Jak "přežijí" stavebnice v MISB stavu desítky let

Založil Fricoolinek, 22.04.2021, 00:33:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Fricoolinek

Stejně jako u vedlejšího tématu - nevím, do jaké míry se to tady už probíralo a ani bohužel mne příliš nenapadá, jak něco takového najít.

Dá se zhruba určit, jak obvykle přežily desítky let staré stavebnice v MISB stavu až do dneška? Kupovali AFOLové si sety do zásoby už pokojně třeba před 30 lety, kdy svět byl offline a obecně nějaké povědomí o investičním potenciálu MISB setů bylo nižší. Zase nechci psát, že nebylo žádné, dokážu si představit, že byly (přinejmenším) na západě běžné různé LEGO burzy atp.

Co třeba nevhodné dárky nebo dárky, co nedostaly možnost být předány?

A samozřejmě i nějaké ty zapomenuté skladové zásoby atp.

Dyžtak třeba nějaká osobní zkušenost, jak se někdo z vás k nějakému MISBu dostal, mimo případy, kdy mu to bylo prodáno s tím, že prodejce si uvědomoval, že prodává věc s investiční příležitostí.

Každopádně - lze alespoň nějak hrubým nástřelm odhadnout, kolik v tuhle minutu může být na celém světě (zapomenutých i nezapomenutých) např. MISBových Černých žraloků II. (jako příklad velkého, atraktvního 90s setu) na straně jedné a třeba Policejního džípu 4x4 6533 (jako příklad malé, ale pěkné stavebnice auta, kterému třeba nechyběly otevírací dveře, také z 1. pol 90s) na straně druhé.

Nizké jednotky tisíc u Black Sharka a kolem 10 000 u 6533? Nebo spíše si tu nulu škrtnout u obou?

STARHAWK

Nejak ten obsah potom nekoresponduje s nadpisom. Co vlastne chcces vediet ?

1) Ci ma lego dostatocnu trvanlivost ? Je to tvrdy plast, takze mal by mat, ale su pripady kedy mohli spravit horsiu varku a ta sa potom praska.

2) Kolko MISBov urciteho setu je este v obehu ?
Neviem ci niekde je verejne dostupna info o tom kolko KS kazdeho setu vyprodukovali (asi nie ak to nieje specialna limitka)
Dostupnost potom vies pozret len cez predajne portali a aj to ti skresli ze jeden clovek moze predavat cez viacere.

ditetemnaporad

Otázka za otázkou mne utvrzuje v tom, že zde máme FríTrollínka  8)

Villa Legina

Citace od: ditetemnaporad kdy 22.04.2021, 11:11:41
Otázka za otázkou mne utvrzuje v tom, že zde máme FríTrollínka  8)
Myslim, ze on chce vediet existencia akych okolnosti zabezpecila ze nejaky set lubovolneho datumu produkcie v minulosti nebol doteraz este otvoreny.

V mojej zbierke mam par setov Homemaker v misb stave. Kupa pred cca 10 rokmi na ebay v dobrej cene. V tom case to este sa dalo. Odvtedy to lezi u mna. Su to sety co su v stave misb uz takmer 50 rokov. Najcastejsie islo o predaj zabudnutych skladovych zasob z malych hrackarstiev, obchodov, kde majitel zomrel, a ten co obchod ci pozostalost prevzal, ani nevedel o co ide. Az eventuelne v momente ked to dal na ebay a videl ako sa ludia z celeho sveta o to idu potrhat. Dnes uz taketo stastie mat je takmer nemozne.

E-legie

Citace od: Villa Legina kdy 22.04.2021, 11:42:53
V mojej zbierke mam par setov Homemaker v misb stave.

A jak potom takové staré sety prosím skladujete? Tma, sucho, stabilní pokojová teplota, protipožární/protipovodňová opatření... nebo ještě nějaká jiná opatření? Pojištění? Vadí vzájemný dotyk krabic při dlouhodobém uskladnění? Díky za odpověď.

Villa Legina

Citace od: E-legie kdy 22.04.2021, 12:34:03
Citace od: Villa Legina kdy 22.04.2021, 11:42:53
V mojej zbierke mam par setov Homemaker v misb stave.

