(Vlastní) Vláčky-betakaroten

Založil betakaroten, 06.05.2005, 22:06:34

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Numbi2

Vůz je pěkný :), myslím, že čistý SNOT nebude nezbytně nutný, snad by (z vlastní zkušenosti) mohlo postačit zapuštění dveří o 1/2 studu k podélné ose ...
... back on track - ale chvíli to trvalo :) ...

peki

#121
Citace od: Jindroush kdy 03.09.2007, 14:01:45
a) proč 6wide? Na TSL bylo vidět jak 8wide umožňuje luxusní stavby. Takhle z toho vznikaj vysoký divný nudle.

Někdy není zapotřebí ani 6wide ;D

labis

Tak to mě dostalo  :o to je neuvěřitelný jak si pohrát s legem a vykouzlit páru. Smekám nad genialitou jednoduchosti. 

betakaroten

Aktuální stav (jsem líný aranžovat fotku):
okno WC jsem vyměnil za staré průhledné kostky (s hrubším povrchem = ne zcela čiré), dveře jsou SNOT, ale nezapuštěné (testoval jsem různou hloubku, zapuštěné vypadají vždycky blbě, skutečný vlak je má také v rovině s plechem)

peki

Citace od: betakaroten kdy 28.11.2007, 00:12:59
Aktuální stav (jsem líný aranžovat fotku):
No v 00:12 jsem to chápal, ale máš v plánu jí do začátku výstavy publikovat   ;D ?

betakaroten

S fotem jsem vydržel až do provedení dalších změn: můžeme vybírat, kam dát motor (přední podvozek/zadní podvozek/přípojný vůz)

betakaroten

#126
Nuže, s BBB koly zatím pára nebude ;D

Konkrétní předlohu nemá, stavěl jsem z hlavy s matnou vzpomínkou na československé E465.0 a E467.0 (fotky mám na chalupě). Zelená barva by byla lepší, ale narazil jsem na nedostatek dílů.

EDIT: stréc Gúglú našel plánek E465.0 - http://www.mo-na-ko.net/plans/plany_z.htm#ElektrickeLoko (zaZIPovaný JPG)

peki

Vzdáleně mi to připomíná tohle. Ale bez těch vlakových oken dveří a různých dvířek mi to nepřijde ono. Vím že se MOC líhne dlouho a dílky se postupně dokupují do výstavy času "dost"

betakaroten

A hele, Benekův aprílový lži-set. No, je to věc názoru, ale mně se na tom nelíbí právě tyhle specializované díly (příď, držák světel, velké dveře, velké klapky).
Co je ale zatraceně objektivní - rozměry. Pokud se chci vejít do max. výšky 14 kostek, aby to ladilo s ostatními vozidly (a mosty), jsou pro mě tabu všechny díly s výškou přes 3. Zamontováním dvířek bych přišel o hnědé švy. Pro širší dveře bych musel prodloužit rám a už by to neprojelo oblouky (Ben má ne-LEGO-ne-BBB podvozek, veškeré snímky lokomotivy jsou jen na rovných kolejích, v oblouku musí vybočovat příšerně).

Zkusím zapátrat po podkladech k E465.0 a E467.0, třeba ještě přijde nápad.

peki

Citace od: betakaroten kdy 01.12.2007, 22:21:18
Co je ale zatraceně objektivní - rozměry. Pokud se chci vejít do max. výšky 14 kostek, aby to ladilo s ostatními vozidly (a mosty), jsou pro mě tabu všechny díly s výškou přes 3.

To jsem nějak nepochopil, viz obr. do 12 ne 14 bricků se dá vejít. Co se použití detailů týče tak razíš netradiční cestu nepoužít žádné. Chápu že je to věc názoru a že ty detaily nejsou v měřítku ale potom z toho vznikají "krabice" na kolečkách  :-X  Také je mi jasné, že ne každý vlak se dá z lega postavit, potom je lepší se zaměřit na ty které k tomu mají lepší "předpoklady"

betakaroten

#130
Těch 14 kostek je maximální průjezdní výška = od paty pražce po lištu sběrače. V tvém obrázku (od nákolku k rozhraní bočnice a střechy) výška činí 8 kostek.

K detailům - v Legu je to binární rozhodování: buď přehnaně zdůraznit, nebo vynechat. Některé se ještě dají znázornit plošně (kontrastem barev).
Konečně jsem našel obrázky skutečných lokomotiv:
http://fira.hyperlink.cz/e_465.htm
http://fira.hyperlink.cz/e_467.htm
Co zaujme na první pohled: madla vepředu (E467.0), dveře vepředu (E465.0), zkosení přední části, uložení velkých kol (ložiska, pružiny), výrazné švy plechů na boku, mřížky na boku, krabice na střeše. Jinak to je krabice na kolečkách.
Mřížky znázornit půjdou, stejně tak dveře (přerušením švů a zapuštěním, jestli se to tam vejde ke SNOTové konstrukci oken). Madla vedle dveří už jsou moc drobná, to bych vynechal. Ale jak tak koukám na celkové rozměry, nevím, jestli to nemám předělat úplně, a sice na střední velikost kol BBB.

