"Kostkočmuch": nápad na nástroj pro efektivní nakupování kostek z různých zdrojů

Založil LordBobo, 30.03.2022, 22:31:53

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

LordBobo

TL;DR Vyvíjíme program, který by dokázal na základě seznamu požadovaných kostek vymyslet, z jakých obchodů (nejen na BrickLinku, ale i na Lego.com, příp. dalších) které objednat, aby byla výsledná cena co nejvýhodnější. Budu rád za jakoukoliv zpětnou vazbu, tj. např. zda byste něco takového využili, co byste chtěli, aby to umělo apod.

Ahoj,
nedávno jsem sháněl po internetu kostky na jeden MOC a ukázalo se mi, že je poměrně složité je "nakombinovat" z různých e-shopů tak, aby za ně člověk zbytečně nepřeplácel moc peněz. Konkrétně jsem je objednával jen z BrickLinku, Pick a Brick a Bricks and Pieces, ale i tak mě tam překvapilo hodně věcí. Např. jsem na PaB našel kostku asi za 25 Kč, která se na BL prodávala asi za desetinu, některé e-shopy na BL zase prodávaly určité kostky bez uzardění za pětinásobek jejich průměrné ceny. Na BL sice existuje nějaký nástroj pro optimalizaci ceny napříč obchody, ten ale pochopitelně nezohledňuje možnost si některé kostky za výhodnější cenu nakoupit i jinde. Co jsem se různě odčetl v diskuzích, lidé tento problém buď řeší složitě manuálně jako já, nebo se s tou vyšší cenou prostě smíří.

Protože studuji Ph.D. na Matfyzu v oblasti informatiky, připadalo mi řešení tohoto problému jako velmi zajímavé (a potenciálně užitečné) téma pro studentské práce. Momentálně už mám i zájemce, který chce na toto téma dělat bakalářskou práci. Jejím výsledkem by měl být nástroj (s pracovním názvem: "Kostkočmuch"), který si na základě wanted listu z BL zjistí ceny těchto kostek ve všech obchodech na BL i na Lego.com a pak se pokusí najít jejich optimální kombinaci, aby objednal všechny a zároveň byla jejich celková cena co nejnižší. Nástroj bude po dokončení publikován jako veřejný open source projekt, tj. kdokoliv jej bude moci používat či upravovat. Počítá se i s tím, že by jej bylo do budoucna možné rozšířit i o další zdroje dat (další e-shopy apod.).

Aby byl projekt skutečně prakticky použitelný, rádi bychom k němu měli nějakou zpětnou vazbu od potenciálních budoucích uživatelů, tj. lidí, kteří nekupují Lego jen po setech, ale shánějí i konkrétní kostky. Pokud byste mi mohli zodpovědět alespoň na jednu z následujících otázek, moc by nám to pomohlo:

  • Narážíte taky na problémy při objednávání kostek z více různých zdrojů?
  • Pokud ano, jak tyto problémy řešíte teď?
  • Pomohl by vám výše zmíněný nástroj?
  • Máte nějaké nápady na konkrétní funkcionalitu, která by vám pomohla?

Pokud by měl někdo zájem se účastnit možného testování předběžné verze, budeme určitě také rádi ;)

Díky!
Robert

Daniel

1. Ano
2. Většinou vezmu od někoho "velkého" i za celkovou vyšší cenu - zase jen jedno poštovné. To je také nemalá částka kdyby to člověk poskládal z několika malých prodejců (navíc za výrazně delší čas)
3. Záleželo by na uživatelské složitosti, ale předpokládám, že ano :-)
4. Nezapomenout v ceně zohlednit i zmíněné poštovné - i když to asi těžko zautomatizujete, jelikož to je popsáno v podmínkách každého individuálně, pokud vůbec...

Budu se těšit, jak se tento "projekt" bude vyvíjet dále. Držím palce.

milanv

Což o to, zkušeností můžu poskytnout myslím dost, i s hodně velkými nákupy (nákup půl milionu dílů apod.), ale právě proto myslím, že první člověk, kterého bych do týmu zaměstnal, by byl právník: ten program musí mít na vstupu co největší část dat těch sbíraných serverů, což se jinými slovy jedná o vytěžení jejich databáze, a to se jim opravdu, opravdu nebude líbit. Už teď se brání i technicky, natož právně - nezapomeňte, že i BL je už teď vlastněný LEGO Group, a to s právníky fakt nešetří. Např. (nejen) na to doplatil i šikovný program na správu wanted listů.

Takže ačkoliv jako zákazník a zároveň velký fanda open source bych rád váš program měl, z tohoto důvodu si myslím, že nemá šanci dlouhodobě fungovat. Ale jak píšu na začátku, pokud do toho i tak chcete jít a máte to rozmyšlené (případně máte toho právníka :) ), zkušenosti rád poskytnu.
Pán na Žlutém hradě

yoshimaka

Hle, zajímavá idea

1. Jistě, to asi každý, kdo trochu "víc" staví
2. Internet + čas + excel = často to ale dopadá tak, že nakoupím i tak z max 3 obchodů nejen kvůli již výše zmíněnému poštovnému, ale také kvůli dodacím podmínkám.
3. Možná ano, ale vzhledem k malé četnosti nákupů je to spíš pro člověka, který dělá víc "profi"
4. Pokud by program bral v potaz i poštovné, případně clo a upozornil na srovnání dodacích podmínek, mohlo by to být zajímavé.

PS: Nevím, jaké má plány TLC s bricklinkem, ale trochu se mi vkrádá na mysl myšlenka, že si jím trochu podřezává větev jakožto kanibalizující prodejní kanál. Nemá někdo více informací o budoucnosti BL?
Lust och fägring stor

hobby

Dotaz:
Jak se chceš vypořádat s faktem, že většina BL-shopů má minimální limit nákupu (zpravidla 1000,- Kč)?
To se mi stalo již vícekrát, že jsem potřeboval jen několik specifických kostek a musel jsem dokoupit jiné, nepotřebné do výše limitu.

Daniel

Jo a ještě k tomu clu. Asi by bylo dobré, aby to umělo to, co BL - že si zaklikneš, jestli v ČR, EU, nebo kdekoliv. Já třeba beru hlavně EU, protože nemám nervy na ty celní obstrukce...

STARHAWK

1.    Narážíte taky na problémy při objednávání kostek z více různých zdrojů?
2.    Pokud ano, jak tyto problémy řešíte teď?
3.    Pomohl by vám výše zmíněný nástroj?
4.    Máte nějaké nápady na konkrétní funkcionalitu, která by vám pomohla?

1. ano, zatial som na Lego sotre nekupoval lebo pre SR bol vyber obmedzeny - to uz sa zrusilo, takze potreba porovnania ceny BL - Lego sa stava velmy aktualnou

2. ak na to cas mam, skusam porovnavat, ak je sucastka moc predrazena, vyradim a kupim inokedy

3. ano, urcite ak by bol dobry s  dobrimi funkciamy a uzivatelsky privetivy

4.
a) zislo by sa uz napriklad orovnanie cien v nakupnom kosiku na BL - ked objednavam od niekoho naklikam vz\dy toho vela a potom ked sam nieco zda drahe, kontrolujem cenu u inych predajcov manualne a ak je nieco predrazene, vyradim to
Cakal som ze nejaku taku funkcionalitu BL sam spravy aby spravil konkurenciu lepsiu - ked by som videl pri suciastke ze je 50% nadhodnotena oproti nejakemu stanovenemu priemeru (napr dam si len z rovnakej oblasti a len minimalne rovnakeho mnozstva) tak by som vedel rychlejsie nakupovat

b) porovnanie mojho nakupo na BL s lego cenami y tiez pomohlo - mohol by som najst suciastku, ktora je eventualne lacnejsia a kupil ju priamo od Lega

c) neviem ako to chces financovat ale apre mna by bolo akceptovatelne prijatie reklamy na stranke, mesacny poplatok - tak popularny "as a service" by som ani len neskusal :)

STARHAWK

Citace od: yoshimaka kdy 31.03.2022, 08:44:51
PS: Nevím, jaké má plány TLC s bricklinkem, ale trochu se mi vkrádá na mysl myšlenka, že si jím trochu podřezává větev jakožto kanibalizující prodejní kanál. Nemá někdo více informací o budoucnosti BL?

Fungovalo to tak vzdy a nemali s tym problem.

Len s tym rozdielom ze ako bonus maju teraz este 3% z predaja na BL - teoretivcky vlastne zarabaju dvakrat - ak ludia nakupia na Lego a potom prepredavaju na BL tak na tom istom tovare zarobia 2x.
+ maju zaujimavu informacnu databazu stavu sekundarneho trhu - takze si vedia nastavovat ceny svojich produktov

win-win pre nich

pre nas uz tak moc nie

LordBobo

Moc všem děkuji za odpovědi, nápady a povzbuzení! Novinky o projektu (i případná dilemata k probrání) budeme přidávat do tohoto vlákna, případné dobrovolníky budeme kontaktovat přímo. Odpovědi na dotazy a reakce na poznámky:

Citace od: Daniel kdy 30.03.2022, 23:42:17
4. Nezapomenout v ceně zohlednit i zmíněné poštovné - i když to asi těžko zautomatizujete, jelikož to je popsáno v podmínkách každého individuálně, pokud vůbec...

Poštovné je určitě potřeba zohlednit. Časem se na to dá udělat třeba samostatný projekt na machine learning - který by dokázal z popisu obchodu vyvodit nějaký "vzoreček" s výpočtem poštovného na základě velikosti objednávky, cílové destinace apod. Začali bychom ale spíše nějakým odhadem - např. by mohlo jít z popisu obchodu aspoň odvodit, které dopravní společnosti používá, a jejich sazby dle kg a zemí mít už někde předdefinované zvlášť.

Citace od: milanv kdy 31.03.2022, 08:30:45
Což o to, zkušeností můžu poskytnout myslím dost, i s hodně velkými nákupy (nákup půl milionu dílů apod.), ale právě proto myslím, že první člověk, kterého bych do týmu zaměstnal, by byl právník: ten program musí mít na vstupu co největší část dat těch sbíraných serverů, což se jinými slovy jedná o vytěžení jejich databáze, a to se jim opravdu, opravdu nebude líbit. Už teď se brání i technicky, natož právně - nezapomeňte, že i BL je už teď vlastněný LEGO Group, a to s právníky fakt nešetří. Např. (nejen) na to doplatil i šikovný program na správu wanted listů.

Takže ačkoliv jako zákazník a zároveň velký fanda open source bych rád váš program měl, z tohoto důvodu si myslím, že nemá šanci dlouhodobě fungovat. Ale jak píšu na začátku, pokud do toho i tak chcete jít a máte to rozmyšlené (případně máte toho právníka :) ), zkušenosti rád poskytnu.

Díky za nabídku, rádi se pak ozveme. Máš pravdu, že postavit na tomto projektu podnikání by nebylo úplně schůdné, ale takové ambice zatím nemáme. Cílem je spíše umožnit studentům, aby pracovali na projektech, které budou zároveň zajímavé i užitečné v praxi - nějakou bakalářku udělat musejí, tak je lepší, když neskončí v šuplíku. "Kostkočmuch" je první z těchto témat, ale časem mohou přibýt další (třeba nějaké rozpoznávání kostek neuronkami apod.). Nemůžu pochopitelně slíbit, že projekt bude dlouhodobě udržovaný - to bude záležet hlavně na nadšení a časových možnostech řešitelů i mě.

Jinak, momentálně řeším s univerzitním právníkem, abychom neměli průšvih už jen ze zadání takové práce (ale Matfyz má jako partnera Apify, takže by to asi nemělo být tak horké). Do budoucna mi připadá možné schůdné řešení takové, že si kdokoliv bude moci program stáhnout a používat ze svého počítače (eventuálně přes nějaké proxy servery) - naparsovaly by se mu informace pouze k jeho požadovaným kostkám a potenciálně zajímavým obchodům, takže by to nemuselo být tak nápadné ani obtěžující pro LEGO Group. Navíc, těžko budou žalovat každého uživatele a snad žádná open source licence neobsahuje zodpovědnost autorů za používání programu. Ale to pak bude asi taky potřeba probrat s právníkem..

Btw. máš nějaké bližší info o tom šikovném programu na správu wanted listů? O co přesně šlo?

Citace od: yoshimaka kdy 31.03.2022, 08:44:51
4. Pokud by program bral v potaz i poštovné, případně clo a upozornil na srovnání dodacích podmínek, mohlo by to být zajímavé.

Jaké dodací podmínky máš na mysli? Třeba za jak dlouho to dorazí?

Citace od: hobby kdy 31.03.2022, 09:24:28
Dotaz:
Jak se chceš vypořádat s faktem, že většina BL-shopů má minimální limit nákupu (zpravidla 1000,- Kč)?
To se mi stalo již vícekrát, že jsem potřeboval jen několik specifických kostek a musel jsem dokoupit jiné, nepotřebné do výše limitu.

Asi záleží na obchodu, já nakupoval docela často na obchodech, které ho měly výrazně nižší. Jinak, přikláním se k myšlence tu nevyčerpanou část limitu brát jako náklad navíc, takže by pak takový obchod byl algoritmem "znevýhodněn", jako kdyby měl vysoké poštovné. Pokud ale i přes nutnost ty peníze navíc utratit bude nákup v tom obchodě nejvýhodnější, tak asi nemá smysl to uživateli zakrývat. Případně by tam mohla být možnost si zadat maximální částku, kterou je člověk ochoten za ty nepotřebné kostky utratit.

milanv

Citace od: LordBobo kdy 04.04.2022, 01:36:09
Btw. máš nějaké bližší info o tom šikovném programu na správu wanted listů? O co přesně šlo?
Program se jmenuje BrickStock a myslím, že navazuje na program jiného podobného jména. Umožňoval ruční zadání i import wanted listů z BL: jak z wanted listů, tak z nákupních košíků atp. a podobně zase export. Kvůli ručnímu zadání a úpravám obsahoval dokonce i celou databázi dílů z BL.

Jenže BL měnil formáty stránek a "čirou náhodou" do verze, která už se tak snadno naparsovat nedá, jsou částečně generované javascriptem. Také vyhledávání na BL už je pomocí JS. Natožpak nákupní košíky. Takže zkrátka BrickStock skončil. Aspoň zatím, než někdo dopíše ještě chytřejší chytristiku - a jelikož mezitím koupila BL firma LEGO, tak v případě úspěchu riskuje právě jejich právníky, tak už se do toho nikomu nechce.

Já to zkoušel svého času řešit jejich vlastní zbraní: napsal jsem si JS, který mi naparsoval skutečné stránky v mém prohlížeči. Ale i na to už jsou nějaké právní obrany, když se to zveřejní, na to byly zase kauzy kolem GreaseMonkey - rozšíření do firefoxu.
Pán na Žlutém hradě

sixtus

Zdravím,

som študentom, ktorý rieši tento projekt a chcel by som sa s vami podeliť o prototyp (je to len grafické rozhranie, s ukážkovými dátami), ktorý bol vytvorený na základe odpovedí na tomto fóre a výstavách.

https://www.figma.com/proto/viY2HXSaqmjSnymZHeHMO3/Web-app?node-id=207%3A7080&starting-point-node-id=207%3A7080

Dúfam, že sa Vám to bude páčiť a samozrejme ak by ste mali nejaký feedback veľmi rád ho zapracujem do ďaľších verzií.

Ďakujem :)