1. kolo velké stavební výzvy / set: 31087 / téma: loď / uzávěrka: 24.6.2019

Založil Tomik, 28.05.2019, 19:44:57

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

A je to tu!

Startuje 1. kolo

VELKÉ ALTERNATIVNÍ STAVEBNÍ VÝZVY

O co jde?
Vezměte si set LEGO Creator 31087 a pouze z kostek v něm obsažených postavte na dané téma vlastní model. Všichni účastníci tak budou mít k dispozici stejné kostky a stavět podle stejného zadání. Jsem zvědavý s kolika různými nápady dokážeme přijít. ;)

Téma 1. kola: LOĎ
(například člun, parník, nákladní loď, tanker, hausbót, plachetnice, vznášedlo nebo i ponorka, a nikoliv vesmírná loď, hydroplán nebo vzducholoď)

Začátek prezentace modelů: 17. června 2019
Od tohoto data můžete v tomto vlákně prezentovat vlastní modely a komentovat modely ostatních.

Uzávěrka 1. kola: 24. června 2019
Do tohoto data můžete vkládat prezentace svých modelů. Následně vytvořím přehled přihlášených modelů a vyhlásím další kolo.

O co hrajeme?
Stavíme pro zábavu podle hesla "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."

Jak mám prezentovat svůj model?
Ideální je vložit alespoň dvě fotky modelu z různých úhlů pořízených na neutrálním pozadí (model tak lépe vynikne), přidat název modelu a pár vět o něm - můžete popsat jeho funkce, co vás inspirovalo k jeho stavbě, s čím jste při stavbě nejvíce zápolili apod.



Toto téma bude odemknuto pro vkládání modelů 17. června 2019. Do té doby můžete diskutovat o čemkoliv spojeném s Velkou stavební výzvou v tomto obecném vlákně.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Můžete se začít chlubit svými výtvory! Já už sice mám postavený model, ale ještě jsem ho nestačil vyfotit... ::)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Matthes_CS

Po tom, co jsem rozdělal původní model, mě zaujaly červené 2x2 round bricky, které jsem viděl jako ideální na kolesový parník. Vybral jsem si jako vzor parník, který jsem měl možnost několikrát projít (a dokonce drhnout záchody) Lost Heaven Queen ze hry Mafia.

DSC06217 by Matěj Fries, on Flickr
DSC06219 by Matěj Fries, on Flickr

Funkce žádné. Docela zajímavé stavět z těchto kostek takovou "krabici," takže na pár místech byl parník zešikmen nebo zakulacen. Nejvíce jsem zápolil s uchycením komínů, které jsem nakonec zvolil toto, protože lepší jsem nevymyslel. A ty kolesa na konci lodi jsou nakonec dost vysoko, přemýšlel jsem, předělat je z kol, ale to už by nebyly červené.

Foton

Já jsem začal tím, že trup musí být nějak zešikmený (alespoň vepředu). Takže jsem udělal ty modré boky. Pak z toho vznikla ponorka a následně po rozebrání to vyznělo jako trajekt.
A  je to trajekt, s oboustranně vyklápěnými vjezdy.

@Matthes_CS  Mafie byla výtečná, ale na parník už si nevzpomínám. Na skákání autem přes řeku ale jo (mimo příběhovou část) :-)
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Strider

LOD1/4-REMORKÉR
Vznik:  náhodně z polotovaru, když jsem chtěl postavit něco, co má zvedlou příď a záď
Funkce:  nezamýšlené - zvedací příď (jen málo) a záď, sklopné zadní zábradlí ;)
Poznámka:  stavěl jsem to po paměti a až potom se podíval na fota skutečných remorkérů - příště bych kabinu posunul dopředu

Strider

LOD2/4-POWERBOAT
Vznik:  plánovitě po frustraci z LODi1/4
Funkce:  žádná
Poznámka:  bez předlohy, jednoduché, šlo to rychle

Strider

LOD3/4-TĚŽKÝ KŘIŽNÍK
Vznik:  plánovitě, když jsem si uvědomil, že je zde hodně součástek pro děla.
Funkce:  zvedací přední děla, s radary se dá otáčet  ;)
Poznámka:  bez předlohy, ty červené díly se celkem hodily na spodek

Strider

LOD4/4_RYBÁŘSKÁ
Vznik: po počátečním nezdaru se zvýšenou trojúhelníkovou přídí, jsem se k modelu nakonec vrátil
Funkce: otáčivé vrtule, pohyblivé stožáry a jakási jeřábní konstrukce, naviják se dá otáčet  ;), otevírací příď (kouzlo nechtěného)
Poznámka: bez předlohy, náročné, spousta přestavování a času, ale spokojenost

Tomik

Můj příspěvek do prvního kola jsem nazval Ledoborec.

Cesta k jeho stavbě byla trochu krkolomná, protože jsem nejdříve přišel s nápadem postavit kolesový parník s kolesy na bokách. Měl mít komín postavený ze dvou ráfků, kolesa z kol s pneumatikami a "prosklení" můstku z toho černého nárazníku. Nápad to byl sice dobrý, ale realita setu mi rychle ukázala, že nebudu mít dost kostek ani na jeho polovičku. Ponechal jsem si tedy prototyp trupu a pak už jen experimentoval se zbylými kostkami, abych z nich postavil co nejmasivnější nástavbu. Nakonec mi zbyly i kostky na malý vrtulníček, který sedí na heliportu na zádi.

Stále nemám fotky, tak se zatím pochlubím alespoň s rendery.



www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Dovolím si pár komentářů ke Striderovým modelů:

Powerboat vypadá čistě, jednoduše a pěkně - povedlo se ti dobře vystihnout celkový tvar, sladit barvy a model působí kompaktně.

Křižník vypadá úplně luxusně - něco takového jsem opravdu nečekal. Opět výborně zachycený tvar a barevně to také sedlo. Jediné, co bych tomu modelu vytknul, je nadměrné používání ilegálních stavebních technik.

Rybářská loď mi přijde jako nejzajímavější model - má dost detailů, podobá se předloze a stavebně mi přijde také čistý.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Lord_Maxx

Ahoj,

představuji svůj výtvor - futuristický rychlý motorový člun.

Vznik: idea bylo použít zkosené dílky k tvarování přední části motorového člunu, což se tvarově podařilo. S barevnou sladěností je to bohužel o trochu horší, ale lépe jsem se s tím nepopasoval.

Funkce: volant se otáčí, vrtule se otáčí, stavěno pro velikost klasického minifiga, který si může sednout za volant.

Poznámka: umístění motoru vepředu asi není úplně technicky správně, nevím, lodím neholduji, proto futuristické v názvu modelu :-)

Fanda Lego Technic

Strider

Citace od: Tomik kdy 17.06.2019, 21:48:28
Dovolím si pár komentářů ke Striderovým modelů:

Powerboat vypadá čistě, jednoduše a pěkně - povedlo se ti dobře vystihnout celkový tvar, sladit barvy a model působí kompaktně.

Křižník vypadá úplně luxusně - něco takového jsem opravdu nečekal. Opět výborně zachycený tvar a barevně to také sedlo. Jediné, co bych tomu modelu vytknul, je nadměrné používání ilegálních stavebních technik.

Rybářská loď mi přijde jako nejzajímavější model - má dost detailů, podobá se předloze a stavebně mi přijde také čistý.
Za komentáře jsem moc rád. A děkuju za pochvalu. Výtku ohledně nelegálních technik beru.

Strider

Komentář k Tomíkovu modelu Ledoborce:
Působí hezky kompaktně. Pokud jde o tvar, je hmota nástavby rozdělena rovnoměrně mezi příď a záď, což je na ledoborec trochu moc harmonické. Zkusil bych celou bílou část nástavby plus komíny s šedou kostkou posunout o 2 study k přídí (červené kostky zůstanou na místě) - ledoborce mají přední nástavbu hodně masivní, mají vepředu úplný panelák. A pilot vrtulníčku bude rád, že bude mít komíny dál od přistávací plochy.

Lord_Maxx

Představuji výtvor mého syna:

Název: Delfín - záchranný skůrt

Vznik: volné stavění

Funkce: bez funkcí

Poznámka: sedmiletý fanoušek pravidelně obdivuje všechny místní výtvory a chce se účastnit stavění
Fanda Lego Technic

Hardegon

Alternativní modely jsou pro mě fakt výzva. Ale nevzdávam se, tak první model. Jedná se o remorkér...

Hardegon

A druhý model kolesový parník.

Tomik

Citace od: Strider kdy 18.06.2019, 20:33:20
Komentář k Tomíkovu modelu Ledoborce:
Působí hezky kompaktně. Pokud jde o tvar, je hmota nástavby rozdělena rovnoměrně mezi příď a záď, což je na ledoborec trochu moc harmonické. Zkusil bych celou bílou část nástavby plus komíny s šedou kostkou posunout o 2 study k přídí (červené kostky zůstanou na místě) - ledoborce mají přední nástavbu hodně masivní, mají vepředu úplný panelák. A pilot vrtulníčku bude rád, že bude mít komíny dál od přistávací plochy.
Díky za komentář. Teprve teď jsem si našel obrázky ledoborců a máš pravdu - ta nástavba je úplně mimo. Trochu jsem jí přestavěl a o víkendu sem dám aktuální fotky.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Robkteryten

Můj malý příspěvek je závodní loď. Bohužel nic se nikde nehejbe, ani ta sedačka není nastavitelná.
Model obsahuje pouze kostky z A modelu, který mi zapujčily kluci.

milanv

Katamaran 4402-mini

S tímto barevným schématem a zadáním "loď" nešlo nevzpomenout na jeden z nejlepších setů typu Creator...

Návod ke stažení
Pán na Žlutém hradě

Tomik

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Citace od: Hardegon kdy 19.06.2019, 21:00:48
Alternativní modely jsou pro mě fakt výzva. Ale nevzdávam se, tak první model. Jedná se o remorkér...
Spíš než remorkér mi to připomíná nějaký závodní člun...

Citace od: Robkteryten kdy 22.06.2019, 22:09:47
Můj malý příspěvek je závodní loď. Bohužel nic se nikde nehejbe, ani ta sedačka není nastavitelná.
Model obsahuje pouze kostky z A modelu, který mi zapujčily kluci.
Trochu mi to připomíná přerostlý vodní skútr. Každopádně výsledek je pěkný a dobře barevně sladěný.

Citace od: milanv kdy 23.06.2019, 12:52:49
Katamaran 4402-mini
S tímto barevným schématem a zadáním "loď" nešlo nevzpomenout na jeden z nejlepších setů typu Creator...
Tento set si matně pamatuju, že měly před lety ve slevě v levných knihách. Podobu se ti podařilo vystihnout celkem dobře - zde je originál:

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Stimpi

takřka za 40 minut dvanáct tu jsem se svým výtvorem.
Ten motor mi prostě nedal a musel vzniknout rychlostní vodní kluzák. Poháněný je vrtulí, která se otáčí. Na modelu je možné otevírat kabinu a částečně nastavovat výšku volantu :)

ThomasMorta

Dlouho jsem na fóru nebyl, ale jakmile jsem si všimnul nové soutěže v alternativních modelech, musel jsem se na poslední chvíli zúčastnit:-)

Nakonec jsem měl ale jen asi hodinu a půl na realizaci svého nápadu: Jakmile jsem četl parník a všiml si, že se staví ze setu zaměřeného na térénní automobily, bylo mi jasné, že chci zkusit postavit kolesový parník. Prvotní nápad směřoval spíš k modelům z devatenáctého století, ale obrázky jsem našel spíš k výletním lodím z druhé poloviny dvacátého století.