Pro pobavení: jak to dopadne, když se perfekcionista (zřejmě z Japonska) nechce vzdát žádného detailu. ;D

peki

#131
Citace od: betakaroten kdy 02.12.2007, 00:24:30
Ale jak tak koukám na celkové rozměry, nevím, jestli to nemám předělat úplně, a sice na střední velikost kol BBB.
No právě tím bych začal kola tvoří odhadem 1/4 . Takže to vede na střední BBB ( stejně je budeme objednávat  ;)  Detaily ty modely dokreslují.  Už mnohokrát jsem chtěl postavit mašinku podle reálné předlohy, ale poté co stem si udělal pomocí provizorní mřížky proporcionální rozdělení bylo mi jasné že to bude vypadat blbě, jako příklad takového nerealizovaného modelu např. E69.   

Podle mne by vlaky na výstavě měli zaujmout buď tím že každý na první pohled pozná co to je a to nejenom podle barvy - tedy podle tvaru nebo vlak nebude podobný vůbec ničemu nebude mít ani žádný reálný podklad, ale bude zajímavý tvarem a celkovým provedením.   

Citace od: betakaroten kdy 02.12.2007, 00:24:30
Pro pobavení: jak to dopadne, když se perfekcionista (zřejmě z Japonska) nechce vzdát žádného detailu. ;D

To je trochu z jiného soudku takových kravin jsou na BS mraky. To u mne nejsou detaily, vždy si říkám že dotyčný neměl kostky tak stavěl z toho co měl. Jen nerozumím tomu proč to publikuje.

betakaroten

Po delší době mám pokračování. Stavba vlečňáku byla celkem rutinní. V současnosti mám díly ještě na jeden koncový vůz, jak dlouhá by měla být souprava na výstavu do Brna?

betakaroten

"Modrý šíp" - pokus s netradičními barvami, silně poznamenaný nedostatkem dílů.

tazzy

Neni ten cumak trochu moc vystrceny? Jinak se mi to libi, hlavne barevne provedeni je super.

peki

Citace od: betakaroten kdy 19.01.2008, 21:31:34
Po delší době mám pokračování. Stavba vlečňáku byla celkem rutinní. V současnosti mám díly ještě na jeden koncový vůz, jak dlouhá by měla být souprava na výstavu do Brna?

Před nádražím jsou k dispozici koleje v délce 9 a 10  rovinek, nějakou vzdálenost budu potřebovat na zastavení vlaku (min. 1 rovná kolej). Předpokládám, že na 9 kolejí se vejdou 4 vagóny.

Vybočování:
koleje jsou v nejužším místě 2 study od sebe ( rovná kolej a zatáčka)

Motory:
Na soupravu stačí jeden motor ( předpokládám umístění na začátku vlaku)

betakaroten

CitaceVybočování:
koleje jsou v nejužším místě 2 study od sebe ( rovná kolej a zatáčka)
Mezi krajem pražců? To bude problém, protože konce vozů v oblouku a na přechodnici přesahují skoro přesně o 1 stud, čumák ještě nepatrně víc. A to jsou v podstatě krabicoidy, jak to asi projede složitější vozidlo?!

peki

Citace od: betakaroten kdy 21.01.2008, 13:10:59
CitaceVybočování:
koleje jsou v nejužším místě 2 study od sebe ( rovná kolej a zatáčka)
Mezi krajem pražců? To bude problém, protože konce vozů v oblouku a na přechodnici přesahují skoro přesně o 1 stud, čumák ještě nepatrně víc. A to jsou v podstatě krabicoidy, jak to asi projede složitější vozidlo?!

Na rovném úseku nehrozí vybočení, takže ty dva study jsou pro zatáčející soupravu (pokud po rovince pojede 6 stud. tak je rezerva dokonce 3 study) to ti nestačí?  Moje parní mašinky s tím nemají problém.

betakaroten

Pravdu díš... konfrontoval jsem svoje obavy s plánem kolejiště, kolize nehrozí. Přímá kolej je dokonce ještě v přechodnici s vybočením opačným směrem, takže reálná rezerva je ještě větší.

betakaroten

Třívozová souprava je dlouhá necelých 7 dílů kolejí, čtyřvozová by se ještě vešla do 9 (ale musel by někdo dodat díly).

peki

Citace od: betakaroten kdy 25.01.2008, 19:03:34
Třívozová souprava je dlouhá necelých 7 dílů kolejí, čtyřvozová by se ještě vešla do 9 (ale musel by někdo dodat díly).

