vlastní tuzemské lokomotivy CD

Založil peki, 25.08.2007, 22:24:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

To vypadá velmi slibně. Jsem rozhodně pro 7 stud šířku, podle mě tak dostane celý vlak daleko realističtější proporce.

otaznik

Ono je to s těmi proporcemi v LEGO (minifig) světě dost ošidné. Osobně jsem spíše pro menší vlaky, protože už tak zabírá kolejiště hodně místa. Pokud by se vše mělo dělat v měřítku, tak by vše bylo až překvapivě obrovské. Navíc ani minifig není ideální (poměr výšky a šířky).
Mně se právě líbí, když jsou LEGO stavby a auta spíše takovou zkratkou, zjednodušením (možná proto, že jsem byl vychováván v 80. letech 20. století, kde všechny sety byly tímto stylem stavěné). Ale chápu, že co člověk, to názor.

hobby

Citace od: otaznik kdy 31.03.2020, 07:56:00
... minifig není ideální (poměr výšky a šířky).
Mně se právě líbí, když jsou LEGO stavby a auta spíše takovou zkratkou, zjednodušením ....
Minifig je v poměru výška/šířka takový velmi hubený zápasník sumo ;D. Již mnohokrát jsem se zamyslel, proč vlastně byl takto stvořen (jeho tvůrce nedávno zemřel, jak jsem četl)
"Zkratka" - ve smyslu zjednodušení/zdůraznění/potlačení některých zvláštností modelu - musí být stěžejním principem přístupu ke stavění, jinak to ani nemůže být.

poMOCník

Nad zápasníkem sumo jsem ani neuvažoval. Prostě mi tenhle rozměr vlaku nějak víc sedí esteticky.

peki

#184
Citace od: hobby kdy 31.03.2020, 08:51:08
..Minifig je v poměru výška/šířka takový velmi hubený zápasník sumo ;D. Již mnohokrát jsem se zamyslel, proč vlastně byl takto stvořen (jeho tvůrce nedávno zemřel, jak jsem četl)
"Zkratka" - ve smyslu zjednodušení/zdůraznění/potlačení některých zvláštností modelu - musí být stěžejním principem přístupu ke stavění, jinak to ani nemůže být.

Klasický minifig mi připadá geniální. Dobře se s ním manipuluje. Je na něm hodně místa pro potisk (v porovnání s minifigem z řady friends). Také to příslušenství (včetně různých převleků). Po rozšíření o malého dětského minifiga (a dokonce i s ohýbání nohou) je to naprosto perfektní.

Ještě dávám dříve publikovaný odkaz na BeNovu prezentaci k šířce Lego vlaků z roku 2004

No ale zátky k 810 (ano vleče se to :)

Našel jsem další odkazy na stavby 810. Seznam je v tomto vlákně. Pokud ještě na něco narazíte napište mi (nebo lépe postavíte vlastní), já to zase zaktualizuji.   

Inspirací pro stavbu může být tento odkaz na článek, který obsahuje pěknou video reportáž o tomto motorovém voze.

K mojí  stavbě.

Vyřešil jsem base plate pro 7 studový vlak/vagon. Nakonec jsem použil dílek plate modif. 2x2 with whole. Chilku jsem si hrál i s technic dílkem, ale jak nejsem technikář tak jsem nenašel čisté a jednoduché uchycení toho dílku. Pokud máte nějaké nápady/odkazy jak na 7 studovou základnu dejte klid sem. Samotného mne to opravdu zajímá.



Mnou navržené řešení není objevení Ameriky. Jde o 2 na sebe naskládané vrstvy plates, kdy ta modifikovaná plates, je zajímavá právě tím že je široká  3 study a na tom třetím studu má díru.  Takže velmi jednoduše poskládáme základnu, která má délku 7 studů a uprostřed je díra.



Kastle je tedy v podstatě hotová (je potřeba dořešit samolepky, případně osvětlení).




