Zajímavosti z ambasador sítě.

Založil peki, 16.04.2018, 14:07:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Colonel32

Přijde mi to jako "je zakázáno přecházet na červenou" následované "bez problémů můžete přecházet tam, kde je přechod, ale ne semafor". Přestože není expilictně zmíněno, že přecházení na zelenou povolené je, není tam nic o tom že by zakázané bylo a zakazovat přecházení na zelenou apriori na základě toho, že je zakázáno přecházení na červenou mi přijde jako nesmysl. Současně se dá apelovat na logiku, že pokud by mělo bý zakázáno i přecházení na zelenou, tak by snad každý soudný člověk napsal "Je zakázáno přecházet na červenou i na zelenou" případně "Je zakázáno přecházet přes přechod, kde je semafor, ať už na něm svítí cokoli".

"Mno, asi polemika o ničem."

To záléží na tom, jestli je tu:

a) někdo, kdo chce potisknoté figurky vyrábět a prodávat a řeší jestli může
b) někdo, kdo chce potištěné figurky kupovat, ale bojí se aby nekoupil něco nelegálního




milanv

Zaprvé tohle je normální problém kolem trademarku, nic co by si TLG vymyslelo nám na obtíž. Psal jsem to už když se to tu objevilo poprvé. Takže není důvod se jim ani divit ani to brát jakkoli úkorně. Navíc sami nabízejí řešení: potiskujte si památeční kostičky. Řešení tak jednoduché, že není důvod ke konfliktu. Navíc už to stejně děláme.

Paradoxně to ale neřeší to, co jsem považoval za větší potíž: kopie jejich vlastních potisků. Každý potisk nemají nikde "patentovaný" a logo třetích stran v tom není, pokud nechceš panáčky Ferrari. To předpokládám budou řešit zase jinak. Ale to je jen pro zajímavost - aby si někdo nemyslel, že mu takové panáčky budu tisknout. Nebudu :)
Pán na Žlutém hradě

Pool

Citace od: Stimpi kdy 09.11.2022, 08:34:00Rozumím tomu stejně. Ovšem i samo Lego potiskává torza logy třetích stran ... pokud teda chápu dobře pojem "třetí strana" ... Tudíž to jejich odůvodnění se mi zdá trochu na vodě. V každém případě jejich boj.

Skipper to píše dobře, Lego si zařídilo práva nakládat např. s tou značkou aut. Ale tady to není jen o těch značkách, práva musí mít člověk na všechno, takže když chcete z Lega stavět i ty zmenšeniny aut nebo třeba budov nebo cokoli jako např. ta Ladova vesnička, tak na to je potřeba si vyžádat svolení či si koupit licenci od majitele těch autorských práv. Takže u minifigurek je to podobné, není to jen o tom, že z těchto autorských zákonů je zakázáno tisknout tam nějaké loga, ale ono i jen ty samotné postavy jsou někdy chráněny autorskými zákony. Marvel má třeba práva na všechny ty své komiksové postavy, Warner Bros má zase práva na postavy z Harryho Pottra a také ty své komiksové postavy jako Superman, Aquman, Wonder Woman atd. navíc myslím má i práva na Pána prstenu, Disney má zase práva na všechny postavy ze světa Star Wars. Lego má na minifigurky tu svou ochrannou známku, ale pak existuje tzv. autorský zákon, který dává práva pak tě autorům těchto postav z různých komiksových a seriálových či filmových světů. Proto takét ty licencované sety z těchto světů jsou dražší, že Lego musí platit těmto společnostem autorských práv. Takže pokud si někdo chce potisknout obecně figurky bez log, která se ale pak ve výsledku podobá figurce z komiksu či Star Wars atd, tak na to samozřejmě taky potřebujete svolení či nějakou licenci od vlastníka těch autorských práv. A právě na tohle tady Lego poukazuje, že bohužel lidem tohle nějak nedocháhí, že dnes je skoro vše chráněno nějakými autorskými práva.

