Minifigurky

Založil Doktor, 28.12.2012, 08:24:20

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Doktor

Všem Afolům dobré vůle přeji úspěšný nadcházející rok 2013, ať se vám sbírky rozrůstají.
A mám dotaz - neví někdo co znamená "bump kódování" u lego minifigů ve sběratelských kolekcích 1 - 9 ? Dočetl jsem se o tom na inetu ale nebylo to blíž vysvětleno.

blindmelon

To je kód vyražený na sváru sáčků, ve kterých se minifigures prodávají. Jedná so takové malé výčnělky, hrbolky (anglicky "bump"). Používají se k určení toho, který minifig je v kterém sáčku (v rámci série). Každý fig má kód a ten má určité rozmístění těchto výčnělků, v pozdějších sériích (4.) má však jeden fig i více kódů, takže určování obsahu sáčku podle bump kódu je složité.
Hezký den, Blindmelon

germik

První dvě série měly čárové kódy - dokonale spolehlivé. Pak ale zavedli ty kódy, a tím to pokazili - nejde ani o to že má každý fig víc kombinací (víc jakože hodně), ale kvalita hrbolků je dost pochybná. ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

blindmelon

#3
Tak kvalita hrbolků to komplikuje také, ale když má jeden fig třeba 4 kombinace, tak je z časového hlediska skoro nepoužitelné je takto identifikovat, zejména je problém i jen najít na netu možné kombinace. Pokud, tak je nejjednodušší to prohmatat, jinak lépe koupit a vyměnit, případně časem i se ziskem prodat.

PS. pokazili to lidé, co si budovali klonové armády ze Sparťana, na druhou stranu jim v TLC muselo být jasné, že tenhle typ figů bude daleko víc poptávaný, než třeba wrestler apod.
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Až bude venku všech 16 sérií, měli by udělat speciální edici "Colectible Minifigures - Most Wanted", a nechat AFOLy hlasovat o nejoblíbenější figurku z každé série... sice by člověk pořád vybíral náhodně, ale zase by vybíral mezi římanama a sparťanama, tak by to nebylo tak zlé.

Raistlin M

Citace od: Colonel32 kdy 28.12.2012, 20:14:24
Až bude venku všech 16 sérií, měli by udělat speciální edici "Colectible Minifigures - Most Wanted", a nechat AFOLy hlasovat o nejoblíbenější figurku z každé série... sice by člověk pořád vybíral náhodně, ale zase by vybíral mezi římanama a sparťanama, tak by to nebylo tak zlé.
;D To by byl plivanec do tváře všem, co si tak dávali záležet na výběru a shánění, či zaplatili velké peníze za právě tu jednu, co jim scházela. ;D

mesje

Citace od: Colonel32 kdy 28.12.2012, 20:14:24
Až bude venku všech 16 sérií, měli by udělat speciální edici "Colectible Minifigures - Most Wanted", a nechat AFOLy hlasovat o nejoblíbenější figurku z každé série... sice by člověk pořád vybíral náhodně, ale zase by vybíral mezi římanama a sparťanama, tak by to nebylo tak zlé.

Je naivné si myslieť, že by TLC vyslyšalo AFOLov a robilo nejakú takúto edíciu. Stačí si pozrieť ich VIP sadu 5 figov, z ktorých 3 boli úplne tuctové a vsadím všetky prachy, že nezískali väčšinu hlasov v nejakom hlasovaní... Keďže TLC nerieši ani reedíciu exclusives setov, kde letia ceny na volnom trhu v X-násobku pôvodných cien, nebude riešiť ani nejaké žiadané figy, ktoré tiež vyleteli cenovo do X-násobkov.

blindmelon

Mě by se spíš líbila retro-space série. :P
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Citace od: mesje kdy 28.12.2012, 20:19:20
Keďže TLC nerieši ani reedíciu exclusives setov, kde letia ceny na volnom trhu v X-násobku pôvodných cien...

Jan Bayer toto téma jasně komentoval:

Když vydáme v reedici Corner Café, koupí si ho pouze lidé, kteří ho nemají.
Když vydáme úplně nový modulární dům, koupí si ho všichni.

Reedice setů se prostě neosvědčily, tak s nima lego přestalo.

mesje

Môžu vydať aj aj a zisk je ešte väčší :-) Najmä keď pri reedícii si môžu dizajnéri válať šunky  ;D

blindmelon

#10
Tak reedice modularů, těch úspěšných, určitě prodělečná nebude. Kdyby vydali Café Corner, třeba, tak těch lidí, co si ho koupí, bude stále ještě dost. Stačilo by, aby to mělo jinej box. Tím se hodnota původních nesníží, tedy pro sběratele. Mnoho lidí by si ho rádo koupilo, ale právě pro ty šílený ceny to neudělají, takhle by šly peníze přímo do TLC, ne k "překupníkům". Zejména pokud by takový set byl dostupný jen a pouze na S@H. Pokud jsou všechny díly v setu ještě aktivní, tak to stačí jen zabalit a vyexpedovat do nějakejch skladů, odkud se nákupy přes S@H vybavují.
Hezký den, Blindmelon

SpCasPi000

#11
TLC je momentálne v situácii, keď nestačí ani novinkami zásobovať trh, aj kvôli tomu že napr. po Ninjago a Friends je dopyt nad najoptimistickejšie očakávania, niektoré sety ani na S&H nemali, všetko šlo do kamenných predajní a ani to nestačilo (hlavne na západe a v US), takže aj z tohto hľadiska na reedície budú kašlať.

K figúrkam - tie bodkové kódy sú v realite nepoužiteľné, alebo len tak na 20-30%, keby som sa nimi riadil tak mám doma rovnaký odpad ako keby som vyberal náhodne, už len kvôli tomu že ich zle vidno a niekedy vôbec, a viackrát sa stalo že predavačky pomiešali figy z dvoch poloprázdnych boxov do jedného a keďže šarže (alebo čo to) boli rozdielne, tak ešte aj na to bolo treba dávať pozor.

mesje

Citace od: SpCasPi000 kdy 28.12.2012, 22:43:33
TLC je momentálne v situácii, keď nestačí ani novinkami zásobovať trh, aj kvôli tomu že napr. po Ninjago a Friends je dopyt nad najoptimistickejšie očakávania, niektoré sety ani na S&H nemali, všetko šlo do kamenných predajní a ani to nestačilo (hlavne na západe a v US), takže aj z tohto hľadiska na reedície budú kašlať.


To len dopyt prekonal očakávania, stačí doliať ďalší plast a pustiť stroje na plný plyn :-)

honzicek22

#13
Citace od: SpCasPi000 kdy 28.12.2012, 22:43:33
a viackrát sa stalo že predavačky pomiešali figy z dvoch poloprázdnych boxov do jedného a keďže šarže (alebo čo to) boli rozdielne, tak ešte aj na to bolo treba dávať pozor.

Kdyby jen ze dvou krabic. Můj rekord byl čtyři různé šarže v jedné bedně.  :)

Reedice starších modulárních domů je nereálná. Drtivá většina "exkluzivních" kostek se už nedělá. Na druhou stranu, pokud někdo chce, tak reediční modulár postaví za poloviční cenu. Jen občas nějaké dveře/okna budou jiné a některé kostky se nahradí podobně vypadajícími či jiným odstínem.
Na polici to poznat nepůjde, hratelnosti to neubere akorát si nubudu moct říkat, že mám barák za 10, ale jen za 5. A to si troufám tvrdit, že správnou kombinací KW a Lugbulku se dá dostat mnohem níž.

blindmelon

#14
Citace od: SpCasPi000 kdy 28.12.2012, 22:43:33
TLC je momentálne v situácii, keď nestačí ani novinkami zásobovať trh, aj kvôli tomu že napr. po Ninjago a Friends je dopyt nad najoptimistickejšie očakávania, niektoré sety ani na S&H nemali, všetko šlo do kamenných predajní a ani to nestačilo (hlavne na západe a v US), takže aj z tohto hľadiska na reedície budú kašlať.

Měli by více nastudovat Ferengijská pravidla zisku.  :) Navíc si myslím, že tyhle reedice by se asi nemuseli vyrábět v tom počtu, co Ninjago, takže z hlediska výroby dílů by to zas takovej záhul nebyl. Spíše bych pochopil argument s logistikou. Co se týče vytíženosti, tak nebude líp, Legends of Chima určitě Ninjago dobře nahradí. Plány neznám, ale řekl bych, že Ninjago letos skončí.

Citace od: honzicek22 kdy 28.12.2012, 23:15:27
A to si troufám tvrdit, že správnou kombinací KW a Lugbulku se dá dostat mnohem níž.

