BBB wheels

Založil peki, 16.09.2007, 19:33:30

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

V pátek mi dorazila cenná zásilka z USA - BBB wheels.  Po zaplacení pay palem trvalo dodání cca 14 dní. Červená kola jsou trochu světlejší než originál LEGO. U černých kol jsem žádný rozdíl v odstínu nezpozoroval. Zajímalo mne jak přesné dílky jsou. Při nasazování pinů a osiček vše působí dojmem jako by byla kola z LEGA - vše pasuje pevně drží. Doufám, že se brzo pochlubím nějakou parní mašinkou  >:D 

peki

Citace od: nesquick kdy 16.09.2007, 19:38:07
no to by bylo pěkný na nákou mašinku ;D mužu se zeptat za kolko byly ;D

proto jsem tam dal ten odkaz  ;) Dají se koupit i ve výhodném balíčku jako Train Wheel Kit.

Mašinky s těmito koly je možno vidět např. na BS. Doufám že nějaká taková bude v pohybu i na akci v Brně  :o

hobby

Kola od Pekiho jsem již instaloval do mých dvou posledních lokomotiv (další historickou jsem udělal a příležitostně ji sem dám) a jsou dobrá. Ještě bych potřeboval další.
Že jsou drahá, na to člověk musí zapomenout, každý koníček něco stojí. Akorát se dostaví vztek, proč tohle nedokáže legofirma vyrábět? A další komponenty (ojnice, písty) pro parní lokotky... >:D

peki

Citace od: hobby kdy 17.09.2007, 08:26:18
... Akorát se dostaví vztek, proč tohle nedokáže legofirma vyrábět? A další komponenty (ojnice, písty) pro parní lokotky... >:D

První ověřovací pokusy s LEGO ojnicí  :o Mohlo by to fungovat  ;D

Hug

Obdívuji tvou snahu, a bylo by krásné i u lego železnice mit páru jak má bejt.

peki

Druhý  ověřovací pokus s LEGO ojnicí  >:D
Na videu jsou vidět ojnice v pohybu  :o . Lokomotiva je stavěná jako 6 studová. Každý píst pak potřebuje navíc 1,5 studu. Lokomotiva ještě není dokončená, zatím nestavím konkrétní model, spíše ověřuji stavební postupy, kombinace dílků atd. Hodně nápadů je převzato od BENa


Colonel32

Peki grows up to be a professional steamerman  8)

nesquick

tak to se ti povedlo fakt pěkný  ;)

hobby

#8
Výborně Peki. Teprve tohle je u mě parní lokomotiva! 8) Základní a hlavní priorita - pohyb ojnic a pístů, důležitější než design, typ, barva atd! Výtvory na toto téma, bez pohybu, nejsou žádným přínosem. To uspořádání 2-C-1 je zajímavé. Jak se chová na výhybce?
Tak to zdárně dodělej a budem se těšit na více fotek. Já taky brzy přijdu s něčím novým ;).

Aki

Tedy, taky se mi to moc líbí. Dobrá práce Peki.

grohl

je to neskutečná kráska-skoro jako ta moje, bohužel nefunkční, v měřítku 1:120

betakaroten

http://news.lugnet.com/trains/?n=29707&t=i&v=a
BBB rozšiřuje sortiment o střední velikost kola (24 mm) a další barvy (modrá, žlutá, zelená, průhledná).

Micho

Citace od: betakaroten kdy 19.11.2007, 10:46:19
http://news.lugnet.com/trains/?n=29707&t=i&v=a
BBB rozšiřuje sortiment o střední velikost kola (24 mm) a další barvy (modrá, žlutá, zelená, průhledná).

Takže nás spolok priateľov parných mašiniek čakajú ďalšie investície ...  ;D  8)

Jindroush

Ano, už se těšíme na žlutozelené mocy!  ;D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Micho

Citace od: Jindroush kdy 19.11.2007, 20:01:59
Ano, už se těšíme na žlutozelené mocy!  ;D

Hodia sa do Westernu ... ;)

peki

Vzhledem k tomu, že se mne obrátilo několik lidí s dotazem jak se BBB s koly staví, jaká doporučuji koupit, co jde a co nejde, přikládám pár fotek a poznámek z toho co jsem zjistil.  Ben dělá kola s "nákolky" a bez "nákolků" (dnes již ve dvou velikostech přibyla nová střední velikost - ideální pro malou páru). Na svém www pak ukazuje stavbu podvozku pomocí kombinace kol s nákolky a bez nákolků. Kolo bez "nákolků" se dotýká koleje pouze na vrchní straně koleje. Pokud potřebuje někam uhnout (např v oblouku zatáčky) nemusí se koleje dotýkat vůbec (může být chvíli mimo kolej ) aniž by mašinka vykolejila. Stavba podvozku pro páru s kolem bez nákolku je jednoduchá navíc je možné kola koupit dnes již ve 2 výhodných balíčcích.