skipper

Citace od: Colonel32 kdy 09.11.2022, 11:01:16To záléží na tom, jestli je tu:

a) někdo, kdo chce potisknoté figurky vyrábět a prodávat a řeší jestli může
b) někdo, kdo chce potištěné figurky kupovat, ale bojí se aby nekoupil něco nelegálního
Tak ako pri semaforoch je dôležité či sa pozerá policajt/kamera  >:D  Akurát fyzický produkt a zálohovanie online obsahu zanecháva oveľa dlhšiu sledovateľnú stopu  :P

to b) je zaujímavé hlavne pri snahe o ďalší predaj/použitie keďže sa nejedná o vec ktorú je nelegálne držať ako kupujúci (tj nie niečo ako falošné ceniny,drogy,..  >:D  )

pridal by som (vztiahnutý na môj prvý odstavec) aj bod c)  :
neliezť či už s vlastnými alebo LUGovými potlačami na verejné fórum - keďže LUG je registrovaný u TLG a dostáva rôzne podpory či účasť na programoch, tak k tomuto "cukru" patrí aj "bič" a musí teda poslúchať tak že čo by iným prešlo "keď neni na dohľad policajt". Viď napr tanečky okolo používania mena,loga,minifigov,... na posteroch k akciam a pod. Zatiaľ čo tu na Slovensku je človek čo putuje po nákupákoch so zbierkou kde má po posteroch/bilboardoch logo LEGO (vedľa COBI), obrázky minifigov z LEGO materiálov a pod. Sú to roky a stále funguje. Spraviť toto LUG tak možno nedostane od TLG ani žltú kartu ale rovno letí...

Stimpi

Citace od: Pool kdy 09.11.2022, 11:41:39
Citace od: Stimpi kdy 09.11.2022, 08:34:00Rozumím tomu stejně. Ovšem i samo Lego potiskává torza logy třetích stran ... pokud teda chápu dobře pojem "třetí strana" ... Tudíž to jejich odůvodnění se mi zdá trochu na vodě. V každém případě jejich boj.

Skipper to píše dobře, Lego si zařídilo práva nakládat např. s tou značkou aut. Ale tady to není jen o těch značkách, práva musí mít člověk na všechno, takže když chcete z Lega stavět i ty zmenšeniny aut nebo třeba budov nebo cokoli jako např. ta Ladova vesnička, tak na to je potřeba si vyžádat svolení či si koupit licenci od majitele těch autorských práv. Takže u minifigurek je to podobné, není to jen o tom, že z těchto autorských zákonů je zakázáno tisknout tam nějaké loga, ale ono i jen ty samotné postavy jsou někdy chráněny autorskými zákony. Marvel má třeba práva na všechny ty své komiksové postavy, Warner Bros má zase práva na postavy z Harryho Pottra a také ty své komiksové postavy jako Superman, Aquman, Wonder Woman atd. navíc myslím má i práva na Pána prstenu, Disney má zase práva na všechny postavy ze světa Star Wars. Lego má na minifigurky tu svou ochrannou známku, ale pak existuje tzv. autorský zákon, který dává práva pak tě autorům těchto postav z různých komiksových a seriálových či filmových světů. Proto takét ty licencované sety z těchto světů jsou dražší, že Lego musí platit těmto společnostem autorských práv. Takže pokud si někdo chce potisknout obecně figurky bez log, která se ale pak ve výsledku podobá figurce z komiksu či Star Wars atd, tak na to samozřejmě taky potřebujete svolení či nějakou licenci od vlastníka těch autorských práv. A právě na tohle tady Lego poukazuje, že bohužel lidem tohle nějak nedocháhí, že dnes je skoro vše chráněno nějakými autorskými práva.

Je to poněkud složitější, než píšeš a ne tak striktní, mícháš tam několik věcí dohromady, ale v zásadě ano.
V každém případě jak píše Colonel32: "Mno, asi polemika o ničem."

poMOCník

Citace od: Pool kdy 09.11.2022, 11:41:39
Citace od: Stimpi kdy 09.11.2022, 08:34:00Rozumím tomu stejně. Ovšem i samo Lego potiskává torza logy třetích stran ... pokud teda chápu dobře pojem "třetí strana" ... Tudíž to jejich odůvodnění se mi zdá trochu na vodě. V každém případě jejich boj.

