jeden BP nebo 3 spojit k sobě a budovy rozdělit na 3 samostatné části ...

MiHo

Citace od: samy405 kdy 28.05.2019, 21:11:34

Miho - děkuji za podporu. Prosím o foto Tvého modulového řešení - stále chci najít cestu pro tento projekt


Foto mého stávajícího řešení:




Matthes_CS

Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 20:40:44
Je mi jasné, že budou dotazy, nevlídné ohlasy a podobné věci. Kdyby tento systém nefungoval tak by se nepoužíval a na větších projektech se standartně používá (vím, o čem mluvím a to nejsem tak zkušený jako jiní vláčkaři a stavaři projektů)
Je každého věc jestli se chce nebo nechce zůčastnit.  Já když jsem se chtěl zůčastnit nějakého společného projektu tak základní modul byl jasně daný a neptal se mě někdo jestli to takhle chci nebo ne a jestli mi to vyhovuje - prostě základ je daný a musí navazovat na ostatní (společné projekty - friends, sousedé 1 + 2 atd.)
Je mi docela zvláštní, že se tady podařilo něco dát do standartu ale nějaký ohlas že je to alespoň nějaká cesta tak nic, jen že je to náročné,drahé atd.
na druhou stranu mi píšou lidi do kterých bych to vůbce neřekl tak se chtějí přidat a se základním modulem nemají nejmenši problém, ba naopak jsou rádi, že je možnost si vzít i jen jeden BP nebo 3 spojit k sobě a budovy rozdělit na 3 samostatné části ...

Že se to používá a jaký to má klady to je mi jasný, jednou bych z toho taky měl rád kolejiště, jen zatím radši dám materiál jinam.

To že jinde je něco jasně dané a tady se diskutuje je tím, že tohle téma jsem založil, aby se diskuze přenesla z Olomouckého tématu a nespamovalo se tam. Aby se tady probralo jak by to mohlo vypadat a jestli vůbec něco. Takže stačí určit organizátora projektu (teda někdo aby prohlásil, že to udělá) a ten to pak určí a bude po diskuzích, nebo po většině.
Jestli píšou lidi, že se chtěj přidat, tak to je dobře, jen nevím, proč to nepsat sem, aby tu nebylo jen to negativní :D

Clermont

No nechtěl jsem do tohoto téma nějak moc psát jelikož jsem toto řešil se Samym přes Messenger a když se to podaří, třeba tam jednu budovu dám...
Ale napíšu zde co mě osobně se moc nelíbí a tím nechci hanit tento nápad modulárního kolejiště.
Rozumím tomu, že pokud chce někdo dělat modulární kolejiště, tak se musí člověk popasovat s hodně věcmi než když dělá modulár jeden člověk viz Miho.
Co já obdivuji na moduláru od Miha je to, že i když skladá to po BP, může to různě měnit a mění a na každé výstavě to má jinak a vždy tam má skvělé věci jako rybník s rostlinkami a lidmi, pole obilí s kombajnem, nádraží s lidmi apod. To je to co podle mě musí kolejiště mít a co chtějí děti vidět. Já musím vidět ten nadšený úsměv toho dítěte s tou nataženou rukou jak ukazuje na plno věcí po kolejišti.

A to je to co mě osobně chybí na kolejišti od Samyho tak jak je nyní prezentováno.
Ano, bude tam město, domy, silnice s autama, ale dívat se vepředu na dlouhou rovnou kolej (dvě koleje) a ten vlak jen rovně projede...
Budou děti vidět dozadu 3 m daleko kde jsou výhybky, kde je seřadiště jak se vlaky kolem sebe míjejí ?

Ano, bude to hodně o kompromisech, ale i tak se to dá myslím udělat propracovaněji...

Ať to dopadne jakkoliv, fandím tomu a už se těším jak to na výstavě uvidím - kolejí není nikdy dost  >:D




mirek

Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 18:35:48
přejezd zde ...
Zatím nevím o nikom kdo by dělal přejezd přes vyhybku ...

Nemyslel jsem silniční přejezd, ale spojení dvou výhybek pro přejezd VLAKU z jedné na druhou.

peki

#84
Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 20:40:44

Je mi jasné, že budou dotazy, nevlídné ohlasy a podobné věci. Kdyby tento systém nefungoval tak by se nepoužíval a na větších projektech se standartně používá (vím, o čem mluvím a to nejsem tak zkušený jako jiní vláčkaři a stavaři projektů)

Nevlídné ohlasy  ;) Kde konkrétně? Prostě se tu diskutuje. Minimálně tu vidím 2 "standarty" a 2 výsledky:
- MIHO (ověřený v našich podmínkách, MIHO může říci co se osvědčilo co se dá vylepšit)
- MILS

Pokud víš o čem mluvíš tak to sem napiš. Rád se poučím (poučíme). Stavěl jsem asi 15 společných kolejišť, ano nebyla modulová v pravém slova smyslu. Cca 2 krát jsem pomáhal stavět kolejiště MIHO. 

Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 20:40:44
Je každého věc jestli se chce nebo nechce zůčastnit.  Já když jsem se chtěl zůčastnit nějakého společného projektu tak základní modul byl jasně daný a neptal se mě někdo jestli to takhle chci nebo ne a jestli mi to vyhovuje - prostě základ je daný a musí navazovat na ostatní (společné projekty - friends, sousedé 1 + 2 atd.)

Společné projekty na kostkách vznikají na základě nějaké dohody a řekněme promyšleného respektive prodiskutovaného konceptu. Podle hesla 2 krát měř a jednou řež. Několik vláčkařů (tedy potencionálních účastníků) tu v poklidu vyjádří v čem vidí problém:
- zbytečně nákladný modul (MOC silnice,moduláry na podložce, vysoký násep kolejí)
- komplikovaný modul (udělat rovný modul rovnoběžné koleje je relativně jednoduché, komplikace začnou v zatáčkách a na vyhybkách)
- návrh kolejiště absence jakéhokoliv terénu (to co jsi navrhl, se dá nacvakat na baseplate, použít tovární silnice, moduláry na baseplatech). 
- nejasný cíl (je to spíše ta herna nebo vytuněné kolejiště jako má miho)

Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 20:40:44
Je mi docela zvláštní, že se tady podařilo něco dát do standartu ale nějaký ohlas že je to alespoň nějaká cesta tak nic, jen že je to náročné,drahé atd.
na druhou stranu mi píšou lidi do kterých bych to vůbce neřekl tak se chtějí přidat a se základním modulem nemají nejmenši problém, ba naopak jsou rádi, že je možnost si vzít i jen jeden BP nebo 3 spojit k sobě a budovy rozdělit na 3 samostatné části ...

Ohlasy tu máš, ale nechceš je slyšet.  Spojit k sobě budovy (pokud se bavíme o modulárních domech) jde  přeci normálně i bez tohoto standardu.

Čili standart ano ale měl by dávat smysl, to že ho někteří (včetně mne) zatím nevidí je o tom v argumentaci použít srozumitelné důvody. Já ti do hlavy opravdu nevidím, takže opravdu ne"vím o čem mluvíš".

Ano může ti to připadat zbytečné, můžeš se po nějakém chatu domluvit se 3 kostkaři a můžete se na nějaké akci prezentovat společným výsledkem.  A věř mi že ti budu držet palce.

Také se tu můžeme několik týdnů/měsíců v klidu domlouvat a nikam to nepovede nebo se nám podaří najít nějaký rozumný řešení.

Dovedu si třeba představit rozšířit materiál kostek o "vlakovou hernu".
Určitý počet baseplate s nacvakanou plastovou kolejí (dvojkolejí), vyřešený modul zatáčka,modul výhybka, tovární silnice. To vše složené v několika krabicích, pochopitelně inventarizované. "Vedoucí" herny na výstavě si dopředu navrhne (podle místa, zájmu organizátora, zájmu kostkařů) jak to bude vypadat:
- koleje má
- silnice má
- pučí si a ostatní se zapojí budovami a terénem (jednoduchý tunel, skála)

Dovedu si třeba představit navazování na kolejiště MIHO
- přechodové moduly na napojení dalšího kolejiště
- skládání modulů (jen je potřeba opravdu vědět co potřebuji tím modulem vyřešit). Pokud se třeba počítá s jízdou vlaků do kopce/z kopce tak na dlouhodobých výstavách to zbytečně zvyšuje zátěž motorů, proto to řešíme pomocí mimoúrovňového křížení ve dvou úrovních.
 


peki

#85
Citace od: miho kdy 29.05.2019, 21:58:55
Foto mého stávajícího řešení:

Milane můžeš prosím tě odhadnou cenu modulu bez 9V kolejí ? Nechci aby jsi počítal dílky, stačí sumární cena. Předpokládám že hlavní náklad bude baseplate 32x32 (která by se dala koupit v rámci LUGBULKU/malého LUGBULKU levněji). Ostatní je taková drobotina, ale oproti tomu MILS mi přide efektivně využitá více jak cca 90 procent použitých dílků je použito na dekoraci, pouze nutné minimum (říkáš že zvedáš o 1 plate) na zvednutí modulu. Dále tovární silnice, moduláry na baseplates.   

peki

#86
Citace od: Matthes_CS kdy 29.05.2019, 20:01:37

Myslel jsem ty modulové kolejiště co staví modeláři, tedy reálnější model trati, né klasické kolejiště.

