Točna pro vlaky

Založil PAKR82, 24.03.2020, 10:15:50

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

PAKR82

Ahojte,

v historii jsem to nenašel, tak přidávám nyní. Prosím, neukamenujte mě. Po 6ti měsících od objednání mi přišla 3D tiskárna, vytipoval jsem vhodnou barvičku filamentu. Našel jsem model a vytiskl první část - spodní. Jsou to 4 segmenty, spojené pomocí Dark Bluish Gray Tile 2x4 a uprostřed ve stejné barvě ale s rozměr 1 ks 2x2 4 ks 1x3. Přikládám fotku.

Můj 6ti letý syn je velmi velmi nadšený.

Samozřejmě, je to 3D tisk, není to vstřikolis, ale ty možnosti jsou bomba.

Co Vy si o tom myslíte?

Pavel

peki

Zajímavý.  Dej tam ještě tu otáčivou kolej, klidně vedle jak je dlouhá? 1 rovinka a nějaké flexi? Takto to neodhadnu.  Na "reálný" provoz asi malá, vlak potřebuje brzdit, ale může to být ideální doplněk do nějakého depo diorámatu.

PAKR82

Tu otáčivou kolej právě tisknu. Až bude, vyfotím.

Pomalou jízdou se to dá zvládnout, najet, zabrzdit, otáčení je ruční.

Má to délku cca 1,75 normální rovinky.

Bardotka na trainbase 24x6 se tam vleze, stejně jako čmelák na trainbase 28x6, ale ten už nárazníkama přečuhuje, takže s odřenýma ušima.

peki

Ideální by bylo, pokud by:

- se ta prostření kolej nemusela tisknout a bylo to kompatibilní s klasickou lego geometrií (Násobky rovná koleje, bez použití flexibilní koleje)
- vešli se vlaky 28 studů a více 30-32)
- odhaduji že by musela být délka min 2 rovné ale spíše 3 rovné koleje

ale co je ideální že  ;) ?

PAKR82

Ideální nikdy není nic.

Bohužel je to kruh, který po svém obvodu nemá úsečku, tudíž to nikdy nemůže být postavené na standardní koleji, ale pouze na custom.

Osobně bych si představoval větší délku, cca 3 standardní koleje. Stačí to vymyslet, nakreslit a je to :-)



Chairudo

Nápad je to boží tak držím palce ať se ti povede udělat ta verze o délce 3 rovných kolejí, moc rád bych něco takového na výstavách viděl  ;D https://www.youtube.com/watch?v=xJsEgbG65pg
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Robbed

Zajímavé, ale hned je poznat, že se jedná o 3D tisk. Jak je to s přesností? sedí na to Lego kostky bez problému? nezadrhává se vlak na těch kolejích? přijde mi ten povrch takový drsnější.
Těším se, až za pár let bude 3D tisk o pár levelů výš a poznat to nebude tak snadné :)

ditetemnaporad

#7
Citace od: Robbed kdy 25.03.2020, 13:36:35
přijde mi ten povrch takový drsnější.

To je v podstatě o následném dopilování detailů. Už před lety na prehistorickém 3D tisku s nepříliš velkým rozlišením (Aroja) šlo povrch příjemně vyhladit pomocí smirku a zvlhčovadla.

Každopádně, točna pěkná a funkční :)

PAKR82

Přesně toto je jeden z prvních pokusu.

Zde jsem rád, že jsem barvu dokázal tipnout de-facto na poprvé.

Tento předmět y tisk je dělaný narychlo. Rozlišení 0,3 mm, rychlosti tisku 100 &, kvalita speed. I tak se to tisklo cca 18 hodin spodek a nějakých 8 hodin vršek.

Takže když zvysim kvalitu zvysim rozlišení, prodlouzim tisk. Ale to přijde. Tiskárna je tu a jde se na to.

Sedět to nějak sedí, ale není to úplně podle mých představ. Já bych to viděl na delší to nu azlt se tam leze vlak cca 30 - 35 studu dlouhý. No a po obvodu by mělo být mnohem více koleji. Teď jich ke jen 8 ale já bych to viděl na zahuštění na 12. Tak by to bylo více reálné.

Chairudo

Nechci ti kazit radost z 3D tisku, ale tady máš krásný příklad jak se dá točna udělat z komplet originál LEGO.

Jako spodek točny perfektně použil monorail zatáčky  ;D



YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Martins

Já si myslím, že to je parádní počin! V 3D tisku je určitě budoucnost a nejen v LEGO světě. Taky si myslím, že sis jako první věc na 3D tisk nastavil laťku hodně vysoko a že výsledek je skvělej! Zajímá mě, jestli ten model sis vytvořil nebo někde stáhnul?

Držím palce do dalších pokusů. Martin

PAKR82

Ale tak to je krásná rukavice vhozená do ringu!

Stavěl jsi to sám nebo jsi to viděl někde? Dokážeš mentorovat?

Jdu na to, začínám shánět.

Chairudo

Náhodou to na mě vyskočilo na FB a odkaz už nedohledám, ale testováním a hraním si určitě dojdeš k podobnému výsledku  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

PAKR82

Takže poslední dotaz. Nemám zkušenosti s monorail.

Základem jsou 4 oblouky? 2679 Monorail Track Curve Long ?

Chairudo

Citace od: PAKR82 kdy 30.03.2020, 16:00:20
Takže poslední dotaz. Nemám zkušenosti s monorail.

Základem jsou 4 oblouky? 2679 Monorail Track Curve Long ?

Vypadá to tak, u nás je má jen 1 člověk za 450,- kus, tak doporučím mrknout se do zahraničí, tam jsou kolem 100,- + poštovné.
https://www.bricklink.com/search.asp?viewFrom=sa&shipCountryID=CZ&regionID=-1&q=2672&sellerLoc=R&searchSort=P&sz=25
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr