(Vlastní) Tomikova EV3 laboratoř

Založil Tomik, 20.02.2016, 17:48:48

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Tomik

Mám pro vás první ochutnávku mého nového projektu SAF3. Je to zatím jen taková krátká upoutávka - funkční prototyp čtečky karet, která bude jedním ze tří zámku TR3ZORu.

VIDEO

Ještě jedna otázka do pranice - máte někdo nějaký tip, jak zajistit bezchybné čtení barev barevným senzorem? Mě ten můj ve čtečce přečte všechny barvy kromě žluté, kterou čte jako modrou. Čidlo mám od kostek vzdálené 1 stud a všude kolem něj převážně černé kostky.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Hana129

Taky máme semtam problémy se senzory a čtení barev a to různě, :( a nevíme co s tím. U třídičky barev nám např. u modré četlo zelenou a zelenou taky jako zelenou, vyměnili jsme senzor a vše funguje.


To auto je skvělé a těšíme se na návod, ať si ho v kroužku mohou děti postavit.

Tomik

Citace od: Hana129 kdy 08.04.2016, 11:07:32
Taky máme semtam problémy se senzory a čtení barev a to různě, :( a nevíme co s tím. U třídičky barev nám např. u modré četlo zelenou a zelenou taky jako zelenou, vyměnili jsme senzor a vše funguje.

To auto je skvělé a těšíme se na návod, ať si ho v kroužku mohou děti postavit.
Díky za komentář. Problém se záměnou modré a zelené jsem už taky párkrát měl, ale s tou žlutou mě to překvapilo. Návod na auto je v procesu a plánuju ho zveřejnit u příležitosti spuštění nových stránek, které aktuálně vázne na mém Aj-Ťákovi...

Jinak, krátká aktualizace postupu s TR3ZORem - moc jsem nepokročil a problém není ani tak v programu (ten je jednoduchý) jako ve stavbě modelu. Postavil jsem schránku na bonbóny, ale vůbec mi nepasuje k té čtečce karet, která potřebuje předělat. Na olomouckou výstavu to určitě nedodělám, tak snad to vyjde na nějakou jinou...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

Taky jsem si myslel, že na olomouckou výstavu stihnu hru "nakrmte miminko", ale nestihnu. Přibylo nám domů skutečné a času je ještě míň.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Citace od: Foton kdy 12.04.2016, 12:38:19
Taky jsem si myslel, že na olomouckou výstavu stihnu hru "nakrmte miminko", ale nestihnu. Přibylo nám domů skutečné a času je ještě míň.
Tak aspoň nejsem sám, kdo měl velké oči... :o Každopádně místo trezoru vezmu aspoň CLEV3R CAR. Pokud nebude možné ho pořádně předvést návštěvníkům, tak si ho užijí alespoň kostkaři.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Dlouho očekávaný návod na CLEV3R CAR je konečně ke stažení na buildinst
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Koncem zimy se mi ozval jeden chlapík z HP (Hewlett-Packard) s dotazem, jestli bych dokázal postavit z Lega dálkově ovládaného robota, který by uměl házet kapsle do kávovaru Nespresso. Ta otázka mě natolik zaujala, že jsem si s ním domluvil schůzku. Na ní mi vysvětlil, že mají kávovar Nespresso se zabudovaným bluetooth, které umožňuje kávovar ovládat pomocí chytrého telefonu. Problém byl v tom, že i když si ten kávovar můžete zapnout z telefonu, tak furt k němu musíte přijít a vhodit do něj kapsli. Právě na to vhazování kapslí hledali nějaké "na dálku ovládané LEGO řešení". Dal jsem dohromady pár konceptů a na jejich základě si u mě objednali robota, kterého jsem nazval COFF3 BOT.



Je to docela macek z odhadem 2500 dílů. Ke stavbě jsem použil především LEGO Mindstorms Education a LEGO Technic kolesové rypadlo. Stavba mi trvala asi 3 měsíce a největším oříškem bylo toho robota postavit. Programování už byla brnkačka. Na následující fotce je robot v pohotovostní poloze vedle kávovaru. Tato poloha je nejlepší pro doplňování kapslí do zásobníků. Ty má celkem 3 s kapacitou 5 kapslí, takže do něj můžete celkem naládovat až 15 kapslí. Zároveň je v této poloze možné obsluhovat kávovar ručně, protože robot nezakrývá žádný z ovládacích prvků kávovaru.



Takto vypadá robot bez kávovaru. Všimněte si kolejnice, která slouží k přichycení robota ke kávovaru a jako vodítko při jeho pohybu.



Na následujícím obrázku je detail vyprazdňovacích mechanismů zásobníků.



