Pravopis

Založil votrelec, 13.02.2011, 18:42:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 15 Hosté prohlíží toto téma.

Matošo

Citace od: Anatyt kdy 14.02.2011, 12:59:54
A za TO by sa malo buzerovať!

To jsi na omylu, buzerovat se nemá za nic ! Nebo tobě snad buzerace chybí, máš jí málo ?

Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
4. cenová skupina, fotbaloví hooligans, smažky ze squatu raus. 

Ale ale, takové netolerance... Jak tebou uvedené skupiny lidí souvisí s pravopisem a gramtikou ? Nijak, že ?  ::)

Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
Řešení je jen málo:
a) opravovat - nemožné časově
b) mazat - není přijímáno s nadšením
c) buzerovat - časově náročné, není přijímáno s nadšením

Řešení je skutečně málo - nechat to být, pokud se nebudou objevovat vulgarismy, nebo osobní výpady...

Text po druhejch opravuje bez vyzvání akorát učitelka češtiny a trouba, který nemá nic lepšího na práci než otravovat ostatní s tim, kde maj v textu chybu...

Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
Naprosto nechápu, co je na tom nepochopitelné.

Nepochopitelná je to obrovské odhodlání zabývat se nesmyslama...

PS: pokud někdo nedokáže pořádně přečíst zprávu bez diakritiky (rozuměj jako esemesku), tak není chyba na straně autora..!

Jindroush

Citace od: Matošo kdy 14.02.2011, 22:00:42
Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
4. cenová skupina, fotbaloví hooligans, smažky ze squatu raus. 
Ale ale, takové netolerance... Jak tebou uvedené skupiny lidí souvisí s pravopisem a gramtikou ? Nijak, že ?  ::)
Vesměs jsou to, ehm, osoby s řekněme... nevalnými kognitivními schopnostmi...  8) a to jde ruku v ruce. A takoví se chtěj vyjadřovat ke 'gramtice'  :P

Citace
Řešení je skutečně málo - nechat to být, pokud se nebudou objevovat vulgarismy, nebo osobní výpady...
Nesmysl. Prohlášení neschopnosti za standard není řešení.

Citace
Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
Naprosto nechápu, co je na tom nepochopitelné.
Nepochopitelná je to obrovské odhodlání zabývat se nesmyslama...
PS: pokud někdo nedokáže pořádně přečíst zprávu bez diakritiky (rozuměj jako esemesku), tak není chyba na straně autora..!

Nesmysl. TOTO NENÍ CHAT/SMS KOMUNIKACE a nedá se s ní nijak srovnávat.

Prostě zde je úroveň nastavena na 'normál'. Ve srovnání s běžným standardem 'žumpa' se to může některým nepřizpůsobivým jevit nezvykle, ale nikdo je nenutí s vlky výti.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Villa Legina

#32
Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 20:43:14
Jak se řekne slovensky 'úplnej bulšit'? Normálně psát, s diakritikou a interpunkcí není nenormální, přehnaný. Je to normální stav. Abych se držel tvých analogií - 'casual dress'. Ano, tady je 'běžná' úroveň. Chlív, žumpa, 4. cenová skupina, fotbaloví hooligans, smažky ze squatu raus.  :P

Řešení je jen málo:
a) opravovat - nemožné časově
b) mazat - není přijímáno s nadšením
c) buzerovat - časově náročné, není přijímáno s nadšením

Naprosto nechápu, co je na tom nepochopitelné.
Prečo mi  podsúvaš veci, čo som nevyslovila? Ja som nikdy nepísala bez diakritiky, ani to nedávam na piedestály a ani za normu. Hovorila som o tom, že som tu bola dávaná za prasa len preto, lebo v jednom prípade z dvadsiatich si nevšimnem a začnem vetu malým písmenom. A hovorila som o dvoch metroch používaných na ľudí. Prezývka s malým písmenom na začiatku nevadí, ale za malé písmeno na začiatku vety sa tu ide pomaly strieľať na "svine". A to je to, čo som mala na mysli s overdressed.

Takže teraz odpoveď na Tvoju otázku:  ak chceš preklad bullshitu do slovenčiny, spýtaj sa toho kto tu ľudí častuje za dobytok, ten sa isto vyzná nielen v češtine ale i slovenčine a isto aj v zvieracích exkrementoch  lepšie než ja ;)

Matošo

#33
Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 23:38:31
Vesměs...
;D ;D

Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 23:38:31
Nesmysl. Prohlášení neschopnosti za standard není řešení.