Nyní si hraji s podvozkem. Zatím to vypadá že se vejde pouze 1 9V motor. Výhodou je že musím "zamaskovat" pouze 1 kolo navíc. Nevýhodou vyřešení uchycení samostatné 1 otočné nápravy (jde o to aby to dobře jezdilo a nevykolejovalo). V uchycení problém nevidím, spíše v té přiměřené "fixaci". Předpokládám že si pomohu nějakou gumičkou. Jde o to že ta náprava se musí při průjezdu v zatáčce vychylovat/natáčet, ale nemůže to být úplně na volno, protože by to nedělalo dobrotu (kdysi jsem zkoušel). Zase pokud máte nějaké zkušenosti, odkazy hoďte sem dík.

pracovní odkazy
https://www.flickr.com/photos/45034697@N03/25040230075/







   

peki

#185
Přichází jaro, při nedělní grilovačce  (pouze v rodinném kruhu) jsem pozoroval jak na zahrádce létají motýly, včely a  ČMELÁCI.  Ke stavbě  lokomotivy  Čmelák jsem se opakovaně vracel. Když jsem při hledání dílků na 810 (stále pracuji na podvozku, musím udělat  jízdní testy) narazil na krabici s rozdělaným Čmelákem, pustil jsem se do dalšího pokusu.

odkaz na předlohu


Každý pokus končil rozebráním předchozí varianty, zkoušení jiných dílků, a bojování s proporcemi. Nakonec lokomotiva narostla na 38 studů, což je i délka tovární setu Maersk. Zatím přikládám rozpracovanou verzi (nemám všechny dílky v potřebné barvě).



U podvozků počítám s možností:
1) 3 nápravy (výstavní nepojízdná)
2) 2 nápravy (2 motory pojízdná)  na pracovním podvozku z lokomotivy Maersk



Chtěl by jsem vyřešit osvětlení, to se neobejde bez modifikace některých dílků
Ale dělají to tak i jinde ve světě Ještě jsem odborně zkrátil 5 dílků Technic, Gear Rack 1 x 4 
 
(dá se místo nich použít tile 3x1)

Chairudo

Paráda, ten háček v barech je z čeho?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

#187
Citace od: Chairudo kdy 06.04.2020, 14:46:57
Paráda, ten háček v barech je z čeho?

To je přeci klasika, pirátský hák. Mimochodem nebude v tom novém setu? Je jich celkem málo. Na BL jsem kdysi narazil na jednoho amíka, ale ten to do ČR bohužel neposílá  :(


Chairudo

Citace od: peki kdy 06.04.2020, 15:03:56
Citace od: Chairudo kdy 06.04.2020, 14:46:57
Paráda, ten háček v barech je z čeho?

To je přeci klasika, pirátský hák. Mimochodem nebude v tom novém setu? Je jich celkem málo. Na BL jsem kdysi narazil na jednoho amíka, ale ten to do ČR bohužel neposílá  :(



Je tam, ale v metalic silver či co to je za barvu.
https://brickset.com/article/49422/lego-ideas-pirates-of-barracuda-bay-revealed!

Vzhledem k ceně těch light gray přes 50,- kč a více, bych ti navrhl použít toto a ty šedé hasičky.
https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=92690#T=C

A jestli ti nevadí hadičku seříznout podle potřeby můžeš to nastavit na výšku podobnou originálu.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

#189
Citace od: Chairudo kdy 06.04.2020, 22:25:14
Vzhledem k ceně těch light gray přes 50,- kč a více, bych ti navrhl použít toto a ty šedé hasičky.
https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=92690#T=C

Háků mám dost, zainvestoval jsem do nich už hodně dávno. 50 Kč bych za to opravdu nedal, pokud bude hák mezi novými dílky půjde zase sehnat za rozumnou cenu. Silver metalic není špatná barva.

Asi finální verze (chybí pár dílků). Ještě přidám částečně žlutý pruh, až budou dílky v příslušné barvě.






peki

#190
V sobotu ČP doručila první zásilku objednaných dílků z BL na upgrade čmeláka.  Výšku mašinky jsem snížil o 1 plate, níže jsem nešel aby to výškově pasovalo k vagónkům.

