Vánoce přicházejí

Založil mirek, 10.11.2008, 16:34:34

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mirek

Jako každý rok, tak i letos, začínají Vánoce ve výloze berounské drogerie TETA mašinkami z LEGA.
Letos, a je to již po třinácté, jsem instaloval do výkladu mašinky, letos však poprvé část "kolejiště na půdě". Za základ jsem vzal testovací okruh z dílny. Tam je prázdný, ve výloze jsem ho zastavěl a nasvítil.

Děti si zvenku na rámu výlohy ovládají tlačítkem spouštění vlaku. Po rozjezdu mašinka najede na kolejový kontakt a relé vypne proud do úseku, na semaforu naskočí červená a vlak po objezdu oválu zastaví.

Rozzářené oči dětí i spokojených maminek mluví za vše.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Jonas

Mirku,

máš můj obdiv a velké uznání. Dělat radost ostatním lidem a zvláště dětem, to vysoce oceňuji.
Jonas - Můj Brickshelf

hobby

Ano, ano, mám z toho sám také radost. Jak dlouho to tam zůstane?

MasterWindu

Mirku ... bezkonkurenčné... nápad s vypínačom je bezva, predajňa bude mať tohoto "Ježíška" určite úspech  ;)
Dark ages forever ...

mirek

#4
Citace od: hobby kdy 10.11.2008, 18:16:36
Ano, ano, mám z toho sám také radost. Jak dlouho to tam zůstane?
Většinou kolejiště zůstává do konce roku.

Milé jsou reakce dětí:
A- maminka řekne ratolesti:"..rozluč se s mašinkou, musíme jít..." Dítě políbí sklo výlohy a spokojeně   
    odchází.
   (Po dvou dnech myjeme pravidelně upatlanou výlohu od dětských ručiček).

B- po celou dobu expozice jedna ratolest vždy přišla pozdravit pokladní v prodejně. Na Nový rok, když
    zjistila, že kolejiště již není, při příchodu s maminkou do prodejny nikoho půl roku nepozdravila.

C- kouzelní jsou mladí mužové  (3-5 let), kteří už v říjnu se chodí dotazovat personálu, kdy bude jezdit
    mašinka.

D- včera puberťáci, bylo jich pět, ohromné nadšení nad " pomáhat a chránit". Jejich palce nahoru   
     vyjadřovaly vše. Odcházeli dobře naladěni.

E- důchodci, moji vrstevníci, dlouho stojí před vláčkem a živě diskutují, jak je to vše technicky uděláno.
    (Můj tatínek by řekl:" rozumějí tomu jako svíčková bába, parní turbině!" )

F- maminky si včera posteskly, že teď to s dětmi před výlohou vydrží, ale až bude zima, že bychom měli
     prodávat svařák na stojáka.

Micho

Jedno z najkrajších využití Lega čo som na fóre videl. Výborný nápad, pamätám sa, že si to pred časom spomínal. Je super, že si sa podelil o radosť z toho aj s nami.  8) 8) 8)

To je aj výborná reklama na samotné Lego. Drogéria by mala rozšíriť svoj predaj o Lego minimálne na dobu tých 2 mesiacov do Vianoc.  :D

cembry

Citace od: Micho kdy 11.11.2008, 00:12:36
Jedno z najkrajších využití Lega čo som na fóre videl. Výborný nápad, pamätám sa, že si to pred časom spomínal. Je super, že si sa podelil o radosť z toho aj s nami.  8) 8) 8)

To je aj výborná reklama na samotné Lego. Drogéria by mala rozšíriť svoj predaj o Lego minimálne na dobu tých 2 mesiacov do Vianoc.  :D

Jestli se jedna o drogerii v Beroune na namesti, tak ta uz tusim ma drogisticky zbozi jen okrajove  ;)
Majitel je hracicka a prodava tam samy lepsi veci - plastikovy modely, lego, veci k autodraze a dalsi dulezity sortiment  ;D

mirek

Micho, trefil jsi se do černého, ano je to od samého počátku podnikání, od roku 1991, kdy jako modelář jsem si v drogerii rozšířil sortiment o hobby koutek - plastikové modely. Později  Lego a české autodráhy. Je pravdou, že tento sortiment dokupuji jen před Vánocemi.  Jinak drogerie se zatím drží v silné konkurenci obchodních řetězců.

Cembry trochu přehání, čistící prostředky a sortiment z drogerie jsou potřeba denně, hračky, před vánocemi.
Držím se zásady: co přiláká děti, přivede i maminky pro kosmetiku a tatínky pro barvy a lepidla,případně i ty hračky.

peki

Citace od: mirek kdy 10.11.2008, 16:34:34

Děti si zvenku na rámu výlohy ovládají tlačítkem spouštění vlaku. Po rozjezdu mašinka najede na kolejový kontakt a relé vypne proud do úseku, na semaforu naskočí červená a vlak po objezdu oválu zastaví.


Připojuji se k chvále ostatních, je to paráda. Počítám, že v Roztokách by se jednotlivé naprogramované aplikace také spouštěli pomocí tlačítka  ;D, aby to bylo více interaktivní. Případně by se dal udělat nějaký robutek který by mohl s dětmi promocí tlačítek komunikovat atd.

mirek

Citace od: peki kdy 11.11.2008, 11:36:56
Připojuji se k chvále ostatních, je to paráda. Počítám, že v Roztokách by se jednotlivé naprogramované aplikace také spouštěli pomocí tlačítka  ;D, aby to bylo více interaktivní. Případně by se dal udělat nějaký robutek který by mohl s dětmi promocí tlačítek komunikovat atd.
Peki, i o tom jsem přemýšlel. Ty jsi začal. Fajn. Děkuji.
Domnívám se, že by mohlo být jedno kolejiště jako v Brně a druhé ve stylu "výlohy".
V průběhu let jsem ve výkladě vyzkoušel několik variant:
1/  2 ovály, 1 nádraží, vlaky proti sobě na své koleji. Ovládání dvěma tlačítky na výloze.
2/  jeden ovál se zhlavím v nádraží (2 výhybky). Automatické ovládání. Zastavení vlaku na 1.koleji, odjezd vlaku z 
     2.koleje.
3/ jeden ovál, (letošní varianta).

V této souvislosti mě napadá, zda místo tlačítka pro spuštění akce nevytvořit jednoduchý automat z lega, kdy po dopadu 1,- Kč  spustí pohyb na kolejišti. ( A to by se mohli zapojit i nevláčkaři .)
Tím nechci vydělávat, ale byla by to kontrola, kolikrát se kolejiště spustilo.


mirek

Citace od: Jarmila kdy 10.11.2008, 20:51:26
Asi pojedeme do Berouna.  :D
Jarmilko, neber to jako reklamu, ale je tu k vidění i sklep z 15.století plný vánočního zboží.

Micho

Citace od: mirek kdy 11.11.2008, 12:14:42
.....
V této souvislosti mě napadá, zda místo tlačítka pro spuštění akce nevytvořit jednoduchý automat z lega, kdy po dopadu 1,- Kč  spustí pohyb na kolejišti. ( A to by se mohli zapojit i nevláčkaři .)
Tím nechci vydělávat, ale byla by to kontrola, kolikrát se kolejiště spustilo.

Skôr taká malinkatá amortizácia na vlakový motorček. U nás to už o chvíľu bude v Eurách - v centoch.  ;)

Inak takéto niečo by bolo super, to by nemuseli ľudia čakať, kým príde ten čas podľa cestovného poriadku. Aby to však vydržalo nápor pohybu chtivých návštevníkov, mám pocit, že by to jazdilo veľmi často.  8) 

mirek

Citace od: Micho kdy 11.11.2008, 12:23:14
Skôr taká malinkatá amortizácia na vlakový motorček. U nás to už o chvíľu bude v Eurách - v centoch.  ;)
Inak takéto niečo by bolo super, to by nemuseli ľudia čakať, kým príde ten čas podľa cestovného poriadku. Aby to však vydržalo nápor pohybu chtivých návštevníkov, mám pocit, že by to jazdilo veľmi často.  8) 
Micho, ne velmi často, ale neustále. (Opravu takto používaného motorku jsem popisoval na "kolejišti na půdě").
... a s amortizací máš pravdu.

peki

Citace od: mirek kdy 11.11.2008, 12:38:19
Citace od: Micho kdy 11.11.2008, 12:23:14
Skôr taká malinkatá amortizácia na vlakový motorček. U nás to už o chvíľu bude v Eurách - v centoch.  ;)
Inak takéto niečo by bolo super, to by nemuseli ľudia čakať, kým príde ten čas podľa cestovného poriadku. Aby to však vydržalo nápor pohybu chtivých návštevníkov, mám pocit, že by to jazdilo veľmi často.  8) 
Micho, ne velmi často, ale neustále. (Opravu takto používaného motorku jsem popisoval na "kolejišti na půdě").
... a s amortizací máš pravdu.

Brněnské muzeum koupilo 12 fungl nových motorů 9V, které mám schovány (jsou majetkem kostky.org  ;D)na příští výstavu. Výhodou tlačítka je, že vlaky nejezdi tzv. naprázdno v době kdy v muzeu nikdo není. Dovedu ohlídat otevírací dobu, ale detekce návštěvníka zajímajícího se o pohyb vlaků chce tlačítko.

 

grohl

Budu se pouze opakovat, ale je to skvělý nápad. Nic nepřitáhne dítě tolik, jako možnost něco ovládat, osahávat.  ;)

mirek

Večerní video, kdy jsem před tlačítkem nebyl odstrkován dětmi, a mohl v klidu pořídit tento záznam.

http://cz.youtube.com/watch?v=GaJaK2DqxVg

Honzik

Paráda, tohle je opravdu něco. Moc pěkné, myslím, že se vypínač nezastaví...

mirek

Citace od: Honzik kdy 12.11.2008, 23:50:17
Paráda, tohle je opravdu něco. Moc pěkné, myslím, že se vypínač nezastaví...
Advent začíná...vánoční stromek na náměstí rozsvícený (hostem byla Bára Basiková)... výloha v obležení...tlačítko i  motorek v permanenci... Ježíšek může přijít.

mirek

...VÁNOCE 2009 přicházejí a s nimi i můj slib, že ve výloze otestuji hliníkovou folii na RC kolejích.

Pro Vaši informaci uvádím, že jsem začal polepovat RC koleje hliníkovou folií. Celkem musím polepit 16 ks obloukových
a 16 ks rovných kolejí.
Až budu polepovat izolované koleje ( pro spínací úsek), folii na koleji na 1-2 mm přeruším. Budou to 2 ks rovných kolejí.
Jako stojánek na koleje jsem si našel držák mikropájky. Pro první nanesení folie je vynikající.
Folii, tedy proužek AL velikosti 1 x 15 cm přilepím na rovnou kolej tak, aby větší část folie přesahovala dovnitř koleje.
Kolečka motorku pak dosedají větší plochou na folii.

dědek

No,máš je perfektně připravený.Od 9v jsou k nerozeznání. ;)

mirek

Takto vypadá přerušená kolej pro vytvoření odizolovaného úseku.
Řešil jsem to tímto způsobem, neboť vkládání papírku, byť slabého mezi spoj koleje,
mi nepřipadal pro koleje s folií vhodný. Nechci, aby folie v místě spojení kolejí "trpěla"
při rozebírání.

mirek

Přípojná kolej na potažené RC koleje hliníkovou folií dosedá velmi dobře.
Jediný malý nedostatek je v tom, že RC kolej nemá na spodku pražců výřezy právě pro vedení kabílků.
Aby RC kolej nebyla "ve vzduchu" je nutno zespodu vypilovat dva zářezy pro zapadnutí kabílku.

mirek

Celý okruh z RC kolejí polepený Al folií je na světě.
První testovací jízda ukázala, že je potřeba na takovémto okruhu přidat ještě jedno napájení kolejí. Na Al okruhu jsou ztráty, které se projeví pak pomalejší jízdou vlaku.
Nyní okruh bude vybaven ještě světelnou signalizací a půjde do výlohy.
Zde je video z testovacího okruhu.

http://www.youtube.com/watch?v=no0S-yZixGs

Ondrej

Co je ten žlutej dílek na parní lokomotivě? Připomíná mi spodek baterky. Je to vůbec Lego díl?

Colonel32

Citace od: Ondrej kdy 07.11.2009, 18:35:04
Co je ten žlutej dílek na parní lokomotivě? Připomíná mi spodek baterky. Je to vůbec Lego díl?

U Mirka a Lego díl?  ;D
Jistě že ne. Je to hrací skříňka.

mirek

Citace od: Colonel32 kdy 07.11.2009, 18:42:16
Citace od: Ondrej kdy 07.11.2009, 18:35:04
Co je ten žlutej dílek na parní lokomotivě? Připomíná mi spodek baterky. Je to vůbec Lego díl?

U Mirka a Lego díl?  ;D
Jistě že ne. Je to hrací skříňka.
Coloneli hezky jsi to vystihl. Hrací skříňka co vydává: "...ššš...ššš...ššš...".( už jsem to někde tady komentoval).

mirek

Vánoční panel je už doplněn i elektronikou. Tlačítko na výlohu už "maká".

VIDEO:  http://www.youtube.com/watch?v=wPAf3jlOjoY

mirek

Aby panel ve výloze byl trochu úsměvný, doplnil jsem ho kamionem s kontejnery s vlastním potiskem.

Ondrej

Ten Playboy je vtipnej :)

mirek

Vánoční panel je dokonale testován vnuky Filipem a Adamem. Prochází náročnou zatěžkávací zkouškou.
Vše probíhá v naprostém pořádku. Lokomotiva absolvovala jistě už 100 okruhů na testovacím okruhu
s hliníkovou folií. Dnes a zítra půjde po částech do výlohy.