Společný projekt - Modulové kolejiště

Založil Matthes_CS, 30.11.2018, 11:39:06

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Chairudo

V Nizozemsku 6 lidí dalo dohromady toto modulové kolejiště, čtvercový okruh asi 8x8m.
Víc na konci této galerie. Postaveno z větší části na mils, ale podle domluvy se terén člení.
Vzadu je zajímavá i ta bílá stěna, trochu to oddělí pohled na okolí.
To že je základna členitá, někde užší, někde širší a není to jedna nudle taky nějak vizuálně nevadí.


Mám stále větší chuť postavit něco pěkného s vláčkem, teď přes zimu se připojím s pár plochami do Samyho kolejiště a uvidím jak to půjde dál.

Jak jsou na tom ostatní s plány, domluvíme se do budoucna na propojení pár sekcí?





YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Kolik tam jezdilo vlaků? Podle obr vidím 2 okruhy. Některé části jsou asi spíše statické /např. ty obří vagony. Když se na to dívám tak mi to nepříde moc propracované ( v porovnání s MOHO kolejištěm), je to jako bych se v tom terénu díval na minecraft.

Několik kolejišť jsem stavěl, vždy je nutné vzít v úvahu prostor které bude k dispozici. Připomínka kolejiště roztoky.



Potom se snažit o nějaký návrh aby to připomínalo modulové kolejiště.  Tedy mít představu o členění terénu. Tady se pořád mluví o standartu, ale zatím to končí víceméně položením náspu kolem kolejí.  Na vytvoření kopců, skal kopců to zatím není.     

Chairudo

Jsou tam 2 okruhy a další vlaky střídali přes nádraží podle chuti, i ty dlouhé.
Vyšperkované to celé není, jen pár hlavních sekcí a ostatní je aby tam něco bylo, to jo, taky je to asi podle finančních a přepravních možností těch lidí.


Moje představa pro modul do společného modulového kolejiště je přední část údolí, podhorská pastvina, potok... tím projíždí vlak, zadní část bude stoupat do horského masivu ve kterém by ve skále mohlo být zabudovaný samostatný okruh, jeskyně, lanovka, skalní vyhlídka, kamzíci.....
Jak se rozhoupu na tomhle chci pracovat já.
Jak jsou na tom ostatní?

Matthes_CS: vytvoříš nějaké základní pravidla?
Mezi jednotlivé sekce bude asi potřeba standardizované propojení, aby na sebe mohly moduly libovolně navázat ať se sejdeme kdokoli kdekoli.

Pro širší využití bych to viděl na dvojitou kolej výchozí i příchozí z modulů ve stejném místě.
Základem mils? Baseplate 32 nebo 48? Plastové koleje, 9v?
Jak si ujasníme tyto detaily položím základní kámen (kostku)  ;D



YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

#123
Citace od: Chairudo kdy 11.11.2019, 12:30:10

Moje představa pro modul do společného modulového kolejiště je přední část údolí, podhorská pastvina, potok... tím projíždí vlak,.. kamzíci

Ale tohle není "společný projekt vesmírná stanice", kde máš definované rozhraní mezi modulem.  To co píšeš (bez udání rozměrů na kterých to chceš realizovat) je kamínek v celkové mozaice. Který musí brát v úvahu i zbytek kolejiště. Doporučuji nějaký orientační nákres CELKU.

Chairudo

Citace od: peki kdy 11.11.2019, 12:41:18
Doporučuji nějaký orientační nákres CELKU.

A tohle je asi další z otázek jak vlastně na to.
Nákres celku beru, že vymýšlíme kolejiště šité na míru podle prostor na jedné dané výstavě, což mi přijde hodně omezující.
Prostory se budou měnit podle výstav a i moduly podle možností lidí.   

Podle mě by bylo nejlepší udělat seznam účastníků a jejich MOCy (plány) a podle dostupných modulů pak dělat nákresy a případně dostavět sekce šité na jednotlivé akce.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS

To kolejiště sem viděl na FB i videa, dlouhé vagóny jezili, nemají origo lego oblouky, výhybky (je tam i trojcestná) apod. Jezdila i točna. Moc pěkně to vypadalo, hodně se mi líbí ta dlouhá nudle terénu, že tam nemají ty koleje položené rovně.
To že vizuálně nevadí členitost hloubky je taky něco co mě napadlo, že by u nádražích mohlo se jít víc do hloubky, v terénu tolik ne.