Víš, mě se nelíbí, jak jsi hned se všim hotovej a přitom ses nad tim vlastně asi ani nezamyslel. Jenom prstě musí bejt po tvym... Neschopnost za standard... hehe, dobrej pokus. Napadlo tě, že to ty lidi maj třeba "na háku" ? Já tu píšu s diakritikou a dovolím si tvrdit, že bez chyb, ale věř, že u sdělení "vcera vecer v legackovi sleva na castle 25%" se rozhodně obejde bez nějaké vzrušující stylizace textu... Ostatně komenty tohoto typu se dost často píšou třeba z mobilu, který ani háčky nemá (nebo je příliš zdlouhavý je někde vyštrachat)... V takovou chvíli jde o obsah, o nic jinýho. Když pod takovej příspěvek někdo napíše: piš s čárkama, nejde to číst, tak je moula a né, že ten druhej je neschopnej...

Citace od: Jindroush kdy 14.02.2011, 23:38:31
TOTO NENÍ CHAT/SMS KOMUNIKACE a nedá se s ní nijak srovnávat.
Ale přece dá... posíláme si tu krátký zprávy, sdílíme pocity a názory, navíc je to elektronická podoba komunikace... ale to je koneckonců úplně jedno, nebudutu zabředávat do jakýchsi definic fóra a chatu. Každopádně jsem tu nikde nečetl, že by tu snad někdo vyžadoval, aby se tu psalo zkratkama jako na chatu, nebo že by tu někdo vyžadoval, aby se mohlo psát sprostě...
Já osobně jsem zastáncem jakési verze "volné zábavy" (především ta zábava je důležitá a ta mi nějak schází - nepřijde vám taky někdy, že je atmosféra až zbytečně napjatá? Že se pomalu každý druhý bojí něco napsat, protože co na to řekne "tvrdé jádro"?). Podle mě není důležíté, aby všichni psali jako Jirásek (na co si to hrajeme, na nejsečtenjší fórum na světě? huh?), ale aby je bavilo sem chodit a něco tu psát, nebo prezentovat a né aby se pořád museli kontrolovat jestli jim nechybí ve větě tu a tam velký písmeno, nebo čárka před spojkou, před kterou se náhodou píše... Na některejch českejch serverech to občas vypadá jako by všechny byly jenom o češtině a né o sportu, počasí, technice, Legu atp.

Tak abych to shrnul. Já netvrdim, že je okej, aby všichni psali tak, že to opravdu nepůjde číst (ale to z toho co už jsem psal asi jasný), ale určitá tolerance k odklonu od Spisovné češtiny by měla existovat - už jenom z toho důvodu, že jazyk nemusí být pro každého jeho nejsilnější stránka (mě zase nejde chemie). Ale pojďme konečně přestat řešit slabiny ostatních, nepřijde vám to dětinský, trapný..? Ono dost dobře funguje: "nedělej ostatním to, co nechceš, aby dělali oni tobě" a ruku na srdce, komu je příjemný, když ho někdo neustále upozorňuje na jeho chyby..?
Když napíšu: "uvidíme se brzi", tak očekávám, že adresát toho vzkazu napíše něco ve smyslu: "budu se těšit" a né "máš tam chybu vole, hehe, ty si ale blb.." a proč ? No protože já bych mu to taky nepsal, protože to 1. neni důležitý a 2. je to pod mojí úroveň někoho opravovat... A když napíšu text s chybama, tak nechci, aby je po mě někdo opravoval (nejsme na škole), je to moje vizitka, nikoli administrátora...

uff, sakra, zase to píšu skoro hodinu...  :-\

votrelec

#34
Jindroush: Prepáčte Pán Velky Vezír za to, že som spodina tejto spoločosti. Ale už som to pochopil, si povýšenecký a nevieš akceptovať názor iných. Ja zase nechápem, ako nedokážeš rozlišovať medzi rôznymi formami písomného prejavu. Inak sa píšu básne (pri nich tiež budeš nadávať, že sa nepíšu čisto spisovnou češtinou?), inak romány, inak technická dokumentácia, inak SMSky, inak volná diskusia na internete (ako táto tu). A podľa mňa v prípade internetovej diskusie sú povolené isté zjednodušenia...
Mám vysokú školu a nepovažujem sa za dáku spodinu, ale podla teba asi spodina som. Ja sa napríklad môžem povyšovať nad teba, že mne nerobí problém čitať text bez diakritiky, tebe hej.

ADMIN: Zpráva upravena tak, aby odpovídala pravidlům xadmin

Jindroush

#35
Ano, názory jiných na směřování a vedení fóra mě nezajímají a vícekrát jsem to deklaroval. Vše je uvedeno v pravidlech, které každý odsouhlasuje před přihlášením. Ta jsou nastavena úmyslně tak, aby to nebyla tzv. 'volná diskusia na internete', jak je obvyklá jinde.

Ty zprávy se prostě píšou proto, aby je někdo jiný četl, takže osobní preference pisatele jsou ne zcela podstatný.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

hobby

Do prčic! >:(
Čtu to tady a nevšiml jsem si, že by tu někdo někoho buzeroval kvůli překlepu, nebo chybě z nepozornosti! To se dá totiž dobře rozpoznat, na rozdíl od lemplovitosti a pohrdání druhými, právě tím písemným projevem. Aspoň já to za pohrdání vůči druhým považuji. Toto fórum si zatím urdžuje slušnou, kulturní úroveň, na rozdíl od mnoha jiných. Proto tu také jsem.
Pamatuji ještě, když se vyučoval krasopis (prosím, nesmát se) a písemný projev byl vizitkou osobnosti. Jistě, doba se změnila. Někdo dneska ani neumí psací písmo a ještě si myslí, že je king. Není, pro mě je to vůl. Copak je třeba, aby bylo všechno horší než dřív? >:(.

peki

Citace od: Matošo kdy 15.02.2011, 03:01:53
...... u sdělení "vcera vecer v legackovi sleva na castle 25%" se rozhodně obejde bez nějaké vzrušující stylizace textu... Ostatně komenty tohoto typu se dost často píšou třeba z mobilu, který ani háčky nemá (nebo je příliš zdlouhavý je někde vyštrachat)...

Když už tu chceš opakovaně plácat, tak si aspoň ty pravidla přečti:
3.3) Diakritika je výrazně žádoucí, u zpráv do délky pěti řádků nepovinná, jinak povinná. Povinná je také z nařízení moderátora.

Citace od: Matošo kdy 15.02.2011, 03:01:53
nepřijde vám taky někdy, že je atmosféra až zbytečně napjatá? Že se pomalu každý druhý bojí něco napsat, protože co na to řekne "tvrdé jádro"?)

Pochopil bych kdyby jsi napsal "bojí ukázat co postavil", protože úroveň prezentovaných MOC na fóru je vysoká. Bohužel tady (nebo někteří) se jen kecá  :o

Citace od: Matošo kdy 15.02.2011, 03:01:53
Když napíšu: "uvidíme se brzi", tak očekávám.....

Výkřiky tohoto typu si piš SZ.   ::)



Vlada

Citace od: Matošo kdy 15.02.2011, 03:01:53(...) Jenom prstě musí bejt po tvym... Neschopnost za standard... hehe, dobrej pokus. Napadlo tě, že to ty lidi maj třeba "na háku" ? Já tu píšu s diakritikou a dovolím si tvrdit, že bez chyb, ale věř, že u sdělení "vcera vecer v legackovi sleva na castle 25%" se rozhodně obejde bez nějaké vzrušující stylizace textu... Ostatně komenty tohoto typu se dost často píšou třeba z mobilu, který ani háčky nemá (nebo je příliš zdlouhavý je někde vyštrachat)... V takovou chvíli jde o obsah, o nic jinýho. Když pod takovej příspěvek někdo napíše: piš s čárkama, nejde to číst, tak je moula a né, že ten druhej je neschopnej...

Matošo, o co více čtu Tvé příspěvky, tak o to více je mně Tě poměrně líto. Čteš si po sobě vůbec ony příspěvky? Diskuse o tom, jak by se mělo psát, by tu vůbec neměla být. Každý z nás určitě absolvoval základní školu, kde základy českého pravopisu byly postupně v jednotlivých osnovách předmětem výuky ČJ. Nikdo, podotýkám, že nikdo, by se neměl ohrazovat proti pravidlům českého spisovného psaní a vytvářet si svá vlastní pravidla a teorie. A to platí jak zde na Kostkách, v e-mailové a poštovní komunikaci a nakonec i třeba v osobním psaní svému partnerovi či rodičům (i přesto, že zde bychom si mohli dovolit zvolit neformální formu písemného projevu).

Pokud někdo má písemný projev na "háku", jak píšeš, tak ať raději vůbec nepřispívá. Odpovědi takovéhoto typu stejně ve většině případů nemají valný informační charakter. V příspěvku se zmiňuješ, že píšeš bez chyb. Opak je ale pravdou. Tvé příspěvky jsou plné chyb, nevím, zda jsi si jich vědom, či nikoliv. Ale nejsem tu od toho, abych Tě za to odsuzoval. Písemný a slohový projev je vizitkou každého z nás. Nicméně pokud se najde člověk, který by Tvé chyby opravil, tak je to jeho dobrá vůle a měl by jsi mu být za to vděčný, a ne ho titulovat moulou...  :P Moula je právě ten člověk, který si po sobě příspěvek před odesláním nepřečte, nepoužije kontrolu pravopisu, a pak se cítí veřejně pohoršen, že si jeho příspěvek "někdo" dovolil opravit. Takovéto lidi opravdu nechápu  :-\.

