Padělky LEGO vlaků (Cizí) 6studové vlaky, ze kterých vám bude zrak přecházet…

Založil AdamKo, 27.07.2010, 14:06:04

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

AdamKo

Článek je o vlacích, proto jsem ho prvně zveřejnil v tématu Trains. Pokud by bylo adminům zařazení tohoto článku opravdu proti srsti, nebráním se přesunutí do Off-topic. :)

Historie všech velkých objevů a vynálezů začíná slovem náhoda. Já jsem třeba včera večer na Brickshelfu objevil Ameriku...
Náhodou jsem narazil na vagón, který měl už v náhledu fotky podivnou barvu střechy – chtěl jsem se proto přesvědčit, zda-li lego skutečně začalo dělat zaoblené díly známé ze střech vozů série Santa Fe v barvě podobné Dark Bluish Gray?

Odpovědi jsem se nedočkal, namísto toho jsem se ocitl v opravdové Říši divů >:D

Pokud jste nevydrželi, na nějaký obrázek se podívali a něco vám silně připomínal, ale přesto se vám na něm něco nezdálo, jste na správné stopě!

Jedná se totiž o početnou sérii padělků >:( známé firmy Brick.
Asijští návrháři byli nejspíš tak okouzleni dokonalostí LEGO Trains vlaků, že okopírovali úplně vše – od designu krabičky až po lokomotivu Santa Fe. Tam kde by mohlo dojít k porušení licence, změnili pouze barvu nebo nápis...popřípadě ještě víc zjednodušili.

Takže třeba výše zmiňovaná lokomotiva Santa Fe byla přejmenována na "Frisco Fe". Tím došlo samozřejmě ke zkomolení 2 názvů železničních společností.  Frisco (neplést s tím nápojem) v USA samozřejmě existuje, používá ale úplně odlišný design na hnacích vozidlech oproti Santa Fe.

Jak se zpívá v jedné písničce: ,,Co je moc, to je moc, syrečky from Holomóc!" (to že pocházím z Olomouce je náhoda ;D)

Abych pořád jenom nehaněl a byl objektivní, musím zde také zmínit, že firma vyprodukovala ještě několik ryze vlastních lokomotiv a vozů... :p

Podle plakátu se na trhu co nevidět ještě objeví nádraží, přechod přes koleje, depo a čerpací stanice.
Všechna nabízená vozidla se prodávají samostatně v krabičkách a mají svá katalogová čísla.
Lokomotivy samozřejmě NEdisponují žádnými motorky ani světly, veškerý provoz musí zajišťovat ruka nebo samospád.
Podle fotek by ale všechny vozy měly mít funkční trains magnetická spřáhla starého typu.
Koleje jsou dle fotek tmavě hnědé. Prodávají se jako lego koleje v dvoj baleních (8+8 nebo 1+1+4)

Kvalita dílů a výsledných modelů je v porovnání s originálem, KTERÝ JE JENOM JEDEN, někde úplně jinde! Na fotkách je třeba dobře vidět, jak se červená train base "28" sama vzdouvá a kroutí, jako moučný červ v žitě ;D ;D ;D

Pokud by se chtěl někdo vypravit do úžasné Říše divů, vchod do králičí nory se nachází tady pod tím stromem ...

Ivansliz

Tak toto je síla! Vždycky když někde náhodou narazím na internetu na tyhle padělky, tak se mi udělá špatně a proklínám lidi, co tohle kupují a tím to k tomu všemu ještě podporují >:(

Nevíte někdo, jestli už třeba Lego.com podalo nějakou žalobu za porušení autorských práv? Protože toto už jsem viděl několikrát i před mnoha lety :-\ Musí kvůli tomu přicházet o pěkný peníze, když tohle místo originálního Lega kupují všichni Asiati.
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

winring

Zmenšeniny vypadali zajímavě, velké obrázky :P. A k těm změnám, třeba ENtan je něco opravdu nevkusně kopírujícího.

otaznik

Citace od: Ivansliz kdy 27.07.2010, 15:24:49
Tak toto je síla! Vždycky když někde náhodou narazím na internetu na tyhle padělky, tak se mi udělá špatně a proklínám lidi, co tohle kupují a tím to k tomu všemu ještě podporují >:(

Nevíte někdo, jestli už třeba Lego.com podalo nějakou žalobu za porušení autorských práv? Protože toto už jsem viděl několikrát i před mnoha lety :-\ Musí kvůli tomu přicházet o pěkný peníze, když tohle místo originálního Lega kupují všichni Asiati.
V Číně se spravedlnosti nedovoláš, ale alespoň v civilizovaném světě by tuhle zlodějinu mohli zakázat prodávat.  :(

Papiňák

ach jo, ty číňani to je něco hroznýho... A tohle nestydatý kopírování dělaj nejen u lega  >:( jednou nás přivedou ke krachu

Matošo

Citace od: Papiňák kdy 27.07.2010, 19:47:31
A tohle nestydatý kopírování dělaj nejen u lega  >:( jednou nás přivedou ke krachu

Problém není v tom, že to někdo kopíruje - problém je v lidech, co to kupujou ...