A jak potom takové staré sety prosím skladujete? Tma, sucho, stabilní pokojová teplota, protipožární/protipovodňová opatření... nebo ještě nějaká jiná opatření? Pojištění? Vadí vzájemný dotyk krabic při dlouhodobém uskladnění? Díky za odpověď.

Ano. Ano. Ano. Ano. Ano. Ano. Vzajomny dotyk krabic sa da s trochou citlivosti riesit. Pri friends setoch je to horsie, tie ktabice su robene otrasne.

Fricoolinek

Citace od: Villa Legina kdy 22.04.2021, 11:42:53

Myslim, ze on chce vediet existencia akych okolnosti zabezpecila ze nejaky set lubovolneho datumu produkcie v minulosti nebol doteraz este otvoreny.

Nu, řekl bych, že až s Villa Legina jsem se nastavili na "stejnou vlnovou délku".

CitaceKupa pred cca 10 rokmi na ebay v dobrej cene. V tom case to este sa dalo.

Nu, tak jestli to má znamenat, že staré sety v MISBu šly vzhůru až v poslední době, pak tedy to poněkud hází vidle do myšlenky, že by někdo mohl vidět investiční příležitost v nějakém setu už někdy hluboko v minulosti, v off-line éře.

CitaceNajcastejsie islo o predaj zabudnutych skladovych zasob z malych hrackarstiev, obchodov, kde majitel zomrel, a ten co obchod ci pozostalost prevzal

Tak tam je zajímavé, kdy může v (byť malém) obchodě dojít k takovému "přetržení kontinuity". Skoro bych si myslel, že to nemůže být moc časté.

I kdyby obchod (a neprodaný tovar v něm) padl na nějakého dědice, který s tim nechtěl nic mít, tak pořád bych si dokázal představit jako nejvíce logickou variantu odkup zboží jiným obchodem, pochopitelně značně pod cenou

BTW: Jak se vlastně hodnotí "MISBovost" u setů v již větších krabicích, kde již "odMISBování" nelze "bezpochybně" provést protržením té perforované půkruhové "pečetě" (jak vlastně zní přesný název této kruciální části krabice?). Řeší se, zda lepítka, kterým byla krabice chráněna, jsou nenarušená a originální? ???

No a nepochybuju, že s cenou může spolehlivě zahýbat (ne)přítomnost cenovky, v horší případě její odrtžení i s kusem povrchu krabice.


Každopádně miniFIG sloužící jako batole je tedy slušný výtlem. Zajímavá to serie. A opravdu těžko uvěřitelné, že tento SET byl v roce 2000 stejně starý, jako je SET z roku 2000 starý v roce 2021.  ;D Inu, něco je stárnutí čistě rokmi, něco je stárnutí morální.


Fricoolinek

Citace od: STARHAWK kdy 22.04.2021, 10:20:41
Nejak ten obsah potom nekoresponduje s nadpisom. Co vlastne chcces vediet ?

2) Kolko MISBov urciteho setu je este v obehu ?
Neviem ci niekde je verejne dostupna info o tom kolko KS kazdeho setu vyprodukovali (asi nie ak to nieje specialna limitka)
Dostupnost potom vies pozret len cez predajne portali a aj to ti skresli ze jeden clovek moze predavat cez viacere.

Spíš bych viděl cestu nějakých sociologických(???) výzkumů kolik % vyrobených hraček (třeba LEGA) nedojde k malému majiteli atp.

Zkoumá se hocičo.

Dokázal bych si představit, že někdo mohl udělat na toto téma (u LEGa) nějaký článek/esej a třeba někdo fóra si někdy přečíst. Třeba.

Villa Legina

#8
Ja si myslim, ze zberatelstvo lega vo svete (v takom masivnom meritku) odstartovala generacia deti ktore zazili zlatu eru classic townu od roku 1978. Cize povedzme od roku cca 2000 a viac ked tieto deti sa stali dospelymi a mali za sebou dark ages.  Pomohol tomu aj internet atd. atd., mna to nebavi uz sa s tym zaoberat, s tou historiou, je to tak ako je. Uz v case ked som ja zacala na ebay kupovat bolo neskoro, hovorim cca o roku 2008. Dnes uz nekupujem. Mam takmer vsetko co som chcela. Uz iba nove. Ale nove uz len malo, som vyberacna. A mam aj ine hobby, tam momentalne investujem...