Co brát jako celé kolejiště je otázka, vidím asi dvě varianty:
1. omezovat se okruhem, pak by délky modulů musely být násobky něčeho, aby se to dalo dávat dobře dohromady, pak podle počtů zúčastněných a prostorů na výstavu by se udělal okruh, jednou delší, jednou širší a tak.
2. model tratě, tedy na začátku nádraží, kde by se mohli otáčet lokomotivy (z jednoho konce vlaku na druhý, nemusí být točna), poté trať s různými oblouky, vlnitostí, stoupáním a zastávkami/nádražími a na konci zase nádraží, kde by se mohli lokomotivy otočit. Takové kolejiště se může vést podél stěny výstavního prostoru, třeba tvarově do U, nebo jen do I či L, zase podle počtu zúčastněných a prostorů, ale chce to větší vzdálenosti mezi nádražími, tedy vést trať terénem a postavit něco okolo (domy, farmy, pole, vodu, les, vesnici, závodiště, zoo).

Takže by se definovalo rozhraní, případně násobky délky.

poMOCník

Citace od: Chairudo kdy 11.11.2019, 13:34:44
Citace od: peki kdy 11.11.2019, 12:41:18
Doporučuji nějaký orientační nákres CELKU.

A tohle je asi další z otázek jak vlastně na to.
Nákres celku beru, že vymýšlíme kolejiště šité na míru podle prostor na jedné dané výstavě, což mi přijde hodně omezující.
Prostory se budou měnit podle výstav a i moduly podle možností lidí.   

Podle mě by bylo nejlepší udělat seznam účastníků a jejich MOCy (plány) a podle dostupných modulů pak dělat nákresy a případně dostavět sekce šité na jednotlivé akce.

Možná si to představuju moc naivně, ale kdyby se podařilo modulárnost dotáhnout k dokonalosti, bylo by možné mezi sebou moduly propojovat různě, zaměňovat a přidávat. Projekt by tedy sice měl nákres celku, jak píše peki, ale díky modularitě by v budoucnu (pro jinou výstavu) mohl vzniknout nový na základě dostupných modulů (Tak jsem pochopil, co píše Chairudo). Nejdůležitější by tedy bylo navrhnout moduly tak, aby takové "přeskládání" bylo co nejméně práce. (A tady, i když jsem kolejiště nestavěl, si dovedu představit, že té práce by i tak bylo dost.)

Já bych mohl přispět nádražím stavěným podle skutečné budovy, kdyby se tam hodilo. Zatím jsem tohle vlákno jen sledoval, protože nemám nic hotové a taky si nejsem jistý, jestli by taková větší budova moc nevybočovala. Vychází mi měřítko asi 1:37 a na délku jen samotná budova 70 cm. Co jsem viděl ostatní kolejiště, tak budovy jsou spíše menší a důraz je na vlaky.

MiHo

#127
Celá část kolejiště s letištěm byla již v Olomouci v normě MILS. Dvojkolejná rovná trať na baseplate 32x32, tříkolejná (dvě průběžné + odstavná) na baseplate 48x48. Výhybky na 32x48 (složeno pevně ze dvou baseplate). Dvojkolejný oblouk 90° na 48x48 + 2x 16x32. A až se dostanu cca za měsíc za dva k vybalování krabic tak jsem dám i fotky jednotlivých modulů. Pokud vznikne projekt jsou mé MILS moduly k dispozici.

Kovové 9V oblouky větších poloměrů by měli být k dispozici v Kanadě v roce 2020. Jedná se o lisované koleje (žádný 3D tisk). V Dánsku byly k vidění vzorky. I jsem dostal jeden vzorek rovné koleje dvojnásobné délky tj.  32 st. dlouhé k vyzkoušení. Testoval jsem ho v Olomouci. Kvalitou se nijak neliší od originálu LEGO. https://fxbricks.com/

poMOCník

Citace od: miho kdy 11.11.2019, 16:47:33
Celá část kolejiště s letištěm byla již v Olomouci v normě MILS. Dvojkolejná rovná trať na baseplate 32x32, tříkolejná (dvě průběžné + odstavná) na baseplate 48x48. Výhybky na 32x48 (složeno pevně ze dvou baseplate). Oblouk 90° na 48x48 + 2x 16x32. A až se dostanu cca za měsíc za dva k vybalování krabic tak jsem dám i fotky jednotlivých modulů. Pokud vznikne projekt jsou mé MILS moduly k dispozici.

