jak začít s Lego vlaky (souhrn dotazů a odpovědí)

Založil Meskalero, 15.12.2006, 20:36:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

zenes

#120
Citace od: Ondra kdy 06.06.2013, 20:57:38
V poslední době vychází plno krásných exkluzivních vlaků, takže začínat s vlaky se jeví jako perfektní doba.Ale jak píšeš nic není ideální, bateriový pohon to vše zabíjí....

No a klasické nabíjecí baterie, jsou kapitola sama pro sebe.Nakoupil jsem jich hromadu pro rc vlaky a všechny už jsou v "pekle".

Citace od: Ondra kdy 06.06.2013, 21:39:20
Ty seš fakt slovák, exkluzivních modelů vyšlo za cca 10 let...No přečti si to sám- santa fe, bnsf, hobby train, emerald, maersk a prozatím horizon express.Tak nevím kdo tu nezná historii lega.Jo a to ještě nepočítám kvanta vagonů.

Tak příště mysli  :-* .

Mysliet by si mohol zacat najskor ty, pretoze ak zacnes vetu "poslednej dobe vychadza" a myslis 9V ktora je uz par rokov mimo  :o . Pretoze v poslednej dobe vychadzaju iba baterkove sety a tam uz 9V nepatri  :-*

Ondra

Citace od: zenes kdy 07.06.2013, 08:41:00
Citace od: Ondra kdy 06.06.2013, 20:57:38
V poslední době vychází plno krásných exkluzivních vlaků, takže začínat s vlaky se jeví jako perfektní doba.Ale jak píšeš nic není ideální, bateriový pohon to vše zabíjí....

No a klasické nabíjecí baterie, jsou kapitola sama pro sebe.Nakoupil jsem jich hromadu pro rc vlaky a všechny už jsou v "pekle".

Citace od: Ondra kdy 06.06.2013, 21:39:20
Ty seš fakt slovák, exkluzivních modelů vyšlo za cca 10 let...No přečti si to sám- santa fe, bnsf, hobby train, emerald, maersk a prozatím horizon express.Tak nevím kdo tu nezná historii lega.Jo a to ještě nepočítám kvanta vagonů.

Tak příště mysli  :-* .

Mysliet by si mohol zacat najskor ty, pretoze ak zacnes vetu "poslednej dobe vychadza" a myslis 9V ktora je uz par rokov mimo  :o . Pretoze v poslednej dobe vychadzaju iba baterkove sety a tam uz 9V nepatri  :-*
Zadny exkluzivni vlak nemel v standartu 9v motor, koleje jsou stejne.Tak nevidim kdo v tom hleda zase problem.

Takze spesl jeste jednou, na Pf funkce vysly tri vlaky a to je hodne pekne cislo.

martinlx

Baterky, resp. accu jsou funkčně celkem v pohodě, zatím stavím s dětmi tratě bez kopců a s výkonem není žádný problém, naopak jsem raději když už se trochu vybijí, protože s většinou vlaků s čerstvě nabitými bateriemi se na plný výkon zatáčka projet nedá a děti na to ještě nemají cit resp. chtějí ať to jede co nejrychleji. Doba jízdy taky v pohodě, resp. typicky nám accu vydrží na několik hraní. Jak už tady někdo zmiňoval tak je možné jednoduše mít víc vlaků na jedné koleji (oblíbená zábava - jezdit za sebou a nenabourat) a vytvářet smyčky (u 9V bez přerušování obvodů a přepínání napětí nelze). Chtěl bych zkusit postavit nějakou trať venku, tady je taky nové řešení lepší, nehrozí koroze.
Problémy jsou stavební - navíc je přijímač, bb box a kabely a to se musí někam nacpat. V tomhle byl 9V systém krásný.
Každopádně vlaky jsou super a určitě má smysl s nimi začít!

zenes

#123
Citace od: Ondra kdy 07.06.2013, 09:08:06

Zadny exkluzivni vlak nemel v standartu 9v motor, koleje jsou stejne.Tak nevidim kdo v tom hleda zase problem.

Takze spesl jeste jednou, na Pf funkce vysly tri vlaky a to je hodne pekne cislo.

Tak napriklad emeraldu standardne 9V ani nedas, nevravim ze prestavbou tendra to mozne nieje. Oficialne je to len na PF a tam era PF zacala.

zenes

Citace od: martinlx kdy 07.06.2013, 09:15:31
Baterky, resp. accu jsou funkčně celkem v pohodě, zatím stavím s dětmi tratě bez kopců a s výkonem není žádný problém, naopak jsem raději když už se trochu vybijí, protože s většinou vlaků s čerstvě nabitými bateriemi se na plný výkon zatáčka projet nedá a děti na to ještě nemají cit resp. chtějí ať to jede co nejrychleji.
...
Každopádně vlaky jsou super a určitě má smysl s nimi začít!

Originalna nabijacia baterka ma regulaciu max vykonu.

http://powerfunctions.lego.com/en-us/ElementSpecs/8878.aspx

martinlx

Citace od: zenes kdy 07.06.2013, 09:29:34
Originalna nabijacia baterka ma regulaciu max vykonu.

http://powerfunctions.lego.com/en-us/ElementSpecs/8878.aspx

Sorrry, nenapsal jsem to moc jasně, používám BB boxy s NiMh accu. Cena origo accu je o řád výš ...

peki

Citace od: Pepa K. kdy 06.06.2013, 18:22:34
Co Vy na to?

Ten dotaz se cyklicky vrací, viz toto vlákno.

U prvního vlaku doporučuji koupit vlak který je normálně v prodeji, vše si osahat. A potom se rozhodnout jak dál.
Pouštět se od 0 do starého 9V systému mi přide u nováčka riskantní a nákladné.

Nejjednodušší začátek je s vlakem který vychází čas od času v city "pro děti" (osobní a nákladní) obsahuje jak koleje tak kompletní motorizaci. Viz. recenze zde.

U vlaků které jsou označeny jako 16 + (Emerald Nighr, Maersk a Horizon)  je potřeba dokoupit jak koleje tak motorizaci (na začátek doporučuji PF).  Pro pár vlaků, které budou sloužit pro dokreslení Lego města je PF ideální a cenově dostupné (v porovnaní s 9V). Pokud by jsi měl v plánu budovat kolejiště, kde bude jezdit hodně vlaků, tak na to bohužel PF systém vhodný není. Není vyřešena možnost dobíjení baterií přímo ve vlacích. S rostoucím počtem vlaků a nutnosti jejich dobíjení (o počtu baterií ani nemluvě) je PF systém řečeno diplomaticky "hůře" uchopitelný  ;)


Jamesek

Citace od: peki kdy 07.06.2013, 11:38:18
Není vyřešena možnost dobíjení baterií přímo ve vlacích.

OT: ač nejsem vlakař, zeptám se. Mezi vámi je spousta šikovných lidí, kteří si vlaky více či méně šikovně upravují a každý vláčkař (modelový/legový) musí časem chtě nechtě elektrice začít rozumnět. Mirek tu například předvádí dálkově přestavitelné vyhybky, osvětlení nástupišť i vlaků.
Otázka - byl by problém protáhnout k baterce dva drátky a mít na podvozku dva kontakty, díky kterým by šla baterka nabíjet sama po najetí či položení na dobíjecí stanici (kontakty v kolejišti či jinde)? Výhoda je nerozebírání modelu, intuitivní nabíjení (může u toho být zastavěná kontrolka). Neumím domyslet všechny problémy (přepólování, problém legové a nelegové nabíječky k legovým a nelegovým bateriím).

Nikde jsem takové řešení neviděl a přesto si myslím, že už to někoho muselo napadnout ...

peter

Jistě, že to lze. Obdobným způsobem je řešeno dobíjení akumulátorů v autíčkách či dalších vozidlech na modelových kolejištích s "car systemem" nebo v legolandech.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

MiHo

Citace od: zenes kdy 07.06.2013, 09:29:34
Originalna nabijacia baterka ma regulaciu max vykonu.
http://powerfunctions.lego.com/en-us/ElementSpecs/8878.aspx

To je sice pravda, ale ta regulace funguje jen pro přímé napájení. Nikoli přes dálkové ovládání.
Zkoušel jsi to někdy, než jsi to napsal ?

Pepa K.

Hezký víkend všem,

tak jsem přemýšlel a přemýšlel :-D. Dospěl jsem k tomu, že systém Power Functions bude na můj první vlak dostačující. Baterie bych zatím zkusil klasické alkalické (nějaké obyč., ale solidní). 9V se určitě vyplatí oproti PF, ale pokud má člověk více vlaků a kolejí. Vzhledem k jednomu vlaku je PF asi takový kompromis. Možná ještě 2 vlaky s PF se vyplatí, pak už asi jedině 9V.

Hledal jsem nějaké cenové akce, ale nic razantního jsem nenašel. Co se kolejí týče, raději bych sadu 7896. Ta se ale propadla do země. Všude je k dispozici taková náhrada 7499.

Díval jsem se po netu  i na LEGO Technic. Taky zajímavé věci s Power Functions. Jen je tam většinou pro plnou funkčnost používat 2, ne-li 3 motory.

Jinak těžko říct, jestli by vlak projížděl městem. Mám takovou všehochuť, tedy minulost-přítomnost-budoucnost.

Anatyt

Ešte je možnosť tlačiť vlaky rukou. Aj tak sa dá hrať. LEGO dokonca kedysi Push-Train robilo.

Pepa K.

Já mám rád elektroniku, to by zas bylo jen jako vystavitelný kousek a tím by to končilo.

Třeba teď jsem skládal pár různých ne-vlakových stavebnic. Naštěstí chybí jen pár dílků, ale docela sranda ty díly ve smíchaných stavebnicích hledat. Musel jsem to roztřídit komplet podle barev a pak už to celkem šlo.

Jako kulisy pro vlak by to ušlo. Tedy série Aquanauts se pro vlak moc nehodí, no :-d.

holub

#133
PRosím jakej je rozdíl mezi RC a powerfunctions,na první pohled to vypadá podobně.RC jsou ty tužkové baterky a powerfunctions je dobíjecí akumulátor ?

Koupil jsem si vlak a stojím před problémem jakým směrem se ubírat,chci hlavně starší sety a ty jsou všechy 9V,a zjistil jsem že to člověka celkem zrujnuje,rovinka na BL za min 70,- (ano jdou i za mín ale kolik kusů a jakejch)  která se hrozně blbě schaní,když vidím snadnou dostupnost tech plastových (dobrej marketingovej tah od lega jak na vlacích ušetřit a líp vydělat) a vím že mě ukamenujete hlavní vyhoda je taky že jdou sehnat i v druhovýrobě z číny skroo zadara a postavit si třeba kilometry tratí,ale na druhou stranu furt se mi do toho nechce jít protože se to ke starým setům prostě nehodí,bez plechu se mi vlastně ani neliběj,těžko se to tam zakomponuje jinak než jako vagon,a navíc prostě baterky/aku - trafo mě přežije,baterka postupně stratí kapacitu až chcipne a musí se koupit nová.

peki

Citace od: holub kdy 23.06.2013, 08:15:37
Prosím jakej je rozdíl mezi RC a powerfunctions,na první pohled to vypadá podobně.RC jsou ty tužkové baterky a powerfunctions je dobíjecí akumulátor ?

RC (pouze 2 vlaky) je mezi článek mezi 9V a PF. Více např. zde

holub

#135
Super děkuji.Procházel jsem to tu a nenašel. Musel jsem přehlédnout. Pročtu  ;)

MÍLA

Mám doma pár kolejí a jeden vagón, tak mě napadlo pořídit si i mašinu, za kolik by tak mohla být nějaká malá posunovací mašinka ?
Stačí bez motoru, jen na stání v poličce u zastávky.

jbohac

#137
Popíšu svůj příběh, jak jsem "levně" pořídil LEGO vlaky dětem. Ano - dětem - primární účel byl, aby si děti mohly hrát.

Z dětství jsem měl jeden 4.5 V vlakový motor a kolečka
Udělal jsem jsem alternativní napájení Li-ion akumulátorem: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=43709.msg199127#msg199127
Funguje to tak dobře, že jsem na BL přikoupil po cca 100 Kč další dva tyto motory.

Nakoupil jsem RC koleje (6x sada 8 rovných a 8 zahnutých, 3x sada dvou výhybek), cca za 3000 Kč
Na kolejích mne štvala geometrie výhybek, tak jsem je trochu upravil: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=43708.msg199125#msg199125

Na vagony jsem nakoupil vlaková kola a magnetické spojky. Musím říct, že investice do moderních kol se vyplatí - ta stará červená jedou daleko hůř. Spojka vyjde cca na 40 Kč, kola podobně.

Dělal jsem i poměrně zdařilý experiment s rychlíkovou lokomotivou z těchto větších koleček, ze kterých jsem "osoustružil" (ve vrtačce :-)) vnější okolek, a vnitřní trochu sešikmil:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=35 nebo http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=715
Občas to na výhybce vykolejí, ale ne zas tak často, je to docela použitelné...

A zbytek vagonů a mašinek prostě stavíme ze zásob lega, nic speciálně vlakového. Celkově tedy náklady cca 4-5 kKč (navíc k běžnému legu)  za poměrně dost kolejí, potenciálně 3 mašinky a cca 8 vagonů. Myslím, že se vyplatilo. Děti si s tím velmi často již několik let hrají. Mašinku samy zatím nepostaví, ale vagon třeba ano, nebo vylepšují, co postavím já. LEGO vlaky se staly dalším členem domácnosti, alespoň minimální kolejiště je v dětském pokoji téměř permanentné postaveno.
http://jjjjj.boha.cz/2012-11/1211xx/IMG_2821.JPG
(mmch, ta zacpaná díra ve zdi vlevo je vlakový tunel do sousedního pokoje :-))


pryb

Pěkné, jako bych to někde slyšel... Tunel chválim, taky máme dva takový.  ;D
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

peki


hobby

Citace od: pryb kdy 30.12.2013, 00:21:26
Tunel chválim, taky máme dva takový.  ;D
To jako vezmeš majzlík a vysekáš do příčky díru :D? No, proč ne, já jsem kvůli kolejištím a vlakům udělal v baráku plno účelových úprav, včetně výroby extra nábytku.

pryb

Citace od: hobby kdy 30.12.2013, 11:28:07
To jako vezmeš majzlík a vysekáš do příčky díru :D? No, proč ne, já jsem kvůli kolejištím a vlakům udělal v baráku plno účelových úprav, včetně výroby extra nábytku.
Mno, moh bych zamachrovat, že přesně tak, ale bylo to opačně. Příčka byla postavena i s tunely. Sádrokartonáři na mě chvíli koukali divně, ale pak se jim myšlenka zalíbila.

Hledal jsem nějakou fotku, našel staré péefko.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál