Vlastní GBC moduly podle cizích nápadů a plánů

Založil 444martinhanak, 22.03.2016, 09:29:48

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

sohibil

@444martin: Ja som si vždy myslel, že GBC na výstavách sú "look but don't touch". Hlavne keď sú zoradené a synchronizované. Neviem si predstaviť, že by s tím návštevníci v jednom kuse baštrngovali. Za chvíľu by to celé rozhasili a všetky guličky skončili na podlahe. Aký by to potom malo zmysel?
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

444martinhanak

Z hlediska nás stavitelů to skutečně nedává žádný smysl. Mechanismy se porouchávají a kuličkodráhy obzvlášť.
Ale když si to návštěvníci mohou osahat a sami si mechanismus rozpohybovat nebo kuličku někam dopravit, tak je to super. Děláme to pro ně. Je daleko větší zážitek si na něco sáhnout, podívat se zblízka než pasivně z dálky něco pozorovat.   

Izabella08

Citace od: 444martin kdy 07.06.2018, 08:43:46
Z hlediska nás stavitelů to skutečně nedává žádný smysl. Mechanismy se porouchávají a kuličkodráhy obzvlášť.
Ale když si to návštěvníci mohou osahat a sami si mechanismus rozpohybovat nebo kuličku někam dopravit, tak je to super. Děláme to pro ně. Je daleko větší zážitek si na něco sáhnout, podívat se zblízka než pasivně z dálky něco pozorovat.

To je naprostá pravda!

milanv

Přesně tak, i do mé kuličkodráhy původně určené na předvádění "musím" nechat děti sahat. Pouštět "vlastní" kuličky z různých míst apod. Na druhou stranu to je přeci právě ta radost, vidět jak to zaujme! Proto to přeci dělám, abych předával tu radost a povzbuzoval děti i jejich (pra)rodiče k jejich vlastnímu stavění. Já bych jako kluk byl u takové kuličkodráhy taky "nalepený" a velmi vděčný, pokud bych si o tom mohl s autorem povídat a pak i zkoušet různé věci a pomáhat mu. Tak si stačí na ta svá klukovská léta vzpomenout a chovat se podle toho, když jsme teď už "na té druhé straně".
Pán na Žlutém hradě

444martinhanak

Další model od největšího stavitele GBC předělaný na ruční pohon.
Testovali jsme ho chvíli na výstavě a na ruční pohon se moc neosvědčil. Upravil jsem sice mechanismus, který krmí kuličkami to schodiště, ale stále je problém s nutností nerovnoměrné síly. Půl otáčky klikou se musí silně tlačit a půl otáčky naopak mechanismus sklouzne rychle dolů. Dospělý to zvládne, ale dětem to moc nešlo. Ani laborování s různou tuhostí pružiny nepomohlo.
Nyní si pohrávám s myšlenkou vrátit mu motorový pohon.

Ale princip je to skvělý a děti moc bavilo pozorovat hlavně to sklouzávání kuliček po výstupní spirále.

Video s fungováním GBC: https://youtu.be/XCf-Vj-1680

papluh

čo tak zapojiť na 1 pohon 2 schodiská synchronizované v opačnej fáze ?

444martinhanak

#36
Když by se to přesně sesynchronizovalo, tak by teoreticky mohlo dojit ke zlepšení. Ale prakticky asi moc ne. Protože síla dvou pružin by nepůsobila přímo na sebe, ale přes další převody. Tedy by v praxi nedošlo k přesné souhře, že jedny schody plynule klesají a druhé stoupají. A uplatňovala by se tam vůle několika převodů.

Ale dále nepůjdu tímto směrem.
Chtěl jsem to uveřejnit, až budu mít natočené video. Ale napsat o tom mohu již nyní.
Na výstavách by byl zájem o motorizované modely. Nejlépe kuličkodráhy. Jako má milanv, pryb nebo martins (svoje vlastní). Já nic vlastního nejsem schopen vymyslet. Tedy jsem začal s předěláváním těch modelů, které moc dobře nefungují na ruční pohon, zpět na motorek a testováním. V Ostravě vyzkoušíme Fork to Fork (vidličky) jako uzavřený okruh. Toto točité schodiště je druhým adeptem.

Citace od: papluh kdy 09.01.2019, 14:40:14
čo tak zapojiť na 1 pohon 2 schodiská synchronizované v opačnej fáze ?

milanv

Citace od: 444martin kdy 09.01.2019, 14:54:24
Když by se to přesně sesynchronizovalo, tak by teoreticky mohlo dojit ke zlepšení. Ale prakticky asi moc ne. Protože síla dvou pružin by nepůsobila přímo na sebe, ale přes další převody. Tedy by v praxi nedošlo k přesné souhře, že jedny schody plynule klesají a druhé stoupají. A uplatňovala by se tam vůle několika převodů.
Šlo by to i jinak, na přímo: spojit ta dvě schodiště liftarmem uchyceným uprostřed. Výsledkem by byly vyvážené váhy, které by se externím mechanismem jen vychylovaly sem a tam, podobně jako v betlému pasoucí se ovečka nebo Ježíšek v kolébce.
Pán na Žlutém hradě

papluh

vedľa seba paralelne a dať na jednu ojnicu a máš dvojvalec dvojtakt  >:D

444martinhanak

Předělal jsem Fork to Fork od Akiyuky zpět na motor a přidal vypínač. Návštěvníci (dospělí) budou sami zapínat a vypínat běh GBC.
Je to další příspěvek pro zvýšení interaktivity na výstavách.

Zde je ukázka ovládání a detaily zapojení: https://youtu.be/XauTiTGerj4

444martinhanak

Další kousek od mistra Akiyukiho. Změnil jsem barevné schéma. Je předělána výsypka z pásu, protože tam se kuličky hodně sekaly. A ještě musím zapracovat na těch bílých obloucích, až je seženu ve žluté nebo modré.
Zatím má modul najeto cca 31 hodin na výstavách v Kroměříži a Olomouci. Jediný problém je se zasekáváním kuliček v horní výsypce. Je to sice o dost lepší než na začátku, ale stále k tomu dochází. Občas kulička vypadne z pásu, ale to na funkčnost nemá vliv.
Děti hodně baví pozorovat, když kulička zmizí v horní díře a objeví se v některé ze spodních. To jim skutečně často vrtalo hlavou a upozorňovaly na to.

Tady je modul v akci: https://youtu.be/xKji2DqrLUg

Chairudo

Je to super modul, taky jsem měl v plánu ho vytvořit s vlastním tvistem. Uvidím kolik bude času na jaře :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

444martinhanak

#42
Pozdě, ale přece uveřejňuji kuličkodráhu, kterou jsem postavil podle Lasse Deleuran.

https://youtu.be/tLsCuvOj8lc

 

444martinhanak

Na výstavě v Lysé nad Labem 2022 byly tyto moduly:

444martinhanak

Na výstavě Olomouc 2022 byly tyto moduly:

444martinhanak

Na výstavě Svět kostek 2023 v Olomouci jsem měl GBC linku z těchto modulů:20231119_165008a.jpg