(vlastní) GBC Island

Založil Martins, 03.12.2017, 19:13:12

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Martins

Ahoj,
doteď jsem si myslel, že GBC je takové hraní s kuličkami... jak šeredně jsem se mýlil! Mám první funkční GBC a mám pocit, že jsem složil maturitu ze stavění... za lidovku, ale i ta se počítá... Inspirovali mě Mini GBC od Joshe Davida, zdálo se mi to takové malé, jednoduché. Chtěl jsem něco trochu většího, ale zase né moc, tak jsem založil nový standard - GBC Island, který se odehrává na jedné baseplate. Na výstavě by to třeba šlo propojit do souostroví... uvidíme. Dal jsem to dnes na YouTube a HD už tam hned objevil můj hlavní problém... Martine, probereme to!

GBC Island 1:
https://youtu.be/2KOVs8_sv5Y

GBC Island 1 - finální model upravený dle diskuze níže:
https://youtu.be/06KVXgnp_84

Martins

Martine,
nerozumím úplně, o čem píšeš v komentáři u videa, ale to kolo se opravdu točí dost divoce. Poháním ho přes Gear Worm Screw, to abych ten převod hodně zpomalil a pak jsou tři ozubená kola 1:1, abych to dostal tam, kam potřebuju. Dost to celé pruží, zejména hned ten červ a to způsobuje to cukání. Nejaký nápad, jak to udělat lépe? Uvítám radu, v Technicu jsem začátečník...

PS. co znamená "neseřízené U-klouby"?  :)

HD

Ahoj,
(pokud budu vysvětlovat moc podrobně, či zmiňovat zřejmá a známá fakta, tak se čtením nezdržuj)
Tento trhavý pohyb je ve většině případů (neviděl jsem Tvému ostrovu pod sukni, takže jsem jen možný důvod odtušil) způsoben konstrukcí Hookeova kloubu (U-joint, či dost často nesprávně kardan), kdy se rychlost na vstupu do jednoho kloubu mění na přibližně harmonický (grafu v(t) (rychlost funkcí času), lze odvodit, nebo raději dohledat vztah pro přesné vyjádření) průběh rychlosti na výstupu. Tomu lze zabránit použitím kloubů v pátech, ale vždy spojených dle obrázku.



https://youtu.be/LCMZz6YhbOQ?t=2m26s (vynikající vysvětlení problematiky Hookeova kloubu, EN)


V extrémním případě, kdy je  lze dosáhnout trhavého pohybu podobného tomu z Tvého videa, obzvláště v kombinaci s vůlemi v LEGO variantě této mechanické součásti (viz video na odkazu).

https://www.youtube.com/watch?v=ukt9L89OSHI

____________________


Co se týká Tvého řešení, tak buď jsou nezarovnané (ano, to je lepší výraz) klouby někde ještě před šnekem (worm gear), nebo bych to tipoval na tření, nebo vůli mezi zuby, či vliv jiného mechanismu (posun šneku, přídavný pasivní pohon či kyvadlo (vliv gravitace), náhlé odlehčení/přitížení. Popravdě, nevím, musel bych to vidět.
Mohl bych Tě požádat o fotku (klidně i fotky) převodového ústrojí?
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Martins

Díky, pro mě raději polopaticky... 2 U-klouby přivádějí pohon na šneka a mám je nastavené správně... náhoda, netušil jsem to a díky za vysvětlení. Dále to vypadá takto:

HD

Jo, na 0:20 jsou seřízené klouby (teď už) vidět (když vím, kde hledat :D).
Mockrát díky za náhled. Ze zpomaleného záběru na mlýnské kolo jsem vypozoroval, že se ráz objevuje přibližně po 1/4 otáčky. Zkusil bych tedy asi na zkoušku odpojit mechanismus zvedání ze zásobníku za MK (ten je předpokládám napojen přímo na 12z kolo zabírající se šnekem, ne?), tam je jakž-takž střídavá zátěž (nahoru-dolů) a podle toho, jak máš vyřešené vedení tak tam bude i tomu adekvátní tření (odpory), resp. v opačném případě i jakýsi "pohon" (odlehčení při pohybu dolů), který by hnul se šnekem tam, kam se mu to z hlediska minima odporů či potenciální energie líbí (mezi brick-y by měla být malá vůle, šnek není dlouhý stejně jako connector).
To by pak vysvětlovalo tu 1/3 (převod 24/8) otáčky, která se vlivem mého špatného měření (jen jednou a od oka) a vůlí mezi zuby jevila jako zmiňovaná přibližná čtvrtotáčka.

Nevím ještě, jak takovýto záběr s 12z kolem snáší šnek, jestli tam není zbytečná vůle, nebo naopak tření. (nevím, nezkoušel jsem, starý a nový Technic se u mne moc často nepotkají, což je škoda.)



Bude to asi chtít hledat, vše souvisí se vším (nebo alespoň v rámci jednoho rozvodu od motoru).
(GBC jsem bohužel ještě nikdy nestavěl, tak nemám tušení, na co bych se měl konkrétně zaměřit) :)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

MartinS: vítej do "klubu prohlédnuvších"! Já měl z toho tehdy pocit, že ani k maturitě nebudu připuštěn, že musím nejdřív složit zkoušku v MŠ...
Pán na Žlutém hradě

Martins

Citace od: HD kdy 03.12.2017, 20:38:14
Jo, na 0:20 jsou seřízené klouby (teď už) vidět (když vím, kde hledat :D).
Mockrát díky za náhled. Ze zpomaleného záběru na mlýnské kolo jsem vypozoroval, že se ráz objevuje přibližně po 1/4 otáčky. Zkusil bych tedy asi na zkoušku odpojit mechanismus zvedání ze zásobníku za MK (ten je předpokládám napojen přímo na 12z kolo zabírající se šnekem, ne?), tam je jakž-takž střídavá zátěž (nahoru-dolů) a podle toho, jak máš vyřešené vedení tak tam bude i tomu adekvátní tření (odpory), resp. v opačném případě i jakýsi "pohon" (odlehčení při pohybu dolů), který by hnul se šnekem tam, kam se mu to z hlediska minima odporů či potenciální energie líbí (mezi brick-y by měla být malá vůle, šnek není dlouhý stejně jako connector).
To by pak vysvětlovalo tu 1/3 (převod 24/8) otáčky, která se vlivem mého špatného měření (jen jednou a od oka) a vůlí mezi zuby jevila jako zmiňovaná přibližná čtvrtotáčka.

Nevím ještě, jak takovýto záběr s 12z kolem snáší šnek, jestli tam není zbytečná vůle, nebo naopak tření. (nevím, nezkoušel jsem, starý a nový Technic se u mne moc často nepotkají, což je škoda.)

Bude to asi chtít hledat, vše souvisí se vším (nebo alespoň v rámci jednoho rozvodu od motoru).
(GBC jsem bohužel ještě nikdy nestavěl, tak nemám tušení, na co bych se měl konkrétně zaměřit) :)

Ahoj,
napojení toho zvedacího mechanizmu (dávkovače) v pozadí řeším jinak (společně s pásem), takže tento mechanismus není ovlivněn ničím jiným. Já myslím, že největší vůle vzniká na tom šnekovi, který mezi těmi bricky trochu plave (schválně jsem je tam na tom obrázku dal, aby bylo vidět, že se snažím o pevné uložení). Ještě jsem koukal na Sariela, ten ty 12z kola má zdvojené, tak to určitě ještě vyzkouším. Další problém je pak asi v těch čtyřech dalších převodech... nevím. Díky, za tvé reakce, dávají mi naději, že to ještě vylepším... ale v GBC jde o ty kuličky, vše ostatní jde stranou.