... pravil mistr kolejář. Tak proč vymýšlet něco jiného, když můžeme navázat na jeho zkušenosti a zdokonalovat už existující řešení. Díky shodnému typu modulů by pak na jedné výstavě v budoucnu klidně mohlo kolejiště vést například skrz "Společný projekt ZOO".

Chairudo

Citace
Co brát jako celé kolejiště je otázka, vidím asi dvě varianty:
1. omezovat se okruhem, pak by délky modulů musely být násobky něčeho, aby se to dalo dávat dobře dohromady, pak podle počtů zúčastněných a prostorů na výstavu by se udělal okruh, jednou delší, jednou širší a tak.
2. model tratě, tedy na začátku nádraží, kde by se mohli otáčet lokomotivy (z jednoho konce vlaku na druhý, nemusí být točna), poté trať s různými oblouky, vlnitostí, stoupáním a zastávkami/nádražími a na konci zase nádraží, kde by se mohli lokomotivy otočit. Takové kolejiště se může vést podél stěny výstavního prostoru, třeba tvarově do U, nebo jen do I či L, zase podle počtu zúčastněných a prostorů, ale chce to větší vzdálenosti mezi nádražími, tedy vést trať terénem a postavit něco okolo (domy, farmy, pole, vodu, les, vesnici, závodiště, zoo).

Takže by se definovalo rozhraní, případně násobky délky.

Já bych přidal ještě variantu 0.... a to začít stavět  ;D
Podle toho jak se to bude vyvíjet uvidíme co bude dál ;)

Co mě teď hlavně zajímá: jak, kde budou umístěny koleje a s jakým rozestupem mezi sebou... když předpokládám, že budou dvě tratě.

Takže kdo má už něco postaveno prosím pište jak to máte ať se dohodneme co bude standard. 
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS

Citace od: Chairudo kdy 11.11.2019, 20:48:38
Citace
Co brát jako celé kolejiště je otázka, vidím asi dvě varianty:
1. omezovat se okruhem, pak by délky modulů musely být násobky něčeho, aby se to dalo dávat dobře dohromady, pak podle počtů zúčastněných a prostorů na výstavu by se udělal okruh, jednou delší, jednou širší a tak.
2. model tratě, tedy na začátku nádraží, kde by se mohli otáčet lokomotivy (z jednoho konce vlaku na druhý, nemusí být točna), poté trať s různými oblouky, vlnitostí, stoupáním a zastávkami/nádražími a na konci zase nádraží, kde by se mohli lokomotivy otočit. Takové kolejiště se může vést podél stěny výstavního prostoru, třeba tvarově do U, nebo jen do I či L, zase podle počtu zúčastněných a prostorů, ale chce to větší vzdálenosti mezi nádražími, tedy vést trať terénem a postavit něco okolo (domy, farmy, pole, vodu, les, vesnici, závodiště, zoo).

Takže by se definovalo rozhraní, případně násobky délky.

Já bych přidal ještě variantu 0.... a to začít stavět  ;D
Podle toho jak se to bude vyvíjet uvidíme co bude dál ;)

Co mě teď hlavně zajímá: jak, kde budou umístěny koleje a s jakým rozestupem mezi sebou... když předpokládám, že budou dvě tratě.

Takže kdo má už něco postaveno prosím pište jak to máte ať se dohodneme co bude standard.

Standart, myslím, že to má tak i miho a že to tu dával, na baseplate 32x32 je 4 study místo, jedna kolej, 8 studů místo, druhá kolej a 4 study místo. Ale potom je horší možnost přechodu mezi těmito kolejnicemi.
Já mám pod kolejí ještě jeden plate, než je na baseplatě (o mils přemýšlím, ale zatím není, ale prostě nad baseplatou/mils podkladem ještě jednu plate pod koleje), miho má tuším někdy pod nimi plate, někdy ne, podle toho jestli je pod tím potřeba tile.

MiHo

#131
Citace od: Chairudo kdy 11.11.2019, 20:48:38
Co mě teď hlavně zajímá: jak, kde budou umístěny koleje a s jakým rozestupem mezi sebou... když předpokládám, že budou dvě tratě.

Takže kdo má už něco postaveno prosím pište jak to máte ať se dohodneme co bude standard.

Myslím, že není dobrý nápad dohadovat co bude standart je-li standard dán: MILS
http://l-gauge.org/wiki/index.php/Modular_Standards
to uspořádání kolejí je lépe vidět napříkld tady: https://bricktraindepot.com/free-layout

Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
Standart, myslím, že to má tak i miho a že to tu dával, na baseplate 32x32 je 4 study místo, jedna kolej, 8 studů místo, druhá kolej a 4 study místo.

Ano, přesně takto to šířkově odpovídá MILS. Výška pod kolejí je baseplate plus 2 bricky.

Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
Ale potom je horší možnost přechodu mezi těmito kolejnicemi.
Nerozumím co je horší než co.

Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
miho má tuším někdy pod nimi plate, někdy ne, podle toho jestli je pod tím potřeba tile.
To je popis starší části kolejiště. Tyto moduly jsem nenabízel na společný projekt, neboť budou procházet postupnou přestavbou na MILS standard. (Tj. přestavba na výšku pod kolejí baseplate plus 2 bricky.)
Nicméně pokud má někdo moduly hotové s výškou nižší a chce je použít, pak je nutno vložit přechodové moduly, které MILS též popisuje. V Olomouci jsem je též použil přesně podle normy mezi starou částí a letištěm a tím i otestoval. Stoupání dle standardu zvládly všechny vlaky bez potíží.




Chairudo

Citace
Myslím, že není dobrý nápad dohadovat co bude standart je-li standard dán: MILS
http://l-gauge.org/wiki/index.php/Modular_Standards
to uspořádání kolejí je lépe vidět napříkld tady: https://bricktraindepot.com/free-layout

To jsem potřeboval, díky  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

#133
Tohle je už na úplně jiné úrovni, ale moc pěkná inspirace https://www.youtube.com/watch?v=2mNhxi_D5kE
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

poMOCník

Citace od: Chairudo kdy 12.11.2019, 09:10:08
Tohle je už na úplně jiné úrovni, ale moc pěkná inspirace https://www.youtube.com/watch?v=2mNhxi_D5kE

To mi připomnělo, co vidím jako hlavní nedostatek většiny lego kolejišť: krajina vůbec není plastická, spíš je to placka. Jakoby všechny kolejiště byly někde v Holandsku.

Chairudo

Ono placka je to nejjednodušší a nejlevnější řešení. Když děláš členitý terén, máš navíc hodně objemu a váhy na převoz, nemluvě o financích co to spolyká a pak se cena za to násobí, tak nečekej členitost u celého modelu.

Můžeš taky přiložit ruku nebo kostky k dílu a nějaký kousek postavit  :)

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

poMOCník

Citace od: Chairudo kdy 12.11.2019, 09:47:08
Když děláš členitý terén, máš navíc hodně objemu a váhy na převoz, nemluvě o financích co to spolyká a pak se cena za to násobí, tak nečekej členitost u celého modelu.

Výhoda společného projektu je, že se cena rozdělí mezi lidi. Kdo má málo kostek, postaví placku, kdo do toho chce dát víc, vezme si hory - že ano  ;) A s tou váhou je to nepříjemné  :-\

Citace od: Chairudo kdy 12.11.2019, 09:47:08
Můžeš taky přiložit ruku nebo kostky k dílu a nějaký kousek postavit  :)

Já se na to chystám! Jen co dodělám barák do Modulárního města 2020.
Mimochodem jestli je povoleno pod terén schovat DUPLO, troufl bych si i na nějaký větší kopec.  >:D

peki

Citace od: Chairudo kdy 12.11.2019, 09:47:08
Ono placka je to nejjednodušší a nejlevnější řešení. Když děláš členitý terén, máš navíc hodně objemu a váhy na převoz

Ten standart se snad "volil" i kvůli možnosti tvorby terénu ? Nebo ne?  Na "placku" to můžete nacvaknout i na baseplate.  Chápu a  tvrdí to i miho, že  je lepší mít koleje (respektive moduly) na pevnější podložce. Ale i miho dělá terén tímto způsobem.