Citace od: Matošo kdy 15.02.2011, 03:01:53(...)Když napíšu: "uvidíme se brzi", tak očekávám, že adresát toho vzkazu napíše něco ve smyslu: "budu se těšit" a né "máš tam chybu vole, hehe, ty si ale blb.." a proč ? No protože já bych mu to taky nepsal, protože to 1. neni důležitý a 2. je to pod mojí úroveň někoho opravovat... A když napíšu text s chybama, tak nechci, aby je po mě někdo opravoval (nejsme na škole), je to moje vizitka, nikoli administrátora... (...)

Pokud dotyčný se dopustí ve větě takovéto závažné pravopisné chyby, tak korekce opravy je zde na místě. Nelze takovéto počínání přehlížet, pokud pro Tebe takovýto charakter chyby není důležitý a nemáš zájem chybu opravit, tak to musí udělat vholt někdo (admin), komu to jedno není. Každopádně Ty, či kdokoliv jiný, by jsi se měl pro příště z této chyby poučit a ne jí přehlížet a hledat vytýkavé důvody, proč text podléhl korekci. V tomto ohledu je mi Tě opravdu líto, ale na druhou stranu si říkám, že je Ti teprve 24 roků, tak časem třeba zmoudříš. Já se jen obávám toho, aby jsi takovéto své rádoby chytré poučky nepředával svým budoucím potomkům. To by bylo ostudné a politování hodné.

Toť asi celé mé vyjádření k pravopisu zde na fóru. Pravopisné opravy jsou důležité pro chod tohoto fóra, jedině tak si fórum může zachovat svojí konstantní úroveň. Měla by se najít zdravá střední cesta, kdy dotyčný admin posoudí, zda chybu opraví inkognito (v případě, že chyba vznikla nedopatřením, což lze usoudit dle pravopisného slohu textu), nebo chyby v textu opraví viditelně, tak by tomu mělo být v případě, pokud takovýto text napsal člověk, který to má na "háku"  :'(.

Micho

Obdivujem našich adminov ako dokážu s nadhľadom riešiť aj "rozhorčenú" a "konfrontačnú" komunikáciu na tomto fóru. Ja by som v niektorých prípadoch možno už rozdával "banány" (rozumej pozastavenie aktivity určitých dotyčných). Tu prácu im vôbec nezávidím, je však potrebná.

Jednoznačne stojím za našimi adminmi, všetkých ich osobne poznám. Sú to ľudia, ktorí veľmi poctivo a a aj ľudsky pristupujú nielen k tomuto fóru. Samozrejme, že nie vo všetkom sa musíme názorovo zhodnúť, ale to nikoho neoprávňuje na hoci len slovné útoky.

Na tomto fóre je veľmi tvorivá a dobrá atmosféra. Neustále sa tu prezentuje veľa výtvorov aj vynikajúcej úrovne. Celkovo som si istý, že úroveň tohoto fóra neustále rastie pričinením vedenia a aj mnohých prispievateľov.

Keď nám život na tomto fóre prinesie aj nejakú konfrontačnú komunikáciu, tak je potrebné ju určite rýchlo diplomaticky a niekedy aj tvrdo zvládnuť a udržiavať určitý poriadok a disciplínu.

PS: Vlada, napísal si to tiež veľmi dobre.   8)

kryst.off

Milí virtuální přátelé,
tak dobře jako u tohoto vlákna jsem se tady na kostkách snad ještě nepobavil (snad kromě několika opravdu povedenůch MOCů). Je zajímavé sledovat Vaše názory a z příspěvků tak lépe poznávat, co jste vlastně zač  :)

Držím palce moderátorům, protože právě jazyková úroveň příspěvků je jednou z hlavních věcí, která z fóra dělá tak kvalitní záležitost. A chápu, že tahle jejich "černá práce" není a nikdy nebude populární (každý, kdo někdy pracoval alespoň na trošku vedoucím postu, ví o čem je řeč  :) )

Takže se na nikoho nebudu zlobit, když mi tu a tam opraví třeba malé písmenko, vzniklé samozřejmě z nepozornosti nebo nedostatečným stisknutím klávesy Shift  :)
kryst.off

William

Hlasuji proto, aby porušování pravidel (nyní mám na mysli konkrétně pravopis) řešili pouze moderátoři vložením komentáře nebo SZ. Ostatní uživatelé mohli pouze přes odpovídající funkci nahlásit příspěvek, protože mě už vážně štve, jak tu někteří za každou cenu rozpoutávají flame a zaflamovávají každý druhý topic nesmysly a tím degradují úroveň fóra, která co si budeme nalhávat poslední dobou tímto velmi poklesla. A myslím, že všechny offtopic příspěvky provokativního rázu by mely být tvrdě trestány.