3 stačí.

Jonas

Myslím, že tvůj MOC dozrál do velmi hezké a docela realistické podoby, která se návštěvníkům výstavy určitě bude líbit, protože takovou soupravu většina z nich denně potkává.

Jen nevím, proč jsi zvolil žluté schůdky. Díval jsem se pro jistotu na galerii ZelPage a zdálo, se mi že žádná konkrétní souprava žluté schůdky nemá. Ta žlutá tam podle mého názoru až příliš září a trošku tím kazí realističnost modelu.
Jonas - Můj Brickshelf

betakaroten

Citace od: Jonas kdy 26.01.2008, 11:27:41
Jen nevím, proč jsi zvolil žluté schůdky. Díval jsem se pro jistotu na galerii ZelPage a zdálo, se mi že žádná konkrétní souprava žluté schůdky nemá. Ta žlutá tam podle mého názoru až příliš září a trošku tím kazí realističnost modelu.
Čerpal jsem z nějakého železničního atlasu - je tam dost fotek vozů, které právě vyjely z opravy, a v tom bude zakopanej pes ;D. Ty schůdky doopravdy jsou žluté, ale chytnou hned první dávku špíny.

-> změna na tmavě šedou (jenom retuš, jsem líný znova aranžovat foto)

betakaroten

#143
Postavil jsem druhou verzi s BBB koly střední velikosti. Už se to trochu podobá E4670 (viz odkaz výše).
- chybějí 3 šedé mechanické paže, takže zadní pantograf je znázorněn v poloze "kaput" (i to se na dráze stává)
- v oblouku vybočovala celkem brutálně, naštěstí šlo dát kola s nákolkem jako první a čtvrté (to s velkými koly nejde, drhnou), max. vybočení je 1 stud za hranu pražce vně i uvnitř oblouku
- ještě předělám uchycení dolních světel, občas škrtají o study pod zábradlím (EDIT: Dolní světla půjdou úplně pryč, všechny pokusy buď někde překážejí, anebo vypadají moc humpolácky >:( )

Slick7

Postavit co nejvěrněji 6studovou mašinu podle dané předlohy je fakt kolikrát dost velká makačka, musím říct, že ji máš velice pěkně udělanou.  :) :)
 

hobby

#145
Dobrý. Jediné, co se mi dost nelíbí, je to vybočování nápravy mimo kolej, což jsi poctivě nafotil v zatáčce a tak dokumentuješ neskonalý problém s kolejo-geometrií. Já kola bez nákolků nemám rád, a tak bych to řešil posuvnými vnitřními nápravamí (v pevném rámu). To funguje a dokonce projíždí výhybkami - mám z těchto kol čerstvě postavenou čtyřnápravovou páru a příležitostně ji sem dám. Jasně, že tohle řešení zas vyvolalá jiný problém s bočními kryty kol, atd. Jinak máš správnou filozofii přístupu, že detaily je nutné buď přehnaně zdůraznit, nebo naopak potlačit. Naprosto správně!

1.PS: ten tvůj motoráček se mi tak líbil, že jsem si sehnal okénka a postavil jsem jej i se dvěma vagonky a trochu pozměnil (podle mně vylepšil ;D). Nebudu ho sem dávat, autorem zůstáváš ty.
2.PS: Zatím jsem neviděj žádnou páru, od nikoho.... To ji stavím jen já a Peki?

peki

Citace od: hobby kdy 14.02.2008, 09:37:14


1.PS: ten tvůj motoráček se mi tak líbil, že jsem si sehnal okénka a postavil jsem jej i se dvěma vagonky a trochu pozměnil (podle mně vylepšil ;D). Nebudu ho sem dávat, autorem zůstáváš ty.


Tak ho nedávej sem, ale dej ho pod původní obr. motoráčku, jsem zvědavý na ty vylepšení  ;)

betakaroten

Po úpravě pojezdu čelo už tolik nevybočuje, všechna kola mají i v oblouku kontakt s kolejnicí (jenom pro jistotu jsem dal dovnitř ozubená kola, aby se to točilo synchronně).

hobby, peki : motorák budeme probírat ve vedlejší diskusi.

betakaroten

(pokračování diskuse odjinud)
Na radu velkovezíra jsem na dveře dal místo madel "slopíčky" (* úředně povolené slovo!).

Prosím Hobbyho, aby sem dal svou variantu.

Jindroush

No ale vypadá to celkem dobře, ni?

Možná by stačily i obyč tile 1x1 na headlightu...
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)