Skipper to píše dobře, Lego si zařídilo práva nakládat např. s tou značkou aut. Ale tady to není jen o těch značkách, práva musí mít člověk na všechno, takže když chcete z Lega stavět i ty zmenšeniny aut nebo třeba budov nebo cokoli jako např. ta Ladova vesnička, tak na to je potřeba si vyžádat svolení či si koupit licenci od majitele těch autorských práv. Takže u minifigurek je to podobné, není to jen o tom, že z těchto autorských zákonů je zakázáno tisknout tam nějaké loga, ale ono i jen ty samotné postavy jsou někdy chráněny autorskými zákony. Marvel má třeba práva na všechny ty své komiksové postavy, Warner Bros má zase práva na postavy z Harryho Pottra a také ty své komiksové postavy jako Superman, Aquman, Wonder Woman atd. navíc myslím má i práva na Pána prstenu, Disney má zase práva na všechny postavy ze světa Star Wars. Lego má na minifigurky tu svou ochrannou známku, ale pak existuje tzv. autorský zákon, který dává práva pak tě autorům těchto postav z různých komiksových a seriálových či filmových světů. Proto takét ty licencované sety z těchto světů jsou dražší, že Lego musí platit těmto společnostem autorských práv. Takže pokud si někdo chce potisknout obecně figurky bez log, která se ale pak ve výsledku podobá figurce z komiksu či Star Wars atd, tak na to samozřejmě taky potřebujete svolení či nějakou licenci od vlastníka těch autorských práv. A právě na tohle tady Lego poukazuje, že bohužel lidem tohle nějak nedocháhí, že dnes je skoro vše chráněno nějakými autorskými práva.

... A teď mi řekni, co se stane, když někdo má autorská práva řekněmes na spidermana, já si koupím licencované lego, vezmu tu figurku a dám mu jinou hlavu, která bude odkazovat na můj vlastní záměr (politický, ekonomický...). Pak tenhle svůj výtvor (MOC) budu veřejně prezentovat nebo dokonce prodávat. Není to poškození značky spidermana? Potisky měním originální věc pod ochrannou známkou, ale změnit jde - pokud jde o lego - ještě snáz. Možná by měli vydat i pravidla pro to, co je a není povolené postavit z lega.

Já taky nejsem právník, ale baví mě o tom filozofovat a vyvozovat absurdní závěry.

Stimpi

Vetsina techto veci se tyka komercniho uziti. Takze treba si doma muzes vymodelovat spidermana s hlavou tatky smouly a vytisknout. Nesmis ale model prodavat mozna ani dat nekomu dalsimu.
S verejnym vystavenim si nejsem jistej, ale pokud se jmenujes treba "Cerny" tak by ti to mohlo projit jako happening :D

Pool

Citace od: Stimpi kdy 09.11.2022, 12:18:16Je to poněkud složitější, než píšeš a ne tak striktní, mícháš tam několik věcí dohromady, ale v zásadě ano.
V každém případě jak píše Colonel32: "Mno, asi polemika o ničem."

Klidně mne oprav, jeslti si myslíš, že se pletu ;) . Bohužel je to tak striktní jak píši a tady je problém v neznalosti lidí, obzlášť u nás si lidi pletou demokracii s tím, že si každý může dělat cokoli se mu zachce. Si vezmi jak se u nás dodržují silniční zákony, nemalá část populace na ně úplně kašle a dělá si na silnicích co je napadne. Ale to už odbočuji, doporučuji ti nastudovat náš Autorský zákon č. 121/2000 Sb. a budeš nemile překvapen, co vše je tím ošetřeno. Uvedu příklady, založím si vlastní web a napíši na něj nějaké vlastnoruční moudro včetně nějakého vlastnoručně vytvořené obrázku nebo fotografie. Všechna vlastní tvorba co si dám na web, je chráněna pak tím autorským zákonem, tak pokud tento text či obrázek někde chce zkopírovat třeba na svůj web ti tisiknout na do nějaké publikace, potřebuje pak k tomu mé svolení či práva. Bohužel tohle taky u nás nikdo moc nevím, že každý si myslí, že může cokoli kdekoli zkopírovat a použít.