otaznik

Citace od: William kdy 12.02.2013, 22:24:53
Hlasuji proto, aby porušování pravidel (nyní mám na mysli konkrétně pravopis) řešili pouze moderátoři vložením komentáře nebo SZ. Ostatní uživatelé mohli pouze přes odpovídající funkci nahlásit příspěvek, protože mě už vážně štve, jak tu někteří za každou cenu rozpoutávají flame a zaflamovávají každý druhý topic nesmysly a tím degradují úroveň fóra, která co si budeme nalhávat poslední dobou tímto velmi poklesla. A myslím, že všechny offtopic příspěvky provokativního rázu by mely být tvrdě trestány.
S tím souhlasím.
Otázkou je, jestli jsou některé opakující se chyby některých uživatelů také provokací.  ;)

Colonel32

Pak bych byl toho názoru, aby Otazník dostal globální moderátorská práva a možnost udělovat varování/napomenutí/bany, protože často je mi ho opravdu líto, když vidím, co si vůči němu někteří uživatelé dovolují.

Současný stav, kdy někde je, někde není (a není v tom žádná logika) je dost nešťastný.

blindmelon

Já občas pohořím na mě/mně (díky enormní snaze Otazníka si však dávám pozor), ale pokud někde někdo vyrobí hrubku, které si všimnu, tak se jej snažím na ni odpovědí ve vlákně upozornit. To jen k tomu, že by pravopisné chyby měly být řešeny jen moderátory. Myslím, že nejlepší bude, když tu budeme v tomto smyslu moderátoři všichni všem a pokud začne někdo vyšilovat, kvůli tomu, že ho někdo opraví, ať už nováček, nebo ne, tak zasahuje moderátor.
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Citace od: blindmelon kdy 12.02.2013, 23:12:38
Myslím, že nejlepší bude, když tu budeme v tomto smyslu moderátoři všichni všem a pokud začne někdo vyšilovat, kvůli tomu, že ho někdo opraví, ať už nováček, nebo ne, tak zasahuje moderátor.

Já nevím. Bohužel moje zkušenost je taková, že často je úplně jedno, zda to řekl moderátor nebo běžný člen, člověk se prostě zasekl, že buď si to bude dělat po svém, nebo že radši odejde. Myslím že hlavní otázka spíše směřuje k tomu, zda se půjde směrem k většímu počtu uživatelů, nebo směrem k většímu pořádku, protože podle mého názoru se tyto dvě věci navzájem vylučují.

MiHo

Citace od: Colonel32 kdy 12.02.2013, 23:30:02
.... člověk se prostě zasekl, ...

Ty jsi se tady na fóru nikdy nezasekl ?

blindmelon

Citace od: Colonel32 kdy 12.02.2013, 23:30:02
Já nevím. Bohužel moje zkušenost je taková, že často je úplně jedno, zda to řekl moderátor nebo běžný člen, člověk se prostě zasekl, že buď si to bude dělat po svém, nebo že radši odejde. Myslím že hlavní otázka spíše směřuje k tomu, zda se půjde směrem k většímu počtu uživatelů, nebo směrem k většímu pořádku, protože podle mého názoru se tyto dvě věci navzájem vylučují.

No, já jsem pro kvalitu. Bohužel, když se nad tím zamyslím, tak musím souhlasit, že se to vzájemně vylučuje. Pokud je někdo dospělý, tak mimo toho, že by ho kritika nesouvisející s předmětem debaty, navíc oprávněná, neměla odradit, tak by také měl chápat, že chce-li být členem nějakého celku, musí respektovat pravidla. Než to začne interpretovat někdo jiný, tak podotýkám, že se to týká i tebe, i mě.
Hezký den, Blindmelon

MiHo

Citace od: blindmelon kdy 12.02.2013, 23:38:15
No, já jsem pro kvalitu. Bohužel, když se nad tím zamyslím, tak musím souhlasit, že se to vzájemně vylučuje. Pokud je někdo dospělý, tak mimo toho, že by ho kritika nesouvisející s předmětem debaty, navíc oprávněná, neměla odradit, tak by také měl chápat, že chce-li být členem nějakého celku, musí respektovat pravidla.

Souhlasím. Přiměřená kritika by neměla odradit.

Ale "zahnojit" někomu vlákno, kde chce prezentovat svou sbírkou, dvěma stránkami diskuzí o jednom mně/mne, je opravdu trochu moc.

Colonel32

Citace od: miho kdy 12.02.2013, 23:46:54
Ale "zahnojit" někomu vlákno, kde chce prezentovat svou sbírkou, dvěma stránkami diskuzí o jednom mně/mne, je opravdu trochu moc.

Na tom se ale rovným dílem podíleli všichni, kdo ohledně mě/mně nějak přispěli, ať už kladně, nebo negativně.

Matošo

Citace od: blindmelon kdy 12.02.2013, 23:12:38
Myslím, že nejlepší bude, když tu budeme v tomto smyslu moderátoři všichni všem

Myslím, že nejlepší bude, když budeme v tomto smyslu moderátoři každý sám sobě !!. Protože mě opravdu začíná velice štvát, že má neustále pár šílenců potřebu buzerovat kvůli debilitám ostatní uživatele.

Pořád tu někdo zachází s úrovní fóra, ale uvědomte si laskavě, že takovým chováním úroveň snižujete sami - nikdo nemá zájem chodit někam, kde bude stále dokola někým, koho ani nezná, pranýřován za nějakou nesmyslnou chybu.

Nechte to fórum taky trochu dýchat a ne, že se na první příspěvek člověka, kterého začalo po 20 letech zase bavit Lego, sesypou blázni, kteří na něj ze všech stran křičí, jak má správně psát.

Zkuste se taky někdy na takovéhle situace podívat trochu s odstupem, s objektivním nadhledem normálního člověka - jakoby zvenčí. Máte snad pocit, že toto je normální? Že si ostatní lidé myslí, že takový způsob komunikace (neustálé se vytahování tím, kdo má většího pindíka) je v pořádku? A vy si to myslíte? Myslíte si, že je někdo zvědavej číst si v každym vlákně pořád dokola, jak si má někdo něco opravit?
Vždyť je to pod úroveň naprosto všech zúčastněných!! Od toho, kdo to opravuje, přes toho, kdo to čte (protože "musí") až po toho, kdo svěsí ocas a poslušně všechno opraví tak, jak si přeje někdo jiný a aby to nakonec snad ani nebyl jeho komentář (názor), ale komentář někoho jiného...

Sice se místní "grammar nazi"  ::) zase budou ohánět tím, že s kvalitou projevu stoupá kvalita fóra, ale vzhledem k tomu, že tu koneckonců píše pořád dokola stejná parta asi 20 lidí, těch nejotrlejších, tak se o tom dá docela úspěšně pochybovat.


Ale já už toho radši nechám, nebo mi zase bude hrozit nějaká tam barvička...  :P

otaznik

Citace od: Matošo kdy 12.02.2013, 23:52:29
Myslím, že nejlepší bude, když budeme v tomto smyslu moderátoři každý sám sobě !!. Protože mě opravdu začíná velice štvát, že má neustále pár šílenců potřebu buzerovat kvůli debilitám ostatní uživatele.

Pořád tu někdo zachází s úrovní fóra, ale uvědomte si laskavě, že takovým chováním úroveň snižujete sami - nikdo nemá zájem chodit někam, kde bude stále dokola někým, koho ani nezná, pranýřován za nějakou nesmyslnou chybu.

Nechte to fórum taky trochu dýchat a ne, že se na první příspěvek člověka, kterého začalo po 20 letech zase bavit Lego, sesypou blázni, kteří na něj ze všech stran křičí, jak má správně psát.

Zkuste se taky někdy na takovéhle situace podívat trochu s odstupem, s objektivním nadhledem normálního člověka - jakoby zvenčí. Máte snad pocit, že toto je normální? Že si ostatní lidé myslí, že takový způsob komunikace (neustálé se vytahování tím, kdo má většího pindíka) je v pořádku? A vy si to myslíte? Myslíte si, že je někdo zvědavej číst si v každym vlákně pořád dokola, jak si má někdo něco opravit?
Vždyť je to pod úroveň naprosto všech zúčastněných!! Od toho, kdo to opravuje, přes toho, kdo to čte (protože "musí") až po toho, kdo svěsí ocas a poslušně všechno opraví tak, jak si přeje někdo jiný a aby to nakonec snad ani nebyl jeho komentář (názor), ale komentář někoho jiného...

Sice se místní "grammar nazi"  ::) zase budou ohánět tím, že s kvalitou projevu stoupá kvalita fóra, ale vzhledem k tomu, že tu koneckonců píše pořád dokola stejná parta asi 20 lidí, těch nejotrlejších, tak se o tom dá docela úspěšně pochybovat.


Ale já už toho radši nechám, nebo mi zase bude hrozit nějaká tam barvička...  :P
Vůbec to není tak černobílý, jak píšeš.
Někdo by chtěl opravovat všechno, někdo nic, někdo přímo zásahem do příspěvku, pro někoho je jeho příspěvek svatý, zkrátka nikdy nevyhovíš všem.
Já uznávám, že někdy je toho opravování příliš, ale to samé platí i o sekání chyb. Někdo je schopen neustále opakovat ty samé i přes to, že je na to upozorněn. Těžko hledat kompromis, protože někomu nevadí, že čte text s tunou chyb, někomu to naopak ani pořádně číst nejde.
Univerzální pravda není.
Nicméně já už budu opravovat a upozorňovat pouze tam, kde jsem moderátor.

MiHo

Citace od: Colonel32 kdy 12.02.2013, 23:50:03
Na tom se ale rovným dílem podíleli všichni, kdo ohledně mě/mně nějak přispěli, ať už kladně, nebo negativně.

Na tom se určitým dílem, někdo větším a někdo menším, podíleli všichni, kdo ohledně mě/mně nějak přispěli, ať už kladně, nebo negativně.
U bývalého moderátora mne však takové chování dosti překvapilo.  

descale

Citace od: Matošo kdy 12.02.2013, 23:52:29
Protože mě opravdu začíná velice štvát, že má neustále pár šílenců potřebu buzerovat kvůli debilitám ostatní uživatele.

Souhlasím, mě také nebaví číst např. v sekci Sbírky, že dotyčný udělal gramatickou chybu a místo "mně" napsal "mě". Většinou si dané chyby také všimnu, ale nebudu mu přece hned "kazit" vlákno příspěvkem zcela mimo téma.

Podle mého jde hlavně o to, jakým způsobem se upozorňuje na chyby v příspěvku. Je velký rozdíl, když někdo slušně napíše dotyčnému soukromou zprávu, že udělal chybu a měl by si jí opravit (případně admin rovnou příspěvek opraví) a nebo to udělá způsobem jako Colonel32. Na československém fóru tedy napíše chybujícímu část příspěvku anglicky, přidá odkaz a zakončí jej rádoby vtipným komentářem. Takhle by se to dělat prostě nemělo. Jasně, snad všichni chceme toto fórum mít v čitelné a gramaticky správně podobě, ale nemusí to probíhat nevhodným (zesměšňujícím, arogantním) způsobem.

mesje

Súhlasím s Matošom - je choré že niekto tu vôbec opravuje niekoho a buzeruje kvôli pravopisu. Drvivá väčšina internetových fór vôbec nerieši pravopis diskutérov (a to sú omnoho serióznejšie fóra), je vecou daného človeka, ako chce aby vyzeral jeho prejav.
Princípom fóra je správne formulovať myšlienky a aby ich druhí chápali. Keď to napíše ako mongol a nikto ho nepochopí, tak je to hlavne jeho problém.
Kvalitu fóra nerobí pravopis, ale úroveň diskusie a OBSAH - nie forma.
Je dosť trapné keď niekto napíše príspevok a chce niečo "zdělit" ostatným, a prvé čo počuje je oprava gramatickej chyby - to buď naštve, sklame, resp. neskôr sa na tom človek baví, aké má niekto úchylky.
Taktiež je tu dvojitý meter na českých a slovenských diskutérov - keďže medzi Slovákmi nie je žiadny "hlídací pes" posadnutý gramatikou, môžu napísať gramaticky aj úplnú volovinu, česká gramatická úderka to ani nemusí vedieť - takže sa akurát vyzúri na veľkých písmenách či diakritike.
Chcelo by to trochu fakt nadhľad a uvedomenie si, čo je prioritou.

Colonel32

Citace od: descale kdy 13.02.2013, 00:40:48
Je velký rozdíl, když někdo slušně napíše dotyčnému soukromou zprávu, že udělal chybu a měl by si jí opravit (případně admin rovnou příspěvek opraví) a nebo to udělá způsobem jako Colonel32.

Tak ono já si primárně dělal legraci z Otazníka, že jeho boj s větrnými mlýny je naprosto marný, že i když na mě/mně udělá separátní vlákno, stejně to lidé ignorují. No a pak se to holt trochu zvrtlo, především tím, že sám Shiver se toho chytil a vztáhnul to na sebe, že on si bude psát s chybami jak chce a že my se tomu máme přizpůsobit.

Jestli tu ale panuje většinový názor, že já jsem ten zlý, který vyštval nadějného nováčka, oproti mému názoru, že Shiver je především pěkná hysterka, můžeme si zopakovat anketu, zda je Plukovník pro toto fórum přínosem nebo přítěží, a z výsledků té ankety vyvodit nějaké personální důsledky. 