A tady je vidět detail převodovky. Ve věži robota jsou schované 3 paralelní převodovky, které přepínají motory mezi pohonem zásobníků a celého robota. Funguje to podobně jako u bagru LEGO Technic 8043. K tomuto řešení jsem musel sáhnout, abych se vyhnul použití druhé EV3 kostky. Zároveň je tato soustava převodovek nejporuchovější částí celého modelu - občas se totiž stane, že se všechny tři úplně nepřehodí.



EV3 kostka je umístněna na opačném konci ramene a funguje zde též jako protizávaží. K ramenu je připevněná tak, aby bylo možné připojit kabel od nabíječky baterie.



Nakonec tu mám ještě pár fotek ze stavby. Na první je druhý prototyp zásobníků:



První prototyp věže s převodovkou:



Vzhledem k tomu, že jsem v době stavby neměl kávovar stále k dispozici, postavil jsem si jeho jednoduchou maketu:



Jestli jste dočetli až sem, asi si říkáte, jak to vlastně celé funguje? Funguje to následovně: po spuštění robota se robot posune do pohotovostní polohy a bude čekat na příkaz s číslem zásobníku z nějakého bluetooth zařízení. Po obdržení čísla zásobníku se robot otočí nad kávovar a otevře otvor pro kapsle. To udělá tak, že odtlačí malou páčku na vršku kávovaru. Poté do otvoru vhodí kapsli z vybraného zásobníku a opět zavře otvor. Nakonec vám odešle zpět zprávu, že je všechno připraveno a vy můžete spustit kávovar.

Hodil bych sem video, ale musím počkat, až ho natočí a zveřejní chlapci z HP, protože mi nedovolili zveřejnit moje vlastní.

Na závěr tu mám ještě jednu zajímavost: Cena kávovaru se pohybuje kolem 5.000,- Kč a cena kostek na stavbu robota kolem 20.000,- Kč (není v tom započítaná cena mojí práce).
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Pool

Dočetl jsem to do konce a právě jsem se chtěl zeptat na ty dvě věci, co máš až na úplném konci  ;D ;D ;D. A ty dvě věci samozřejmě jsou, že by to chtělo video a pak na kolik ta sranda přišla  ;D. Takže už se těším na video.

Jinak to máš pěkně monstrózní konstrukci  a hlavně vychytanou, s tím zaparkováním a možností výběru kapslí z více zásobníků  :o. Jediné co mi stále není jasné, k čemu to těm klukům od HP bude. Aby se jim kafčo udělalo sice nemusí ani zvednout zadek ze židle, ale stále mě nějak není jasné, jak se k nim pak to kafe dostane  >:D. To abys začal pracovat na pojízdném robotovi, který šálek po naplnění naložil a dovezl k objednavateli  >:D.

Jonas

Máš můj velký obdiv. Postavit z Lega něco, co má plnit reálné funkce z běžného života, to už je vyšší škola stavění. Je vidět, že kluci z HP jsou správní hračičkové.
Jonas - Můj Brickshelf

Tomik

Díky za komentáře.

Citace od: Pool kdy 04.09.2017, 18:48:11
Jediné co mi stále není jasné, k čemu to těm klukům od HP bude. Aby se jim kafčo udělalo sice nemusí ani zvednout zadek ze židle, ale stále mě nějak není jasné, jak se k nim pak to kafe dostane  >:D. To abys začal pracovat na pojízdném robotovi, který šálek po naplnění naložil a dovezl k objednavateli  >:D.
Údajně to mají na nějakou promo akci a asi též pro zvýšení produktivity práce - na telefonu si zadáš výrobu kafe a přijdeš rovnou k hrnku s hotovým kafem, takže ušetříš čas za postávání před kávovarem, než to tam natočí. ;D
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

jojik

  Tak to je parádní . Je všeobecně známo že umíš ale to fakt nemá chybu.
   Máš můj obdiv .

martinlx

Já mysel že nás roboti připraví o práci a oni nás zatím připraví o pauzy na kávu  ;D
Dost dobrý, těším se na video.

sohibil

Ešte by to chcelo robota, ktorý do kávovaru založí aj hrnček/šálku. Nevidím totiž žiadny spôsob ako by si ich ten kávovar podával sám a asi nikto nechce olizovať kávu zo stola/podlahy.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

Foton

Citace od: sohibil kdy 08.11.2017, 21:16:15
Ešte by to chcelo robota, ktorý do kávovaru založí aj hrnček/šálku. Nevidím totiž žiadny spôsob ako by si ich ten kávovar podával sám a asi nikto nechce olizovať kávu zo stola/podlahy.
Dobrá poznámka.

Teprve teď jsem Tomiku objevil Tvého robota. Parádní práce. Doufám že bude i video.
Teď už jen zbývá udělat konečně robota co servíruje čaj :-)
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.