Citace od: poMOCník kdy 09.11.2022, 12:48:09... A teď mi řekni, co se stane, když někdo má autorská práva řekněmes na spidermana, já si koupím licencované lego, vezmu tu figurku a dám mu jinou hlavu, která bude odkazovat na můj vlastní záměr (politický, ekonomický...). Pak tenhle svůj výtvor (MOC) budu veřejně prezentovat nebo dokonce prodávat. Není to poškození značky spidermana? Potisky měním originální věc pod ochrannou známkou, ale změnit jde - pokud jde o lego - ještě snáz. Možná by měli vydat i pravidla pro to, co je a není povolené postavit z lega.

Já taky nejsem právník, ale baví mě o tom filozofovat a vyvozovat absurdní závěry.

Tím, že si koupíš věc chráněnnou patentem, ochrannou známkou či nějakými autorskými právy neznamená, že sis k tomu koupil i práva s tím nakládat. Lego je stavebnice, takže pokud si z toho doma budeš skládat cokoli, tak je to každému buřta, že je to stavebnice a používáš ji k účelu, ke kterému byla vyvinuta. Pokud ovšem seskládáš něco co bude v rozporu s politikou Lega nebo to začneš prodávat, je to už napadnutelné. Lego tě tak může zažalovat a vysoudit zákaz abys to dál publikoval nebo klidně i vysoudit nějaké odškodné či škodu na poškozování pověsti a já nevím na čem dalším. Takže bude záležet na tom, co konkrétně uděláš a jak moc tím Lego namíchneš ;D. Pamatuji si někdy na přelomu století jak nějaký umělec postavil z Lega koncentrační tábor, asi takový dobrý případ, doporučuji vygooglit jak to dopadlo, taky ho myslím hnali k soudu a pak nevím, jestli už pod tlakem veřejnosti od toho soudu ustoupili.

Stimpi

Prvni vec kterou motas dohromady jsou pojmy jako takove.  Nerozlisujes mezi autorskymi pravy, uzitnym vzorem, znackou, ochrannou znamkou atd. Kazde se ridi trochu jinou legislativou. Problematiku a legislativu znam a uz jsem ti to tu kdysi psal mozna i s odkazy, tak si to take alespon precti ;)

peki

I want to draw your attention to the Star Wars Day section of LEGO.com. There will be different rewards/sales/offers in different countries. Differences are common due to different rules/laws in different countries. There was a new reward type on Black Friday 2022 that caused some frustration. This reward type is being done again for May the 4th and, due to the complaints we received from Black Friday, I believe it is important you get advanced notice.

The reward type is the ability claim a certain number of VIP points for a discount toward a specific set. The sets have not been announced but it is hinted at with the graphic below. Also, as we have seen in the past, digital rewards even discounts can have limited rewards available per region. That is all I am able to share about this reward.
odkaz

ditetemnaporad

#100
Citace od: peki kdy 02.05.2023, 09:21:34I want to draw your attention...

Předem se omlouvám za negativismus, ale kdyby raději věnovali energii na redesign dané mechaniky než zasílali zprávy o tom, co zřetelně popisuje jejich oficiální stránka. Když to způsobilo takovou frustraci, neřešení je jenom důkaz toho, jak nakládají s LEGO komunitou. A pro pořádek, ani BF22 kampaň, ani MT4BWU mi ničím nevadí (možná snad jenom tím výběrem zlevněných položek :) ).

peki

Weddings - AFOL Edition

We are currently exploring opportunities to showcase weddings and couples that share a connection to each other but also to the LEGO brick. Perhaps it is minifigures representing the couple as the wedding cake topper, a honeymoon at a LEGOLAND park, or something else entirely. Either way, we want to hear your story.
 
Stories that we share and couples that we work with, in regards to this opportunity, will receive appropriate token of appreciation.

All information submitted in the form below will be deleted on or before December 31st, 2023

https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=FTUGHa1slUGUhupl30VvqpkYqcvtin1MsYC8alX4wSlUMzVKQlgxSEJUVjBDRU9CS1dFSDJYREg3Qy4u