Myslel si Bricklink ne Lugbulk, že? Je dost nereálné, že by si do Lugbulku prosadil díl, co chceš sám a navíc, hlavně, když už není x let aktivní. Jinak třídit KW a čekat, že tam budou vhodné díly na modular, je teda docela slušný dobrodružství.
Hezký den, Blindmelon

honzicek22

#15
Myslel jsem Lugbulk - letos se třeba pár dílů podařilo. A hodně záleží jaký KW pořídíš. Desetkrát přebraný z aukra (mnohdy po maskovaných kostkařích) je opravdu dobrodružství.

Já s legem zase začal cca před 2 lety. Bohužel jsem nestihl několik zajímavých setů včetně prvních modulárních domů. Myslel jsem, že je už nikdy mít nebudu. Teď už vím, že jsem se zmýlil. Krabice s dílky na jednotlivé sety se úspěšně plní a v Brickstore to na příslušných seznamech každým týdnem ubývá. Je pravda, že jsem něco "zatím" nahradil. Ale jak jsem napsal o pár příspěvků výše. Na polici a na hraní je to jedno...

EDIT: jen tak na okraj. Nedávno mi došel KW z Anglie včetně 5 olympijských minifigurek  :)

Colonel32

Citace od: blindmelon kdy 28.12.2012, 23:17:38
Je dost nereálné, že by si do Lugbulku prosadil díl, co chceš sám...

Není. Samozřejmě však záleží na tom, jaký díl to je, a jak jsi aktivní ve stavění/vystavování.

Anatyt

10 najcennejších minifigov. To prvé miesto ma prekvapilo  :o , bol som v tom že Mr. Gold je topka. ;)

https://brickset.com/article/93148/top-ten-most-valuable-minifigures

Fricoolinek

Vždycky si říkám, jak se řeší ochrana před falzifikací, zvlášť, když je figurka cenná jen potiskem torsa, jako třeba sw0465a Yoda, NY I Heart Torso. Jak přesně poznáte, zda to je origo a ne nějaký fake-print? Nota bene, když i originální printy se každý od sebe může o pár desetinek mm lišit - umístěním, tloušťkou potisku....

Samozřejmě - nabízí se obal, ale tak taky se to mohlo z toho obalu dát pryč a obal ztratit.

Colonel32

Nijak extra. Před časem to proteklo Bricklinkem jako varování že se množí takové podvody, vyzvali lidi k opatrnosti aby si u drahých potištěných dílů které jsou snadno zfalšovat tiskem dávali extra pozor na podezřele výhodné nabídky co do ceny, počtu kusů, atd. a že prodejci, kteří třeba nevědomky přeprodali takovýto falzifikát mají povinnost zákazníky refundovat.

milanv

Pokud někdo rozjede byznys ve velkém, aby se mu vyplatilo zaplatit tampónový tisk, tak asi obtížně, to bys musel udělat na to opravdovou rešerši s porovnáním s originály. Ale drtivá většina potisků běžně dělaných je UV tisk (i kostky ode mě pro kostky.org, např. za výstavy) a tam to poznáš pod lupou okamžitě, protože tam nejsou skutečné barvy, ale tisk jako na CMYK tiskárně, tj. žluté, tyrkysové a růžové tečky.
Pán na Žlutém hradě

skipper

#21
Väčšina investorov/zberateľov nemá vôbec dostatočné skúsenosti/schopnosti/údaje* tak sa pri daných cenách spoľahnú buď na vyššiu moc alebo nejakú odbornú pomoc. Najmä v USA sú bežné ohodnocovacio-certifikačné spoločnosti - grading authority. U LEGO vecí je to menej bežné ale napr pri kartách MtG či action figures natrafíš na kusy čo sú v UV odolnom obale s nálepkou hodnotenie 0-10. Za poplatok rádovo od pár desiatok dolárov po jednotky percent z hodnoty by mali vedieť na čo pozerať.

Ako napríklad, to čo spomína milanv s tampónovou potlačou platí pre veľkovýrobu vo fabrike. Je tu reálna možnosť že niektoré tieto promo figy nemusia byť robené vzhľadom na cenu na klasickej linke tampónovou potlačou ale na UV printeri napr v Minifigure factory v LEGO Store. *To sú práve tie informácie ktoré majú cenu.