Dobrý odkaz. Je zajímavé  podívat se v čem vidí výhody takového modulového projektu tito stavitelé. A porovnat to s tím co potřebujeme nebo chceme řešit na našich výstavách.

Já jsem nikdy takovým vláčkařem bohužel nebyl (Legem si to trochu kompenzuji :) ).  Z poslední akce kterou jsem navštívil si vybavuji že tyto kolejiště:
- nemají okruhy, vlaky jezdí kyvadlově
- provoz vlaků řídí obsluha kolejiště
- aby ta demonstrace provozu byla smysluplná, je takové kolejiště zpravidla (hodně) velké   

Takovéto kolejiště, pokud bych se držel toho mého rozdělení v úvodu tématu

Citace od: peki kdy 04.12.2018, 12:57:12

A) Rozšiřovat kolejiště MIHO o další samostatná kolejiště. Tak to bylo řešeno např. v Brick republic.

B) Tvořit jednoduché interaktivní kolejiště, kde budou vlaky řídit (respektive ovládat) děti. Toto kolejiště bude jednoduché. Zohlední se účel = řízení vlaků dětmi.

by jsem viděl ještě jako úplně něco jiného

C) kolejiště bez okruhů, simulace provozu

Ale předpokládám že tohle je hodně velké sfi fi pro tuto chvilku  ;)

milanv

Pardon, že se do toho míchám ač nejsem vláčkař :) Ale přesně takové kolejiště jsem myslel, že by bylo to modulové: dlouhá nudle, kam může každý přispět kouskem krajiny s kolejí, tedy i nevláčkaři, proto jsem toto vlákno po očku sledoval a byl připraven do projektu přispět.

Viděl jsem kdysi výstavu přesně s tímto typem "kolejiště" a musím říct, že mi tehdy spadla brada. Působí to prostě impozantně, když je to přes celou halu a na každém decimetru je co si prohlížet - a přitom se nemusíš s nikým strkat, místa dost.

Tak bych taky formuloval ty výhody:
* pojme to obrovské množství diváků, kteří se nemusejí s nikým strkat
* na všechno je krásně vidět i pro děti (je to přímo před očima, ne 2-3 metry v hloubi)
* pro vláčkaře je to zábava obsluhovat, protože simulují reálný železniční provoz včetně komunikace, uvolňování kolejí atp. Na klasických modelářských výstavách to někteří prožívají dokonce tak, že mají i stejnokroje :)
* umožňuje to spolupráci mezi vláčkaři a nevláčkaři: profíci staví železničně náročné úseky typu vícekolejné nádraží s elektronikou, zatímco modeláři jako já se přidají s modulem krajiny s jedním rovným kusem kolejí. Tím se může zapojit mnohem víc lidí. Mnohem. Troufám si tvrdit, že každý účastník např. Vesnice je schopný postavit zároveň takovýto modul.

Neříkám, že je to jediné řešení, které má tyto výhody (např. miho hodně vylepšuje tu nutnou "hloubku koukání" protáhlým kolejištěm přístupným většinou ze 4 stran), ale popisuju, proč mě to zaujalo a jak by se mohlo k vám zapojit mnohem víc lidí třeba včetně mě.
Pán na Žlutém hradě

peki

Citace od: milanv kdy 30.05.2019, 12:30:06

* pro vláčkaře je to zábava obsluhovat, protože simulují reálný železniční provoz včetně komunikace, uvolňování kolejí atp. Na klasických modelářských výstavách to někteří prožívají dokonce tak, že mají i stejnokroje :)

Dříve (9V) to bylo v rámci Lega obtížně uchopitelné, chce to už nějakou inteligenci v lokomotivě.

Ale i na tvojí reakci (díky za ni) je vidět jak je to téma zajímavé a je možné ho uchopit různými způsoby.

fulda

Citace od: mirek kdy 30.05.2019, 09:31:28
Citace od: samy405 kdy 29.05.2019, 18:35:48
přejezd zde ...
Zatím nevím o nikom kdo by dělal přejezd přes vyhybku ...
Nemyslel jsem silniční přejezd, ale spojení dvou výhybek pro přejezd VLAKU z jedné na druhou.
Kolejová spojka se to jmenuje. Dvě rovnoběžné koleje spojené pomocí dvou výhybek :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.