kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mirek

Stále ve stadiu vývoje. Testuji statické zapojení osvětlení.
Napětí 9V jde z kolejí přes hliníková kolečka k diodám ve vagonku.
Propojením vagonků přes kontakty nad magnety se docílí toho,
že napájení diod bude z více míst. Odstraní se tak případné
blikání diod za jízdy.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/2179966312299859/

mirek

#2851
Vše  funguje dokonale i za jízdy. Diody ve vagonku za jízdy neproblikávají díky kondenzátoru.


poMOCník

Teď už mi budou připadat neosvětlené vlaky nudné a nedokončené! Posouváš laťku tak vysoko, že my obyčejní smrtelníci na ni skoro ani nevidíme.

Tohle ti jezdí na těch originálních kolejích, nebo na plastových pokrytých fólií?

hobby

Mirek má jen origo-koleje, navštívil jsem ho teď v úterý, zase po dlouhé době, abych si znovu dopřál pohled na Trains-Lego-Ráj.
Jeho sbírka je opravdu unikátní: vlaky, soupravy, lokomotivy, budovy, města, auta, modely, i mimo kolejiště ve vitrínách, přitom vše jezdí, svítí, bliká, chodí...  Oceňuji, že jeho elán k legu, vláčkům a modelům nepolevuje na rozdíl ode mně. Těch jeho různých nápadů a zlepšováků by vydalo na publikaci. 8)

mirek

#2854
Citace od: poMOCník kdy 08.11.2019, 11:15:05
Teď už mi budou připadat neosvětlené vlaky nudné a nedokončené! Posouváš laťku tak vysoko, že my obyčejní smrtelníci na ni skoro ani nevidíme.

Tohle ti jezdí na těch originálních kolejích, nebo na plastových pokrytých fólií?
poMOCník, děkuji.
Vagony napájené z baterií a jezdící na plastových kolejích, to je běžně k vidění. Protože jsem si užil nabíjení baterií víc než dost, hledal jsem...a našel,

Jak už odpověděl za mne hobby, ano vše jezdí na origo kovových 9V kolejích s výjimkou křížení. Jedno je potažené kovovým povrchem z 9V kolejí (obětoval jsem asi 5 ks rovných a 4 ks kolejí do oblouku). Druhé křížení je potažené hliníkovou folií přilepenou oboustrannou lepící páskou. Vše funguje cca 7 let. Celé kolejiště, tomu je 11 let.

mirek

Citace od: hobby kdy 08.11.2019, 12:58:05
Mirek má jen origo-koleje, navštívil jsem ho teď v úterý, zase po dlouhé době, abych si znovu dopřál pohled na Trains-Lego-Ráj.
Jeho sbírka je opravdu unikátní: vlaky, soupravy, lokomotivy, budovy, města, auta, modely, i mimo kolejiště ve vitrínách, přitom vše jezdí, svítí, bliká, chodí...  Oceňuji, že jeho elán k legu, vláčkům a modelům nepolevuje na rozdíl ode mně. Těch jeho různých nápadů a zlepšováků by vydalo na publikaci. 8)

hobby, děkuji za pochvalu, ale i za milé setkání.

mirek

#2856
Při osazování vagonků minifigami jsem řešil otázku sedaček. Chtěl jsem sklápěcí a využít kostky, kterých mám víc než dost. LEGO sedaček už méně.
Snad se to povedlo.


mirek

#2857
Celkový pohled


Martins

Ahoj Mirku,
gratuluji k 10000.... vím, že jich ve skutečnosti je mnohem, mnohem více!

Dnes mě na FB trklo tvé dlouhé video, kde sviští a svítí vlaky a kde je ten dechberoucí pohled na tvé dílo plné světla a pohybu... wow, prostě paráda!!!

Prosímtě, řešíme někde jinde na fóru to kontaktní spojení modulů, u tebe vagónů a mě by zajímalo, z čeho jsou ty konektory, které ti evidentně dobře fungují? Bylo by to nějak použitelné na propojení dvou modulů např. s moduláry nebo něčím podobným.

Díky!


milanv

Citace od: Martins kdy 14.11.2019, 13:39:05
Prosímtě, řešíme někde jinde na fóru to kontaktní spojení modulů, u tebe vagónů a mě by zajímalo, z čeho jsou ty konektory, které ti evidentně dobře fungují? Bylo by to nějak použitelné na propojení dvou modulů např. s moduláry nebo něčím podobným.
Už jsem se Mirka ptal o kus výše a už jsem od něj dokonce dva vzorky dostal :) Díky ještě jednou, Mirku!
Otestuju to a dám vědět.
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: Martins kdy 14.11.2019, 13:39:05
Ahoj Mirku,
gratuluji k 10000.... vím, že jich ve skutečnosti je mnohem, mnohem více!
Dnes mě na FB trklo tvé dlouhé video, kde sviští a svítí vlaky a kde je ten dechberoucí pohled na tvé dílo plné světla a pohybu... wow, prostě paráda!!!
Prosímtě, řešíme někde jinde na fóru to kontaktní spojení modulů, u tebe vagónů a mě by zajímalo, z čeho jsou ty konektory, které ti evidentně dobře fungují? Bylo by to nějak použitelné na propojení dvou modulů např. s moduláry nebo něčím podobným.
Díky!

Martins díky.