Takže další "snižování " výšky už je spíže hraní si s optickým klamem:
- předělal jsem kabinu
- přidal žlutý pruh
- prodloužil nepatrně "skříň" mašiny (pořád jsem na podvozku z Maersku)

Přikládám i plánek/tech výkres lokomotivy.

Pokud to správně čtu (měřím a počítám), tak lokomotiva je:
- 16 000 mm dlouhá
- 2837 mm vysoká (to co je nad rámem)
- poměr délka /výšky je tedy 5,6

Já mám u lokomotivy:
- 320 mm délka
- 60 mm výška
- poměr  délka /výšky je tedy 5,3

Na cestě je ještě par drobností (chybí např. docvaknutí tiles 1x1 dark red). Když jsme u tohoto dílku, tak se podělím o nemilou zkušenost co vše mi v dark red praskalo:
- plate 1x2 ( 1 x) nešla dále použít
-  window plane (2x) omezené použití
- brick modified 1x1 (6 x) šla použít dále bez problému   

Ještě potom sladím light gray a dark gray na mašince..





milanv

Super. Protože ten žlutý pruh pomohl nejen celkově na vzhled, ale i na dojem těch proporcí. Paráda.
Pán na Žlutém hradě

peki

#192
Citace od: milanv kdy 20.04.2020, 15:40:54
Super. Protože ten žlutý pruh pomohl nejen celkově na vzhled, ale i na dojem těch proporcí. Paráda.

Já to "prototypopvě" stavím v jedné barvě, případně co mám. Ale už to dělám tak aby to šlo takto modifikovat. Je to vylepšená stavební technika z Hektora.

Souběžné se čmelákem "pracuji" na "pekiho Creatoru 3 +1). Jde o tyto mašínky:

-   Čmelák
-   Kocour
-   Hektor
-   Velký Hektor

Mašinky jsou tvořeny velmi podobnými nebo téměř identickými bloky. Já to rozšiřuji o různé detaily, takže počet dílků roste. Mohlo by se k tomu ale přistoupit i jiným směrem. Například alternativní modely z lokomotivy Čmelák, nebo tyto dílky rozšířit a pár dílku na střechu, chladiče atd.




Igorus

Peki, teda klobouček dolů! Moc pěkný model! A souhlas s tím žlutým pruhem. Pěkně tam sedí.

Nechceš tam spíš místo tile 1x1 +1x2 dát rovnou 1x3?

peki

#194
Citace od: Igorus kdy 20.04.2020, 16:20:55
Nechceš tam spíš místo tile 1x1 +1x2 dát rovnou 1x3?

Ono to možná takto není vidět, ale ta tile je tak rozdělená schválně. Je to snotem 6 bricků = 1 tile 1x6. první 2 hodní pozice jsou na větrání nebo u neobsazené pozice vylisek ve stejné velikosti, proto tile 1x2 dolní pozice je potom výlisek/skříň který je  v celku ( u jednobarevného provedení) tedy tile 1x4.

Pokud pracuji že žlutým pruhem tak jde prostředkem té tile 1x4 takže potřebuji 1x1 tile dark red 1x2 tile žlutá a 1x1 tile dark red. 






mirek

Skvělá práce. Ideální předloha od ROCO.

Chikos

Paráda, ta žlutá ji opravdu sluší.  :)

Chairudo

Opravdu obrovský rozdíl, hned vypadá veseleji  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Daniel

Jo, přesně - s pruhem je to úplně jiná káva. Vypadá to moc pěkně :). Proporce (výška, délka) sedí...už "jen" ten osmistud, aby se i šířka dostala do lepšího poměru  ;D ..jen sranda, vím, že osmistud je u Tebe neprůchozí  >:D >:D

peki

Citace od: Daniel kdy 21.04.2020, 10:48:06
Jo, přesně - s pruhem je to úplně jiná káva. Vypadá to moc pěkně :). Proporce (výška, délka) sedí...už "jen" ten osmistud, aby se i šířka dostala do lepšího poměru  ;D ..jen sranda, vím, že osmistud je u Tebe neprůchozí  >:D >:D

To je další klam. Mašinka je sice stavěná jako 6 studová, ale tím že řeším uchycení zábradlí takto z boku tak jdu ve skutečnosti i do šířky min. 7 stud, musím to změřit. Ono se i u Maersku zábradlí "vyklopilo" takže přesahovalo přes 6 studovou základnu vlaku.

peki

#200
Citace od: peki kdy 20.04.2020, 15:52:35
Souběžné se čmelákem "pracuji" na "pekiho Creatoru 3 +1). Jde o tyto mašínky: Čmelák, Kocour, Hektor, Velký Hektor
Mašinky jsou tvořeny velmi podobnými nebo téměř identickými bloky.

Dneska dorazila další zásilka drobností z BL, takže snad zítra prezentuji výsledky práce na pC 3+1 (pekiho Creatoru 3 +1) O co jde. Pro znalce vlaků, to nebude objevení žádné ameriky, takže mohou rovnou přeskočit. Začínajícím stavitelům to může pomoci. Když jsem postupně stavěl mašinky Kocour,Hektor, Čmelák uvědomil jsem si jak jsou konstrukčně podobné, přesto že finálně díky určitým modifikacím, působí každá mašinka specifickým a nezaměnitelným dojmem.

Pokud se podíváme na plánek lokomotivy Čmelák, která je z těchto mašinek největší a nejmohutnější, můžeme konstrukci mašinky rozdělit na 5 základních stavebních částí.


Modifikací tohoto obrázku v programu malování (kdy pouze mažu, nic nepřidávám) pak z obrázku Čmeláka dostanu "skicu" lokomotivy Hektor:
- část č.1 chybí
- část č.2 zůstává, bude potřeba drobná modifikace (počet,šířka oken atd.)
- část č.3 zůstává, bude potřeba drobná modifikace = počet skřínek upravit podle plánku Hektora
- část č.4 zůstává, modifikace zkrácení
- část č.5 zůstává, modifikace   

Pro porovnání je přiložen i obrázek Lokomotivy Hektor.


Podobným způsobem se dá přistoupit ke stavbě lokomotivy Kocour (přestavbou ze Čmeláka).


Velký Hektor je pak taková drobná úprava klasického Hektora, které si laik nevšimne, ale skutečného znalce by mohla potěšit. A potřeboval jsem 3+1 mašinek  :) Ale věřím že se ještě nějaké mašinky ze kterých by se dalo ze Čmeláka vyjít najdu.
   

otaznik

Citace od: peki kdy 20.04.2020, 15:07:01
V sobotu ČP doručila první zásilku objednaných dílků z BL na upgrade čmeláka.  Výšku mašinky jsem snížil o 1 plate, níže jsem nešel aby to výškově pasovalo k vagónkům.
Uvidíme, jak bude vypadat finální stavba. Z fotek to možná není úplně zřejmé, ale je to opravdu velká lokomotiva, jsem zvědav, jak bude vypadat a působit v zatáčkách. Ta kabina (okna) je finální? Takto to působí dost podivně, jak jsou okenní díly otočené o 90 stupňů (otočeny bokem).
Každopádně jako model vypadá moc pěkně.

peki

Citace od: otaznik kdy 21.04.2020, 21:46:26
Z fotek to možná není úplně zřejmé, ale je to opravdu velká lokomotiva, jsem zvědav, jak bude vypadat a působit v zatáčkách.

Ano je to opravdu macek. V zatáčce vybučuje 2,5 studu O víkendu otestuji jízdu, předpokládám že se bude chovat jako Maersk (pojezd bude identicky 2 x 2 nápravy.

Citace od: otaznik kdy 21.04.2020, 21:46:26
Ta kabina (okna) je finální? Takto to působí dost podivně, jak jsou okenní díly otočené o 90 stupňů (otočeny bokem).
- ještě čekám na další dodávku oken, potom budou takto otočená ale stejně široká (zatím není dvojice oken uprostřed)
- nebo tam dám  3 x trans panel 2x2 a pomůžu si samolepkou (nějaké jsou také objednané dark red samolepky)
- pokud bych tam dal ty okna čelně tak jsou příliš nízká na naruší to dojem proporcí, lokomotivu to opticky zvýší a to nechci.

Zásadní problém je v tom, že v dark red nejsou jiná okna než tyto. Pokud se na to díváš na kolejišti, ale i ve vitrince s určitým odstupem tak ti to nepřijde.
 

peki

#203
Citace od: peki kdy 21.04.2020, 12:25:48
... takže snad zítra prezentuji výsledky práce na pC 3+1 (pekiho Creatoru 3 +1) 

Dneska prezentuji v rámci pC 3+1  přepracovaného Hektora. Oproti předchozí verzi došlo ke snížení výšky mašinky o 2 plate a zkrácení o 2 study. Na fotce je pěkně vidět prasklé dark red okno. 

nový


starší verze


plánek


Jonas

Moc hezká lokomotiva.

K tomu oknu. Že by opět prokletí dark red dílů? 
Jonas - Můj Brickshelf

hobby

Z letmého pohledu bych myslel, že jde o modelovou lokomotivu od firmy "Roco", "Fleischman" apod., to znamená, že je ztvátněna výborně 8). Až po chvíli je vidět lego. Tyto typy strojů se pro lego dobře hodí. Já se jimi příliš nezabýval, u mně vždy převažovaly "páry".
Takže - další lokomotiva do sbírky a pro vláčkaře výborná inspirace :)




peki

#206
Citace od: hobby kdy 22.04.2020, 14:28:55
Z letmého pohledu bych myslel, že jde o modelovou lokomotivu od firmy "Roco", "Fleischman" apod., to znamená, že je ztvátněna výborně 8).

Citace od: Jonas kdy 22.04.2020, 13:54:55
Moc hezká lokomotiva.

K tomu oknu. Že by opět prokletí dark red dílů?

Díky za slova uznání, to vždy potěší  ;D

U dark red je to opravdu problém, psal jsem výše:
se podělím o nemilou zkušenost co vše mi v dark red praskalo:
- plate 1x2 ( 1 x) nešla dále použít
- window plane (2x) omezené použití
- brick modified 1x1 (6 x) šla použít dále bez problému   

Jinak hlásím dokončenou další mašinku v rámci pC 3+1Kocour, věřím že stihnu dát po obědě nějaké fotky.

   

peki

#207
Citace od: peki kdy 21.04.2020, 12:25:48
...Podobným způsobem se dá přistoupit ke stavbě lokomotivy Kocour (přestavbou ze Čmeláka).
Lokomotiva přezdívaná Kocour, byla první lokomotiva, kterou jsem zakládal toto vlákno v roce 2007.  Tato první verze byla vysoká 7 bricků naležato + 2 bricky na stojato.


Lokomotivu jsem během let předělal na druhou verzi vysokou 6 bricků naležato + 1 na stojato. Na výstavních kolejištích kostek tato lokomotiva najezdilo určitě hodně kilometrů. Pořád jde o techniku ukázanou u stavby Hektora, kdy skřín je stavěna SNOTEn, velký větrák (viz nákresy a rozdělení na celky zde) byl stavěn klasicky. Přední a zadní konec opět SNOTem. Přední horní (hlavní světlo bylo pořád posazeno hodně nízko.


V rámci pekiho Creatoru 3+1 (pC 3+1) byla tedy dalším kouskem na přestavbu. Výška lokomotivy 6 brick snot +1 brick stud je pro mne OK, je to kompatibilní s vagónky a jinými vlaky. Takže šlo o další začistění a uhlazení, lepší dodržení proporcí. Změnou je:
- celá skříň je stavěná SNOTem, což má svoje výhody.
- upravení polohy horního světla


Nejnovější verze (musím objednat ještě tile 1x1 dark red, spotřeboval jsem je, naštěstí nepraskají) 


Přikládám ještě plánek

martindavid

Opravdu nádherná mašina kdybych měl na vlaky čas tak stavím  taky.misto toho vždy vlezu ke kolejišti a nějaký dílek z tama seberu na tahače

Chairudo

Možná je to v kombinaci s těmi kakaovými Lindor vajíčky, ale úplně u toho slintám  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr