(Vlastné) MAZ 537 "Logging Truck"

Založil Paliason, 02.05.2015, 00:44:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Paliason

Čaute, som dal do kopy zase niečo nové...

MAZ 537

Jedná sa o ťažký vojenský ťahač bieloruskej automobilky MAZ (Minskyj Avtomobilnyj Zavod) sídliacej v Minsku.
Využíval sa na prepravu tankov alebo aj balistických rakiet.





Mal veľmi dobrú priechodnosť terénom, vrátane bažinatých oblastí, schopnosť brodenia, schopnosť operovať v extrémnych klimatických podmienkach.
V roku 1958 vstúpil do služby jeho predchodca MAZ 535 a bol používaný len v Sovietskej armáde, ale kvôli limitujúcim parametrom ako slabý výkon (375k) a malá hmotnosť ťahaného nákladu (15 ton) ho o dva roky nahradil typ 537. Ten mal modernejší 12-valcový motor s výkonom ,,na tú dobu úžasných" 525 koní a potiahol náklad o hmotnosti 50 ton. Samotný ťahač vážil 22 ton. Tento bol už exportovaný do krajín ako, napr.: NDR, Fínsko, Juhoslávia a taktiež do exotických krajín - Íránu, Egypta, Sýrie či Kambodže.

Pred samotnou stavbou lego modelu som rozmýšĺal, akú verziu zhotovím.V podstate všetky lego modely MAZ-u 537 čo som na nete našiel, boli klasické vojenské ťahače, buď samotné alebo s návesom a tankom. Takže chcel som zase niečo iné spraviť, čo ešte nikto neurobil. A zrovna v tej dobe som sa dostal k PC hre Spintires. A medzi všetkými tými vozidlami, ktoré ta hra ponúka, sa nachádza aj moja predloha. Je to civilná verzia na prepravu dreva, so žeriavom a prívesom.





Rozmery:
- šírka: 21cm (26 studov)
- výška: 31cm
- dlžka aj s prívesom: 100cm

Model má tieto funkcie:

- zatáčanie predných dvoch náprav (prvá pod väčším uhlom ako druhá)
- pohon 8x8 (5 diferenciálov)
- ťahač má nezávislé odpružené všetky kolesá
- pohyblivé piesty na 12-valcovom motore
- otváracie dvere a strešné poklopy nad motorovým priestorom
- vysúvacie stabilizačné podpery (manuálne)
- funkčné rameno, 1x M-Motor pre pohon pumpy (otáčanie ramena manuálne)
- príves má tuhé nápravy odpružené listovými pérami
- nastavitelná dĺžka prívesu (na kratšie alebo dlhšie drevo)
- funkčné predné a zadné svetlá (3x PF Lights)































stricekfido

Tak to je nádhera, krásný realistický model. Kolik ta bestie váží? Bude video? A neplánuješ pf motorizaci?

VocucBat

Krása, chvíli jsem přemýšlel zda je to vůbec z lega  :D.

linhi

Já projíždím fotečky a říkám si ,,paráda samé fotky podle čeho bude stavět..... sakra to nejsou předlohy to už je ten model!!!  Je to luxusní!!!!!!!! Pecka!

Ondrej

Pěknej kolos, zajímalo by mě jak drandí takovejch 4-5 kilo kostek. Vypadá moc pěkně.

xjankox

Veľmi pekné,  a mám podobnú skúsenosť, ako linhi..pozerám pozerám a asi pri druhej, alebo tretej fotke modelu som si uvedomil, že to je model :D . To drevo je výborný nápad tam zakomponovať. Vyzerá to parádne.
Ďakujem

HD

Perfektní model, také jsem se musel asi dvě fotky vracet, když jsem si uvědomil změnu měřítka; asi Tě zanedlouho napodobím s designem kol, ten se mi líbí asi nejvíce ;)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

tomas.

Výbornej model a parádní fotky! (...to dřevo je skvělej nápad :) )

Martins

Citace od: linhi kdy 02.05.2015, 09:21:26
Já projíždím fotečky a říkám si ,,paráda samé fotky podle čeho bude stavět..... sakra to nejsou předlohy to už je ten model!!!

Přesně takhle jsem to viděl i já... furt hledám ten model a pořád nic... Fantastická práce! Excelentní aranžmá a nafocení! Klobouk dolů...

Luky1987

Také připojuji pochvalu za super model a také jsem byl napoprvé zmaten jako ostatní nademnou  :o

holub

To je teda pecka. :o :o To muselo dát času a hlavně taky ten materiál nastřádat.TAké se přimlouvám za video.

otaznik

Citace od: Paliason kdy 02.05.2015, 00:44:16
Čaute, som dal do kopy zase niečo nové...
Model vypadá výborně. Bylo by možné poskytnout nějaké detailnější fotky přední nápravy a obecně technického provedení (převody, diferenciály)?

Paliason

Ďakujem všetkým za komentare  :)

odfotil som ešte podvozok a aj tú prednú nápravu...









Video mám v pláne urobiť, ale až za 2 mesiace...už som nestíhal, išlo to hneď na výstavu.

PF motorizáciu neplánujem, ten ťahač váži aj s B-Boxom okolo 4 kilá, drevo do plna naložené dalšie 3 - 3,5 kilá...to by možno potiahli 4 XL motory, len zas by pribudol minimálne 1 další batery box + prijimače, a to už neviem kde by som vopchal...to už proste prerábať určite nebudem, je to statický model na výstavy.

Hacislav

Moc pěkný model, mého oblíbeného trucku. Kabina v tmavě zelené je dobrá.
Celé to vhodně podporujě nafocení za deštivého počasí. Jedním slovem: Bomba!!!
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Tomik

Nádherný model. Na první pohled to vůbec ani nevypadá jako postavený z Lega. Máš tam spoustu pěkných detailů, jako např. pneumatiky na vytvoření obruby předních světlometů a ten kanistr s hasičákem - prostě bomba.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

JardaL

I já se připojuji s gratulacemi. A hltám. A hltám..
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.