O kontaktech asi už víš od milanv, ale tady posílám úplně "teplé" video. Kontakty fungují opravdu skvěle. Zase se mi něco povedlo.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/531879267594683/

Měj se. Mirek

mirek

#2861
Pohled pod "sukně".
Přes kontakty (duté nýty) nad magnetickým spřáhlem jde napětí 9V k elektronice pod vagonkem. Odtud pak k diodám ve vagonu.Světla svítí nezávisle na změně směru jízdy.



mirek

#2862
Dlouho už jsem si nepostavil žádný stroj, tak jsem se pustil do vlastní fantazie s využitím SNOT techniky. Budu do něj instalovat nejnovější poznatky s osvětlením v návaznosti na osobní vagony.

mirek

#2863
Stroj postavený na základě vlastní fantazie už spolehlivě jezdí na kolejišti LEGO Attic Trains.
Nyní začnou práce na jeho osvětlení.

milanv

Vypadá to nádherně, Mirku. Tak krásně legově, s nápadem - okamžitě vidím a oceňuju ten SNOT.
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 28.11.2019, 22:01:09
Vypadá to nádherně, Mirku. Tak krásně legově, s nápadem - okamžitě vidím a oceňuju ten SNOT.

milanv...díky.

poMOCník

Parádní tvary i zvolené barvy! Asi budu s dovolením něco kopírovat, až budu stavět lokomotivu k našemu nádraží.

mirek

Citace od: poMOCník kdy 29.11.2019, 11:21:11
Parádní tvary i zvolené barvy! Asi budu s dovolením něco kopírovat, až budu stavět lokomotivu k našemu nádraží.

Budu se těšit na výsledek.

mirek

K dokonalosti chybí jen osvětlení lokomotivy. Pro informaci, na tomto stroji jsou PURE LEGO kostky. Pouze jediný dílek (vpředu a vzadu) má zkrácenou délku háčku použitého na stěrač.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/545654959591031/

sohibil

Takmer si ma "ošálil" že je to plecháč ale len takmer :)
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

mirek

#2870
Tak nakonec jsem upravil ještě dvě kostky pro  horní světlo. Horní světlo vypadá takto realističtěji.


hobby

Mirku, koukám, že řešíš hlavně elektrotechniku a aby se neřeklo, taky trošku Lego ;D. Neměl by se změnit ten varovný nápis u tvého vlákna na: POZOR, Lego jen jako drobný, zanedbatelný doplněk? ;D

mirek

Hobby, klidně.  Před 12 lety jsem s nasvětlováním LEGO staveb a lokomotiv začal a dnes je FB plný podobných prací.
Ale nejen FB, ale i zde na "Kostkách" jsou díla plná světýlek. 

Řekl bych, že zatím si držím prvenství v osvětlení autíček, motorek a kol. Také jsem ještě neviděl minifiga se svítící baterkou, výpravkou a lampou na přilbě.
Aby lokomotiva stála na 9V kolejích a svítila (ne díky bateryboxu uvnitř) a to se dalo vypínačem ovládat, jsem také neviděl.

Jsem rád, že jdu příkladem a posouvám hranice v LEGO modelařině,..jak říkám "...do hrobu si to nevezmu..."

milanv

Citace od: mirek kdy 07.12.2019, 18:29:49
Jsem rád, že jdu příkladem a posouvám hranice v LEGO modelařině,..jak říkám "...do hrobu si to nevezmu..."
...a právě proto díky za to všechno, Mirku! Nikde se netajím, ba právě naopak, od koho se učím celé ty roky.

(A do betléma jsme udělali minifiga s lucerničkou, aby nebyl stejný jako tvůj s baterkou :) )
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 07.12.2019, 20:43:08

(A do betléma jsme udělali minifiga s lucerničkou, aby nebyl stejný jako tvůj s baterkou :) )

Milanv...Ano, ano- Betlém jsem měl na mysli, když jsem odpověď psal. Vždyť jsem měl tu čest jej udržovat v provozu, když byl ve výkladu v muzeu v Berouně.

mirek

#2875
Opravoval jsem si 9V konektory a nedalo mi to, abych nenafotil postup pro začínající vláčkaře.
Jde hlavně o "fígl" s odlamovacím nožem. 

milanv

Mirku, díky. Můžu poprosit o tipy na jiné kroky postupu, které dělají problém mně?

1. kablík originální je velmi měkký, kde se dá koupit podobně měkká dvojlinka?
2. jak udělat funkční kontakt potom? Souvisí to s předchozím bodem: tu tužší izolaci měkounké zoubky konektoru neproříznou, místo toho se ohnou kolem kablíku a kontakt nenastane.
Pán na Žlutém hradě

mirek

Citace od: milanv kdy 09.12.2019, 14:51:50
Mirku, díky. Můžu poprosit o tipy na jiné kroky postupu, které dělají problém mně?
1. kablík originální je velmi měkký, kde se dá koupit podobně měkká dvojlinka?
2. jak udělat funkční kontakt potom? Souvisí to s předchozím bodem: tu tužší izolaci měkounké zoubky konektoru neproříznou, místo toho se ohnou kolem kablíku a kontakt nenastane.

Milane,
ad 1)  podobně měkkou dvoulinku jsem koupil před časem u nás v Berouně...ARTelektro. Vždy si vezmu original LEGO dvoulinku a podle toho vybírám.
ad 2)  dělal jsem i experiment se silnější izolací tak, že jsem izolaci nařízl ( jako bych ji chtěl stáhnout) v místech zoubků. Občas se dostavil i úspěch.

peki

Protože jsem musel vyrábět stovky metrů prodlužovacích kabelů, tak jsem kontakty rovnou pájel. Jinak Lego kablík má problémy s dlouhodobým výskytem na slunci. Po jedné akci na Lipně mi všechny opadaly jako vánoční stromeček.

Dvoulinka je v každém řetězci typu OBI. Je to něco co se používá k audiotechnice.

fanda

Mirku, díky moc za tvůj návod, tohle byla dokonalá kapka, kterou můj pohár konečně přetekl  :)

Běžím do hobymarketů shánět dvoulinku správnou. Mám 90 procent kabelů takto zničených.