Matthes_CS

Citace od: miho kdy 12.11.2019, 00:24:38
Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
Ale potom je horší možnost přechodu mezi těmito kolejnicemi.
Nerozumím co je horší než co.

Když vedou dvě koleje 8 studů od sebe, tak jaká je možnost pro vlak dostat se z jedná na druhou? Pokud se chce zachovat všude tato vzdálenost, tak snad jen to plastové křížení?

Clermont

Citace od: Matthes_CS kdy 12.11.2019, 17:07:29
Citace od: miho kdy 12.11.2019, 00:24:38
Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
Ale potom je horší možnost přechodu mezi těmito kolejnicemi.
Nerozumím co je horší než co.

Když vedou dvě koleje 8 studů od sebe, tak jaká je možnost pro vlak dostat se z jedná na druhou? Pokud se chce zachovat všude tato vzdálenost, tak snad jen to plastové křížení?

Mates, vždyť 8 studů je klasická mezera u Lega když tam dáš normální výhybku a pak vedeš 2 koleje rovnoběžně vedle sebe...

Matthes_CS

Citace od: Clermont kdy 12.11.2019, 17:29:00
Citace od: Matthes_CS kdy 12.11.2019, 17:07:29
Citace od: miho kdy 12.11.2019, 00:24:38
Citace od: Matthes_CS kdy 11.11.2019, 20:58:43
Ale potom je horší možnost přechodu mezi těmito kolejnicemi.
Nerozumím co je horší než co.

Když vedou dvě koleje 8 studů od sebe, tak jaká je možnost pro vlak dostat se z jedná na druhou? Pokud se chce zachovat všude tato vzdálenost, tak snad jen to plastové křížení?

Mates, vždyť 8 studů je klasická mezera u Lega když tam dáš normální výhybku a pak vedeš 2 koleje rovnoběžně vedle sebe...

Vede dvoukolejná trať, poté je nádraží o více kolejích, před nádražím je zhlaví a první co, je možnost, aby vlak z pravé koleje se mohl dostat na levou a obráceně. Což aby obě koleje vedli dál rovně 8 studů od sebe nejde, možná s tím plastovým křížením?
Obrázek, jak to jde, ale je to dál od sebe:

Clermont

No pokud by si stavěl véélke nádraží s hodně kolejemi tak začneš řešit tohle.
Ale pokud to uděláš jako miho, že vedeš dvě koleje vedle sebe jako dva okruhy, tak můžeš jako on udělat před nádražím 5 kolejí vedle sebe a mezi každou bude 8 studů.
Ano, i on má za nádražím křížení, ale pokud nechceš přejíždět mezi okruhy tak není potřeba.
Asi bude záležet co od toho pak očekávávš. Jestli aby se to podobalo co nejvíc realitě nebo jak to bude vypadat pro děti a funkčnost.  :)

Matthes_CS

#142
Citace od: Clermont kdy 12.11.2019, 19:26:26
No pokud by si stavěl véélke nádraží s hodně kolejemi tak začneš řešit tohle.
Ale pokud to uděláš jako miho, že vedeš dvě koleje vedle sebe jako dva okruhy, tak můžeš jako on udělat před nádražím 5 kolejí vedle sebe a mezi každou bude 8 studů.
Ano, i on má za nádražím křížení, ale pokud nechceš přejíždět mezi okruhy tak není potřeba.
Asi bude záležet co od toho pak očekávávš. Jestli aby se to podobalo co nejvíc realitě nebo jak to bude vypadat pro děti a funkčnost.  :)

Já mám rád co nejvíc podobnost realitě a funkčnost, aby sem si s tím mohl hrát tak jak chci :D
Vím, že někde u modelové železnice mají před nádražími takhle to křížení, ale nemají ho funkční, jen na oko, a to se mi moc nelíbí, když už si s tím takhle hraju, tak bych to tam dal, abych prostě mohl vlak poslat všude, i když bych to 99% času nevyužil.

Ale zatím ani nedoufám, že bych měl někdy kolejiště s dvoukolejnou tratí :D

MiHo

#143
Dvojkolejné moduly s mezerou mezi kolejemi 8 st. (=osová vzdálenost kolejí 16 st.)  lze využívat nejenom jako dvojkolejnou trať, ale též jako odstavnou kolej či výhybnu na jednokolejné trati s využitím klasických LEGO výhybek nebo i po jednoduchém doplnění o nástupiště jako nádražní kolej .

Problematika křížení: u plastových tratí lze použít
LEGO 60128 Train, Track Plastic (RC Trains) Double Crossover Rail - má, ale dost podivné ovládání.
4DBrix Train Double Crossover
4DBrix Train Single Crossover
U rychlíkových tratí i DBrix Ultimate Railroader™
Další křížení nabízí i Trixbrix a možná i další výrobci.

Jednoduché kovové 9V spojení by mělo umožňovat použití dvou výhybek P40R (nebo P40L) výrobce FXBricks, který slibuje zahájení dodávek lisovaných kolejí v roce 2020.
Viděl jsem i návody s řezáním klasických LEGO 9V výhybek, ale to jsem nezkoušel.
Je též možno před nádražím si upravit osovou vzdálenost kolejí speciálním modulem.

Já v současné době používám jednu soupravu křížení LEGO 60128, které mi pokovil Mirek a já k němu dodělal nezávislé ovládání všech čtyř jazyků. Ale přejedu ho tak 2x za výstavu, většinou jen na začátku, když jsou chybně rozmístěné vlaky po instalaci. Např. v Olomouci jsem jej nepřejel ani jednou i když tam mám instalováno dálkové ovládání výhybek. Při použití 9V kolejí je nutno zastavit provoz na obou tratích. Synchronizovat napájení na obou tratích dvěma regulátory. A tak ve 30% procentech člověk buď udělá chybu nebo mi na křížení vlak vykolejí, což je na výstavě, na rozdíl od domácího hraní, určitý problém, kterému se člověk raděj snaží vyhnout.

Clermont

#144
K těm řezaným výhybkám co zmiňuje miho...

Na svém minulém kolejišti jsem měl 3ks plastových a nyní mám jednu plastovou řezanou výhybku.
Proto abych docílil na malém prostoru více okruhů je to ideální řešení.
Ano, "ničím" originální lego díl a dlouho jsem nad tím přemýšlel jestli do toho jít nebo ne, ale rozhodl jsem se správně.

Když se to dobře udělá a spojí se to tilem 2x4 a 1x2 tak to vypadá dobře a návštěvník si toho nemusí ani všimout.
Z praxe se mi a to vláčky přes ně jezdí o výstavním víkendu nonstop nestalo, že by se vyhýbka jakkoliv rozpadla, vlak vykolejil nebo něco podobného.

Jediná malá drobnost je, že i když to říznete úplně přesně mezi nopy tak ten oblouk není 100% jako kdyby jste místo toho dali 2 zatáčky.
Ujíždí to o chlup a ten dělá to, že pokud chcete následnou rovnou kolej přichytit k BP, tak se to lehce napruží. - snad to popisuji tak ať to pochopíte :)


Chairudo

Udělal jsem videjko kolejiště z Nizozemska, třeba tam najdete další inspiraci :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

hobby

Moc hezké video a hlavně kolejiště se svými reálnými a hodnověrnými scenériemi.
Rozdíl přímo "řvoucí" oproti standardnímu kolejišti jsou ty oblouky z nekulatých, tedy z rovných kolejí. Po takové trati lze otočit ovladač do polohy maximum a vše je Ok, včetně předlouhých vagonů. Dokonce myslím, že i parní lokomotiva by mohla mít všechna kola s nákolky (jako mám ovšem já i pro standardní kolejiště a jinak to odmítám ;))
Ani nevím, zda jsme někdy při stavbě společného kolejiště použili v oblouku rovné koleje, ale myslím, že ne.

Chairudo

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS


MiHo

Pěkné. Máme na to někde prostor?