Kola bez nákolků však nejsou nezbytnou nutností lze to i bez nich. Viz několik příkladů. Na začátku příklady guru parních mašinek a trains MOC shodou okolností také Bena (ale z Německa).  Stavba je sice o trošičku komplikovanější. Vtip je v tom, že prostření nápravy s koly musí mít dostatečný prostor pro pohyb do stan, při průjezdu oblouku. Podle toho jestli chceme stavět 7 studovou nebo 6 studovou lokomotivu vypodložíme kola u přední a zadní nápravy.

Jako další zajímavý nápad opět od Bena, pak přikládám obrázek řešení synchronizace 4 náprav. 

Na obrázcích je také vidět co je možné použít ke stavbě ojnic. 

hobby

Je to hrozná práce, to, co zde Peki demonstruje, vím to sám. Ale vyplatí se. Dnes jsem viděl Pekiho páru a musím říci, že je to opravdová krasavice. Ve skutečnosti vypadá lépe, než na fotkách; ostatně všechny MOCy vypadají ve skutečnosti lépe. Teprve s těmito koly a kmitajícími ojnicemi vynikne původní majestát, který měla každá parní lokomotiva 8).

***Banana.com

Citace od: hobby kdy 27.11.2007, 21:28:52
Je to hrozná práce, to, co zde Peki demonstruje, vím to sám. Ale vyplatí se. Dnes jsem viděl Pekiho páru a musím říci, že je to opravdová krasavice. Ve skutečnosti vypadá lépe, než na fotkách; ostatně všechny MOCy vypadají ve skutečnosti lépe. Teprve s těmito koly a kmitajícími ojnicemi vynikne původní majestát, který měla každá parní lokomotiva 8).

Musím jen potvrdit, viděl jsem dnes v chodu jak Pekiho páru s Lego ojnicemi, tak Hobbyho parní vlaky a lokomotivu s Ne-Lego ojnicemi, a musím říci, že obojí je naprosto úžasné. Když mašina jede, je jedno, zda jsou ojnice z Lega či ne, protože to stejně není poznat, a vypadá to tak jako tak perfektně. :o Pár bláznivých puristů na tom nic nemění.. 8)

Jindroush

Že bych za takový prohlášení místo banánů rozdával prasátka?  >:D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

***Banana.com

Citace od: Jindroush kdy 27.11.2007, 22:01:57
Že bych za takový prohlášení místo banánů rozdával prasátka?  >:D

Jsem vlastně chtěl Hobbyho ukecat, ať ty ojnice udělá z tyček od lízátek (nejlépe pure Chupa-Chups), ale zrovna žádné poblíž v krámě nebyly... ;D

otaznik


hobby

Citace od: banana.com kdy 27.11.2007, 22:14:05
Jsem vlastně chtěl Hobbyho ukecat, ať ty ojnice udělá z tyček od lízátek (nejlépe pure Chupa-Chups), ale zrovna žádné poblíž v krámě nebyly... ;D
Ještě k těm lízátkům ;D.
Že ojnice ano, je dnes pro mě jasné. Jinou "páru" než s ojnicemi uznávám jen z poloviny:
Čisté lego-řešení není zas až tak čisté, vyžaduje malou úpravu kutilským náčiním, má svoje mouchy a rozšiřuje 6ti studovou mašinku o 1,5 studu na každou stranu, tedy na 9 studů. Což opticky nevadí, ale o to větší vliv má na distanci mezi kolejemi. Mám od Pekiho tyto komponenty, zkoušel jsem to a moc mi to nesedlo, protože tak či onak jde o náhražku (dokud to LTC nepochopí a něco nevyrobí).
Moje nelego-řešení je rovněž náhražka, vystačí s 8 study, lízátka jsou zadarmo, efekt výborný a ojnice kmitají jako o závod. To se mi bohužel s legokomponenty nedařilo. Hodím sem ukázku, jakmile doladím některé detaily. Že jezdí stejnou rychlostí v zatáčkách a výhybkách je samozřejmé.
Taky jsem ještě neviděl - kromě Pekiho kratičké ukázky (viz nahoře) žádnou páru s ojnicemi v provozu, vše jsou jen teorie, nebo vituální teorie, ale žádná ukázka pohybu. I když věřím, že ukázky jsou. Kdyby prosím někdo na něco narazil, dejte to sem.

peki

Postavil jsem druhou parní mašinku. Ojnice (LEGO) funkční  ;)

hobby

Tak vida Peki, další pěkná a funkční pára. Jestli jsi ji dělal bez předlohy, tak nejspíše by pasovala na tuhle
řadu 264 -2´B . Chybí mi tam pouze komín a samozřejmě tendr.
Tím, jak jsi udělal otočné předí i zadní nápravy, tak ojnicím jsi to ztížil v zatáčkách, ale asi to u tohoto pružného materiálu je přijatelné. Hlavně, že makaj!
Moje nová, středně velká BBB kola jsou připravena pro další model řady 400.., budou v pevném rámu (zkoušel jsem to v zatáčkách a funguje- samozřejmě vnitřní kola musí být do stran posuvná) a spojeny s pevnými válci. Samozřejmě plecho-lízátkové ojnice.
Těch BBB kol bylo rozdáno mezi trainisty více; Trainisti, kde jsou nějaké ukázky? >:D >:(

peki

Citace od: hobby kdy 09.01.2008, 08:44:25
Tak vida Peki, další pěkná a funkční pára. Jestli jsi ji dělal bez předlohy, tak nejspíše by pasovala na tuhle
řadu 264 -2´B . Chybí mi tam pouze komín a samozřejmě tendr.

Vždy se snažím vyjít z nějaké předlohy. Záměrně říkám vyjít, protože pokud má lokomotiva jezdit je geometrie rámu lokomotivy hodně limitovaná. Pokud má lokomotiva "bez problémů" projíždět nějakým normálním kolejištěm, musí se vzít v úvahu přiměřené vybočování do stran. To vše pak doplnit o systém "funkčních" ojnic je pak už opravdová výzva. Kterou mohu každému doporučit  ;D. Trup lokomotivy se pak snažím ozdobit, protože se mi ty hadice a páčky na těch parních lokomotivách líbí.

Komín ještě dodělám  ;) Tendry pochopitelně také, vždy ověřím že lze připojit a jdu na stavbu další lokomotivy. Chtěl bych do Brna přivést maximum smysluplně využitých BBB kol  >:D

mirek

Peki, máš můj obdiv.

betakaroten

Citace od: peki kdy 26.11.2007, 21:05:14
Vzhledem k tomu, že se mne obrátilo několik lidí s dotazem jak se BBB s koly staví, jaká doporučuji koupit, co jde a co nejde, přikládám pár fotek a poznámek z toho co jsem zjistil.  Ben dělá kola s "nákolky" a bez "nákolků" (dnes již ve dvou velikostech přibyla nová střední velikost - ideální pro malou páru). Na svém www pak ukazuje stavbu podvozku pomocí kombinace kol s nákolky a bez nákolků. Kolo bez "nákolků" se dotýká koleje pouze na vrchní straně koleje. Pokud potřebuje někam uhnout (např v oblouku zatáčky) nemusí se koleje dotýkat vůbec (může být chvíli mimo kolej ) aniž by mašinka vykolejila. Stavba podvozku pro páru s kolem bez nákolku je jednoduchá navíc je možné kola koupit dnes již ve 2 výhodných balíčcích.
Bohužel mají střední kola oproti velkým jednu nepříjemnou nevýhodu:
- velká kola lze sestavit tak, že se překrývají kola s nákolkem a bez nákolku, takže jsou blíž k sobě, což je výhodné z funkčního i vizuálního hlediska
- střední kola bez nákolku jsou ale tlustší, nevejde se pod ně nákolek sousedního kola, osy kol tudíž musejí být nerealisticky daleko od sebe

peki

#27
Nová (větší) velikost parního kola BBB wheels. Kolo je i s protizávažím  :o
Extra Large (XL) Flanged Driver 36.8mm   

Colonel32


dobravcela.cz

Dobry den
Začali jsem stavět parní lokomotivy,ale stala se nemyla věc špatně jsme se zorientovali v kolečka a nyní nám shází sada koleček o velikosti BBB 24mm ty 2  sady po třech - celkem tedy 4 kolečka s obrubou a dvě bez.
Mohl by jste nám je prodat pokud mate? Děkuji j