Zubacka / ozubnicová železnice / jednotka 405.95

Založil PAKR82, 07.09.2019, 23:12:22

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

PAKR82

Ahojte, nenašel jsem nikde, tak zakládám.

Uvažovali jste někdo o zubacce / ozubnicová železnici?

Matthes_CS

Jako mladší, jsem o tom pákrát přemýšlel, že by to šlo postavit, asi jen na rovinkách, ale to by nevadilo. Horší by bylo stoupání, aby ta zubačka měla smysl, a nějaký kolejiště se stoupáním, to už jsem nedělal, takže zubačka neměla smysl.
Teď mě tak napadá, že problém by byl asi v najíždění ozubeného kola na zubačku. V reálu se to řešilo, že lokomotiva zastavila a přehodil se pohon z normálních kol, na ta ozubená, nebo že začátek té zubačky neměl tak vysoké zuby a byl tuším i odpružen.

Teď jsem zkusil google a našel sem ozubnici do oblouku:
https://cults3d.com/en/3d-model/home/lego-train-curved-rack

A pak nápad udělat to z technic pásů:
https://www.eurobricks.com/forum/index.php?/forums/topic/90478-wip-cog-railway-technic-style/

mirek

Ano, uvažoval jsem o zubačce. Zubačka Tanvald - Kořenov mě přitahovala. Dost často jsme s ní v zimě v Jizerkách jezdili.
Na kolejišti stoupání mám, jen absence LEGO obloukového hřebene mi bránila to uskutečnit.

fanda

Citace od: mirek kdy 08.09.2019, 08:45:37
Ano, uvažoval jsem o zubačce. Zubačka Tanvald - Kořenov mě přitahovala. Dost často jsme s ní v zimě v Jizerkách jezdili.
Na kolejišti stoupání mám, jen absence LEGO obloukového hřebene mi bránila to uskutečnit.

Mirku, víš-li to, prozraď mi, prosím, jaké stoupání v promilech na svém kolejišti máš.

PAKR82

Já jsem studoval reálnou ozubnici v Tatrách. Žádné přehazovani není. Ozubnicová kolej vystupuje nad temeno kolejnic klasických . Takže když jede přes vyhybku, tak ozubnicová kolo nezabírá a přeleti nad klasickou kolejnici.

Ano, oblouk je problém, ale mít ozubnicová kolo u každé nápravy, a mít ozubnicovou kolej prerusovsnou, tak když by nezabiralo jedno, zabiralo by druhé.

Jen otázka jak to zprevodovat.

mirek

Citace od: mirek kdy 08.09.2019, 08:45:37
Ano, uvažoval jsem o zubačce. Zubačka Tanvald - Kořenov mě přitahovala. Dost často jsme s ní v zimě v Jizerkách jezdili.
Na kolejišti stoupání mám, jen absence LEGO obloukového hřebene mi bránila to uskutečnit.

Na 3,70 m vystoupá do 18 cm.