(vlastní) Albatros 498.0

Založil hawran, 18.01.2011, 23:11:07

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hawran

Dobrý den!
Po vydání setu 7597 Western Train Chase který obsahoval červená kola na parní lokomotivy mi v hlavě uzrála myšlenka na vytvoření naší nejkrásnější rychlíkové parní lokomotivy - Albatros, řada 498.0
Stavba se neobešla bez technických potíží zejména s dodržením barevnosti modelu. Některé dílky se vůbec v modré barvě nevyrábějí a tak přišlo na řadu polepení profesionální samolepící fólií s odstínem modré téměř nerozeznatelné od Lego-modré barvy. Kromě polepení černých dílků mo¨drou fólií nebyly žádné další dílky nijak upravovány, je to čistě Lego...
Podotýkám že jsem spíše dělal hračku pro syna než přesný obraz reality. Ke stavbě byly použity běhouny od BigBenBricks, ty originál Lego mi k modelu nějak nepasovaly...
Model má zatím trochu problém s jízdou do oblouku, ale myslím si že rámcově to Albatros připomíná  :)
Na fotkách je vidět rendering z CADu, detail stavby kabiny s porovnáním polepených a nepolepených dílů a pak výsledek.
Bricks Forever!

kryst.off

super, moc pěkné. Jen ti tam chybí ta žlutá cedule na čele - depo Libeň zdraví výhrevňu Vrůtky. Bez té už Albatros prakticky nevyjíždí :-)
kryst.off

hobby

Vítám zde nového trains-kolegu.
Je to skutečně Albatros a povedenej 8). S tou jízdou to vzhledem k délce asi není dobré, to si umím představit. Ale vždycky je dilema, co preferovat- jestli věrnost předlohy, nebo jízdu. To tady probíráme permanentně. Taky by bylo dobré, motor dát do tendru.
Takže, dobrý. Snad časem budou potřebné díly v příslušné barvě, i na hnací soustrojí.

Kubajs

Pěkné
Dobře provedený mě se to líbí  8)
Kubajs :)

hawran

Moc dík za přivítání a pozotivní hodnocení! Jsem rád že se albík líbí. Ohledně toho pojezdu - ty čtyři hnací nápravy se do oblouku nasoukají, v tom problém není, ale pak nákolek předního běhounu začne "škrtat" o nákolek první hnací nápravy. Jediným řešením které mě zatím napadlo je zatím použití jumperplate a posunutí celého podvozku s běhouny o 1/2 stud dopředu, pak zas hrozí že přední běhoun bude škrtat o konstrukci nárazníků, nebo prohodit první dbě nápravy, místo aby to bylo jako teď (s nákolkem - bez nákolku - bez nákolku - s nákolkem) by to bylo bez nákolku - s nákolkem - bez nákolku - s nákolkem, ale to snad časem nějak vyřeším...
Bricks Forever!

mirek

Krásná stavba. Povedla se ti dokonalá iluze skutečného Albatrosu.
Polep samolepící folii je na profi úrovni.
Vítej mezi vláčkaři.

Colonel32

Citace od: kryst.off kdy 18.01.2011, 23:57:19
super, moc pěkné. Jen ti tam chybí ta žlutá cedule na čele - depo Libeň zdraví výhrevňu Vrůtky. Bez té už Albatros prakticky nevyjíždí :-)

Albatros 498.022 prošel poslední velkou opravou v ŽOS České Velenice na přelomu let 2005/2006, při které byla mimo jiné okna přemalována z bílých na modrá. Vzhledem k tomu že tento model má okna bílá, tak pokud vůbec má představovat muzejní 498.022, pak verzi před rokem 2006. A šaškárna s výhrevnou Vrútky je pokud vím záležitostí až let posledních.

hawran

to MIREK: dík, snažil jsem se, navíc jsem se samolepící reklamou dlouhou dobu zabýval, takže s tím materiálem docela dobře umím zacházet, na fólii jsem nešetřil, je to pětiletá exteriérová fólie (na auta, vývěsní štíty a pod) a její kvalita a snadnost aplikace odpovídá ceně... navíc výrobce má v sortimentu modrou která je "akorát" :)

to COLONEL32: spíš než přesnou kopii 498.022 (která má spoustu detailů odlišných od ostatních Albatroslů 498.0) jsem se snažil vytvořit "iluzi" - hračku - tak jak píše MIREK, a navíc můj osobní názor je že oprava ve Velenicích, zejména jiná barva oken Albatrosu 498.022 uškodila. podle mého je ta bílá prostě hezčí...

Jinak pro info - model je dlouhý 37 (lokomotiva) + 20 (tendr) studů, široků 8 studů a je na něm použito přes 900 dílků.
Bricks Forever!

peki

Pěkná stavba

Katem nápravám ano toto určitě pomůže
Citace od: hawran kdy 19.01.2011, 08:52:34
nebo prohodit první dbě nápravy, místo aby to bylo jako teď (s nákolkem - bez nákolku - bez nákolku - s nákolkem) by to bylo bez nákolku - s nákolkem - bez nákolku - s nákolkem, ale to snad časem nějak vyřeším...

Kolo bez nákolku má tu výhodu že v zatáčce nemusí kopírovat kolej. Při použití 4 velkých kol je to podle toho co si vybavuji jediná možnost. Ovšem vybočení lokomotivy bude ještě větší než u Emeraldu. Ale na kolejišti mohou takovéto mašinky jezdit buď někde po rovince nebo na trati která při návrhu vezme v úvahu jízdní vlastnosti takových to mašinek.


Jinak samolepky opravdu perfektní. Když jsem to odpoledne jenom rychle prolétl podle obrázků tak jsem si řekl že je super že je dílek curve slope v modré barvě  ;D   

kryst.off

Colonel: to s tou cedulí byl jen takový šotoušský vtip... ostatně kvůli šotoušům tam ta cedule taky je. Jinak bílá tomu sedí určitě mnohem líp!
kryst.off

Anatyt

Technická otázka: čo to je "šotouš" ? :D

kryst.off

šotouši jsou blázni, kteří fotí vlaky a pak se kochají svými záběry. Bohužel jsou kvůli tomu často ochotni třeba pokácet strom, aby měli co nejlepší fotku... nevím to jistě, ale řekl bych že mezi vláčkaři tady na kostkách pár šotoušů bude :)

Více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0otou%C5%A1
kryst.off

Colonel32

Citace od: Anatyt kdy 22.01.2011, 00:18:08
Technická otázka: čo to je "šotouš" ? :D

Že to do toho googlu nezvládneš naťukat sám  ::) Omílá se to pořád dokola, člověk využívající internet by měl být schopný alespoň elementárního pokusu klíčové slovo vyhledat, a ptát se skutečných lidí teprve, když rozumnou odpověď nenajde mezi prvními deseti odkazy.

Anatyt

Prepáč, už sa to nestane. ;)

hawran

Citace od: peki kdy 19.01.2011, 19:36:51

Kolo bez nákolku má tu výhodu že v zatáčce nemusí kopírovat kolej. Při použití 4 velkých kol je to podle toho co si vybavuji jediná možnost. Ovšem vybočení lokomotivy bude ještě větší než u Emeraldu. Ale na kolejišti mohou takovéto mašinky jezdit buď někde po rovince nebo na trati která při návrhu vezme v úvahu jízdní vlastnosti takových to mašinek.


Jinak samolepky opravdu perfektní. Když jsem to odpoledne jenom rychle prolétl podle obrázků tak jsem si řekl že je super že je dílek curve slope v modré barvě  ;D   

Peki, díky, od tebe zejména to potěší... Jen pro info - přes víkend jsem ladil až jsem doladil... Albík jezdí po všem kromě případu že je přejezd s tiles 1x8 těsně za obloukem, to tam díky uspořádání náprav, respektive nákolků trochu poskočí, přeci je je to dlouhý stroj a malinko se tam "šprajcne"... Taky se mi povedlo vyřešit spojení loko a tendru (všimněte si že na fotkách je to zatím nespojené... Náš kluk za to pověsil 5 velkých čtyřnápravových vozů + 3 z Western train chase + ještě Emerald Night loko jako "postrk" a Albík vše bez problémů odveze...

A k těm Curved slope: při konstruování v CADu jsem se vždy u každého dílku snažil ověřit barevnou dostupnost... a nějak jsem to netrefil a taky žil v domění že se ty to dělají modré... Jaké však bylo moje překvapení když jsem zjistil že ne... že jsou jen černé, šedé a žluté... Tak jsem se rozhodl pro folii...
Bricks Forever!

AdamKo

Albatros jak řemen!  8)
Gratuluji, ty Škodovácké ladné tvary v té lego zmenšenině zůstaly patrné.

Citace od: hawran kdy 23.01.2011, 20:24:11Albík jezdí po všem kromě případu že je přejezd s tiles 1x8 těsně za obloukem, to tam díky uspořádání náprav, respektive nákolků trochu poskočí, přeci je je to dlouhý stroj a malinko se tam "šprajcne"
Z toho si nic nedělej! To se v tomto nevhodném uspořádání stává vždy a se vším – nákolek je vždy po zatáčce ještě chvíli vybočený – jedině snad otočný podvozek složený ze dvou náprav těsně za sebou (jako originál lego vagony) dokáže to škrtnutí o něco snížit.

Citace od: hawran kdy 23.01.2011, 20:24:11Náš kluk za to pověsil 5 velkých čtyřnápravových vozů + 3 z Western train chase + ještě Emerald Night loko jako "postrk" a Albík vše bez problémů odveze...
Na 1x 9V train motor (kolejošťávák) v tendru?

Citace od: hawran kdy 23.01.2011, 20:24:11blue curved slope
Hodinářská práce!

Glesgi

Mne sa na celej koncepcii mašinky najviac páči tender, konkrétne podvozok tendru, kolesá sú pekne zakryté a dodáva tomu taký ako povedať taký švrnc :) neviem ako to nazvať proste niečo nezvyčajne neznáme nové ale hlavne podarené!!