Luky1987

#56
Tak mi to nedá, musím také přihodit něco do mlýna - doufám že ne do mlýna větrného.
Jsem pro takovou nepsanou dohodu, aby když někdo udělá nedejbože pravopisnou chybu, byl na ni primárně upozorněn přes SZ, ať už moderátorem či řadovým členem.
Dále bych zakázal upozorňování na pravopisné chyby ve vláknech, protože takové vlákno se pak čte mnohem hůře, než když je v každém druhém příspěvku nějaká pravopisná chybka.
Ti co to dokola omílají a myslí si, že tím nějak dramaticky přispívají ke kvalitě těchto vláken, se dle mého dosti mílí - viz předchozí věta.
Pokud někdo píše systematicky jako prase, měl by to řešit důrazně moderátor, opět ale přes SZ.
Hardegon má pravdu, že za poslední rok odešlo z fóra několik nadějných "nováčků", zaznamenal jsem alespoň tři.
Jen na plzeňských hospodách jsou minimálně dva kluci, kteří mají hromady Lega, ze kterého aktivně staví zajímavé věci, ovšem na fórum se chodí jen dívat, aby nebyli okamžitě napadeni místními egy.
Sám jsem při svých začátcích váhal, zda zde setrvávat a málem jsem s tím praštil.
Bylo by super mít fórum jako z čítanky, ale k čemu bude, když tady nebude nikdo aktivní, myslím skutečně aktivní (stavění, výstavy, sbírky, obchody), ne jen pisálci, kteří na 500 příspěvků představí jednu zajímavou věc/myšlenku a zbytek flame.

otaznik

Citace od: Luky1987 kdy 13.02.2013, 07:26:20
Dále bych zakázal upozorňování na pravopisné chyby ve vláknech, protože takové vlákno se pak čte mnohem hůře, než když je v každém druhém příspěvku nějaká pravopisná chybka.
Tak všechny off-topic příspěvky (včetně těchto) se po časech promazávají. Alespoň tak to dělám já v mnou moderovaných vláknech.
Jak už jsem několikrát zmiňoval, psát někomu SZ, že dělá chyby, se málokdy setká s pochopením - čest všem výjimkám.

Přijímám svůj podíl viny za tuto situaci, nicméně si myslím, že byste měli podobným způsobem reagovat i na ty, kteří i přes výzvy svoje chyby neustále opakují dokola, případně porušují pravidla tohoto fóra nebo neuznají svou chybu. Byl bych rád, kdybyste ten metr, který používáte zejména na mě a na Colonela (protože jsme asi v tomto ohledu nejvíce vidět) uplatňovali na všechny. Protože pak by bylo jasné, že to zdaleka není tam čenobílé, jak to někdy vypadá.

Luky1987

Přesně tak, také píšu - Pokud někdo píše systematicky jako prase, měl by to řešit důrazně moderátor, opět ale přes SZ.
Klidně dát na nějakou dobu zákaz nebo něco takového...

Raistlin M

otazník: Já ti to řeknu tak. Já jsem moc rád, že tu někdo "prudí" s pravopisem. Je to dobré a některé příspěvky opravdu nejdou číst. Myslím ale, že je nějaká hranice. Mě/mně je myslím už za touto hranicí. To je ale osobní názor. Myslím, že by se mělo přísně dodržovat psaní velkých písmen, nějaká stavby věty, diakritika. Taky samozřejmě smysluplnost příspěvku.
Na druhou stranu se kloním k názoru, aby se zakázalo prudění přímo ve vlákně (minimálně nemoderátorům). Konec konců, takový Colonel už ani není moderátor (nic osobního, to jen pro pořádek). Kloním se k tomu, aby upozornění bylo přes SZ. Nevím, jestli dokonce není možnost nějaké fičůry pro moderátory, aby jen označili text a zmáčkli tlačítko a nějak to přišlo tomu dotyčnému v SZ (jen návrh , asi i ne moc smysluplný, ale něco takového). Je totiž fakt, že spousta vláken přestává být o tématu. Buď se tam někdo vyjádří k negativnímu vyjádření druhého (což bych také zakázal ... hodnotit jen kvalitu názoru druhého místo protiargumentace nikam nevede a jsou tu na to specialisté), nebo se tam někdo hádá o způsobu psaní. Taky je otázkou míra citlivosti na špatnou češtinu. Nesnáším fóra, kde se píše SMS češtinou s tím, že je to přeci o fotbale, nebo autech. Na druhou stranu je myslím třeba hodnotit, zda daná věc jen uráží Tvůj jemnocit, nebo způsobuje nečitelnost.
Pokud někdo bude psát jako dobytek pravidelně, tak máš jako moderátor opět nástroje k jeho omezení. Jsou věci, které jsou opravdu lenost lidí a dodržovat by se měly.

Myslím, že moderátoři by měli hlavně prospět fungování fóra a abych řekl pravdu, vidím, že se o to hodně snažíš. Víc než jiní, které tedy naštěstí už není moc vidět. Zkus ale občas zamhouřit oko ve prospěch plynulosti diskuze. Jsem pro "schování" nějakého umravňování pisatelů víc do "soukromí".