Jedná se tedy o výletní kolesový parník s postranními kolesy. V předu je vyhlídková paluba pro turisty, zadní část potom tvoří strojovna.

https://www.instagram.com/p/BzG654lgR4I/

Edit: Vložena fotka z odkazu.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Tome, prosím o výjimku (těch 2,5 hodiny), zachraňoval jsem fotky z kleklého stroje :(

Motorový člun

Rychlý motorový člun: pohon vrtulí, polohovací volant, funkční kormidlo. Pro (hodně) odvážné pak i bonus - není nad vítr ve vlasech! :)

Ze stavebního hlediska je to pečlivě stavěný SNOT, aby bylo pro děti zajímavé se naučit něco nového.  V průběhu stavby jsou proto mnohá překvapení jako dno studama dolů apod. Všechno přesně sedí, výsledný model je velmi pevný a hratelný. Zamýšlel jsem se i nad postupem v návodu, aby to bylo snadno pochopitelné pro děti cca 10 let.

Návod ke stažení
Pán na Žlutém hradě

Strider

Citace od: Tomik kdy 24.06.2019, 22:34:39
Jak jsem slíbil, zde jsou fotky upraveného ledoborce:
Takhle jsem si to představoval. Dobrý.

Tomik

Abych to trochu shrnul:

Prvního kola výzvy se zúčastnilo celkem 10 stavitelů se 17 modely. Nejvýkonnějším stavitelem byl Strider, který sám postavil 4 modely.

Přiznám se, že tato čísla předčila mé očekávání a těším se na další kola.


P.S. Nemám v plánu dělat žádná hodnocení modelů (o nic nesoutěžíme), ale nikdo vám nebrání v jejich komentování, případně vyzdvižení těch, které se vám líbí nejvíce. Mým favoritem se stal bitevní křižník a to i přesto, že nejsem fanouškem stavebních technik, které Strider použil při jeho stavbě.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Citace od: Stimpi kdy 24.06.2019, 23:21:47
takřka za 40 minut dvanáct tu jsem se svým výtvorem.
Ten motor mi prostě nedal a musel vzniknout rychlostní vodní kluzák. Poháněný je vrtulí, která se otáčí. Na modelu je možné otevírat kabinu a částečně nastavovat výšku volantu :)
Velmi zajímavý model s ještě zajímavější stavební technikou - to jak jsi to postavil skoro celé "vzhůru nohama" je pecka.

Citace od: milanv kdy 25.06.2019, 02:38:51
Motorový člun

Rychlý motorový člun: pohon vrtulí, polohovací volant, funkční kormidlo. Pro (hodně) odvážné pak i bonus - není nad vítr ve vlasech! :)

Ze stavebního hlediska je to pečlivě stavěný SNOT, aby bylo pro děti zajímavé se naučit něco nového.  V průběhu stavby jsou proto mnohá překvapení jako dno studama dolů apod. Všechno přesně sedí, výsledný model je velmi pevný a hratelný. Zamýšlel jsem se i nad postupem v návodu, aby to bylo snadno pochopitelné pro děti cca 10 let.
Další pěkný model plný zajímavých stavebních technik. Chápu to dobře, že pracuješ na návodu? Já mám návod na svého ledoborce téměř hotový... ;)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

@Tomik Děkuji za vložení obrázku - bojoval jsem s tím včera hrozně dlouho a vždy to skončilo nějakou chybou:-(
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Citace od: Tomik kdy 25.06.2019, 19:31:04
Citace od: milanv kdy 25.06.2019, 02:38:51
Motorový člun
Další pěkný model plný zajímavých stavebních technik. Chápu to dobře, že pracuješ na návodu? Já mám návod na svého ledoborce téměř hotový... ;)
Mně taky přišlo stavět to vzhůru nohama naprosto přirozené, kvůli geometrii těch bracketů. Naopak jsem měl problém vůbec tam nacpat nějaké díly studama vzhůru :) Nakonec jsou tam alespoň na uchycení volantu a čelního skla...
Návod je na mých stránkách. Užívejte :)
Pán na Žlutém hradě

milanv

Pán na Žlutém hradě