Dokud budou lidii nakupovat šunty ve "vše za třicet devět" a v Lidlu, tak se nic nezmění ...


Jinak abych nebyl úplně off, tak musim říct, že kromě kopií mají ten vlastní design docela dobrý.

peki

"Škoda", že nešli do starých dobrých 9V kolejí   ;D

AdamKo

Citace od: peki kdy 27.07.2010, 20:54:31
"Škoda", že nešli do starých dobrých 9V kolejí   ;D
Mají ruce... >:D

Věřím, že kdyby začali s kolejema, budou pokračovat i se zbytkem. Nevím jak ty, ale já bych se bál dotknout trafa :-\

Ivansliz

Citace od: AdamKo kdy 27.07.2010, 21:28:01
Citace od: peki kdy 27.07.2010, 20:54:31
"Škoda", že nešli do starých dobrých 9V kolejí   ;D
Mají ruce... >:D

Věřím, že kdyby začali s kolejema, budou pokračovat i se zbytkem. Nevím jak ty, ale já bych se bál dotknout trafa :-\

Zdá se ale, že ty koleje od lega zkopírovali do puntíku. Takže případné trafo na 9V koleje bys podle mě mohl použít své vlastní originální ;)
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

bartas

No, sice jsem slyšel, že Lego před nějakým rokem prohrálo soud o používání kostek jako takových, ale tuším minifigy má patentované, ne? Tohle je podle mne už žalovatelné. Nejhorší je, že si Chinané zaplatí třeba jednu licencovanou jednotku rafinerie a pak ji pětkrát vedle postaví v kopii.

No, jestli takhle budou stavět atomky, tak se máme nač těšit.  >:(

FilipS

Na tenhle hnus jsem BS už narazil. Bohužel si díky nízké ceně vždy najde nějaké neosvícené odběratele :( .
CitaceNo, jestli takhle budou stavět atomky, tak se máme nač těšit.
Máš na mysli nukleární zbraň, nebo atomovou elektrárnu?

bartas

Citace od: Diidy kdy 27.07.2010, 22:53:29
CitaceNo, jestli takhle budou stavět atomky, tak se máme nač těšit.
Máš na mysli nukleární zbraň, nebo atomovou elektrárnu?
Právě mám obavy, že made in China tyhle dva pojmy co do výsledku jaksi splynou...

Anatyt

Čína kopíruje všetko. Autá, elektroniku, architektúru, tak prečo by neskopírovali hračky? S tým nič nenarobíme.

Papiňák

máme takový štěstí, že většinou platí čínský kopie=šmejd. Aspoň ta "kvalita" donutí časem koupit originál. Na druhou stranu, nekvalitní kopie může odratit zájemce o originál...

Radek Hejret

Uch, uch, tak tohle se fakt špatně rozdýchává! Viděl jsem už pár očividných kopií starších setů LEGO City v produkci Brick a dalších made in China a vždy mi přišlo, že si pečlivě hlídají datum původního vydání, aby ty své kopie vydali s dostatečným časovým odstupem od LEGO originálů. Netušíte někdo, zda jsou ochranné průmyslové vzory platné jen po nějakou dobu?

otaznik

Už to tu padlo tolikrát... v Číně žádné patenty a copyrights nikoho nezajímají, tohle je normální krádež, jen bez možnosti zloděje odsoudit a potrestat.

AdamKo

Když něco hledám, obvykle narazím na něco úplně jiného. Včera tomu nebylo jinak. ;D

Kde jsou ty časy, kdy se musela mašinka strkat rukou?  Pohon na dálkové řízení je přece osvědčený!  (Konkurence nikdy nespí...)
Zajímavá je skutečnost, že kromě 2 start setů - nákladního a osobního vlaku - existuje možnost dokoupení dalšího osobního vagonu a lokomotivy včetně dálkového ovládání.

Prvně jsem si myslel, že čínští vylepšovatelé už konečně přišli s novou geometrií kolejiva včetně výhybek. Avšak nic tak převratného se nekonalo.  Změna se týká pouze šířky pražců a jejich vzdálenosti.
9 pražců 1x8 v poli způsobuje, že kolejové pásy jsou vždy o 1 brick delší než jejich LEGO originál.
Pokud dobře počítám, výhybka (o délce 2 kolejových pásů) je ale jen o 1 brick delší, takže tím dostává celá kompatibilita kolejiště trochu na frak.
Při spojení více polí navíc vzniká zdvojený pražec, který v kombinaci s jednoduchými bude nejspíš více být do očí než u originálních LEGO kolejí. I když v reálu to nic neobvyklého není.

Anatyt

A napriek tomu všetkému Číne nikto nič nemôže! Naopak - stále viac a viac firiem si dáva vyrábať tovar tam a podporuje Čínu. To je tá tragédia.

mesje

Ja na jednej strane chápem, ze číňania su chudobní a nemali by šancu kúpiť si normálne lego v cene rovnajúcej sa mesačnému platu, na druhej strane by sa ale malo všemožne snažiť zabrániť predaju týchto fejkov mimo číny a tvrdo postihovať každého predajcu. Veď to likviduje tradičné západné firmy a robotu pre európanov. Ja nechápem, že sa na čínu nejako nezatlačí v tom smere, že keď tieto veci nebude postihovať, tak bude mať nejaké mimoriadne clá. Veď čo by sa také hrozné stalo ? Zdražel by tovar z číny a naopak by sa viac kupovala domáca produkcia. Ja chápem že nie je reálne presadiť u číňanov ľudské práva a iné politické záležitosti, ale v rámci obchodu by to malo nejako ísť. Hlavne že sa tu tajne schvaluje ACTA, čo povedie len k buzerácii bežných ludí zo západného sveta v záujme bohatých softvérových a vydavateľských spoločností, ale tu si jedna krajina robí čo chce a porušuje aj elementárne autorské práva. Veď nie je normálne ako naivne sa správame - my niečo vymyslíme, oni to okopírujú, zoberú nám prácu, a ešte im európski zákazníci dajú svoje peniaze za tento fakticky ukradnutý tovar. Toto nemôže dobre skončiť. Čínania sa musia rehotať na plné kolo, akí sme sprostí - odovzdávame im našu robotu, a aj naše platy v podobe platieb za tovar. Za chvílu príde šach mat - nebudeme mať z čoho kupovať ich výrobky, lebo nič sa tu nebude produkovať, a potom sa presmerujú na domáci trh, síce za cenu zníženia ziskov (väčšie náklady na pracovnú silu v záujme jej kúpyschopnosti), ale stále to bude zisk, a v európe nebude vôbec nič. Ale to už je off topic.

Anatyt


Hardegon

Zase mesje a jeho optimismus  >:D Lidi kupují šunty, tak Čína vyrábí šunty. Právně to stíhat nejde, uvalit clo jen na jednu zemi je nemožný (natož na Čínu :P). Třeba konkurence alespon pomůže snížit ceny LEGA.

P4tr1cius

Ja si naopak myslím, že "konkurencia" z Číny je v každom prípade vítaná. Je pravdou, že nám (západu) berú prácu aj časť platov, no ale to je globálna ekonomika. S tým sa musíme iba zmieriť. Ale vítam to z pohľadu "určitej konkurencieschopnosti" voči západným firmám,  aj pre TLC. Som rád, že napodobeniny, aj keď samozrejme v inej kvalite, existujú. My čo chceme, a možeme si dovoliť drahý originál, tak po náhražke ani neštekneme. Ale tí, ktorí si origo nemôžu dovoliť, je veľmi dobré že majú lacnú a vysoko podobnú voľbu. A ďalšou výhodou pre nás spotrebiteľov, je aj (čo firmy nepriznávajú ale je to tak) že napodobeniny (prípadne podobné tovary) tlačia cenu originálu dole. Čo je veľmi dobrá správa pre nás.
A ešte k tej Číne. Podobný príklad ako teraz Irán s dodávkami ropy do Európy. Iba sa tomu môže smiať a určite sa aj smeje. Čína je už teraz svetová veľmoc ekonomická (ešte nie vojenská) všetci (aj vrátane neohrozenej  ;D USA) ju musia už iba počúvať. A aj to robia, preto ju nezaujímajú názory na ľudské práva,... . Sú už prosto králi, a do budúcna to bude iba rásť. Majú nato všetky predpoklady a už vôbec niesú sprostí, ako nám to celý život západ omieľal o hlavu.

mesje

Dá sa akceptovať niečo také ako playmobil či megablocks, keďže síce myšlienku skopírovali, ale majú vlastné produkty a dizajny. Niečo ako keď firmy začali robiť vlastné walkmeny po Sony, či tablety po Apple. Ale čínania robia presné napodobeniny, takmer s ničím novým neprichádzajú, šetria na dizajnéroch a tým získavajú konkurečnú výhodu. V tom je rozdiel medzi kopírovaním a inšpirovaním sa.

peki

"Škoda" že nepoužívají nějaké atraktivní dílky které v Lego vlacích chybí. Snad jenom to white train window v setu BRICk č. 623  >:D

I když je otázka co je z pohledu Lego puristy horší:
- znesvětit originál lego kostku (nátěrem/polepením fólie)
- použít ne Lego díl

"Smůla", že s tím nezačali už v éře 9V vlaků, mohla být třeba nějaká alternativa k 9V motorům   >:D .  Zajímavé by také bylo za kolik by ho dokázali takový šikovní Čínami vyrobit  ;D

Cavelon

Citace od: peki kdy 31.01.2012, 14:14:39
I když je otázka co je z pohledu Lego puristy horší:
- znesvětit originál lego kostku (nátěrem/polepením fólie)
- použít ne Lego díl

Nemyslím, že nálepky by "znesvätili" Lego, veď aj TLC ich používa.

Citace od: peki kdy 31.01.2012, 14:14:39
"Smůla", že s tím nezačali už v éře 9V vlaků, mohla být třeba nějaká alternativa k 9V motorům   >:D .  Zajímavé by také bylo za kolik by ho dokázali takový šikovní Čínami vyrobit  ;D

By som bol zvedavý, koľko hodín by čínske motorčeky vydržali jazdiť, či aspoň jednu. ;D >:D

Anatyt

Citace od: Cavelon kdy 31.01.2012, 14:26:14
By som bol zvedavý, koľko hodín by čínske motorčeky vydržali jazdiť, či aspoň jednu. ;D >:D

No a tie LEGO motorčeky sú kde výrábané?

Ondra

Vy me asi zabanujete  ;D ,ale me se posledni varka cinskych vlaku libi a vypada mnohem lepe nez posledni varka lego city vlaku.Cinane dily nesetri oproti designerum z lega co setri pomalu i na sedackach uvnitr vagonu.Take je bohuzel znat.

otaznik

Jde přece zejména o to, že tyto "firmy" ve velké míře naprosto nepokrytě kopírují originální LEGO sety a to včetně obrázků na krabici a instrukcích. Kvalita je stále neporovnatelná.
Tedy tito parazité se přiživují, kradou a porušují copyright LEGA, ale, jak už tu několikrát padlo, nikoho to nezajímá a asi ještě dlouho zajímat nebude.
Velmi se obávám toho, že tato "konkurence" možná povede ke zlevnění LEGO setů (i když, podle mého, ceny jsou u většiny z nich nastaveny naprosto přijatelně), ale zároveň k velkému problému s kvalitou, který už se pomalu sem a tam objevuje i dnes.
A to je, alespoň pro mě osobně, naprosto nepřijatelné!

mesje

To čo vidíme s kopírovaním pri Legu, to sa deje vo všetkých oblastiach - západná firma dojde s kvalitným výrobkom alebo inováciou, šikmookí to priamo alebo nepriamo skopírujú, následne sa tomu prispôsobi aj tá západná firma a ide cestou brutálneho znižovania nákladov a tým aj kvality. Potom sa není čo čudovať, že dnešné výrobky vydržia 3-4x menej ako výrobky tých istých firiem spred 30 rokov.
K cenám lego setov - určitý priestor na zníženie tam je, viď americké vs. európske ceny. Ale ísť ešte nižšie by bol asi problém - vyrobiť tú istú kopu plastových dielikov ovela lacnejšie nie je problém, ale aby boli dostatočne kvalitné, dobre zapadali do seba a prežili dlhé roky, to už asi problém je. Ale časom asi dôjde k presunutiu výroby do Číny a istému poklesu kvality (veď minifigy sa už tam tuším vyrábajú).

MiP

Citace od: mesje kdy 31.01.2012, 13:17:48
Ja nechápem, že sa na čínu nejako nezatlačí v tom smere, že keď tieto veci nebude postihovať, tak bude mať nejaké mimoriadne clá.

To mě rozesmálo, zatlačit na Čínu...  ;D A nebylo by zlé to vzít při jednom a zatlačit i na Severní Koreu  >:D >:D Vzhledem k tomu, že se v Číně vyrábí pro Evropu tak 90%, tak se "drobné" kopírování bude vždy tolerovat. Ale jo, řešení tu je, snižme životní úrověň Evropy na úroveň Číny. Do toho se ale nikomu nechce, tak raději přivřeme oči. Jsem zvědavý, co se stane, až Čína dosáhne životní úrovně Evropy, už se těším např. na práci přičmoudlých, kterým běhá po zemi miliarda polosplašených krav.  >:D >:D A nedejbože, až se výroba přesune do Afriky... To už bude poslední štace.
-------------------------------------------------------
MiP http://www.mipovo.cz - MiPova nabídka setů a dílů http://www.bricklink.com/store.asp?p=mip - BL shop MIPOVO