Petronel

Jsem rád, že kostky někdo trochu oživil. Ale neustálé zakládání nových témat s otázkama na 90-kové sety a všelijaké psychologické úvahy mi nepřijde moc ideální.

Nebylo by prosím možné abys k tomu všemu používal jedno své téma jako např. "Fricoolinek se ptá" ;D nebo se snažit využít témat, které už zde jsou?
Popřípadě je tu výborné nekonečné téma "Když něco nevím, tak se zeptám"
Díky ;)

Fricoolinek

Aby bylo jasno - jsem 90's nostalgik, takže logicky jsou pro mne středobodem sety vydané cca v letech 1992 (první velký CZ katalog) až 1997 (naposledy s normálním Town). A současně samozřejmě je pro mne tématem i nějaký společenský přesah, chcete-li jakási "Lego kultura".

Hezky se toto třeba protíná na kanále, který jsem založil před 10 lety s úmyslem tam shromažďovat staré reklamní spoty.

No, zkuste uhádnout, jaká reklama (s CZ voiceoverem) je tam s obroským náskokem nejsledovanější, má dokonce 7-ciferný počet počet zhlédnutí.
https://www.youtube.com/channel/UCJ-TVXSvtZdtFUeNrut3fJg/videos?view=0&sort=p

Fricoolinek

Citace od: ditetemnaporad kdy 22.04.2021, 11:11:41
Otázka za otázkou mne utvrzuje v tom, že zde máme FríTrollínka  8)

To ne. Nazval bych to nedostatečnou sebekontrolou při položení dotazu na poněkud prapodivné téma, jakkoliv pro mne atraktivní.

peki

#12
Citace od: Villa Legina kdy 22.04.2021, 18:17:19
Ja si myslim, ze zberatelstvo lega vo svete (v takom masivnom meritku) odstartovala generacia deti ktore zazili zlatu eru classic townu od roku 1978.

Dalším momentem může být proniknutí na trh v USA. Překvapilo mne kdy jsme se na začátku potkali s Janem Beyrem (2008 ? ), že mi říkal že v USA teprve pronikají na trh, respektive mají malá celková čisla. To mne jako Evropana, který (i za železnou oponou) LEGO znal a chtěl ho mít už v minulém tisíciletí překvapilo tak, že si to pořád pamatuju :)

Zajímavé také může být i fungování Bricklinku, který boří hranice a umožňuje (navzdory různým celním opatřením) celosvětové a poměrně bezpečné obchodování.  Řada lidí k tomu pak může přistupovat, že když bude potřeba sety prodat, tak to pomocí Blicklinku snadno vyřeší. Ano obchodovalo se i dříve, inzerce v Anonci (rád poslouchám Hobbyho když vzpomíná na tyto doby :) )

Nakonec vyšlo i několik knížek o investicích do LEGA, nebo se pletu? A bylo to jen pár novinových článku? Určitě vím, že i pro novináře v ČR to jednu dobu bylo téma, na které se při pořádání prvních výstav často ptali.   

Villa Legina

#13
Peki, ano BL bol tiez fenomen, zamerne som ho nespomenula, to beriem ako automaticky. Co sa tyka Beyera, brala by som to s rezervou, lebo to vyjadrenie evokuje predstavu ako keby dovtedy bolo USA pre Lego terra incognita, co moze byt ciastocne pravda (oni su idioti v tomto dodnes, nevedia nic o krajinach kde predavaju, nevedia nic o zakaznikoch a ani nechcu vediet) , ale trh tam bol a Lego sa tam predavalo aj predtym, snad bola vacsia konkurencia domacich produktov ako action figures co je pre USA typicke a merch produkty suvisiace s filmovou produkciu tam, plus vtedy este isli fakt aj dievcenske veci co robil Mattel.