Jinak doporučuji postavit, je to celé fakt k vzteku!  >:D

444martinhanak

Citace od: Martins kdy 03.12.2017, 20:11:32
Díky, pro mě raději polopaticky... 2 U-klouby přivádějí pohon na šneka a mám je nastavené správně... náhoda, netušil jsem to a díky za vysvětlení. Dále to vypadá takto:

Je to pěkné.
Nevím, jestli je to ten důvod, ale já jsem měl problémy, když jsem se snažil uchycení ozubených kol "napasovat" do bricků. A ono to úplně neodpovídalo správným roztečím mezi ozubenými koly. Zkusil bych otestovat spojení nejspodnějšího kola (24 zubů) a horního (8 zubů) pomocí pásu z dílů 3711.  (Bez těch dvou prostředních 24zubých kol.) Ale nevím, jestli tam máš na to místo.

Martins

Citace od: 444martin kdy 04.12.2017, 09:09:00
Citace od: Martins kdy 03.12.2017, 20:11:32
Díky, pro mě raději polopaticky... 2 U-klouby přivádějí pohon na šneka a mám je nastavené správně... náhoda, netušil jsem to a díky za vysvětlení. Dále to vypadá takto:

Je to pěkné.
Nevím, jestli je to ten důvod, ale já jsem měl problémy, když jsem se snažil uchycení ozubených kol "napasovat" do bricků. A ono to úplně neodpovídalo správným roztečím mezi ozubenými koly. Zkusil bych otestovat spojení nejspodnějšího kola (24 zubů) a horního (8 zubů) pomocí pásu z dílů 3711.  (Bez těch dvou prostředních 24zubých kol.) Ale nevím, jestli tam máš na to místo.

Díky, učím se... a tohle je sakra škola... Řetěz vyzkouším, už jsem přemýšlel nad něčím takovým a pokud nebude místo, tak si ho vyrobím... :-) Dám vědět, dík.

HD

8z bude mít s řetězem problém.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

444martinhanak

Citace od: HD kdy 04.12.2017, 14:51:35
8z bude mít s řetězem problém.

To je vlastně pravda.
Jen to s tím řetězem vyzkoušet. A pokud to pojede více plynule, tak hledat chybu v uložení ozub. kol.

Martins

Ahoj, už to testuju, převody jsem udělal jinak a s řetězem to je opravdu lepší. Stejně tak pomohlo i to zdvojení těch 12z kol pod šnekem... jak psal Martin, vše souvisí se vším. Až dořeším rychlost otáčení a poskládám to, pošlu výsledek. Už teď je jasné, že vaše rady zabírají. Díky!

HD

Citace od: Martins kdy 05.12.2017, 08:19:13
...jak psal Martin...

Tak na toto pozor, to není v dosavadní diskusi zcela jednoznačné  >:D

Těším se na výsledek optimalizačních úprav. :)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Martins

Ahoj,
model jsem upravil, zbavil se šneka, převody zjednodušil a nahoru to dostal pomocí řetězu. Vše jede klidně, volně,... prostě pohoda. Už dokončuji druhý GBC ostrůvek.  >:D

LEGO GBC Island - final release:
https://youtu.be/06KVXgnp_84

Martins

Ahoj,
postoupil jsem do vyššího levelu a posílám svůj druhý GBC ostrůvek. Je mnohem komplikovanější a tedy i chybovější než ten první. Katapult jakmile trefí obroučku, je kulička na zemi (v lepším případě). Chybu také občas udělá sorter, který hodí bílou kuličku mezi oranžové... No a pak je asi dalších 10 míst, která umějí pozlobit. Ale jinak je to velká zábava!

LEGO GBC Island 2:
https://youtu.be/kmwRE8ugSWg

444martinhanak

Tak to je super. Tolik mechanismů dát na tak malý prostor.
A hlavně ten katapult. To je umění chytat míček jen na tak malém prostoru.
Perfektní.

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Chairudo

#17
Tomu říkám kvalitní práce, nádherně propracované ;D

Hlavně vychytej místa kde to vypadává, u toho basketu bych se vůbec nebál dát na stranu síť. Jak budeš mít víc modulů, bude to náročné na údržbu.  - jestli tedy plánuješ zlomit nový světový rekord 260 modulů >:D

Jinak kde máš šneka jak vidím na obrázku výše, pokud bude přímo na holo na kostkách, bude pomalu odírat kostky a tvořit bordel.
Já to vyřešil tím, že ho vždy uzavřu do Bušů a je to bezkontaktní.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Martins

Ahoj,
jsem rád, že se vám ostrůvek líbí... také mi dělá radost! MOC díky!

Citace od: Chairudo kdy 27.02.2018, 10:43:42
Tomu říkám kvalitní práce, nádherně propracované ;D

Hlavně vychytej místa kde to vypadává, u toho basketu bych se vůbec nebál dát na stranu síť. Jak budeš mít víc modulů, bude to náročné na údržbu.  - jestli tedy plánuješ zlomit nový světový rekord 260 modulů >:D

Také jsem o té síti uvažoval a asi jí zkusím, ale já úplně neplánuji, že by to někde běželo dlouhodobě... uvidíme. Co se rekordu týká, tak když se všichni přidáte, tak ho určitě pokoříme!

Citace od: Chairudo kdy 27.02.2018, 10:43:42
Jinak kde máš šneka jak vidím na obrázku výše, pokud bude přímo na holo na kostkách, bude pomalu odírat kostky a tvořit bordel.
Já to vyřešil tím, že ho vždy uzavřu do Bušů a je to bezkontaktní.

Ten šnek, kterého tam vidíš, je jen na napínání katapultovacího mechanizmu. V podstatě to bez možnosti jemného doladění síly nešlo sestavit, furt jsem to předělával abych zjistil, že ta gumička se prostě chová divně... Takhle je to spolehlivé a sílu si můžu doladit podle potřeby.  >:D

peki

Pobavilo.

Protože to tolik nesleduji, tak se "blbě" zeptám co je cílem? Myslím oproti klasickým GBC modulům v uzavřené smyčce?

Chápu že mechanismus/MOC sám o sobě je supr, protože tvoří nejmenší možnou smyčku. Ale z pohledu nějaké výstavy (i krátkodobé) případně společného projektu se to asi nedá jednoduše kombinovat?

Martins

Dobrá otázka Peki,
tenhle formát ti umožní postavit uzavřenou smyčku "rychleji", bez nutnosti velkého prostoru. Navíc si tady můžeš víc hrát s designem. Dělám to hlavně pro vlastní zábavu, případně pro výstavu, na které u toho budu. Nechci dělat stavbu, která někde pojede měsíc... a řešit napájení, mazání, spolehlivost.

Líbí se mi ty malé moduly Joshe Davida, tak jsem chtěl zkusit něco podobného.

Mým dalším cílem, kromě GBC Island 3, je zkusit jejich propojení. Tím by se to pak dalo kombinovat mezi staviteli, ale na náš typický společný projekt to nikdy nebude.

PS. zkus si GBC postavit, jakékoli, pochopíš víc...  >:D

peki

Citace od: Martins kdy 27.02.2018, 14:16:55

PS. zkus si GBC postavit, jakékoli, pochopíš víc...  >:D

Já radši zůstanu u vlaků a domečků. Jsem rád když si rozpohybuji kolotoč nebo nějakou vrtuli. Ale jinak mne tyto věci opravdu baví sledovat - přitom, slovy klasika, je to taková blbost  >:D   

milanv

Parádní, Martine!

Je to krásné i designem, k tomu hravé a poutavé. Myslím, že i na výstavách (víkendových, pod dohledem) by se to krásně vyjímalo a nemusí to být ani propojené.

Spolehlivost bych od toho žádnou dlouhodobou nečekal. Záměrně, protože to strašně omezuje možnosti, co postavit. Takhle je to super.
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Kdyby jsi hledal další inspiraci, tady je video aktuálního světového rekordu 259 modulů :D
https://youtu.be/vRiJSl8yFdA
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr